Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İsviçreli Pazı: Beslenme, Yararları ve Pişirilmesi

Alt satırda

 1. Koyu yeşil yapraklı sebzeler en besleyici gıda maddelerinin başında geliyor.

 2. Lahana genellikle yeşillerin kralı sayılırken, İsviçre pazı, çeşitli besinsel faydaları bakımından eşit derecede etkileyicidir.

 3. Bu makale, İsviçre pazı hakkında bilmeniz gereken her şeyi, besinler ve sağlık yararları dahil olmak üzere açıklıyor.

Köken ve Beslenme

 1. İsviçre pazı, pancar ve ıspanağı da içeren Chenopodioideae familyasına ait yapraklı bir yeşildir (1).

 2. Dünya çapında büyümüş, fakir topraklarda yetişebilme kabiliyeti ve su ve ışığa olan düşük ihtiyacı için çok değerli.

 3. İsmi İsviçre'de geldiğine inanmana yol açsa da, İsviçre pazı Akdeniz yerlisi (2).

 4. Bazıları renkli, mücevher tonlarında ve damarları olan ve bu sebzeyi özellikle göze hoşlaştıran, birçok İsviçre pazı çeşidi var.

 5. Dahası, yaprakları ve sapları bol miktarda vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri sağlar.

 6. Sadece 1 fincan (175 gram) pişmiş İsviçre püresi paketinden (3):

 7. Gördüğünüz gibi, pişmiş İsviçre pazılarının küçük bir porsiyonu günlük A ve K vitaminlerine olan ihtiyacınızı karşılıyor ve neredeyse C vitamini için RDI'yi karşılıyor.

 8. Dahası, İsviçreli pazı iyi bir kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko, sodyum, fosfor ve E vitamini kaynağıdır

 9. Bu yeşil besinlerle dolu değil, aynı zamanda kalorileri de aşırı derecede azaltarak kilo vermesi kolay bir yemek yapıyor.

Hastalıklarla Mücadele Eden Antioksidanlarla Paketlendi

 1. İsviçreli pazı da vücudunuzda belirli hastalıklara yol açabilecek serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından yüksektir (4).

 2. İsviçreli pazı içerisinde bulunan antioksidanlarda yüksek diyet yapmak, bazı kronik hastalıklara yakalanma olasılığınızı azaltabilir.

 3. Örneğin, 18 çalışmanın gözden geçirilmesinde, beta-karoten alımının en yüksek olduğu kişilerin akciğer kanseri riski en düşük alım yapılanlara göre anlamlı derecede düşüktü (6).

 4. İsviçreli pazı, quercetin, kaempferol, rutin ve vitexin dahil olmak üzere birkaç flavonoid antioksidan içerir.

 5. Kaempferol, antikanser özelliklere sahip olabilecek güçlü bir anti-enflamatuar bileşiktir.

 6. Örneğin, bir test tüpü çalışması kaempferol'ün hücre ölümünü indükleyerek ve kanser hücresi büyümesini inhibe ederek pankreas kanseri hücrelerine saldırdığını buldu (7).

 7. Araştırmalar İsviçre pazı içerisinde bulunan bir başka flavonoid olan Vitexin'in, kan basıncını düşürerek, iltihaplanmayı azaltarak ve kan pıhtılaşmasını önleyerek kalp hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini gösteriyor (8).

Elyaf İle Yüklendi

 1. Elyaf vücudunuzda birçok önemli işlevi olan vazgeçilmez bir besindir.

 2. Örneğin, faydalı bağırsak bakterilerini besler, düzenli bağırsak hareketlerini destekler, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve sindirimi yavaşlatır, kan şekeri seviyelerini dengeler (9).

 3. Sadece 1 fincan (175 gram) pişmiş İsviçre pazı, yaklaşık 4 gram lif sağlar - RDI’nın% 15’i.

 4. Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyabet Derneği gibi sağlık kuruluşları, yetişkinlerin yiyeceklerden günde en az 25-30 gram lif tüketmelerini tavsiye ediyor (10, 11).

 5. Yüksek lifli diyeti takip etmek birçok sağlık yararı sağlar.

 6. Bu tür diyetlerdeki insanlar için kolon kanseri, mide kanseri ve kalp hastalığı oranları daha düşüktür (13, 14, 15).

Mükemmel K Vitamini Kaynağı

 1. K Vitamini, K1 vitamini (phylloquinone) ve K2 vitamini (menaquinone) dahil olmak üzere yağda çözünen bir grup bileşiktir.

 2. Çoğunlukla bitki kaynaklarında bulunan K1, İsviçre pazı içerisinde bol miktarda bulunur.

 3. Sadece 1 fincan (175 gram) pişmiş İsviçre keki, bu önemli besin maddesi için RDI’nin% 716’sını (17) sunuyor!

 4. K vitamini vücudunuzdaki birçok önemli sürece katılıyor. [! 1036 => 1140 = 5!

 5. Kemik sağlığı için de önemlidir. Vücudunuzun osteokalsin oluşturması gerekiyor - kemik oluşumu ve bakımı ile ilgili bir protein. [! 1036 => 1140 = 5!

 1. Daha taze ürünler yemenin kalbiniz için iyi olduğuna şüphe yok.

 2. Çok çeşitli sebze ve meyvelerden zengin bir diyet tüketmenin, iltihaplanma, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı gösterilmiştir.

 3. İsviçre pazı içerisinde bulunan lif, karaciğerinizin kolesterol üretimini azaltarak ve vücudunuzun kan dolaşımına emilmeden önce dışarı atmasına yardımcı olarak kolesterol seviyelerini düşürebilir (22).

 4. Birçok büyük çalışma İsviçre pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerin daha fazla tüketilmesi durumunda kalp hastalığı riskinin azaldığını gösteriyor.

 5. 173.000'den fazla kişiden oluşan bir çalışma, günlük yaprak yeşil sebzelerin her bir porsiyon artışını kalp hastalığı riskinde% 11'lik bir azalmaya bağladı.

 6. Dahası, en fazla alımı - günde 1.5 porsiyon - İsviçre pazı gibi yapraklı yeşillikleri, kalp hastalığı geliştirme olasılığı, en düşük alımı olanlara kıyasla% 17 daha azdı (23). ).

İnsülin Direncini ve Düşük Kan Şekeri Düşürebilir

 1. İsviçre pazı kan şekeri veya glikozu düşürebilecek besleyicilerle yüklü.

 2. Örneğin, İsviçre pazı elyafı kanınızdaki sağlıklı glikoz seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

 3. Yüksek lifli gıdalar sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da şekerin kan dolaşımınıza emilme oranını azaltır, yüksek kan şekeri önler ve glikoz seviyelerini stabilize eder (24).

 4. Elyaf ayrıca hücrelerin insüline yanıt vermeyi bıraktığı bir durum olan insülin direncini azaltmaya yardımcı olur (25). [! 1036 => 1140 = 7!

 5. İsviçre pazı gibi daha fazla lif açısından zengin sebze tüketmek, diyabet ve insülin direncine sahip olanlarda semptomları iyileştirebilir ve ilk başta ortaya çıkan bu hastalıkların şansını azaltabilir (28).

 6. Artı, İsviçre pazı, insülin direncini azalttığı ve sinir hasarı dahil diyabetle ilgili komplikasyonları iyileştirdiği gösterilen alfa-lipoik asit (ALA) gibi antioksidanlarda yüksektir (29) .

 7. 23 çalışmanın gözden geçirilmesi, yeşil yapraklı sebzeleri en fazla tüketenlerin, en az alımı olanlara göre% 13 daha düşük diyabet riski taşıdığı sonucuna varmıştır (30). [! 1036 => 1130 = 8!

 1. İsviçre pazı gibi besleyici madde içeren gıdaları içeren sağlıklı bir diyet yapmak kilo vermenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. İsviçre pazı gibi yüksek lifli sebzeleri doldurmak yemeklerden sonra dolgunluğu artırabilir, atıştırma ve fazla yeme riskini azaltır.

 3. 120 kilolu erişkinde yapılan bir çalışmada, kontrol grubundan iki kat daha fazla sebze alanlarda daha fazla kilo kaybı ve açlık memnuniyeti yaşandı (31). [! 1036 => 1140 = 8!

 4. 560.000'den fazla katılımcının katıldığı 17 çalışmanın gözden geçirilmesi, en yüksek sebze alımına sahip olanların aşırı kilolu veya obez olma ihtimalinin% 17 daha az olduğunu belirtti (32). [! 1036 => 1140 = 8!

 5. Bu düşük kalorili, besin yoğunluğundaki yeşil yeşili diyetinize eklemek, kilo vermeye ve sağlıklı olmaya çalışırken yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Diyetinize Nasıl Ekleyin

 1. İsviçre pazı birçok yönden yiyebileceğiniz bir beslenme merkezidir. Hafif tadı sayısız tarifler için mükemmel bir bileşendir.

 2. Diyetinize İsviçre pazı eklemenin mükemmel yolları:

Alt Çizgi

 1. İsviçreli pazı besinlerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir.

 2. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu etkileyici miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidan içeriyor.

 3. Dahası, onu yalnız sote edebilir ya da yahnilere, salatalara, kizartmalara, frittatalara, makarnalara ve daha fazlasina ekleyebilirsiniz.

 4. İsviçreli pazı tüketmek, bazı kronik hastalıklar riskinizi azaltabilir, kilo kaybını desteklemeye, sağlıklı kan şekeri sağlamaya ve kalp sağlığına yararlı olabilir.

 5. Ayrıca birçok yiyeceğe iyi uyum sağlayan çok yönlü bir sebzedir.

 6. İsviçre pazı yemeye başladığınızda, onsuz yaşayamayacağınızı fark edebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407