Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sütun yeşilliklerini neden yemelisin

Sütun yeşilliklerini neden yemelisin

 1. Haçlı familya bok yulaf, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, rutabaga ve şalgam içerir. Potansiyel sebzeler besin bakımından yüksek ve kalorileri düşüktür.

Sağlık yararları

 1. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık koşul riskini azaltmaya yardımcı oluyor gibi görünmektedir.

 2. Collard yeşili gibi yüksek miktarda bitkisel gıda alımı, obezite ve genel mortalite, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere bir dizi sağlık koşul riskini azaltıyor gibi görünüyor.

Kemik sağlığı

 1. Düşük bir K vitamini alımı osteoporoz ve kemik kırılma riskini artırabilir.

 2. K vitamini, kemik matriks proteinlerinin bir değiştiricisi olarak görev yapar, kalsiyum emilimini arttırır ve idrarla kalsiyum atılımını azaltabilir.

 3. Bir bardak haşlanmış lahana salatası 770 mikrogram K vitamini sağlar

 4. 2015-2020 Amerika Birleşik Devletleri Diyet Yönergeleri, 19 ila 30 yaşları arasında bir kadının günde 90 mcg K vitamini tüketmesini ve aynı yaşta bir erkeğin 120 mcg tüketmesini tavsiye ediyor.

 5. Bir bardak dolusu yeşillik bu kadar çok K vitamini sağlar.

Kanser

 1. Çalışmalar, bol miktarda haçlı sebze yiyen insanların, üst sindirim sistemi kanseri, kolorektal, meme kanseri ve böbrek kanseri dahil olmak üzere, çeşitli kanser türleri geliştirme riskinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. [! 1033 => 1140 = 4!

 2. Bu bileşikler, akciğer, kolorektal, meme ve prostat kanserleri ve muhtemelen melanom, özofagus kanseri ve pankreas kanseri için farklı gelişim aşamalarında kanser sürecini önlemeye yardımcı olabilir.

 3. 2017 yılında araştırmacılar yaklaşık 3.000 kişiyi kapsayan bir çalışmanın sonuçlarını yayınladılar. Meme kanseri insidansı ve haçlı sebze tüketimi arasında olası bağlantılar arıyorlardı.

 4. Bulgular, labirent sebzelerin tüketilmesinin, özellikle menopoza henüz ulaşmamış kadınlarda meme kanseri riskini azaltabileceğini öne sürdü. Bazı pişirme sebze glikozinolat seviyelerini azaltabileceğinden pişirme yöntemlerinin bir fark yaratabileceğine dikkat çekerler.

 5. Bunun çoğu kişi ya da yeşil yeşili çiğ yediklerinden, bu çalışma yeşil renkli sebzeler için geçerli olup olmadığı açık değildir.

 6. Sütun yeşillikleri ve yüksek miktarda klorofil içeren diğer yeşil sebzelerin, heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engellemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var. Bu maddeler yiyecekleri yüksek sıcaklıkta ızgara yaparken üretilirler.

Diyabet ve karaciğer fonksiyonu

 1. Amerikalılar için 2015-2020 Beslenme Kuralları, kadınlar için günde 22.4 ila 28 gram lif, yaşlarına bağlı olarak günde 28 ila 33.6 gram tavsiye edilir.

 2. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, yüksek oranda lif alımının, tip 1 diyabet hastalarında inflamasyon ve glikoz seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

 3. Tip 2 diyabet hastalarına daha iyi kan şekeri, lipid ve insülin seviyeleri sağlamalarında yardımcı olabilir.

 4. Bir bardak haşlanmış lahana yeşili yaklaşık 8 gram lif sağlar.

 5. Sütun yeşillikleri ayrıca alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir.

 6. Çalışmalar, alfa-lipoik asidin (ALA) glikoz seviyelerini düşürebildiğini, insülin duyarlılığını arttırabileceğini ve diyabetli kişilerde oksidatif stres ile ilgili değişiklikleri önleyebileceğini göstermektedir. Ayrıca karaciğer dokusunun yenilenmesine de yardımcı olabilir.

 7. Müfettişler ayrıca ALA'nın diyabetli kişilerde periferik nöropati semptomlarını azalttığını da gözlemlediler.

 8. Ancak, ALA'nın uzun vadeli bir tedavi olarak etkili olup olamayacağı net değildir. Ek olarak, çalışmalar intravenöz ALA kullanmıştır. Oral takviye aynı yararları sağlamayabilir.

 9. Aşırı derecede yüksek ALA dozları, çok azının neden olduğu gibi yan etkiler yaratıyor gibi görünüyor. “Normal” miktarlar oksidatif stresi önlemeye yardımcı olsa da, yüksek seviyeler hücre hasarına neden olabilir.

 10. Araştırmacılar, hardal yeşili tüketmenin yüksek tansiyonlu sıçanlarda karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini bulmuşlardır.

Sindirim

 1. Sütun yeşillikleri hem lif hem de su içeriğinde yüksektir. Bunlar kabızlığın önlenmesine, düzenliliğin geliştirilmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Sağlıklı cilt ve saç

 1. Collard yeşillikleri A vitamini içeriği yüksek. A vitamini sebum üretimi için gereklidir ve bu saçları nemli tutar.

 2. A vitamini cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için çok önemlidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini ve gözleri destekler ve vücudun organlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

 3. C vitamini vücudun cilde ve saça yapı sağlayan kollajen seviyelerini oluşturmasını ve korumasını sağlar.

 4. Yetişkin bir kadının günde 75 mg C vitamini ve bir erkeğin 90 mg ihtiyacı var. Bir bardak haşlanmış lahana yeşilliği yaklaşık 35 mg C vitamini sağlar

 5. Demir, saç dökülmesinin yaygın bir nedeni olan kansızlığı önler. Diyetteki demir eksikliği, vücudun enerjiyi ne kadar verimli kullandığını etkileyebilir. Collard yeşillikleri, ıspanak, mercimek, ton balığı ve yumurta iyi demir kaynaklarıdır.

 6. Yetişkinlerin günde 8 mg demir tüketmeleri, üreme yıllarında ise kadınların 18 mg almaları gerekiyor. Bir bardak haşlanmış lahana yeşili 2.5 mg demir sağlar.

Uyku ve ruh hali

 1. Sütun yeşili, önemli bir nörotransmitter olan kolin içerir. Kolin ruh hali, uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza fonksiyonları ile yardımcı olur.

 2. Kolin ayrıca hücresel zarların yapısını, sinir uyarılarının iletimini, yağ emilimini ve kronik enflamasyonun azaltılmasını sağlamaya yardımcı olur.

 3. Kolinde de bulunan folat, fazla homosisteinin vücutta oluşmasını engelleyebileceğinden depresyona yardımcı olabilir.

 4. Bilim adamları bipolar bozukluğu olan ve alkol kullanım bozukluğu ile ilgili depresyonlu kişilerde yüksek düzeyde homosistein bulmuşlardır.

 5. Folat tüketmek, bazı insanlarda depresif semptom riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 6. Neden kendi yeşilbaşlarını yetiştirmiyorsun? Tohumları çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Beslenme

 1. Süzülmüş ve tuz ilave edilmemiş bir bardak haşlanmış lahana salatası:

 2. Collard yeşillikleri mükemmel bir A vitamini, C vitamini ve kalsiyum, zengin bir K vitamini kaynağı ve iyi bir demir, B-6 vitamini ve magnezyum kaynağıdır.

 3. Ayrıca, tiamin, niasin, pantotenik asit ve kolin içerirler.

Diyet ipuçları

 1. Sütun yeşili sert, koyu yeşil yapraklara sahip olmalıdır. Küçük yapraklar daha hassas olur ve daha yumuşak bir tada sahiptir.

 2. Sütun yeşillikleri buzdolabında iyi durumda.

 3. 10 dakika veya daha az bir süre boyunca yeşil renkli buğulama yeşillikleri, besinlerini korumalarına yardımcı olur.

 4. Biber, doğranmış soğan, ot ve baharatlarla baharatlayın.

 5. Sütun yeşillikleri kullanabilirsiniz:

 6. Başka bir fikir, taze sarımsak ve soğanları sızma zeytinyağında yumuşak olana kadar sote etmek, sonra da hardal yeşilliklerini ekleyip istenen hassasiyete ulaşana kadar sote etmeye devam etmektir.

 7. Güçlü ve acı bir kükürt tadı yaratabildiği için pastırmalı yağda veya domuz yağı içindeki lahana yeşilliklerini kızartmaktan veya fazla pişirmekten kaçının.

 8. Kara gözlü bezelye ve kahverengi pirinç eklenmesi, güneydeki favorilerin daha sağlıklı bir versiyonunu verir.

 9. Favori yüzlü birine bir avuç dolusu yeşil yeşillik ekleyebilirsiniz. Bu, lezzeti önemli ölçüde değiştirmeden ekstra besin sağlar.

Yeşil renkli çipler

 1. Sütun yeşili yongaları şu şekilde yapabilirsiniz:

Riskler

 1. Post, R.E., Mainous, A.G., King, D.E., Simpson, K.E. (2012, Şubat). Tip 2 diabetes mellitus tedavisi için diyet lifi: Bir meta-analiz. Amerikan Aile Hekimliği Kurulu Dergisi, 25 (1), 16-23. Http://www.jabfm.org/content/25/1/16.full

 2. Vigil, M., Berkson, B.M., Garcia, A.P. (2014, Ocak). Yüksek doz intravenöz alfa lipoik asitin karaciğer mitokondri üzerine olumsuz etkileri. Sağlık ve Tıpta Küresel Gelişmeler. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3921613/

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 4. Coumadin veya warfarin gibi kan inceltici kullananlar, kan pıhtılaşmasında önemli bir rol oynadığı için aniden K vitamini içeren yiyecek alımını artırmamalı veya azaltmamalıdır.

 5. Sağlığa kavuşma ve hastalıktan kaçınmanın en önemli faktörü, belirli bir gıda maddesi değil genel beslenmedir. Bol miktarda taze meyve ve sebzeden oluşan zengin bir diyetin parçası olarak lahana yeşili seçin.

 6. En son Yvette Brazier tarafından Perşembe, Ağustos 16 Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Ek 7. Diyet başvuruları ve diyet rehber önerileri temelinde yaş cinsiyet grupları için beslenme hedefleri. (2015). Diyet Kılavuzları 2015-2020. Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 8. Bartkoski, S., Gün, M. (2016, 1 Mayıs). Diyabetik periferik nöropatinin tedavisi için alfa-lipoik asit [!Özet

 9. Temel rapor: 11162, yakalar, pişmiş, kaynatılmış, süzülmüş, tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11162?fgcd= manu = format = count = max = 25 ofset = sort = default order = asc qlookup = Yakalar% 2C + pişmiş% 2C'den alındı +% 2C kaynatıldı +% 2C boşaltıldı + tuzsuz + ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 10. De Vogel, Jonker-Termont, D.S.M.L, van Lieshout, E.M.M., Katan, M.B., van der Meer, R. (2004, 13 Ekim). Yeşil sebzeler, kırmızı et ve kolon kanseri: klorofil, sıçan kolonunda haemin sitotoksik ve hiperproliferatif etkilerini önler [!Özet

 11. Johnson, M., Pace, R.D., Dawkins, N.L., Willian, K.R. (2013, 22 Ağustos). Geleneksel ve yeni yeşil yapraklı sebzeler içeren diyetler, spontan hipertansif sıçanların karaciğer yağ asidi profillerini iyileştirir. Sağlık ve Hastalıkta Lipitler. Http://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-511X-12-168

 12. Lin, T., Zirpoli, G.R., McCann, S.E., Moysich, K.B., Ambrosone, C.B., Tang, L. (2017, 18 Temmuz). Sebzeli sebze tüketimindeki eğilimler ve meme kanseri riski ile ilişkisi: Bir vaka kontrol çalışması. Beslenmede Güncel Gelişmeler, 1 (8), e000448. Https://academic.oup.com/cdn/article/1/8/e000448/4735233

 13. Manchali, S., Murthy, K.N.C., Patil, B.S. (2012, Ocak). Popüler sebzeli sebzelerin sağlık yararları ile ilgili önemli gerçekler [!özet

 14. Diyet takviyeleri ofisi. (2018, 2 Mart). A Vitamini: Sağlık çalışanları için gerçek bilgi formu. Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/

 15. Diyet takviyeleri ofisi. (2018, 2 Mart). C Vitamini: Sağlık çalışanları için gerçek bilgi formu. Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

 16. Diyet takviyeleri ofisi. (2018, 2 Mart). K Vitamini: Sağlık çalışanları için gerçek bilgi formu. Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/

 17. Diyet takviyeleri ofisi. (2018, 2 Mart). Kolin: Sağlık profesyonelleri için gerçek bilgi formu. Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/

 18. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407