Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tatlı patates hakkında ne bilmeli?

Tatlı patates hakkında ne bilmeli?

 1. Tatlı patates de yüksek miktarda lif ve potasyum içerir. Normal patatesten daha fazla doğal şekere sahipler, ancak daha az kalorili daha genel besinler.

 2. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası.

 3. Bu makale, bir besinsel bozulma ve tatlı patates tüketmenin olası sağlık faydalarına derinlemesine bir bakış sağlar ve ayrıca daha tatlı patateslerin yemeklere nasıl dahil edilebileceğini, bunun olası sağlık risklerini açıklar. onları tüketmek ve ipliklerinden nasıl farklı oldukları

 1. Her tür meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır birçok olumsuz sağlık koşullarında riskin azalması ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Araştırmalar, tatlı patates gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını gösteriyor.

 3. Taze meyve ve sebzeleri içeren bir diyet aynı zamanda sağlıklı bir ten, daha fazla enerji ve genel olarak daha düşük ağırlıkta olabilir.

 4. Tatlı patates tüketmenin bazı özel yararları aşağıdadır.

Diyabet

 1. Tatlı patateslerin glisemik indeks ölçeğinde düşük olduğu düşünülmekte ve son araştırmalar diyabetli kişilerde düşük kan şekeri ve insülin direnci oranlarını azaltabileceklerini göstermektedir.

 2. Tatlı patateslerdeki lif de önemlidir. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin kan glukoz seviyelerinin düşük olduğunu ve tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinin düzeldiğini göstermiştir. Üzerine bir adet tatlı patates koyularak yaklaşık 6 gram lif sağlar.

Kan basıncı

 1. Düşük sodyum alımının sürdürülmesi, kan basıncının sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, potasyum alımının arttırılması da aynı derecede önemli olabilir. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne göre, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 2'sinden azı potasyum için günlük 4.700 miligram (mg) tavsiyesine uyuyor. Bir orta tatlı patates yaklaşık 542 mg sağlar.

 2. Yüksek potasyum alımı, tüm nedenlerden ötürü ölüm riskinde yüzde 20'lik bir düşüşle bağlantılı.

Kanser

 1. Harvard Halk Sağlığı Beslenme Bakanlığı tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, genç erkekler arasında beta-karoten bakımından zengin diyetler prostat kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Japonca bir çalışmaya göre, beta-karoten de kolon kanserine karşı koruyabilir.

Sindirim ve düzenlilik

 1. Yüksek lif içeriğinden dolayı, tatlı patatesler kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur.

Doğurganlık

 1. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar için, Harvard Tıp Fakültesi Harvard Sağlık Yayınları'na göre, bitki kaynaklarından daha fazla demir tüketilmesi doğurganlığı arttırıyor gibi görünüyor. Tatlı patateslerde A vitamini (beta-karoten olarak tüketilir, sonra vücutta A vitaminine dönüştürülür) hamilelik ve emzirme döneminde hormon sentezi için de gereklidir.

Bağışıklık

 1. Hem C vitamini hem de beta-karoten bakımından zengin olan tatlı patatesler gibi bitki yiyecekleri, güçlü besin kombinasyonlarından bir bağışıklık artışı sağlar.

Enflamasyon

 1. Tatlı patateslerde mevcut olan kolin çok önemli ve çok yönlü bir besindir; uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır.

 2. Journal of Medicinal Food'da yayınlanan bir çalışmada, mor tatlı patates özünün, anti-enflamatuar etkilere sahip olduğu ve aynı zamanda serbest radikalleri sildiği bulundu.

 1. A vitamini eksikliği görmeye zarar verebilir; kornea kuru olabilir ve göz önünün bulanıklaşmasına neden olabilir. Ayrıca gerekli pigmentlerin üretilmesini de önler. Beta-karoten içeriği yüksek gıdalardaki A vitamini eksikliklerini düzeltmek vizyonu geri getirebilir.

 2. Ayrıca, tatlı patateslerdeki antioksidan vitamin C ve E'nin göz sağlığını desteklediği ve dejeneratif hasarı önlediği gösterilmiştir.

 3. Günde üç ya da daha fazla meyve porsiyonu yerken yaşla ilgili maküler dejenerasyon riskini ve ilerlemesini azalttığı da gösterilmiştir.

 1. USDA'nın ulusal besin veri tabanına göre, bir orta boy, derili bir fırınlanmış tatlı patates (2 inç çapında, 5 inç uzunluğunda, yaklaşık 114 gram):

 2. Bir orta boy tatlı patates, A vitamini için günlük ihtiyacınızın yüzde 100'ünden fazlasını sağlayacak. [! 1474 => 1140 = 11!

 3. Tatlı patatesler, portakal meyvelerine ve sebzelerine canlı renklerini veren güçlü bir antioksidan olan harika bir beta-karoten kaynağıdır. Beta karoten vücuttaki A vitaminine dönüştürülür. Beta-karoten bakımından zengin gıdalar tüketmek, belirli kanser türlerini geliştirme riskini azaltabilir, astım ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir ve yaşlanma ve vücut dejenerasyonunu geciktirebilir.

 4. Cildi açık tut! Tatlı patates cildinin rengi beyazdan sarıya ve mordan kahverengiye kadar değişebilir, ancak hangi renk olursa olsun soymadığınızdan emin olun. Tatlı bir patates cildi, önemli miktarda lif, potasyum ve kersetin katkıda bulunur.

İpuçları

 1. Yumuşak tenli, kırışıklı, çatlaklı veya yumuşak lekeli tatlı patates almaktan kaçının. Serin ve kuru bir yerde 3 ila 5 hafta saklayın. [! 1474 => 1140 = 12!

 2. Tatlı bir patates hazırlamanın en hızlı yolu mikrodalga fırında. Patatesi bir çatalla delin, bir kağıt havluya sarın ve daha sonra mikrodalgaya kadar yumuşak bir şekilde koyun. Birkaç dakika soğumasını sağlayın ve ardından zeytinyağı ya da üst kısmı yağsız sade Yunan yoğurtuyla gezdirin.

 3. Bir salataya kavrulmuş tatlı patates ve cevizler ekleyip balzamik sirke ile deneyin. Ayrıca kreplere veya kızarmış patateslere tatlı patates eklemeyi deneyebilirsiniz.

Tatlı patates tarifleri

 1. Tatlı patates içeren bu basit ve sağlıklı tarifleri deneyin:

Tatlı patateslere ve patateslere benzer

 1. Tatlı patates ve yam sık sık birbirinin yerine kullanıldığından kullanılmalarına rağmen, birbirleriyle ilişkili değiller.

 2. Yamlar Afrika'da neredeyse tamamen yetişen ve tatlı patates ile karşılaştırıldığında daha kuru ve nişastalı.

 3. Peki bu iki sebze nasıl iç içe geçti?

 4. Sert ve yumuşak iki farklı çeşit tatlı patates var. Amerika'da yumuşak tatlı patatesler yetiştirildiğinde, Afrika köleleri, tanıdık yerli sebzelerine benzerliklerinden dolayı onlara patates koymaya başladı.

 5. İsim, iki tatlı patates çeşidini ayırt etmenin bir yolu olarak yakalandı.

Riskler

 1. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Beta-blokerleri alırken yüksek potasyumlu yiyecekler az miktarda tüketilmelidir.

 2. Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekler tamamen işlevsel olmayan kişilere zarar verebilir. Eğer böbrekler kandaki fazla potasyumları kaldıramadığında ölümcül olabilir.

 3. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak diyet yapmak daha iyidir.

 4. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli tatlı patates ve tatlı patates ürünleri var.

 5. Megan Ware tarafından yazıldı

 6. En son Tim Newman tarafından 1 Eylül 2017, Cuma tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Temel rapor: 11508, tatlı patates, pişmiş, tende pişmiş, etsiz, tuzsuz. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3208?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = tatlı + patates ds = 'den alındı Standart + Referans qt = qp = qa = qn = q = ing =

 8. Chandalia, M., Garg, A., Lutjohann, D., von Bergmann, K., Grundy, S.M., Brinkley, L.J. (2000, 11 Mayıs). Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda yüksek diyet lifi alımının faydalı etkileri. New England Tıp Dergisi, 342 (19), 1392-1398. Http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200005113421903#t=abstract

 9. Cho, E., Seddon, J.M., Rosner, B., Willett, W.C., Hankinson, S.E. (2004). Meyve, sebze, vitamin ve karotenoid alımı ve yaşa bağlı makülopati riskinin araştırılması. Oftalmoloji Arşivi, 122 (6), 883-892. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15197064

 10. Doğurganlık diyetini takip ettin mi? (2009, mayıs). Harvard Sağlık Yayınları. Https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/follow-fertility-diet

 11. Diyet potasyumunun arttırılması. (2012, Aralık). Bugünün diyetisyeni. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/121112p50.shtml

 12. Ju, J. H., Yoon, H. S., Park, H. J., Kim, M. Y., Shin, H.K., Park, K.Y., ... Do, M.S. (2011, Ekim). Mor tatlı patates ekstraktının in vitro 3T3-L1 adipositlerde obezite ve antioksidan etkileri. Tıbbi gıda dergisi, 14 (10), 1097-1106. Http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2010.1450

 13. Okuyama, Y., Ozasa, K., Oki, K., Nishino, H., Fujimoto, S., Watanabe, Y. (2014, Şubat). Japonlarda zeaksantin ve diğer karotenoidlerin serum konsantrasyonları ile kolorektal neoplazm arasındaki ters ilişki. Uluslararası klinik onkoloji dergisi, 19 (1), 87-97. Https://link.springer.com/article/10.1007/s10147-013-0520-2

 14. Gebelikte A vitamini takviyesi. (N.d.). WHO. Http://www.who.int/elena/titles/vitamina_pregnancy/en/

 15. Wu, K., Erdman, J.W., Schwartz, S.J., Platz, E.A., Leitzmann, M., Clinton, S.K., ... Giovannucci, E. (2004, Şubat). Plazma ve diyet karotenoidleri ve prostat kanseri riski. Kanser Epidemiyolojisi ve Önleme Biyobelirteçleri, 13 (2), 260-269. Http://cebp.aacrjournals.org/content/13/2/260.short

 16. Zeisel, S.H., Da Costa, K.A. (2009, 25 Kasım). Kolin: halk sağlığı için gerekli bir besindir. Beslenme değerlendirmeleri, 67 (11), 615-623. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/

 17. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 18. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407