Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Taklit Yengeç Nedir ve Yediniz mi?

Sonraki adımlar

 1. Şanslar, taklit yengeçleri yedin - farkında bile değildin.

 2. Bu yengeç duruşu son birkaç on yılda popüler hale geldi ve genellikle deniz mahsulleri salatası, yengeç kekleri, California suşi ruloları ve yengeç rangunlarında bulunur.

 3. Kısacası, taklit yengeç işlenmiş balık etidir - aslında, bazen "denizin sosisli sandviçi" denir. Ancak, neyin yapıldığını ve sağlıklı olup olmadığını hala merak edebilirsiniz.

 4. Bu makale taklit yengeç hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor.

Taklit Yengeç Nedir?

 1. Taklit yengeçleri kemikten alınmış, yağları ve istenmeyen bitleri gidermek için yıkanmış, sonra bir macun içine kıyılmış surimi - balık etinden yapılır. Bu macun ısıtılmadan önce diğer malzemelerle harmanlanır ve yengeç etini taklit eden şekillere (1, 2, 3, 4) basılır. [! 3246 => 1140 = 2!

 2. Restoran menülerinde sahte olduğunu belirtmek için taklit yengeç "krab" yazılabilir.

Besinsel Olarak Gerçek Yengeçten Aşağı

 1. Gerçek yengeç, bazı besin maddelerinde taklit yengeçle karşılaştırıldığında önemli ölçüde yüksektir.

 2. İşte 3 ons (85 gram) taklit ve Alaska kral yengeçlerinin karşılaştırması şöyle: (6, 7):

 3. Her ikisi de benzer sayıda kaloriye sahip olsa da, taklit yengeç kalorilerinin% 61'i karbonhidrattan gelirken, Alaska kralı yengeç kalorilerinin% 85'i karbonhidrattan gelirken (6, 7 ).

 4. Protein alımınızı artırmaya ve karbonhidrat alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız - örneğin, düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet uygularsanız - gerçek yengeç daha uygun olur gol.

 5. Taklit yengeçle karşılaştırıldığında, gerçek yengeç de B12 vitamini, çinko ve selenyum da dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineralde belirgin olarak daha yüksektir. Bunun nedeni kısmen bazı besinlerin surimi işlemi sırasında durulanmasıdır (5, 8).

 6. Öte yandan, gerçek yengeç sodyumda taklit yengeçten daha yüksek olma eğilimindedir, ancak her ikisi de günlük 2.300 mg sınırına büyük katkı sağlar. Miktarı markaya göre değişmekle birlikte, genellikle hem gerçek hem de taklit yengeçlere tuz eklenir (9). [! 3246 => 1140 = 3!

Birçok Malzemeden Yapılmış

 1. Taklit yengeçteki ana bileşen genellikle ürünün ağırlıkça% 35-50'sini (12) içeren surimi'dir.

 2. Taklit yengeçteki diğer ana bileşenler (2, 5, 13, 14):

 3. Bu içerikleri koruyucu maddeler ve diğer katkı maddeleri ile birleştirdikten sonra, yengeç karışımı istenen şekillerde pişirilir ve preslenir, ayrıca potansiyel olarak zararlı bakterileri öldürmek için vakumla kapatılır ve pastörize edilir (5).

Boyamaları, Koruyucular ve Diğer Katkıları İçeriyor

 1. İstenilen renk, lezzet ve stabiliteyi elde etmek için genellikle imitasyon yengeçlerine eklenmiş - bunlardan kaçınmayı tercih edebileceğiniz bazılarını da içeren) çeşitli katkı maddeleri eklenir.

 2. İmitasyon yengeçteki genel katkı maddeleri arasında (1, 5, 12):

 3. Örneğin, MSG bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir, carrageenan ise hayvan ve test tüpü çalışmalarında bağırsak hasarı ve iltihaplanmasıyla bağlantılıdır (16, 17, 18).

 4. Ayrıca, çalışmalar fosfat katkı maddelerinin böbrek hasarına ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabileceğini gösteriyor - kısmen katkı maddelerinin yüksek fosfat alımı kan damarlarına zarar verebilir. Böbrek hastalığı olan kişiler daha yüksek risk altındadır (19, 20).

 5. Ek olarak, bazı insanlar taklit yengeçleri renklendirmek için sıkça kullanılan karminin böceklerden elde edilmesinin uygun olmadığını düşünebilirler.

Potansiyel Upsides

 1. Taklit yengeçlerin popüler olmasının birkaç nedeni var. Biri, gerçek yengeç fiyatının yaklaşık 1 / 3'ü olan uygun fiyatıdır. [! 3246 => 1140 = 6!

 2. Taklit yengecindeki tüm katkı maddelerinden endişe ediyorsanız, daha sağlıklı sürümler de var - tıpkı sosislilerin daha sağlıklı sürümleri gibi

 3. Ayrıca, bazı ürünler glütensizdir ve genetiği değiştirilmiş (GDO) içerikler olmadan yapılır. Dahası, bazı sahte yengeçler deniz ürünlerinin sürdürülebilir bir şekilde satın alındığını belirtmek için onaylanmış olabilir.

 4. Ancak, bu daha doğal ürünler% 30 civarında ekstraya mal oluyor ve bu kadar yaygın değiller.

Potansiyel Dezavantajları

 1. Taklit yengeçlerin yüksek oranda işlenmiş, katkı yüklü ve daha az besleyici bir çeşidi olduğu gerçeğinin yanı sıra, çevre, yanlış etiketleme ve alerjenik kaygıları da beraberinde getiriyor.

 2. Surimi yapmak için kullanılan bazı pollocklar aşırı avlandı - pollock yiyen Steller deniz aslanları gibi hayvanları tehlikeye sokuyor - veya diğer deniz yaşamının habitatlarına zarar verecek şekilde yakalanıyor.

 3. Söylemek gerekirse, surimi üreticileri morina, Pasifik mezgit ve kalamar gibi diğer beyaz etli deniz mahsullerini kullanıyorlar (1, 12).

 4. Surimi yapmak için kemiksiz tavuk, sığır eti veya domuz eti gibi balık olmayan etleri kullanmak da mümkün - bu çok nadir olmasına rağmen (1, 14, 21).

 5. Başka bir çevre sorunu da surimi yapmak için kullanılan kıyılmış balık etinin renk, doku ve kokuyu iyileştirmek için birkaç kez yıkanması. Bu, çok fazla su kullanır ve okyanusları kirletmeyecek ve balıklara zarar vermeyecek şekilde arıtılması gereken atık su üretir (1).

 6. Bazı taklit yengeç ürünleri deniz ürünleri içeriklerini doğru bir şekilde listelemiyor, bu da gıda güvenliğini ve alerji risklerini artırıyor.

 7. Özel malzemeleri özel testler olmadan bilmek imkansız.

 8. İspanya ve İtalya'da satın alınan 16 surimi bazlı ürün test edildiğinde,% 25'i DNA analizinde tanımlanandan farklı bir balık türünü listeledi.

 9. Yanlış etiketlenmiş ürünlerin çoğu Asya ülkelerinden ithal edildi. Bazı etiketler suriminin balıktan yapıldığını bile not edemedi - en iyi besin alerjeni. İthal gıdalar da dahil olmak üzere AB ülkelerinde ve ABD'de gıda alerjisi etiketlemesi gerekir (12, 22).

 10. Yanlış ve yetersiz ürün etiketleri, uygun şekilde açıklanmayan bir bileşene alerjik reaksiyon riskinizi artırır.

 11. Yanlış etiketleme ayrıca potansiyel olarak toksik balıkları gizler. Aslında, yanlış etiketlenen Asya'daki surimi ürünlerinden iki tanesi, en sık bildirilen toksin bazlı deniz ürünleri hastalığı olan ciguatera zehirlenmesiyle bağlantılı bir balık türü içeriyordu (12, 23).

 12. Yiyecek alerjiniz varsa, bir partide meze gibi etiketsiz taklit yengeçlerden kaçınmak en iyisi olabilir, çünkü balık, yengeç özü, yumurta ve yumurta gibi ortak alerjenleri barındırabilir buğday (13).

Kullanımı basit

 1. Mağazaların buzdolabında veya donmuş bölümünde taklit yengeç bulabilirsiniz. Pul stili, topakları, çubukları ve parçalarını da içeren çeşitli tipler satıyorlar.

 2. Taklit yengeç önceden pişirilmiş olduğundan, doğrudan daldırma ve salata gibi soğuk yemekler için paketinden kullanabilir veya ısıtdığınız yemeklere ekleyebilirsiniz.

 3. Türüne göre sınıflandırılmış, taklit yengeç kullanmanın birkaç yolu:

 4. Taklit yengeç yemekleri için tarifler genellikle üreticilerin web sitelerinde bulunabilir.

 5. Taklit yengeç çok yönlü. Bununla birlikte, beslenme ve sağlık sorunları göz önüne alındığında, rutin yemek tarifleri yerine özel durumlar için kullanılması daha iyidir.

Alt Çizgi

 1. Taklit yengeç, kıyılmış balıkların nişasta, yumurta akı, şeker, tuz ve katkı maddelerinin, gerçek yengeç etinin lezzetini, rengini ve dokusunu taklit etmek için bir araya getirmesiyle elde edilen son derece işlenmiş bir gıdadır. [! 3246 => 1140 = 9!

 2. Özel bir durum için bir yemek hazırlıyorsanız ve gerçek bir yengeç için bütçeniz yoksa, taklit yengeç kullanımı basit olan iyi bir alternatiftir.

 3. Bununla birlikte günlük yemekler için morina, tavuk ve yağsız sığır eti gibi uygun fiyatlı, minimal işlenmiş ve besleyici proteinleri tercih edin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407