Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süt sizin için kötü mü yoksa iyi mi? Sütlü, Peynirli Gerçek

Alt satırda

 1. Süt ürünleri bugünlerde tartışmalı.

 2. Süt sağlığınız tarafından kemikleriniz için gerekli olan sağlık kurumları tarafından beslenirken, bazı insanlar zararlı olduğunu ve kaçınılması gerektiğini savunuyorlar.

 3. Elbette, tüm süt ürünleri aynı değil.

 4. Süt veren hayvanların nasıl yetiştirildiğine ve mandıranın nasıl işlendiğine bağlı olarak kalite ve sağlık etkilerinde büyük farklılıklar gösterir.

 5. Bu makale sütlere derinlemesine bakıyor ve sağlığınız için iyi veya kötü olup olmadığını belirliyor.

Tüketmek Doğal mı?

 1. Süt ürünlerine karşı yaygın bir argüman onları tüketmenin doğal olmadığı yönündedir.

 2. Yetişkinlikte süt tüketen sadece türler sadece insanlar değil, aynı zamanda diğer hayvanların sütünü içen tek kişilerdir.

 3. Biyolojik olarak inek sütü hızla büyüyen bir buzağı beslemek içindir. İnsanlar buzağı değildir - ve yetişkinlerin genellikle büyümesine gerek yoktur.

 4. Tarımsal devrimden önce insanlar anne sütünü sadece bebek olarak içtiler. Süt ürününü yetişkinler olarak tüketmediler - bu da süt ürünlerinin sıkı bir paleo diyetinden dışlanmasının nedenlerinden biri (1).

 5. Evrimsel bir bakış açısına göre en uygun sağlık için süt gerekli değildir.

 6. Bu, bazı kültürlerin binlerce yıldır düzenli olarak süt tükettiklerini söyledi. Birçok çalışma, genlerin diyet içerisindeki süt ürünlerini barındıracak şekilde nasıl değiştiğini belgelemektedir (2). [! 1692 => 1140 = 2!

Dünyanın çoğu Laktoz intoleransıdır

 1. Süt ürünlerindeki ana karbonhidrat, iki basit şekerli glikoz ve galaktozdan oluşan bir süt şekeri olan laktozdur.

 2. Aslında, dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık% 75'i laktozu parçalayamıyor - laktoz intoleransı olarak adlandırılan bir olgu (4).

 3. Laktoz intoleransı Afrika, Asya ve Güney Amerika'da çok yaygındır, ancak Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya'da daha az yaygındır.

 4. Laktoz intoleransı olan kişiler, süt ürünlerini tüketirken sindirim semptomları gösterir. Bu, bulantı, kusma, ishal ve buna bağlı semptomları içerir.

 5. Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan kişilerin bazen fermente süt (yoğurt gibi) veya tereyağı gibi yüksek yağlı süt ürünleri tüketebileceğini unutmayın (5).

 6. Sütte proteinler gibi diğer bileşenlere de alerjik olabilirsiniz. Bu çocuklarda oldukça yaygın olmasına rağmen, yetişkinlerde nadir görülür.

Besin İçeriği

 1. Süt ürünleri çok besleyici.

 2. Bir bardak (237 mi) süt (6):

 3. Ayrıca 146 kalori, 8 gram yağ, 8 gram protein ve 13 gram karbonhidratın yanı sıra iyi miktarda A vitamini, B1 ve B6 vitaminleri, selenyum, çinko ve magnezyum içeriyor.

 4. Kalori için kalori, tam süt oldukça sağlıklı. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şeyi sunar.

 5. Peynir ve tereyağı gibi yağlı ürünlerin sütten çok farklı bir besin bileşimine sahip olduğunu unutmayın.

 6. Besin bileşimi - özellikle yağ bileşenleri - hayvanların diyetine ve tedavisine de bağlıdır. Süt yağı, yüzlerce farklı yağ asidinden oluşan çok karmaşıktır. Pek çoğu biyoaktifdir ve sağlığınızı güçlü bir şekilde etkileyebilir (7).

 7. Merada yükseltilmiş inekler ve otların beslenmesinde daha fazla omega-3 yağ asidi ve% 500'e kadar daha fazla konjuge linoleik asit (CLA) bulunur (8, 9).

 8. Otla beslenen süt, yağda çözünen vitaminlerde, özellikle kalsiyum metabolizmasını düzenlemek ve kemik ve kalp sağlığını desteklemek için inanılmaz derecede önemli bir besin olan K2 vitamini bakımından çok daha yüksektir (10, 11, 12, 13 ).

 9. Bu sağlıklı yağların ve yağda çözünen vitaminlerin, neden olduğu aroma eksikliğini telafi etmek için sıklıkla şeker yüklü düşük yağlı veya yağsız süt ürünlerinde bulunmadığını unutmayın. yağların alınması.

Kemiklerinizi Destekleyin

 1. Kalsiyum kemiklerinizdeki ana mineraldir - ve süt insan beslenmesinde en iyi kalsiyum kaynağıdır.

 2. Bu nedenle, süt sağlığının kemik sağlığı için birçok faydası var.

 3. Aslında, çoğu sağlık kuruluşu kemikleriniz için yeterli kalsiyum almak için günde 2-3 porsiyon süt tüketmenizi tavsiye ediyor (14, 15).

 4. Çoğu kanıt, süt sağlığının kemik yoğunluğunu arttırdığını, osteoporozu azalttığını ve yaşlı erişkinlerin kırık riskini azalttığını gösteriyor (17, 18, 19, 20, 21, 22).

 5. Ek olarak, süt sadece kalsiyumdan fazlasını sağlar. Kemik arttırıcı besin maddeleri arasında protein, fosfor ve - otla beslenen, tam yağlı süt durumunda - K2 vitamini bulunur.

Düşük Obezite ve Tip 2 Diyabet Riski

 1. Tam yağlı sütlerin metabolik sağlık için bazı faydaları var.

 2. Kalorilerinde yüksek olmasına rağmen, tam yağlı süt şişmanlık riskinin azalmasıyla bağlantılı.

 3. 16 çalışmanın gözden geçirilmesi, çoğu tam yağlı süt ürününün obezitenin azalmasıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekti - ancak hiçbiri düşük yağlı süt ürünleri için böyle bir etki tanımlamamıştır (23). [! 1692 => 1140 = 6!

 4. Bir gözlemsel çalışmada, en fazla tam yağlı süt tüketen kişilerde daha az göbek yağı, daha az inflamasyon, daha düşük trigliseritler, gelişmiş insülin duyarlılığı ve% 62 daha düşük tip 2 diyabet riski vardı (24). ).

Kalp Hastalığı Üzerine Etki

 1. Konvansiyonel bilgelik, süt sağlığının doymuş yağda yüksek olması nedeniyle kalp hastalığı riskinizi arttırması gerektiğini belirtir.

 2. Hatta bazıları doymuş yağ tüketimi ile kalp hastalığı arasında bağlantı olmadığını iddia ediyor - en azından insanların çoğunluğu için (29, 30).

 3. Süt sağlığının kalp hastalığı riski üzerindeki etkileri, büyük olasılıkla ineklerin nasıl büyüdüğü ve beslendiğine bağlı olarak ülkeler arasında değişebilir.

 4. ABD’deki bir büyük çalışmada, süt yağı artmış kalp hastalığı riskine bağlandı (31, 32).

 5. Bununla birlikte, birçok başka çalışma, tam yağlı süt ürünlerinin hem kalp hastalığı hem de felç üzerinde koruyucu bir etkisi olduğunu göstermektedir.

 6. İneklerin büyük oranda ot beslendiği ülkelerde, tam yağlı süt kalp hastalığı ve felç riskindeki büyük düşüşlerle ilişkilidir (34, 35).

 7. Örneğin, Avustralya’daki bir araştırmada, en fazla tam yağlı süt tüketenlerin% 69 oranında daha düşük kalp hastalığı riski olduğunu belirtti (36). [! 1692 => 1140 = 7!

 8. Spekülasyon bir yana, süt yağının kalp sağlığına yardımcı olup olmadığına dair tutarlı bir kanıt yoktur.

 9. Bilim toplumu görüşüne göre ayrılsa da, halk sağlığı kuralları insanlara yüksek yağlı süt ürünleri de dahil olmak üzere doymuş yağ alımını en aza indirmelerini tavsiye ediyor.

Cilt Sağlığı ve Kanseri

 1. Sütün, insülin ve protein IGF-1 salınımını uyardığı bilinmektedir.

 2. Bu, süt tüketiminin artan akne ile bağlantılı olmasının nedeni olabilir (41, 42).

 3. Yüksek seviyelerde insülin ve IGF-1 de bazı kanser risklerinin artması ile ilişkilidir (43). [! 1692 => 1140 = 8!

 4. Bazı çalışmalar, süt ürünlerinin kolorektal kanser riskinizi azaltabileceğini, ancak prostat kanseri riskinizi artırabileceğini öne sürüyor (45, 46).

 5. Bununla birlikte, prostat kanseri ile ilişki zayıf ve tutarsız. Bazı çalışmalar% 34 oranında bir risk artışı ortaya çıkarsa da, diğerleri etkisizdir (47, 48).

Sağlığınız için En İyi Türler

 1. En sağlıklı süt ürünleri otla beslenen ve / veya merada yetiştirilen ineklerden gelir.

 2. Sütleri, daha faydalı yağ asitleri ve yağda çözünen vitaminler dahil olmak üzere çok daha iyi bir besin profiline sahiptir - özellikle K2.

 3. Aynı zamanda ineklerden süt sağmaya tahammül edemeyen kişilerin keçiyi kolayca süt parçalarını sindirebileceklerini belirtmek de önemlidir.

Alt satırda

 1. Süt, sağlıklı ve sağlıksız olarak kolayca kategorize edilemez çünkü etkileri bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir.

 2. Süt ürünlerini tolere ederseniz ve tadını çıkarırsanız, süt yemeyi rahat hissetmelisiniz. İnsanların bundan kaçınması gerektiğine dair bir kanıt yoktur - ve birçok yarar kanıtı.

 3. Ödeyebiliyorsanız, yüksek kaliteli süt seçin - tercihen herhangi bir şekersiz ve otla beslenen ve / veya mera yetiştirilen hayvanlardan.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407