Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tay masajının sağlığa faydaları nelerdir?

Tay masajının sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Tay masajı, tüm vücudu gevşetmek için hafif baskı ve germe teknikleri kullanır. Bu Hindistan'da ortaya çıkan eski bir şifa uygulamasıdır. Yaklaşık 2.500-7.000 yıl öncesine dayanıyor.

 2. Tayland masaj uygulayıcılarının kullandığı teknik, Batı’daki insanların alışkın olduklarından çok farklı. Bir kişinin pasif olarak yatağa uzandığı İsveççe veya shiatsu masajı tekniklerinin aksine, müşteri yerde yatar ve masaja daha aktif olarak katılır.

 3. Bu makale Thai masajının faydalarına, sporculara nasıl yardımcı olabileceği ve insanların yaşayabileceği bazı yan etkilere bakacak.

Tay masajının sağlığa faydaları

 1. Tay masajının stresi düşürmekten kas gerginliğini azaltmaya kadar pek çok sağlık yararı var. Enerjiyi bile artırabilir. Aşağıda, Tay masajının beş sağlık yararını tartışıyoruz.

1. Stresi düşürür

 1. Stres mutlaka fena değil. Sıklıkla, stres, insanları daha iyi performans göstermeye ve kişisel ve profesyonel yaşamlarında daha fazlasını başarmaya itmeye yardımcı olabilecek olumlu bir motivasyon işlevi görebilir.

 2. Ancak, çok fazla stres zihinsel ve fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Kronik veya uzun süreli stres, depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere ciddi hastalıklara neden olabilir.

 3. Tay masajı, vücudu rahatlatmak için hafif baskı ve germe teknikleri kullanır. Bir 2015 araştırması, Thai masajının, tükürükte sAA adı verilen belirli bir stres markerinin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını buldu.

 4. Araştırmacılar, Tay masajının sağlıklı insanlarda stresi azaltmada, sadece dinlenmekten daha etkili olduğu sonucuna vardılar.

2.. Enerjiyi Artırır

 1. Araştırmalar, Tayland masajının insanların fiziksel enerji seviyelerini artırabildiğini göstermiştir. Bir randomize çalışmada, Tayland ve İsveç masajlarının yorgunluk yaşayan insanlara etkileri incelenmiştir. Sonuçlar Tayland masajının enerjiyi ve zihinsel stimülasyonu arttırdığını, İsveç masajının ise rahatlamayı ve uykuyu iyileştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

 2. Tayland masaj tekniği, enerji hatları veya Sen kavramına dayanmaktadır. Çoğu uygulayıcı vücutta çeşitli Sen veya kanalların olduğuna inanmaktadır.

 3. Sen, kemikler, kaslar, kan ve sinirler gibi vücudun farklı bölgelerine karşılık gelir. Bazı Sen de aklı ve bilinci etkiler. Bunlara ince kanallar denir.

 4. Teori, sıkı kasların farklı Sen'lerde tıkanmalara neden olduğunu gösteriyor. Bu tıkanmalar, yaşam enerjisi akışını azaltarak sertlik, ağrı ve hastalıklara neden oluyor. Tay masajı, yaşam enerjisinin akışını düzeltmek için farklı Sen'leri açan veya daraltan farklı teknikler kullanır.

3. Baş ağrıları giderir

 1. Mahkeme tipi, belirli enerji kanallarına basınç uygulanmasını içeren spesifik bir Tay masajı şeklidir.

 2. Bir 2015 çalışmasında, mahkeme tipi Tayland masajının kronik gerginlik baş ağrıları olan insanlar için etkili bir tedavi olduğu tespit edildi. Ayrıca, bilim adamlarının elde taşınır cihaz kullanarak ölçtüğü daha düşük doku sertliği ölçümleri de vardı.

4. Dolaşımı uyarır

 1. Tay masajı, hafif gerginlikler kullanılarak hem kan hem de lenf dolaşımını artırabilir. Bu yoga benzeri gerilmeler, vücudun dokularını oksijenle dolduran kan dolaşımını arttırır. Bu hücre büyümesini ve kalp sağlığını arttırmaya yardımcı olur.

 2. Bir çalışmada Tayland ayak masajının diyabetin sık görülen bir komplikasyonu olan periferik nöropatili insanlarda yararları incelenmiştir. Araştırmacılar bu masajın insanların dengesini artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

 3. Bunun, buna karşılık somatosensör sistemini uyaran kan dolaşımını iyileştirdiği için inanıyorlar. Bu dengede büyük bir rol oynayan bir sistemdir.

5. Hareket aralığını iyileştirir

 1. Tay masajı, stresi azaltmak ve dolaşımı iyileştirmek için yoga benzeri uzantıları içeriyor. Kademeli, yumuşak germe, kişinin zaman içindeki esnekliğini artırarak daha fazla hareket alanı sağlar.

 2. Tay masajı, eklemler arasındaki sürtünmeyi azaltan sıvının eklemlerdeki dolaşımını veya sinovyal sıvısını da iyileştirebilir. Bu, eklem hareketliliğini ve hareket alanını iyileştirebilir.

Sporcular için Tay masajı

 1. Sporcular antrenmanlarında yorgunluk, kas ve eklem ağrısı ve yaralanmalara eğilimlidir. Bu nedenle birçok sporcu özel spor masaj terapistleriyle çalışıyor.

 2. Spor masajı, spor yaralanmalarını tedavi etmek ve bir sporcunun hareket alanını iyileştirmek için yardımlı gerginlikleri ve çeşitli masaj tekniklerini birleştirir. Uygulayıcılar sıklıkla vücudun belirli bir bölgesini veya belirli bir kas grubunu hedef almak için yardımlı germe kullanırlar.

 3. Öte yandan Tay masajı, tüm vücudu yavaş yavaş gererek kişinin rahatlamasını sağlar. Thai masajı uygulayıcılarının kullandığı dinamik bantlar, bazı spor masajı germe tekniklerinden daha derin, daha onarıcı bantlar sunabilir.

 4. Tay masajının enerji verici ve canlandırıcı etkileri ile birlikte gevşeme, insanların zihinsel ve fiziksel olarak restore edilmiş hissetmelerine yardımcı oluyor.

 5. Tay masajı aynı zamanda kaslara ve diğer dokulara daha fazla oksijen getiren dolaşımını artırıyor. Bu, yaralanmaları önleyebilir ve sporcunun yoğun antrenman sonrası toparlanma yeteneğini artırabilir.

Tayland masajlarına ne sıklıkta katılabilirsiniz

 1. Tay masajından sonra, kişi kendini çok rahat hissedebilir. Ancak, kaslarının çalıştığını, gerildiğini ve üretildiğini akılda tutmaları gerekir. Tay masajından sonra, kişi dinlenmeli ve bol su içmelidir.

 2. Bir insanın ne sıklıkta Thai masajı yaptırması gerektiğine dair bir kılavuz yok. İnsanlar germe ve rahatlama tekniklerini içeren günlük bakım rutinlerini uygulamaya çalışmalıdır. Bu, masajdan sonra uzun süre esnek kalmalarına yardımcı olacaktır.

 3. İnsanlar da vücutlarını dinlemeli. Birisi vücudunun bir bölgesinde kalıcı ağrı veya rahatsızlık hissederse, temel sağlık durumunu gösterebileceği için sağlık sağlayıcılarını görmelidirler.

 4. Birisi vücudunun belirli bir alanına odaklanmak isterse, sonuçlardan memnun kalana kadar düzenli seanslar planlamak için bir masaj terapisti ile çalışmayı seçebilir. Bu noktada, randevularından ayrılmayı ve sonuçları korumaya odaklanmayı düşünebilirler.

Thai masajı sırasında ne beklenmeli

 1. Thai masajını görselleştirmenin iyi bir yolu, birinin vücudunu farklı yoga pozlarına yerleştirdiğini hayal etmek.

 2. Tay masajı için müşteri genellikle yerde yatıyor. Lisanslı bir masaj terapisti, müşterinin vücudunu çeşitli açılardan yavaşça çalıştıracaktır. Terapist, kişinin vücudunu farklı pozisyonlara yönlendirmek için ellerini, dizlerini, bacaklarını veya ayaklarını kullanabilir.

 3. Bu, ağrıya veya rahatsızlığa neden olmamalı, ancak bunlardan herhangi birini tecrübe ederse bir kişi masaj terapistini uyarmalıdır.

 4. İnsanların bir Tay masajı için önceden hazırlanmasına gerek yoktur, ancak aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmaları gerekir:

 5. Thai masajı ayrıca, vücuttaki enerji akışını artıracak kanalları açmak için vücuttaki belirli noktalara baskı uygulanmasını da içeren enerji çalışması kullanıyor.

Yan etkiler ve riskler

 1. Tay masajının birçok sağlık yararı varken, tekniğin de sınırları var.

 2. Dolaşım sistemi üzerindeki etkisi nedeniyle, aşağıdaki sağlık koşullarına sahip kişilerin bir Tay masajı yapmadan önce sağlık uzmanlarına danışmaları gerekir:

 3. Eğitimli masaj terapistleri yoğunluğunu ve baskısını müşterilerine uyacak şekilde ayarlayabilirler. Ancak, bir kişi bir yaralanmadan kurtulurken Tayland masajından kaçınmalıdır. Tay masajı, en düşük yoğunlukta bile bazen vücudun daha fazla yaralanmasına neden olabilir.

 4. Kanseri olan, hamile olan veya ameliyattan iyileşen kişiler Tayland masajına tabi tutulmamalıdır. Bu masaj tekniğinin fiziksel yoğunluğu sağlık komplikasyonlarına neden olabilir veya önceden varolan yaralanmaları kötüleştirebilir.

Özet

 1. Antik kökenlerine rağmen, Tay masajı Batı kültüründe nispeten yeni bir teknik olmaya devam ediyor. Son araştırmalar, Tayland masajının, dolaşımın artması, hareketin artması ve stresin azalması gibi birçok sağlık faydası ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.

 2. Her yaşta bir insan Tay masajı yaptırsa da, herkes için uygun değildir. Kanser veya kardiyovasküler hastalıklar, hamile olanlar ve henüz ameliyat olmuş olanlar gibi belirli sağlık koşulları olan insanlar, teknik sağlık riskleri yaratabileceğinden, Tay masajı yaptırmamalıdır.

 3. Birisi Tayland masajı yaptırmayı düşünüyorsa, ancak tıbbi geçmişlerinin bunu yapmasını engelleyebileceği konusunda endişeleniyorsa, önce sağlık uzmanlarına danışmaları gerekir.

 4. Son yazılan Çar 14 Kasım 2018 tarihinde yayınlandı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin veya Tamamlayıcı Tıp hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Alternatif Tıp. Tüm referanslar Referanslar sekmesindedir.

 5. Chatchawan, U., Eungpinichpong, W., Plandee, P., Yamauchi, J. (2015, 20 Nisan). Periferik nöropatili diyabetik hastalarda Tayland ayak masajının denge performansı üzerine etkisi: Randomize paralel kontrollü bir çalışma. Tıp Bilimi Monitörü Temel Araştırma, 21, 68-75. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4416467/

 6. MacSween, A., Lorrimer, S., van Schaik, P., Holmes, M., van Wersch, A. (2018, Temmuz). Tay ve İsveç masajını yorgunluk ve tükenmiş enerji için karşılaştıran randomize bir çapraz deneme. Üstyapı ve Hareket Terapileri Dergisi, 22 (3), 817-828. Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1360859217302383

 7. Plieger, T., Melchers, M., Montag, C., Meermann, R., Reuter, M. (2015, 17 Mart). Yaşam stresi, depresyon ve tükenmişlik için potansiyel risk faktörüdür. Tükenmişlik Araştırması, 2 (1), 19-24. Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213058614200088

 8. Sripongngam, T., Eungpinichpong, W., Sirivongs, D., Kanpittaya, J., Tangvoraphonkchai, K., Chanaboon, S. (2015, 5 Ekim). Geleneksel Tay masajının, sağlıklı kişilerde tükürük alfa-amilaz seviyeleri ile belirtildiği gibi psikolojik stres üzerindeki acil etkileri. Tıp Bilimi Monitörü Temel Araştırma, 21, 216-221. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4599180/

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407