Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Taraklar Yemek Yenir mi? Beslenme, Yararları ve Daha Fazlası

Paket servis

 1. Tarak, tüm dünyada yenen bir tür kabuklu deniz ürünüdür.

 2. Tuzlu su ortamlarında yaşıyorlar ve sayısız ülkenin kıyılarındaki balık avlarına kapılıyorlar.

 3. Renkli kabukları içindeki sözde eklem kasları yenilebilir ve deniz ürünleri olarak satılıyor. Doğru hazırlandığında, biraz tatlı bir tada ve yumuşak, yumuşak bir yapıya sahiptirler.

 4. Taraklar çok besleyici ve etkileyici sağlık yararları olabilir. Bununla birlikte, insanlar sıklıkla olası alerjik reaksiyonlar ve ağır metallerin birikimi konusunda endişe duyuyorlar.

 5. Bu makale, hem tarak yemenin hem sağlığa hem de olası tehlikelerine detaylı olarak bakıyor.

Çok Besleyici

 1. Diğer çoğu balık ve kabuklu deniz hayvanları gibi, taraklar da etkileyici bir beslenme profiline sahipler.

 2. Üç ons (84 gram) buğulanmış tarak paketi (1):

 3. Taraklar selenyum, çinko ve bakır da dahil olmak üzere birçok eser mineral için mükemmel bir kaynaktır. Bu mineraller insan sağlığı için önemlidir, ancak bazı insanlar onlardan yeterince alamayabilir.

 4. Yeterli selenyum alımı, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve uygun tiroid fonksiyonunu teşvik eder. Çinko beyin fonksiyonu ve sağlıklı büyüme için gereklidir ve bakır diyabet ve kalp hastalığına karşı koruyabilir (2, 3, 4, 5, 6, 7).

 5. Diyetinize tarak eklenmesi, size bu önemli iz minerallerinin yanı sıra yüksek kaliteli protein ve anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri sağlayabilir.

Kilo Verilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Kilo alçak ve protein bakımından yüksek, tarak kilo vermek istediğinizde yardımcı olabilir.

 2. Araştırmalar, orta derecede protein arttırırken toplam kalori alımınızı azaltmanın kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor (8, 9).

 3. 3 onsluk (84 gram) bir tarak porsiyonu, 100 kaloriden daha az bir süre için 20 grama yakın protein sağlar (

 4. 773 kişiden oluşan 26 haftalık bir çalışma, yüksek protein diyetine katılan katılımcıların (günlük kalorilerin% 25'i) vücut ağırlığının ortalama% 5'inden daha fazla kaybettiklerini buldu. düşük proteinli diyet (günlük kalorilerin% 13'ü). [! 1018 => 1140 = 3!

 5. Taraklar ve balıklar, diğer protein kaynaklarından daha iyi kilo kaybına neden olan eşsiz özelliklere sahip olabilirler (11, 12).

Beyniniz ve Sinir Sisteminiz İçin İyi

 1. Taraklar beyniniz ve sinir sisteminiz için önemli olan bazı besin maddelerini içerir.

 2. Üç ons (84 gram) tarak hem B12 vitamini hem de çinko için% 18 oranında DV ve ayrıca 300 mg'ın üzerinde omega-3 yağ asidi (1).

 3. Yeterli miktarda bu besin maddesi uygun sinir sistemi gelişimini sağlar ve Alzheimer ve duygudurum bozuklukları gibi zihinsel koşullar riskinizi azaltabilir (13). [! 1018 => 1140 = 4!

Kalp Sağlığını Teşvik Edin

 1. Taraklar, kalbinizi sağlıklı tutan iki besin olan magnezyum ve potasyum içerir.

 2. Her ikisi de kan damarlarınızı gevşetmede rol oynar. Bu nedenle, her bir vitamin için yeterli düzeyler kan basıncını düşürebilir ve kalp hastalıklarını önleyebilir (18). [! 1018 => 1140 = 5!

 3. 9.000'den fazla kişiden yapılan bir çalışmada, magnezyum seviyesi 0.80 mmol / L'nin altında olanlarda sırasıyla% 36 ve% 54 daha fazla kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riski olduğu tespit edildi (21). .

Bazı İnsanlarda Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

 1. Bazı insanlar taraklar da dahil olmak üzere balık ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı oldukça alerjisi var.

 2. ABD'de 18 yaşın altındaki çocukların% 0,6'sının bir veya daha fazla balık türüne alerjisi olduğu tahmin ediliyor. Bazı çalışmalar, her yaştan insanda kabuklu deniz ürünleri alerjileri için% 10.3 kadar yüksek bir prevalans olduğunu göstermektedir (22, 23).

 3. Aslında, kabuklu deniz ürünleri en yaygın gıda alerjenlerinden biridir. Bu tip alerji tipik olarak yetişkinlikte gelişir ve bir insanın yaşamı boyunca sürer (24, 25).

 4. Tarak, istiridye, midye ve istiridye yengeç, ıstakoz ve karideslerden daha az alerjik reaksiyona neden olur. Kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan bazı insanlar diğer gruplara tolerans göstererek sadece bir gruba tepki verebilirler (24). [! 1018 => 1140 = 6!

 5. Kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerjik bir reaksiyon belirtileri arasında (24):

 6. Bazı durumlarda, insanlar acil tedavi gerektiren anafilaktik şok denilen hayatı tehdit eden bir reaksiyon yaşayabilir (24).

Ağır Metalleri Biriktirebilir

 1. Çevrelerine bağlı olarak, deniz tarağı cıva, kadmiyum, kurşun ve arsenik dahil olmak üzere ağır metal biriktirebilir.

 2. Vücudunuzda ağır metal birikmesi tehlikeli olabilir.

 3. Arsenik'e kronik maruz kalma, kanserin gelişimi ile bağlantılıyken, kurşun birikmesi büyük organlarda ciddi hasara neden olabilir.

 4. Civa zehirlenmesi beyin fonksiyonlarında azalma, hafıza sorunları ve depresyona neden olur. Son olarak, çok fazla kadmiyum önemli böbrek hasarına neden olur (26). [! 1018 => 1140 = 7!

 5. Maalesef, deniz mahsulleri çeşitli miktarlarda ağır metaller içerebilir.

 6. İspanya'dan konserve taraklar üzerine yapılan araştırmalar kurşun, cıva ve kadmiyum içerdiklerini gösterdi. Kurşun ve cıva seviyeleri önerilen günlük maksimumun oldukça altında iken, kadmiyum miktarı maksimum seviyeye yakındı (27). [! 1018 => 1140 = 7!

 7. Ek araştırmalar, biriken metallerin miktarlarının tarakların farklı kısımları arasında da değişebileceğini göstermektedir. Bazı metaller, yenilemeyen organlarda birikebilir ve bu nedenle insan tüketimi için bir endişe yaratmaz (29).

Tarakları Yemelisiniz?

 1. Birçok sağlık yararları nedeniyle, taraklar diyetinize harika bir katkı olabilir.

 2. Çok besleyici, protein bakımından zengin ve kalorileri düşük. Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.

 3. Nerede bulunduklarına bağlı olarak, deniz tarağı, çeşitli seviyelerde ağır metaller içerir ve başka kirletici maddeler içerebilir.

 4. Alerjik olmayan ve aşırı heavy metal tüketimi konusunda endişelenmenize gerek kalmayan sağlıklı bir yetişkin iseniz, tarak yemek güvenli olmalıdır.

 5. Onları hazırlamanın basit bir yolu onları tereyağ, tuz ve karabiber ile yetiştirmektir.

Alt Çizgi

 1. Taraklar kalp ve beyin sağlığını destekleyen protein ve besin bakımından zengindir.

 2. Civa, kurşun ve kadmiyum gibi bazı ağır metalleri biriktirebilirler ancak genel olarak güvenli kabul edilirler.

 3. Alerjik olmadığınız veya hamilelik sırasında olduğu gibi deniz ürünleri alımınızı izlemeniz önerilmediği sürece, taraklardan kaçınmak için çok az neden var.

 4. Yemeklerinize sağlıklı ve lezzetli bir katkı sağlıyorlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407