Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tereyağı Senin için Kötü mü, İyi mi?

Alt satırda

 1. Tereyağı uzun zamandır beslenme dünyasında bir tartışma konusu olmuştur.

 2. Bazıları kolesterol seviyesini yükselttiğini ve atardamarlarınızı tıkadığını söylerken, diğerleri bunun diyetinize besleyici ve lezzetli bir katkı olabileceğini iddia ediyor.

 3. Neyse ki, son yıllarda tereyağın sağlığa etkilerini değerlendiren çok sayıda araştırma yapıldı.

 4. Bu makale, tereyağa ve sağlığınız için iyi veya kötü olup olmadığına yakından bakıyor.

Tereyağı nedir?

 1. Tereyağı, katı yağları sıvıdan, ayran olarak da bilinen sıvıdan ayıran bir işlem olan sütün çalkalanmasıyla elde edilen bir süt ürünüdür.

 2. Koyun, keçi ve bufalo gibi diğer memelilerin sütünden de tereyağı yapılsa da, bu makale inek sütünden yapılan tereyağa odaklanıyor.

 3. Tuzlu, tuzsuz, otlarla beslenen ve açık tereyağı da dahil olmak üzere birçok farklı tipte tereyağı mevcuttur - bunların her biri kendi bileşenlerine ve üretim yöntemlerine göre değişir. [! 2427 => 1140 = 2!

 4. Özellikle sote ve tavada kızartma gibi yüksek ısıda pişirme için iyi çalışır ve lezzet eklerken yapışmayı önlemeye yardımcı olabilir.

 5. Tereyağı, fırınlanmış ürünlere ve tatlılara doku ve hacim eklemek için yaygın olarak kullanılır.

 6. Artı, ekmeğe, kavrulmuş sebzelere, makarna yemeklerine ve daha birçoklarına yayılabilir.

Tereyağı beslenmesi

 1. Bir çorba kaşığı (14 gram) tereyağı aşağıdaki besinleri sağlar (1):

 2. Tereyağı kalori ve yağ bakımından yüksek olmasına rağmen, aynı zamanda çeşitli önemli besinleri de içerir.

 3. Örneğin, A vitamini, cilt sağlığı, bağışıklık fonksiyonu ve sağlıklı görme için gerekli yağda çözünen bir vitamin kaynağıdır (2). [! 2427 => 1140 = 3!

İyi bir konjuge linoleik asit kaynağı

 1. Tereyağı, et ve süt ürünlerinde bulunan bir tür yağ olan mükemmel bir konjuge linoleik asit kaynağıdır (CLA). CLA, etkileyici sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir.

 2. Test tüpü çalışmaları, CLA'nın antikanser özelliklere sahip olabileceğini ve meme, kolon, kolorektal, mide, prostat ve karaciğer kanserinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (4, 5).

 3. Diğer araştırmalar, CLA ile desteklemenin kilo vermeye yardımcı olmak için vücut yağını azaltabileceğini göstermektedir (6, 7).

 4. 24 aylık bir çalışmaya göre, günde 3.4 gram CLA tüketmek, 134 fazla kilolu erişkinde vücut yağını azalttı (8).

 5. Ayrıca, daha iyi sağlığı desteklemek için bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye ve inflamasyon belirteçlerini azaltmaya yardımcı olabilir (9, 10).

 6. Örneğin, 23 erkekte yapılan bir çalışma, 2 hafta boyunca 5.6 gram CLA almanın, tümör nekroz faktörü ve C-reaktif protein de dahil olmak üzere iltihaplanma ile ilgili birkaç protein seviyesini azalttığını göstermiştir (11).

 7. Mevcut araştırmaların çoğunun normal porsiyon tereyağı boyutunda bulunan miktardan ziyade takviye formunda yüksek konsantrasyonda CLA formları kullanılarak yapıldığını unutmayın.

 8. Gıdalardan normal miktarda tüketildiğinde CLA'nın sağlığı nasıl etkileyebileceğini anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç var.

Butirat içerir

 1. Tereyağı, birkaç fayda ile ilişkilendirilen bir tür kısa zincirli yağ asidi olan butirat bakımından zengindir.

 2. Butirat, bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler tarafından da üretilir ve bağırsaklarınızdaki hücreler için enerji kaynağı olarak kullanılır (12).

 3. Bağırsak iltihabını azaltarak ve düzenlilik ve elektrolit dengesini arttırmak için sıvı ve elektrolit alımını destekleyerek sindirim sağlığını artırabilir (13).

 4. Ek olarak, mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal (14) gibi semptomlarla karakterize bir durum olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) tedavisinde de yardımcı olabilir.

 5. Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, bazı araştırmalar, butiretin Crohn hastalığının tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir (15, 16).

 6. Bazı hayvan çalışmalarına göre, bütirat ayrıca insülin duyarlılığını artırabilir, metabolizmayı artırabilir ve kilo kontrolünü desteklemek için yağ hücresi oluşumunu azaltabilir (17, 18).

 7. Bununla birlikte, bu çalışmalar konsantre dozlarda butirat kullanılarak yapıldı. Normal porsiyon tereyağı boyutunda bulunan butiratın insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Doymuş yağda yüksek

 1. Tereyağı, et ve süt ürünleri de dahil olmak üzere gıdalarda bulunan bir tür yağ olan iyi miktarda doymuş yağ içerir.

 2. Aslında, tereyağındaki yağın yaklaşık% 63'ü doymuş yağ iken, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar toplam yağ içeriğinin% 26 ve% 4'ünü oluşturuyor (1).

 3. Tarihsel olarak, doymuş yağın kalp sağlığına zarar verdiği varsayılan sağlıksız, arter tıkanık bir yağ olduğu düşünülüyordu.

 4. Ancak, son araştırmalar doymuş yağ alımı ile artmış kalp hastalığı riski veya kalp hastalığından ölme arasında bir bağlantı bulamadı (19, 20).

 5. Yine de doymuş yağ, çok yönlü bir diyetin parçası olarak kalp sağlığına yönelik diğer çeşitli yağlarla birleştirilmelidir.

 6. Aslında, 15 çalışmanın bir incelemesi, diyet içindeki doymuş yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesinin, size zarar veren olaylara neden olan% 27 daha düşük kardiyovasküler olay riski ile ilişkili olduğunu belirtti. kalp (21).

 7. Bu, tereyağının ılımlı bir şekilde tadını çıkarabileceği ancak fındık, tohum, zeytin yağı ve yağlı balık gibi yiyeceklerden elde edilen diğer sağlıklı yağlarla eşleştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

 8. Dahası, tereyağı gibi doymuş yağlar oksidasyona dirençli oldukları ve yüksek duman noktalarına sahip olduklarından yüksek ısıda pişirme için özellikle yararlıdır. Bu, pişirirken zararlı serbest radikallerin birikmesini önlemeye yardımcı olabilir (23). [! 2427 => 1130 = 7!

 1. Tereyağı kalorisi yüksektir - her bir çorba kaşığına yaklaşık 102 kalori doldurur (14 gram) (1).

 2. Bu ölçülü olma durumu iyi olsa da, fazla doz kullanmak hızlı bir şekilde fazladan kalori birikmesine neden olabilir.

 3. Bu fazla kalorileri hesaba katarsak başka diyet değişiklikleri yapmazsanız, zamanla kilo alımına katkıda bulunabilir.

 4. Teorik olarak, başka bir değişiklik yapmadan diyetinize günde yalnızca bir porsiyon eklemek, bir yıl boyunca yaklaşık 10 kilo (4.5 kg) kilo alımına neden olabilir.

 5. Bu nedenle, ölçülü olarak tereyağını çıkarmak ve kalori alımınızı kontrol altında tutmak için diyetinizdeki diğer yağlarla değiştirmek en iyisidir.

Araştırma ne diyor? [! 2427 => 1140 = 8!

 1. Örneğin, 16 çalışmanın bir incelemesinde, tereyağı gibi yüksek yağlı süt gıdaları alımının obezite riskinin azalmasına bağlı olduğu bulundu (24). [! 2427 => 1140 = 8!

 2. Yine de, bazı çalışmalar tereyağı yemenin bazı olumsuz sağlık etkileri ile olabileceğini gösteriyor.

 3. Örneğin, 47 kişiden oluşan 5 haftalık bir çalışma, ılımlı yağ alımının, total ve LDL (kötü) kolesterol dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini, zeytinyağına kıyasla arttırdığını tespit etti (28).

 4. Benzer bir şekilde, başka bir çalışmada 4 haftada bir günde 50 gram tereyağı yemenin 91 yetişkinde LDL (kötü) kolesterolü arttırdığı bildirildi (29). [! 2427 => 1140 = 8!

 5. Düzenli bir yağ alımının genel sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 6. Doymuş yağ alımınızı günlük toplam kalorinizin% 10'undan az ile sınırlamanız önerilir (22).

 7. Örneğin, günde 2.000 kalori alırsanız, bu yaklaşık 22 gram doymuş yağ - veya yaklaşık 3 yemek kaşığı (42 gram) tereyağ (1) 'e eşittir.

 8. Bu nedenle, zeytinyağı, fındık, tohum, hindistancevizi yağı, avokado ve yağ gibi diğer sağlıklı yağlarla birlikte günde 1-2 çorba kaşığı (14-28 gram) yapışmak en iyisidir. balık.

Alt satırda

 1. Tereyağı besinler açısından zengin ve bütirat ve konjuge linoleik asit gibi faydalı bileşikler bakımından zengindir.

 2. Tereyağı gibi yüksek yağlı süt ürünleri obezite, diyabet ve kalp sorunları riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi.

 3. Yine de, tereyağı kalorilerde ve doymuş yağda yüksektir ve ölçülü olarak tüketilmelidir. Zeytinyağı, avokado, fındık, tohumlar ve yağlı balık gibi kalp sağlığına uygun yağların bir karışımının yanında tüketmek en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407