Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tereyağa karşı margarin: En sağlıklı hangisi?

Margarine karşı tereyağı: En sağlıklı hangisi?

 1. Tereyağı, katı bileşenleri sıvıdan ayırmak için çalkalama kremi veya sütle yapılan bir süt ürünüdür. Tereyağı, pişirme, pişirme ve yayma olarak yaygın şekilde kullanılır.

 2. Margarin, tereyağın yerine kullanılmış ve kanola yağı, hurma meyvesi yağı ve soya fasulyesi yağı gibi bitkisel yağlardan üretilmiştir.

 3. Kalp sağlığı ortak bir sorundur; Bu nedenle, en iyi diyet seçimlerini yapmak önemli bir konudur. Burada, tereyağı veya margarinin en iyi olup olmadığına karar vermede yardımcı olacağız.

Margarine karşı tereyağı: Nasıl seçilir

 1. Tereyağı mı yoksa margarin mi seçileceği kararı, bireye ve özel diyet gereksinimlerine bağlıdır.

 2. Doğru beslenmeyi sürdürmek kişisel bir girişimdir. Bir kişi için mantıklı olan, bir sonrakinin yararına olmayabilir.

Tereyağı ve margarin arasındaki fark nedir?

 1. En önemli fark, tereyağının doymuş yağ ve birçok margarinin trans yağ içermesidir.

 2. Trans yağ, HDL (iyi) kolesterolü düşürürken LDL (kötü) kolesterolü önemli ölçüde yükseltir.

 3. Tereyağı veya margarin söz konusu olduğunda gerçekten sağlıklı bir seçenek yok, ancak aşağıdaki ipuçları en iyi tereyağı veya margarin seçimini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir:

 4. Yiyeceklere tereyağı eklemek, mutlaka düşünmeyeceğiniz kalorileri artırır. Söylendiği gibi, tereyağı bir öğünde önemli olabilir, çünkü yağ kaynağı sağlar. Vücudumuzun besinleri işlemesi ve emmesi için yağa ihtiyacı vardır; yağ ayrıca öğünlerde doygunluk hissi verir - eğer yağsız bir öğün yerseniz, kısa süre sonra tekrar açlık hissetme ihtimaliniz yüksektir.

 5. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde, hindistancevizi ve hurma yağında bulunur. Çoğu margarin az miktarda kolesterol içerir veya hiç içermez, tereyağı ise önemli miktarda kolesterol içerir. [! 2423 => 1130 = 4!

 1. Bir çorba kaşığı tereyağının içeriği:

 2. Tereyağı basitçe pastörize edilmiş kremayla yapılır. Bazen, tuz eklenir. İneklerin ot beslendiği ülkelerde, tereyağı tüketimi kalp hastalığı riskinde belirgin bir azalma ile ilişkilidir.

 3. Otla beslenen süt ürünleri, her ikisi de kalp sağlığı için önemli olan K2 Vitamini ve omega-3 yağ asitlerinde çok daha yüksek. Otla beslenen tereyağı ayrıca, vücut bileşimini iyileştirmeye ve kansere karşı korunmaya yardımcı olan konjuge linoleik asit (CLA) içerir. Bağırsak bakterileri, bağışıklık sistemi ve metabolizma için yararlı olan kısa ve orta zincirli trigliseritler de mevcuttur.

 4. Normal veya çimlerle beslenmemiş tereyağı, varsa, bu besinlerden önemli ölçüde daha az içerir.

Margarin türleri

 1. Margarinler çeşitli bileşenler içerebilir. Margarinin lezzetini ve dokusunu maltodekstrin, soya lesitini ve mono veya digliseritler gibi tüketici tarafından kabul edilebilir kılan tuz ve diğer bileşikler eklenir.

 2. Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve balık yağı gibi yağlar da kullanılabilir.

 3. Bazı margarin türlerinin sadece yaymak olarak kullanılması ve pişirme veya pişirme için kullanılmaması gerekiyor.

 4. Aşağıda üç yaygın margarin türünün beslenme anahatlarını vereceğiz.

Sopa margarin

 1. Bir çorba kaşığı çubuk margarin içerir:

 2. Bu margarin türü tereyağından biraz daha az kalori içerebilir, fakat genellikle trans yağ içerir.

Hafif margarin

 1. Hafif margarin içeriği:

 2. Hafif margarin, geleneksel margarinden daha yüksek bir su yüzdesine sahiptir, bu da kalorileri ve yağları düşürür. Normal margarinden daha az doymuş ve trans yağ içermesine rağmen, yine de kısmen hidrojenlenmiş yağlar içerebilir.

Fitosterollerle Margarin

 1. Fitosterol içeren Margarin:

 2. Fitosteroller, yapı olarak kolesterol ile aynı olan bitki bazlı bileşiklerdir. Bu nedenle, vücutta emilim için kolesterol ile rekabet ederler, kolesterol emilimini azaltır ve bu nedenle kan kolesterolünü azaltırlar. Fitosterollere sahip Margarinler, zeytinyağı veya keten tohumu yağı gibi bir yağ karışımı içerir.

 3. Hidrojenlenmiş, trans yağ içeren bir margarin asla tavsiye edilmezken, tereyağı ve hidrojene edilmemiş margarin arasındaki seçim daha az açıktır. Kendi sağlık hedefleriniz, tıbbi durumlarınız ve lezzet tercihleriniz size rehberlik eder.

 4. İkisinin de elinizde olması ve çim beslemeli tereyağlı alternatif margarinin olması, aşırı doymuş yağ alımına katkıda bulunmadan ikisinin de faydalarından yararlanmanıza izin verebilir.

 5. En son Çar 24 Mayıs 2017'de güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Bir uzmana sorun: Tereyağa karşı margarin - hangisi sizin için daha iyi? (2007, Haziran). Http://oregon.providence.org/our-services/p/providence-nutrition-services/forms-and-information/ask-an-expert-butter-vs-margarine-which-is-bet- sen/

 7. Tereyağı veya margarin? Sağlıklı bir tereyağı yerine var mı? (N.d). Http://www.eatingwell.com/nutrition_health/nutrition_news_information/butter_or_margarine_is_there_a_healthy_butter_substitute

 8. Gunnars, K. (n.d.). Neden ot beslemeli tereyağı sizin için iyidir. Http://authoritynutrition.com/grass-fed-butter-superfood-for-the-heart/

 9. Hyman, M. (2015, 19 Şubat). Neden artık gıdalardaki kolesterol için endişelenmemelisiniz? Http://health.clevelandclinic.org/2015/02/why-you-should-no-longer-worry-about-cholesterol-in-food/

 10. Margarin veya tereyağı: En sağlıklı kalpler (Infographic) (2014, 28 Ocak). Http://health.clevelandclinic.org/2014/01/margarine-or-butter-the-heart-healthiest-spreads-infographic/

 11. Mekki, N., Charbonnier, M., Borel, P., Leonardi, J., Juhel, C., Portekiz, H., Lairon, D. (2002). Tereyağı, sağlıklı genç erkeklerde tek karışık öğünlerden sonra, postprandiyal lipemi ve triasilgliserol bakımından zengin lipoproteinler üzerindeki etkilerinden dolayı zeytinyağı ve ayçiçek yağından farklıdır. Beslenme Dergisi, 132 (12), 3642-3649. Http://jn.nutrition.org/content/132/12/3642.short

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407