Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Swai Balığı: Bunları Yemeli mi, Kaçınmalı mı?

Alt satırda

 1. Swai balığı hem uygun fiyatlı hem de lezzetli bir tat alır.

 2. Genellikle Vietnam’dan ithal ediliyor ve ABD’de son birkaç on yılda daha yaygın ve popüler hale geldi.

 3. Ancak, swai yiyen birçok insan, kalabalık balık çiftliklerinde üretimini çevreleyen endişelerin farkında olmayabilir.

 4. Bu makale size swai balıkları ile ilgili gerçekleri veriyor, yemek mi yoksa yememek mi gerektiğine karar vermenize yardımcı oluyor.

Swai Nedir ve Nereden Gelir?

 1. Swai, sert bir dokuya ve nötr bir tada sahip, beyaz etli, nemli bir balıktır. Bu nedenle diğer bileşenlerin tadını kolayca alır (1).

 2. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ne (NOAA) göre swai, ülkenin en popüler altıncı balığında (2).

 3. Asya'nın Mekong Nehri'ne özgü. Ancak, tüketicilere sunulan swai en çok Vietnam'daki balık çiftliklerinde üretilmektedir (1). [! 4293 => 1140 = 2!

 4. Daha önce ABD’ye ithal edilen swai’ye Asya yayın balığı deniyordu. 2003 yılında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yalnızca Amerikan yayın balığı içeren ancak swai olmayan Ictaluridae ailesindeki balıkların yayın balığı olarak etiketlenebileceği veya ilan edilebileceği kanunu çıkardı (4).

 5. Swai, Pangasiidae adında ayrı ama ilişkili bir aileden geliyor ve bunun için bilimsel isim Pangasius hypophthalmus.

 6. Swai ve benzeri türlerin diğer isimleri panga, pangasius, sutchi, kremalı dory, çizgili yayın balığı, Vietnam yayın balığı, tra, basa ve - köpekbalığı olmasa da - yanardöner köpekbalığı ve Siyam Köpekbalığı.

Besin Değeri

 1. Balık yemeye genellikle yağsız protein ve sağlıklı kalp omega-3 yağı sağladığı için teşvik edilir.

 2. Swai'nin protein içeriği, diğer yaygın balıklara kıyasla ortalama bir değerdir, ancak çok az miktarda omega-3 yağı sunar (1, 5).

 3. Pişmemiş swai'nin 4 onsluk (113 gramlık) bir porsiyonunda (5, 6, 7, 8):

 4. Karşılaştırma için aynı somon porsiyonu 24 gram protein ve 1.200-2.400 mg omega-3 yağ içerirken, Amerikan yayın balığı 15 gram protein ve 100-250 mg omega- 4 ons (113 gram) içinde 3 yağ (9, 10, 11).

 5. Swai'deki sodyum, nemi tutmak için bir katkı maddesi olan sodyum tripolifosfatın işleme sırasında kullanılmasına bağlı olarak yukarıda gösterilenden daha yüksek veya daha düşük olabilir (1).

 6. Swai mükemmel bir selenyum kaynağı ve iyi bir niasin ve B12 vitamini kaynağıdır. Ancak, miktarlar balıkların ne yediğine bağlı olarak değişebilir (5, 8).

 7. Swai'nin özellikle sağlıklı diyetleri yok. Genellikle pirinç kepeği, soya, kanola ve balık yan ürünleri ile beslenirler. Soya ve kanola ürünleri genel olarak genetik olarak değiştirilmiş olup, tartışmalı bir uygulamadır (1, 3, 12).

Swai Balık Yetiştiriciliği İle İlgili Endişeler

 1. Swai balık çiftliklerinin ekosistem üzerindeki etkisi büyük bir endişe kaynağıdır (13).

 2. Monterey Körfezi Akvaryumu'ndaki Deniz Ürünleri İzleme programı, bazı swai balık çiftlikleri yasadışı olarak nehirlere atılmış atık ürünler ürettiğinden, swai'den kaçınılması gereken bir balık olarak listelenmektedir (3).

 3. Atık suyun uygun olmayan şekilde bertarafı, özellikle swai balık çiftlikleri dezenfektanlar, anti-paraziter ilaçlar ve antibiyotikler dahil birçok kimyasal madde kullanmasından kaynaklanmaktadır.

 4. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, swai'deki Dünya Sağlık Örgütü'nün önerilen sınırın üstünde olan cıva seviyelerini test edilen numunelerin% 50'sinde göstermiştir (17).

 5. Bu zorluklar swai balık çiftliklerinde daha iyi su kalitesine ve ithalat sürecinde balıkların daha iyi kalite kontrol kontrollerine ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

Üretim Sırasında Antibiyotikler Çok Kullanılıyor

 1. Kalabalık balık çiftliklerinde swai ve diğer balıklar yetiştirildiğinde, balıklarda bulaşıcı hastalık riski artar.

 2. Bir çalışmada, Polonya, Almanya ve Ukrayna'ya ihraç edilen swai örneklerinin% 70-80'i insanlarda kabuklu deniz ürünleri gıda zehirlenmesinde yaygın olarak bulunan bir mikrop olan Vibrio bakterileri ile kirlenmiştir (15).

 3. Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için swai genellikle düzenli olarak antibiyotikler ve diğer ilaçlar ile verilir. Ancak dezavantajları var. Balıklarda antibiyotik kalıntıları kalabilir ve ilaçlar yakındaki su yollarına girebilir (18). [! 4293 => 1140 = 5!

 4. Ek olarak, balıklar uygun şekilde kontrol edilse ve antibiyotik ve diğer ilaç kalıntıları yasal sınırların altında olsa bile, sık kullanılması bakterilerin ilaçlara karşı direncini artırabilir (18).

 5. Aynı antibiyotiklerin bazıları insan enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılıyor. Aşırı kullanılırlarsa ve bakteri onlara direnç kazanırsa, bazı hastalıklar için etkili tedavileri olmayan insanları bırakabilir (18, 21).

Swai'yi Bilmeden Yiyebilirsin

 1. Restoranlarda bile bilmeden swai siparişi veriyor olabilirsiniz.

 2. Uluslararası bir okyanus koruma ve savunma kuruluşu olan Oceana'nın yaptığı bir çalışmada swai, en pahalı balıklar için en çok ikame edilmiş üç balık türünden biriydi.

 3. Aslında, swai 18 çeşit balık olarak satıldı - en yaygın olarak levrek, orfoz veya taban (22) olarak yanlış etiketlendi.

 4. Böyle yanlış etiketleme restoranlar, süpermarketler ve deniz ürünleri işleme tesislerinde olabilir. Bazen bu yanlış etiketleme kasıtlı dolandırıcılıktır, çünkü swai ucuzdur. Diğer zamanlarda bu istemsiz.

 5. Deniz ürünleri genellikle satın aldığınız noktaya geldiği yerden uzun bir yol kat eder ve kökenini takip etmeyi zorlaştırır.

 6. Örneğin, restoran sahiplerinin, satın aldıkları bir balık kutusunun, söylediği şey olduğunu kontrol etmeleri kolay bir yol değildir.

 7. Ayrıca, bir balık türü tanımlanmadıysa, örneğin balık türünü belirtmeyen bir restoranda bir balık sandviçi sipariş ediyorsanız, swai olabilir.

 8. Güneydoğu ABD kentindeki 37 restoranda servis edilen balık ürünleri çalışmasında, menüde sadece "balık" olarak listelenen yemeklerin yaklaşık% 67'si swai (23).

Swai ve Daha İyi Alternatiflere Duyarlı Bir Yaklaşım

 1. Swai'den hoşlanıyorsanız, eko-sertifikaya sahip markaları, Aquaculture Stewardship Council gibi bağımsız bir gruptan satın alın. Bu tür markalar genellikle sertifikalandırma ajansının paketteki logosunu içerir.

 2. Sertifika, iklim değişikliğine katkıda bulunabilecek ve su kalitesine zarar verebilecek kirleticileri azaltma çabalarını göstermektedir (24).

 3. Ek olarak, çiğ veya az pişmiş swai yemeyin. Vibrio gibi potansiyel olarak zararlı bakterileri yok etmek için balıkları 145 ° C (62,8) iç sıcaklığa kadar pişirin.

 4. Swai'den geçmeyi seçerseniz, birçok iyi alternatif var. Beyaz etli balıklar için yabani avlanan ABD yayın balığı, Pasifik morina balığı (ABD ve Kanada'dan), mezgit balığı, taban veya pisi balığı düşünün (25).

 5. Omega-3'lerle dolu balıklar için, fazla miktarda cıva içermeyen en iyi seçeneklerden bazıları yabani somon balığı, sardalye, ringa balığı, hamsi, Pasifik istiridye ve tatlı su alabalığıdır (11). .

 6. Son olarak, her zaman aynı türden ziyade farklı türde balıkları yiyin. Bu, bir tür balıkta potansiyel olarak zararlı kirletici maddelere aşırı maruz kalma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Alt satırda

 1. Swai balığının vasat bir beslenme profili vardır ve bundan kaçınılabilir.

 2. Kimyasalların ve antibiyotiklerin aşırı kullanıldığı, balık kirliliğine ve su kirliliğine neden olan balık çiftliklerinden ithal ediliyor.

 3. Bazen yanlış etiketlenir ve daha değerli balıklar olarak satılır. Eğer onu yersen, eko sertifikası olan bir marka seç.

 4. Genellikle çeşitli balık türleri yemek en iyisidir. Swai'ye sağlıklı alternatifler mezgit balığı, kösele, somon balığı ve diğerleridir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407