Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süt hakkında her şey

Süt hakkında her şey

 1. Süt, memelilerin meme bezleri tarafından üretilen beyaz bir sıvıdır. İnsanlar dahil tüm memeliler normalde katı yiyecek için hazır olana kadar yavrularını beslemek için süt üretecektir.

 2. Değerli besinleri içerir ve çeşitli sağlık yararları sunabilir. Örneğin kalsiyum osteoporozu önleyebilir.

 3. Ancak, bazı insanlar sütten kesildikten sonra sütte bulunan şekeri laktozu sindirememektedir, çünkü laktaz olarak bilinen yeterince enzim üretememektedirler. Sütü uygun şekilde sindirmek için laktaz gereklidir.

 4. Laktoz intoleransı ve süt alerjileri ile ilgili endişeler arttıkça, badem ve soya sütü gibi bir dizi süt elde edilebilir hale geldi.

 5. Medikal Haberler Bugünün popüler gıdaların sağlığa yararları üzerine makale koleksiyonunun bir parçası olan bu makale, esas olarak inek sütüne odaklanacak.

Sütün sağlığa yararları

 1. Süt, uzun bir süre boyunca sağlıklı bir içecek olarak görülmüştür, çünkü çeşitli besin maddelerinde yüksektir. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) 2015-2020 kılavuzları, Amerikalıların “süt, yoğurt, peynir ve / veya müstahkem soya içecekleri dahil olmak üzere yağsız veya az yağlı süt ürünleri” tüketmelerini önermektedir. [! 1693 => 1140 = 2!

Süt ve kemik sağlığı

 1. Süt kemikler için iyidir, çünkü sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli bir mineral olan zengin bir kalsiyum kaynağı sunar. İnek sütü, aynı zamanda kemik sağlığına da fayda sağlayan D vitamini ile zenginleştirilir. Kalsiyum ve D vitamini osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

 2. Kemik sağlığını iyileştirmenin ve osteoporoz riskini azaltmanın diğer yolları, düzenli fiziksel aktivite ve kuvvet antrenmanı, sigara içmekten kaçınmak ve sodyumda düşük ve potasyumda yüksek sağlıklı bir diyet yemektir. Vücudun D vitamini çoğu vücut tarafından güneş ışığına maruz kaldığında sentezlenir, bu nedenle açık havada zaman geçirmek de önemlidir.

 3. Bazı araştırmalar, süt tüketiminin çocuklarda kemik bütünlüğünü iyileştirmediği sonucuna varmıştır.12

 4. Ergen kızların diyetlerini ve fiziksel aktivitelerini takip eden yedi yıllık bir çalışma, süt ürünlerinin ve kalsiyumun stres kırılmalarını önlemediğini gösterdi.13

 5. Buna rağmen, süt ve süt ürünlerinin çocuklarda kemik gelişimi için hala faydalı olduğu düşünülmektedir.

Süt ve kalp sağlığı

 1. İnek sütü vazodilasyonu artırabilen ve kan basıncını azaltabilen bir potasyum kaynağıdır.

 2. Çalışma, günde 4069 mg potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalığına bağlı ölüm riskinin günde yaklaşık 1000 mg tüketenlere kıyasla yüzde 49 daha düşük olduğunu gösterdi. [! 1693 => 1140 = 4!

 3. Potasyum bakımından zengin yiyecekler arasında inek sütü, portakal, domates, lima fasulyesi, ıspanak, muz, kuru erik ve yoğurt bulunur. Ancak, potasyum alımındaki çarpıcı bir artış, kalp problemleri de dahil olmak üzere risklere sahip olabilir, bu nedenle diyet veya takviye kullanımındaki herhangi bir değişiklik önce bir doktorla tartışılmalıdır. [! 1693 => 1140 = 4!

Süt ve kanser

 1. D vitamini hücre büyümesinin düzenlenmesi ve kanserin korunmasında rol oynayabilir. Araştırmalar, en az güneş ışığı alan coğrafi bölgelerde kolorektal kanserden ölme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Süt de benzer koruma sağlayabilecek D vitamini içerir.

 2. Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), "Araştırma sonuçları genel olarak daha yüksek kalsiyum alımları ve kolorektal kanser risklerinin azalması arasındaki ilişkiyi desteklediğini" belirtiyor. Ancak, çalışmaların sonuçlarının her zaman tutarlı olmadığına dikkat çekiyorlar. ”2

 3. NCI ayrıca süt ürünlerinden artmış kalsiyum ve laktoz alımının yumurtalık kanserinin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteren bazı çalışmalara işaret ediyor. [! 1693 => 1130 = 6!

 1. Yeterli D vitamini düzeyleri, ruh hali, iştah ve uyku ile ilişkili bir hormon olan serotonin üretimini destekliyor. D vitamini eksikliği, depresyon, kronik yorgunluk ve PMS ile ilişkilendirilmiştir. İnek sütü ve diğer yiyecekler genellikle D vitamini ile güçlendirilir.

Süt ve kas geliştirme

 1. İnek sütü, bebek ineklerin hızlı büyümesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır, bu nedenle inek sütü içen insanların da hızla toplanabileceği anlaşılır. İnek sütü, esansiyel amino asitlerin tümünü içeren zengin bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Tam yağlı süt aynı zamanda doymuş yağ formundaki zengin bir enerji kaynağıdır ve bu da kas kütlesinin enerji olarak kullanılmasını önleyebilir.

 2. Sağlıklı bir kas miktarını korumak, metabolizmayı desteklemek ve kilo kaybına ve kilo korumasına katkıda bulunmak için önemlidir. Yağsız kas kütlesini korumak veya arttırmak için yeterli miktarda diyet proteine ​​ihtiyaç vardır. Süt proteini kas büyümesini ve onarımını destekleyebilir.

 3. Bugünün Diyetisyenine göre, 20'nin üzerinde klinik çalışmanın analizi, süt alımının artmasının hem genç hem de yaşlı yetişkinlerde direnç egzersizi sırasında kas kütlesini ve gücünü artırabileceğini göstermektedir. [! 1693 => 1140 = 7!

 4. Düşük yağlı süt, daha az yağ sağlarken sütün yararlarını sağlayabilir.

Süt ve osteoartrit

 1. Dizin osteoartritinin şu anda tedavisi yok, ancak araştırmacılar her gün süt içmenin hastalığın ilerlemesinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu söylüyor. Araştırmaları Amerikan Romatoloji Koleji Dergisi'nde yayınlanan Artrit Bakım Araştırmaları.

Süt ve süt alternatiflerinin besin içeriği

 1. Bir bardak süt bir porsiyon olarak kabul edilir. Sütün besinsel parçalanması yağ içeriğine bağlıdır.

 2. Yüzde 3.25 yağ içeren bir bardak tam yağlı süt:

 3. Bir bardak yağsız veya yağsız süt içerir:

 4. Buna karşılık, bir bardak soya sütü içeriği:

 5. Bir fincan sade badem sütü:

 6. Tüm sütün sağladığı bazı önemli besinler şunlardır:

 7. Kalsiyum: Süt gibi süt ürünleri en zengin diyet kalsiyum kaynaklarından biridir. Kalsiyumun vücutta birçok işlevi vardır, ancak asıl işi sağlıklı kemik ve dişlerin gelişimi ve bakımıdır.

 8. Kalsiyum ayrıca kanın pıhtılaşması ve yara iyileşmesi, normal tansiyonun korunması ve kalp atışı dahil kas kasılmaları için de önemlidir. D vitamini ince bağırsakta kalsiyum emilimini desteklediğinden ve magnezyum vücudun kalsiyumun kemiklere girmesine yardımcı olduğundan, kalsiyum bakımından zengin yiyecekleri magnezyum ve D vitamini kaynakları ile eşleştirmeye çalışmak önemlidir. [! 1693 => 1140 = 9!

 9. Kolin: Süt ayrıca zengin bir kolin kaynağıdır; uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızayı destekleyen önemli bir besindir. Kolin, hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik enflamasyonu azaltabilir.4

 10. Potasyum: Optimal potasyum alımı; inme riski, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve oluşumundaki azalma ile ilişkilidir. Böbrek Yüksek potasyum alımı, tüm nedenlerden dolayı% 20 azalmış ölüm riskiyle ilişkilidir.3 Tüm yetişkinler için önerilen günlük potasyum alımı günde 4.700 mg'dır.

 11. Bir bardak inek sütü, ishal gibi laktoz intoleransının nahoş sindirim etkisi, potasyumun tükenmesine yol açabilmesine rağmen, yaklaşık 366 mg potasyum (çoğu soya sütü içeceğinden biraz daha fazla) içerir. .

 12. D Vitamini (güçlendirilmiş): D vitamini doğal olarak inek sütünde bulunmaz, ancak inek sütünü, soya sütünü, badem suyunu ve diğer türlerini takviye etmek için diğer besinlerin yanına eklenebilir.

 13. D vitamini kemik sağlığı için önemlidir. Kemiklerin oluşumu, büyümesi ve onarımında yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum emiliminde ve bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar. D vitamini eksikliği osteoporoz, depresyon, kronik yorgunluk, kas ağrısı, PMS, hipertansiyon, meme ve kolon kanseri ile ilişkilendirilmiştir.

 14. Süt ayrıca A ve D vitaminleri de dahil olmak üzere çok sayıda vitaminle takviye edilir. Ayrıca az miktarda B2 vitamini veya riboflavin, B12 vitamini ve B6 vitamini bardağı başına yaklaşık 0.1 miligram içerebilir. Magnezyum ve fosfor da mevcut olabilir. Bu vitaminlerin bazıları, özellikle A ve riboflavin, ışığa maruz kaldıklarında imha edilir, bu nedenle şeffaf kaplarda depolanan süt, düşük besin seviyelerine sahip olur.

 15. İnek sütünün tüketimini teşvik etmek için üreticiler, çilek veya çikolata, laktoz içermeyen sütler, omega-3'ler eklenmiş sütler, hormonsuz veya organik sütler gibi aromalı çeşitler de dahil olmak üzere yeni ürünler yarattılar. azaltılmış yağ sütü.

 16. Ancak tüketiciler, bazı aromalı sütlerin yüksek miktarda şeker içerebileceğini hatırlamalıdır. Sağlıklı seçenekler ararken gıdaların etiketlerini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Endişeler ve önlemler

 1. İnek sütünden alerjisi veya hoşgörüsüzlüğü olan veya etik veya çevresel nedenlerden dolayı ineğin sütünden kaçınmayı düşünen herkes, burada bazı süt alternatifleri hakkında daha fazla bilgi bulabilir.

 2. En son Tim Newman tarafından 14 Aralık 2017, Perşembe tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 3. Laktoz intoleransı, bir kişinin sütte bulunan şekeri uygun sindirim için parçalamak için gerekli olan laktaz enziminden yoksun olduğu bir durumdur.

 4. Yeterli laktaz üretmeyen bazı insanlar laktozu bebeklikten öteye tahammül edemez. Kuzey Avrupa kökenli insanların yüzde 15'i, siyah ve İspanyol halkının yüzde 80'i, Asyalılar ve Birinci Milletler halkının yüzde 90'ından fazlası laktaz üretmiyor.

 5. Laktoz intoleransı, süt ve süt ürünlerini tüketirken şişkinliğe, şişkinliğe veya ishale yol açabilir. Laktoz intoleransının gastrointestinal sistem üzerindeki olumsuz etkileri, besin maddelerinin diğer gıdalardan emilimini tehlikeye atabilir.

 6. Laktozun sindirilmesine yardımcı olacak enzimler ekleyen laktozsuz süt içmek veya süt tüketirken laktaz takviyesi almak bu belirtileri hafifletebilir veya ortadan kaldırabilir.

 7. Süt alerjisi veya aşırı duyarlılık, laktoz intoleransından farklıdır. Vücudun bağışıklık sisteminin, immünoglobulin E (IgE) antikoru adı verilen alerjik bir antikor ürettiği anormal bir immünolojik reaksiyonu ifade eder.

 8. Bir ineğin süt alerjisi, hırıltı ve astım, ishal, kusma ve gastrointestinal rahatsızlık gibi semptomlara neden olabilir. Diğer reaksiyonlar arasında egzama, kaşıntılı kızarıklık ve burun iltihabı veya burun iltihabı sayılabilir. Ağır vakalarda kanamaya, zatürree ve hatta ölümcül aşırı duyarlılık reaksiyonuna yol açan anafilaksiye yol açabilir.

 9. Her ikisi de sütte yüksek düzeyde bulunan potasyum veya fosforun aşırı tüketimi, böbrekler tamamen işlevsel olmayan kişilere zarar verebilir. Eğer böbrekler aşırı potasyum veya fosforu kandan çıkaramazsa ölümcül olabilir.

 10. Aşırı kalsiyum tüketimi, yalnızca yiyecek alımında nadir görülür, ancak kabızlık, böbrek taşları veya böbrek yetmezliği gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Kalsiyum takviyesi alırken bu bir risk olabilir.

 11. Aşırı kalsiyum, arterlerde kalsiyum birikmesi riskini artırabilir, özellikle magnezyum alımı düşük olduğunda, kalp hastalığı riskini artırabilir. Toleranslı üst kalsiyum alım seviyesi, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı bireyler için günde 2.5 gramdır.

 12. Süt, meme kanseri ve prostat kanseri de dahil olmak üzere, bir çok üreme sistemi kanseri riskindeki artışla da ilişkilendirildi.20-22

 13. Amerikan Pediatri Akademisi, 1 yaşın altındaki bebekler için inek sütü önermiyor. Bunun nedeni, ineğin sütünün, anne sütüne kıyasla demirin düşük olmasıdır. Gastrointestinal kanama riski de vardır.15,16

 14. Anne sütü 1 yaşından küçük bebekler için en iyi süt seçeneğidir. İnek sütünün çok erken verilmesi, bunları gelecekte bir laktoz alerjisine neden olabilir.

 15. Bu öneri aynı zamanda bebeklik döneminde süt ürünleri tüketiminin insüline bağımlı (tip 1 veya çocukluk dönemi başlangıçlı) diyabet gelişimi ile bağlantılı olduğuna dair kanıtlardan da kaynaklanmaktadır.

 16. Yaşamın ilk 3 ayında inek sütü proteinine maruz kalmaktan kaçınan bebekler arasındaki araştırmalara göre, tip 1 diyabet insidansı yüzde 30 daha düşüktür.17-19

 17. İnek sütünde ayrıca hormon ve antibiyotik kalıntıları, ayrıca dioksinler ve poliklorlu bifeniller (PCB'ler) bulunabilir. Bu maddelerin sinir sistemi, üreme sistemi ve bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkileri de dahil olmak üzere insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bazı kanser türlerinin riskini potansiyel olarak arttırabilirler.

 18. İnek sütünden elde edilen kalsiyum ve D vitamini kemik sağlığına faydalı olsa da, örneğin inek sütünden elde edilen hayvansal proteinlerin asitleştirici bir etkisi olduğuna dair bazı kanıtlar da var.

 19. Bu, vücudun optimal kan pH seviyelerini geri kazanmasını sağlamak için vücudun kalsiyum almasını sağlayarak kemik sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. genellikle beklenenden çok daha düşük.

 20. Yeşil yapraklı sebzeler gibi bitki bazlı kalsiyum kaynakları inek sütünden elde edilen kalsiyumdan daha etkili bir şekilde emilir ve kullanılır.

 21. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407