Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tatlı Patates Yams - Yams: Fark Nedir?

Berrak bir sıvı beslenmeden önce bilmeniz gerekenler

 1. "Tatlı patates" ve "yam" terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır ve çok fazla karışıklığa neden olur.

 2. Her ikisi de yeraltı yumru sebzeleriyken, aslında çok farklı.

 3. Farklı bitki familyalarına aitler ve sadece uzaktan ilişkili.

 4. Öyleyse neden bütün bu karışıklık? Bu makalede tatlı patates ve patates arasındaki farklar açıklanmaktadır.

Tatlı Patates Nedir?

 1. Bilimsel olarak Ipomoea batatas adıyla da bilinen tatlı patatesler, nişastalı kök sebzelerdir.

 2. Orta veya Güney Amerika'dan geldikleri düşünülüyor, ancak Kuzey Carolina şu anda en büyük üretici (1).

 3. Şaşırtıcı bir şekilde, tatlı patatesler yalnızca patateslerle uzaktan ilişkilidir.

 4. Normal bir patates gibi, tatlı patates bitkisinin yumrulu kökleri bir sebze olarak yenir. Yaprakları ve sürgünleri de bazen yeşillik olarak yenir.

 5. Ancak, tatlı patatesler çok farklı görünen bir yumru.

 6. Uzun, sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi veya mordan bej arasında değişen renkte değişebilen pürüzsüz bir cilde sahipler. Türe bağlı olarak, et beyazdan turuncuya ve hatta maviye değişebilir.

 7. İki ana tür tatlı patates var:

 8. Altın tenli tatlı patateslerle karşılaştırıldığında, bunlar daha koyu, bakır-kahverengi bir cilde ve parlak turuncu ete sahip daha yumuşak ve tatlıdır. Kabarık ve nemli olma eğilimindedirler ve ABD'de yaygın olarak bulunurlar.

 9. Bu versiyon altın tenli ve açık sarı teniyle daha sıkı. Daha kuru bir yapıya sahip olma eğilimindedir ve koyu tenli tatlı patateslerden daha az tatlıdır.

 10. Türüne bakılmaksızın, tatlı patatesler normal patateslerden genellikle daha tatlı ve nemlidir.

 11. Çok sağlam bir sebzedir. Uzun raf ömrü, yıl boyunca satılmalarına izin verir. Serin ve kuru bir yerde doğru şekilde saklanırsa 2-3 aya kadar sürebilir.

 12. Bunları çok çeşitli şekillerde satın alabilirsiniz, çoğu zaman bütünüyle veya bazen önceden soyulmuş, pişirilmiş ve teneke kutuda satılan veya dondurulmuş.

Yams Nedir?

 1. Yams ayrıca yumru bir sebzedir.

 2. Bilimsel adı Dioscorea, Afrika ve Asya kökenli. Artık Karayipler ve Latin Amerika'da da yaygın olarak bulunurlar. 600'den fazla iplik çeşidi bilinmektedir ve bunların% 95'i hala Afrika'da yetişmektedir.

 3. Tatlı patateslerle karşılaştırıldığında, patatesler çok büyüyebilir. Boyut, küçük bir patatesten 5 feet'e (1,5 metre) kadar değişebilir. Bahsetmiyorum bile, etkileyici 132 kilograma (60 kg) (2) kadar ağırlık verebilirler.

 4. Yamlar, tatlı patateslerden, özellikle büyüklüklerinden ve derilerinden ayırt edilmelerine yardımcı olan bazı özelliklere sahiptir. [! 1479 => 1140 = 3!

 5. Yamlar da eşsiz bir tada sahiptir. Tatlı patateslere kıyasla, tatlılar daha az tatlıdır ve çok daha fazla nişastalı ve kurudur.

 6. Ayrıca raf ömrü de iyi. Ancak, bazı çeşitler diğerlerinden daha iyi depolarlar.

 7. ABD'de, gerçek ipler bulmak zor olabilir. Yerel marketlerde ithal edilip nadiren bulunurlar. Bunları bulma şansınız uluslararası veya etnik yiyecek dükkanlarındadır.

İnsanlar Niçin Kafasını karıştırıyor?

 1. Tatlı patates ve patates terimlerini çevreleyen çok fazla karışıklık var.

 2. Her iki isim de birbirlerinin yerine kullanılır ve genellikle süpermarkette etiketlenmemiş.

 3. Yine de tamamen farklı sebzeler.

 4. Bu karışmanın nasıl olduğunu açıklamanın birkaç nedeni olabilir.

 5. ABD’ye gelen Afrika köleleri, İngilizce’de “yam” anlamına gelen yerel tatlı patates “nyami” olarak adlandırdı. Bunun nedeni, onlara gerçek patates, Afrika'da bildikleri bir gıda maddesi olduğunu hatırlatmasıydı.

 6. Ayrıca, koyu tenli, turuncu renkli tatlı patates çeşidi ABD’ye sadece birkaç on yıl önce tanıtıldı. Paler tenli tatlı patateslerden ayırmak için üreticiler, onları "patates" olarak nitelendirdiler. [! 1479 => 1140 = 4!

 7. ABD süpermarketlerindeki "yam" olarak etiketlenen sebzelerin çoğu aslında sadece çeşitli tatlı patateslerdir.

Farklı Hazırlar ve Yenirler

 1. Hem tatlı patatesler hem de meyveler çok yönlü. Haşlama, buharda pişirme, kızartma veya kızartma ile hazırlanabilirler.

 2. Tatlı patates, ABD süpermarketlerinde daha yaygın olarak bulunur, bu nedenle beklediğiniz gibi, hem tatlı hem de tuzlu olan daha geniş geleneksel Batı yemeklerinde kullanılır.

 3. En sık pişmiş, ezilmiş veya kızartılmış. Fırınlanmış veya patates püresine alternatif olan patates kızartması yapmak için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca çorbalarda ve tatlılarda püre haline getirilebilir ve kullanılabilir.

 4. Şükran Günü masasında bir zımba olarak, genellikle şekerleme veya şekerli bir tatlı patates güveci olarak kullanılır veya tatlı bir patates turtasına yapılır.

 5. Öte yandan, gerçek postalar nadiren Batı süpermarketlerinde bulunur. Ancak, diğer ülkelerdeki, özellikle Afrika'dakiler gibi başlıca gıdalardır.

 6. Uzun raf ömürleri, kötü hasat dönemlerinde sabit bir gıda kaynağı olmalarını sağlar (3).

 7. Afrika’da en sık kaynatılır, kızartılır veya kızartılır. Mor meyveler daha çok Japonya, Endonezya, Vietnam ve Filipinler'de bulunur ve sıklıkla tatlılarda kullanılır.

 8. Yamlar, bütün, toz veya un ve ek olarak bir dizi formda satın alınabilir.

 9. Yam unu Batı'da Afrika ürünlerinde uzmanlaşmış bakkallardan edinilebilir. Güveçte ya da güveçte servis edilen bir hamur yapmak için kullanılabilir. Hazır patates püresine benzer şekilde de kullanılabilir.

 10. Bazı sağlık gıdalarında ve çeşitli isimler altında ek mağazalarda yabani yabani ot tozu bulunabilir. Bunlar arasında vahşi Meksikalı yam, kolik kökü veya Çinli yam bulunur.

Besin Maddeleri Değişir

 1. Çiğ bir tatlı patates su (% 77), karbonhidratlar (% 20.1), protein (% 1.6), lif (% 3) ve neredeyse hiç yağ içermez (4).

 2. Karşılaştırmada, ham iplik su (% 70), karbonhidratlar (% 24), protein (% 1.5), lif (% 4) ve neredeyse hiç yağ içermez (5).

 3. Pişmiş tatlı patatesin üzerinde deri ile birlikte servis edilen 3,5 ons (100 gram) porsiyon (4):

 4. Haşlanmış veya pişmiş ipliğin 3.5 ons (100 gram) porsiyonunda (5):

 5. Tatlı patatesler porsiyon başına porsiyonlardan biraz daha az kaloriye sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, biraz daha fazla C vitamini içerirler ve vücuttaki A vitaminine dönüşen beta-karoten miktarının üç katından fazladırlar.

 6. Aslında, bir 3.5 onsluk (100 gram) tatlı patates porsiyonu, normal görme ve bağışıklık için önemli olan günlük önerilen miktar A vitamininizin neredeyse tamamını size sağlayacaktır. sistem (4).

 7. Öte yandan, ham patates potasyum ve manganez bakımından biraz daha zengindir. Bu besinler kemik sağlığının iyi olması, kalbin düzgün çalışması, büyümesi ve metabolizması için önemlidir (6, 7).

 8. Hem tatlı patateslerde, hem de patateslerde, enerji üretmek ve DNA oluşturmak da dahil olmak üzere birçok bedensel fonksiyon için hayati olan B vitaminleri gibi iyi miktarda başka mikro besinler bulunur.

 9. Her birinin glisemik indeksini (GI) göz önünde bulundurmak da önemlidir. Bir yiyeceğin GI'sı kan şekeri seviyenizi ne kadar yavaş veya hızlı bir şekilde etkilediğine dair bir fikir verir.

 10. GI, 0-100 ölçeğinde ölçülür. Bir gıda kan şekeri yavaşça yükselmesine neden oluyorsa düşük GI değerine sahipken, yüksek GI gıdaları kan şekeri hızla yükselir.

 11. Yemek pişirme ve hazırlama yöntemleri yiyeceğin GI'sinin değişmesine neden olabilir. Örneğin, tatlı patatesler 44-96 arasında değişen, orta ila yüksek bir GI'ye sahipken, patatesler, 35 ila 77 (8) arasında değişen, düşük ila yüksek bir GI'ye sahiptir.

 12. Fırınlama, kızartma veya kızartma yerine, kaynatma daha düşük bir GI'ye (9) bağlı.

Potansiyel Sağlık Faydaları Farklıdır

 1. Tatlı patatesler, kalp hastalıklarına karşı korumaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen antioksidanlar, özellikle karotenoidler açısından da zengindir (11, 12).

 2. Bazı tatlı patates türlerinin, özellikle mor çeşitlerin antioksidanlarda en yüksek olduğu düşünülüyor - diğer meyve ve sebzelerin çoğundan çok daha yüksek (13).

 3. Ayrıca, bazı çalışmalar bazı tatlı patates türlerinin kan şekeri regülasyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini ve tip 2 diyabetli kişilerde "kötü" LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (14, 15, 16).

 4. Bu arada, ipliğin sağlık açısından yararları çok fazla çalışılmamıştır. [! 1479 => 1140 = 7!

 5. 22 menopoz sonrası kadından birinde yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca yüksek miktarda iplik alımı hormon seviyelerinde iyileşme, LDL kolesterolü düşürme ve antioksidan seviyelerini arttırma bulunmuştur (17). [! 1479 => 1140 = 7!

Olumsuz Etkiler

 1. Tatlı patatesler ve meyveler çoğu insan için tüketmek için sağlıklı ve güvenli yiyecekler olarak kabul edilmekle birlikte, bazı önlemlerin alınması akıllıca olabilir.

 2. Örneğin, tatlı patatesler oldukça yüksek oksalat seviyelerine sahiptir. Bunlar, genellikle zararsız olan doğal olarak oluşan maddelerdir. Bununla birlikte, vücutta biriktiklerinde böbrek taşı riski olan insanlar için sorunlara neden olabilirler (18).

 3. İplik hazırlanırken de önlemler alınmalıdır.

 4. Tatlı patatesler güvenli bir şekilde çiğ yenebiliyor olsalar da, belirli tür tatlı patatesler sadece pişmiş olduklarında yemek için güvenlidir.

 5. Yatlarda bulunan doğal olarak oluşan bitki proteinleri toksik olabilir ve çiğ tüketilirse hastalığa neden olabilir. Yumurtanın tamamen soyulması ve pişirilmesi zararlı maddeleri temizleyecektir (19). [! 1479 => 1130 = 9!

 1. Tatlı patates ve patatesler tamamen farklı sebzelerdir.

 2. Ancak, her ikisi de besleyicilere besleyici, lezzetli ve çok yönlü katkılar.

 3. Tatlı patatesler daha kolay bulunma eğilimindedir ve sadece hafif de olsa, tatlılar için beslenme bakımından üstündür. Daha tatlı, daha yumuşak ve daha yumuşak bir doku tercih ederseniz, tatlı patatesleri tercih edin.

 4. Yamlar nişasta, daha kuru bir dokuya sahip, ancak bulmak daha zor olabilir.

 5. Gerçekten de yanlış gidemezsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407