Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tatlı Patatesler Böbrek Taşları Geçmişiniz Olmadığı sürece Neredeyse Dezavantajı Yok

Diyete Sağlıklı Yollar

 1. Tatlı patates, sağlığınız için önemli olan birçok yararlı besin kaynağının düşük yağ kaynağıdır. Özellikle vitaminler bakımından zengin, özellikle A vitamini, lif ve antioksidanlar, tatlı patatesler diyetinize sağlıklı bir katkı olarak kabul edilmelidir.

 2. Tatlı patateslerdeki oksalatların zararlı etkileri hakkında bazı spekülasyonlar olsa da, böbrek taşı geçmişiniz varsa, bu büyük bir endişe kaynağı. Genel olarak, tatlı patates yemenin sağlığa faydaları, herhangi bir dezavantajdan ağır basmaktadır.

Tatlı Patates Nedir?

 1. Tatlı patatesleri tanımak kolaydır. Dünyada yetişen yüzlerce çeşit arasında koyu kırmızıdan kahverengiden mordan turuncu-sarıya kadar beyaz renkte değişebilse de, bakır renkli derili ve parlak turuncu eti olan kök sebzeleridir.

 2. Tatlı patatesleri ve salamları karıştırmak genellikle kolaydır, ancak bunlar farklı bitkilerdir ve hiç ilişkili değildir. Tatlı patatesler kök sebzeler ve sabah zafer ailesinin üyeleridir; Harvard T.H.’ye göre, yams’lar Asya ve Afrika’ya özgü zambaklarla ilgili yumrulardır Chan Halk Sağlığı Okulu. Yamlar, siyahımsı kahverengi, kabuk benzeri tenleri ve beyaz veya mor tonlu etleriyle ayırt edilebilir.

Yüksek Lif ve Karbonhidrat İçeriği

 1. Sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra, diyetinizdeki lif, obezite, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmanıza yardımcı olur. Diyet Yönergeleri, cinsiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak günde 22,4 ile 33,6 gram arasında bir life ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Lif hem tatlı patateslerin derisinde hem de etinde bulunur.

 2. Çözünür lif için yaklaşık yüzde 10 oranında DV içeren ve sindirimi yavaşlatan ve 100 gram porsiyon başına 2.5 gram içeren ağırlığı yönetmeye yardımcı olan et. Cildi patatesin üzerinde bırakır ve pişirirseniz, kaba yem sağlayan çözünmez lif içeriği 100 gramda 3.3 gram veya yüzde 13 DV'ye yükselir.

 3. Bakış açısına 100 gramlık bir porsiyon koymak için, bir orta boy tatlı patates, 5 inç uzunluğunda ve 2 inç çapında, yaklaşık 114 gram ağırlığında.

 4. Karbonhidratlar yağ metabolizmasını sağlar, enerji için yakıt sağlar ve proteinin enerji kaynağı olarak kullanılmasını önler. USDA günlük kalori alımınızın yüzde 45 ila 65'inin 2.000 kalorili bir diyette yaklaşık 225 ila 325 gram olan karbonhidratlardan gelmesini önerir. Tatlı patatesler, porsiyon başına 18 gram olan nispeten yüksek bir karbonhidrat sayısına sahiptir.

Diyabetliler İçin İyi Yemekler

 1. Tatlı patateslerin karbonhidrat içeriği yüksek olmasına rağmen, düşük glisemik indeksleri (55 yaşın altında). Glisemik indeks, yedikten sonra kan şekeri seviyesini ne kadar hızlı ve ne kadar yükselttiğine bağlı olarak farklı karbonhidrat yönünden zengin gıdaların bir derecesidir.

 2. Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler hızla sindirilir ve kan şekeri seviyelerinin dalgalanmasına neden olur. Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler daha yavaş sindirilir ve kan şekeri yetiştirme üzerinde kademeli bir etkisi olur.

 3. Yüksek karbonhidrat ve düşük glisemik indeksli bir diyet, kan şekeri seviyeniz gün boyunca sabit kalacağından enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Amerikan Diyabet Derneği, tatlı patateslerin, kan şekeri dalgalanmalarını veya kilo alımını kontrol etmesi gereken diyabet hastaları için ideal bir besin olduğunu söylüyor. [! 1477 => 1130 = 5!

 1. Kemiklerinizi, cildinizi ve kaslarınızı oluşturmak ve korumak için enerji için diyet proteinine ihtiyacınız var. Günlük olarak, kalorilerin yüzde 10 ila 30'unun proteinden oluşması gerekir. Haşlanmış tatlı patates, derisiz, 100 gram porsiyon için 1.4 gram protein içerir. Patatesin cildinde pişirilmesi, protein içeriğini 2 grama yükseltir.

Tuzu tutun

 1. Tatlı patates, tuz serpinceye kadar fazla miktarda sodyum içermiyor. Tuzsuz pişmiş patates, porsiyon başına 27 miligram tuz veya yüzde 1 DV içerir. Ancak USDA, tek bir porsiyonda günlük değerinizin yüzde 11'i olan 263 miligram tuz içeren, derisiz ancak tuzlu haşlanmış tatlı patates listeler.

Tatlı Patatesler Neden Tatlı?

 1. Her porsiyondaki 5.7 gramlık şeker içeriğine ek olarak, tatlı patateslerin tatlılığı, ısıtıldığında nişastayı maltoz adı verilen bir şekere bölen bir enzim ile arttırılır. Sofra şekeri kadar tatlı olmasa da, maltoz tatlı dişinizi tatmin edebilir.

 2. Gıda Devrimi Ağı, az miktarda ısı kullanarak yavaşça pişirerek tatlı patateslerin tatlılığını artırabileceğinizi gösteriyor. Bu, maltoz yapan enzimlerin nişastayı şekere dönüştürmesi için yeterli zaman sağlar. 135 F'lik bir sıcaklık enzimi etkin bir şekilde aktive edecektir; yaklaşık 170 F, onu durduracak.

Sağlıklı Beslenme Profili

 1. Yüksek A vitamini içeriğine ek olarak, haşlanmış tatlı patatesler, folat, niasin, pantotenik asit, riboflavin, tiamin ve B6 gibi bir dizi B vitamini sunar. B grubu vitaminler enerji sağlamak, vücudunuzun detoksifiye edilmesine yardımcı olmak ve beyin fonksiyonunuzu ve bağışıklık sisteminizi korumak için önemlidir.

 2. Tatlı patatesler ayrıca antioksidan C vitamini, yüzde 21 oranında DV ve E ve K vitaminleri içeriyor sorunları.

 3. Haşlanmış patates, özellikle porsiyon başına yüzde 13 oranında DV ile manganez açısından zengin. Manganez, kemiklerinizin sağlığı için önemli bir mineraldir. Ek olarak, kök sebzede potasyum ve bakır için yüzde 5 DV, demir ve magnezyum için yüzde 4 DV ve 100 gram porsiyon başına kalsiyum ve fosfor için yüzde 3 DV bulunur.

 4. Deriyle tatlı patates pişirmek, vitaminlerin ve minerallerin besin içeriğini önemli ölçüde arttırır. Örneğin, C vitamini içeriği, haşlanmış patatesde 100 gram başına 12.8 miligramdan, eğer cilt üzerinde pişirilirse 19.6 miligrama yükselir. Sadece bir porsiyonda C vitamini için yüzde 33'lük DV var.

Vitamin A Endişeli midir?

 1. A vitamini bağışıklık fonksiyonunuz, üreme ve hücresel iletişim için gereklidir. Muhtemelen iyi görüşü desteklediği için bilinir, ancak A vitamini aynı zamanda kalbiniz, akciğerleriniz ve böbrekleriniz de dahil olmak üzere organlarınızın normal oluşumunda ve korunmasında önemli bir rol oynar.

 2. Tatlı patatesler porsiyon başına 787 miligram olan son derece yüksek miktarda A vitamini içeriyor. Diyet Kılavuzları yetişkin kadınlar için günlük 700 miligram ve erkekler için 900 miligram alımını önermektedir, bu nedenle bir porsiyon tatlı patates günlük değerinizi hemen hemen karşılayacaktır. A vitamininin zararlı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

 3. Endişelenmenize gerek yok. Portakal eti tatlı patatesler, 100 gramda 9.444 mikrogram ile A vitaminin öncüsü olan beta karotenin en üst kaynaklarından biridir. Beta karoten bir provitamin A karotenoiddir. Vücudunuz bu bitki pigmentini, metabolik işlevler için kullanılabilen veya karaciğerinizde depolanan aktif bir A vitamini formuna dönüştürür. Her ne kadar hayvan kaynaklı vitamin A aşırı alım ile toksisiteye neden olabilse de, büyük miktarlarda beta karoten ve diğer provitamin A karotenoidleri sağlık riskleriyle ilişkili değildir.

 4. Uzun süre A vitamini takviyesi almanın yanı sıra çok fazla tatlı patates yerseniz, en önemli etki karotenodermi olacaktır. Bu cildin sarı-turuncu olmasına neden olan zararsız bir durumdur ve beta karoteni tatlı patateslerde veya diğer yiyeceklerde yemeyi bıraktığınızda geri dönüşümlüdür.

Oksalatlar Zararlı mı?

 1. Tatlı patateslerde yüksek miktarda diyet oksalatının, en yaygın böbrek taşı türü olan kalsiyum-oksalat böbrek taşlarının gelişimine katkıda bulunabileceğine dair bazı endişeler var.

 2. Oksalatlar, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunan doğal maddelerdir. Bu besinler vitamin, mineral ve lif içeren besleyici madde yoğun ve sağlıklıdır. 2015 yılında Clinical Nutrition Research dergisindeki bir rapora göre, yüksek oksalatlı yiyecekler diyabet, hipertansiyon ve yüksek kan kolesterolü olan hastalar için güvenlidir. Ancak, böbrek taşı gelişen hastalarda, tavsiye oksalat içeriğinde daha düşük bir diyete geçmek. [! 1477 => 1140 = 10!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407