Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süper Sağlıklı 50 Gıdalar

En alt satırda

 1. Hangi yiyeceklerin daha sağlıklı olduğunu merak etmek kolaydır.

 2. Çok sayıda yiyecek hem sağlıklı hem de lezzetli. Tabağınızı meyveler, sebzeler, kaliteli protein ve diğer bütün yiyeceklerle doldurarak, renkli, çok yönlü ve sizin için iyi olan öğünleriniz olacak.

 3. İşte 50 inanılmaz sağlıklı yiyecek. Çoğu şaşırtıcı derecede lezzetli.

Meyveler ve meyveler

 1. Meyveler ve meyveler dünyanın en popüler sağlık gıdaları arasındadır.

 2. Bu tatlı, besleyici gıdaların diyetinize katılması çok kolaydır çünkü hazırlığa çok az veya hiç hazırlık gerektirmezler. [! 62 => 1140 = 2!

 3. Avokado meyvelerin çoğundan farklıdır, çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlar yüklenir. Sadece kremsi ve lezzetli değil, aynı zamanda lif, potasyum ve C vitamini bakımından da yüksekler!

 4. Muzlar dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasında. Ayrıca B6 vitamini ve lifi de yüksek, ayrıca kullanışlı ve taşınabilir.

 5. Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasında.

 6. Portakallar C vitamini içeriği ile iyi bilinmektedir. Dahası, lif ve antioksidanları yüksektir.

 7. Çilekler hem karbonhidrat hem de kalorilerde oldukça besleyici ve az bulunur.

 8. C vitamini, lif ve manganez yüklüler ve muhtemelen var olan en lezzetli yiyecekler arasındalar.

 9. Diğer sağlık meyve ve meyveleri; kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon, mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahudududır.

7. Yumurtalar

 1. Yumurtalar gezegendeki en besleyici yiyecekler arasında.

 2. Daha önce kolesterolü yüksek olduğu için şeytanlaştırıldılar, ancak yeni çalışmalar tamamen güvenli ve sağlıklı olduklarını gösteriyor (1, 2).

8-10: Etler

 1. İşlenmemiş, hafif pişmiş et, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biri.

 2. Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasında yer alır ve biyolojik olarak yüksek oranda kullanılabilir demir ile doldurulur. Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız yağlı kesimleri seçmek iyidir. [! 62 => 1140 = 4!

 3. Kuzular genellikle otla beslenir ve etleri omega-3 yağ asitlerinde yüksek olma eğilimindedir.

11–16: Fındık ve tohumlar

 1. Yağları ve kalorileri yüksek olmasına rağmen, fındık ve tohumlar kilo vermenize yardımcı olabilir (3, 4).

 2. Bu besinler kıtır, dolduruyor ve magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere birçok insanın yeterince alamadığı önemli besinlerle dolu

 3. Neredeyse hiç hazırlık gerektirmiyorlar, bu yüzden rutininize eklemek çok kolay.

 4. Chia tohumları gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. Tek bir ons (28 gram), 11 gram lif ve önemli miktarda magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besin maddelerini paketler.

 5. Hindistancevizi, orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) adı verilen fiber ve güçlü yağ asitleri ile yüklenir.

 6. Macadamia fıstığı çok lezzetli. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve omega-6 yağ asitlerinde diğer fındıkların çoğundan daha düşüktür.

 7. Cevizler oldukça besleyicidir ve lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle doludur.

 8. Yer fıstığı inanılmaz lezzetli ve besin ve antioksidanlar bakımından zengin. Bazı çalışmalar yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir (6, 7).

 9. Ancak, fıstık ezmesinde rahatlayın, çünkü kalorileri çok yüksektir ve fazla tüketilmesi kolaydır.

17–26: Sebzeler

 1. Kalori için kalori, sebzeler dünyanın en yoğun besin kaynakları arasında.

 2. Çok çeşitli seçenekler mevcut ve her gün birçok farklı türü yemek en iyisidir.

 3. Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalori düşük ancak K vitamini yüklü.

 4. Dolmalık biber, kırmızı, sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde gelir. Çıtır çıtır ve tatlıların yanı sıra harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır!

 5. Brokoli hem çiğ hem de pişmiş lezzetler sunan harika bir sebzedir. Mükemmel bir lif ve C ve K vitamini kaynağıdır ve diğer sebzelerle karşılaştırıldığında iyi miktarda protein içerir.

 6. Havuçlar ayrıca karoten antioksidanlarında çok yüksektir ve bu sayede birçok yararı vardır.

 7. Karnabahar, çok yönlü, potaya dayanıklı bir sebzedir. Çok sayıda sağlıklı yemek yapmak için kullanılabilir - ve ayrıca kendi başına lezzetlidir.

 8. Sarımsak inanılmaz sağlıklı. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkileri olan biyolojik olarak aktif organosülfür bileşikleri içerir (8). [! 62 => 1140 = 6!

 9. Soğanlar çok güçlü bir tada sahiptir ve birçok tarifte çok popülerdir. Sağlık yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içermektedirler.

 10. Domatesler teknik olarak meyve olmalarına rağmen genellikle sebze olarak sınıflandırılır. Onlar lezzetli ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle dolu

 11. Çoğu sebze çok sağlıklı. Bahsetmeye değer başkaları arasında enginar, Brüksel lahanası, lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, İsviçre pazı, şalgam ve kabak yer alıyor.

27–32: Balık ve deniz ürünleri

 1. Balık ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir.

 2. Özellikle çoğu insanın eksik olduğu iki besin maddesi olan omega-3 yağ asitleri ve iyot bakımından zenginler.

 3. Çalışmalar, en fazla deniz ürünü yiyenlerin - özellikle balıkların - daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, demans ve depresyon da dahil olmak üzere birçok hastalık riski daha düşük olduğunu göstermektedir. , 10, 11).

 4. Somon, mükemmel tadı ve protein ve omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan yağlı bir balık türüdür. Ayrıca bazı D vitamini içerir

 5. Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici besinler arasında yer alan yağlı ve yağlı balıklardır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besleyici maddeye sahiptir.

 6. Kabuklu deniz ürünleri, besin yoğunluğu söz konusu olduğunda, organ etlerine benzer şekilde sıralanır. Yenilebilir kabuklu deniz ürünleri istiridye, yumuşakçalar ve istiridye içerir.

 7. Karides yengeçler ve ıstakozlarla ilgili bir kabuklu türü. Yağ ve kalori oranı düşük, protein oranı yüksek olma eğilimindedir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere diğer çeşitli besinlerle yüklenmiştir.

 8. Alabalık, somona benzeyen bir başka lezzetli tatlı su balığı türüdür.

 9. Orkinos Batı ülkelerinde çok popülerdir ve protein ve protein bakımından yüksek iken yağ ve kalorinin düşük olma eğilimindedir. Diyetlerine daha fazla protein eklemek isteyen ancak kalorilerini düşük tutan insanlar için mükemmel.

 10. Ancak düşük cıvalu çeşitler aldığınızdan emin olmalısınız.

33-35: Tahıllar

 1. Tahıllar son yıllarda kötü bir rap almış olsa da, bazı türler çok sağlıklı.

 2. Sadece karbonhidratlarda nispeten yüksek olduklarını unutmayın, bu yüzden düşük karbonhidrat diyeti için önerilmez.

 3. Pirinç, en popüler tahıl tanelerinden biridir ve şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel bir gıda maddesidir. Kahverengi pirinç oldukça fazla miktarda besleyicidir, iyi miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum içerir.

 4. Yulaf inanılmaz sağlıklı. Besinler ve beta glukanlar adı verilen güçlü liflerle doludur, bu sayede pek çok fayda sağlar.

 5. Quinoa son yıllarda sağlık bilincine sahip kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Lif ve magnezyum gibi besin içeriği yüksek olan lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

36–37: Ekmekler

 1. Birçok insan çok fazla işlenmiş beyaz ekmek yer.

 2. Daha sağlıklı bir diyet benimsemeye çalışanlar için sağlıklı ekmek bulmak son derece zor olabilir. Buna rağmen seçenekler mevcuttur.

 3. Hezekiel ekmeği satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahıllardan ve ayrıca baklagillerden yapılmıştır.

 4. Genel olarak, ekmek için en iyi seçim kendiniz yapabileceğinizlerden olabilir. İşte glütensiz, düşük karbonhidratlı ekmekler için 15 tarif listesi.

38–40: Baklagiller

 1. Baklagiller haksız yere şeytanlaştırılmış başka bir yiyecek grubudur.

 2. Baklagillerin, besinlerin sindirimi ve emilimini engelleyebilecek antinutrientler içerdiği doğru olsa da, ıslatılarak ve uygun şekilde hazırlanarak elimine edilebilir (12).

 3. Bu nedenle baklagiller, bitki bazlı mükemmel bir protein kaynağıdır.

 4. Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasulye, sıradan fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.

 5. Barbunya fasulyesi lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle doldurulur. Onları uygun şekilde pişirdiğinizden emin olun, çünkü ham olduklarında toksiktirler.

 6. Mercimek bir başka popüler baklagildir. Lifleri yüksektir ve bitki bazlı proteinlerin en iyi kaynakları arasındadır.

41–43: Süt

 1. Onlara tahammül edebilenler için, süt ürünleri, çeşitli önemli besinlerin sağlıklı bir kaynağıdır.

 2. Süt otu beslenen ineklerden geliyorsa, daha da besleyici olabilir - konjuge linoleik asit (CLA) ve vitamin K2 gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinde daha yüksektir.

 3. Peynir inanılmaz derecede besleyici, çünkü tek bir dilim bir bardakta (240 ml) sütle aynı miktarda besin sunabiliyor. Birçokları için, yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biri.

 4. Süt, vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlarda çok yüksektir. Dahası, en iyi diyet kalsiyum kaynaklarından biridir.

 5. Yoğurt, üzerine canlı bakteri eklenerek mayalanan sütten yapılır. Sütle aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir, ancak canlı kültürlere sahip yoğurt, dost canlısı probiyotik bakterilerin sağladığı avantajlara sahiptir.

44–46: Yağlar ve yağlar

 1. Birçok yağ ve yağ, daha önce şeytanlaştırılmış birkaç doymuş yağ kaynağı da dahil olmak üzere, artık sağlık gıdaları olarak pazarlanmaktadır.

 2. Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besinde yüksektir.

 3. Hindistan cevizi yağı nispeten yüksek miktarda MCT içerir, Alzheimer hastalığına yardımcı olabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir (15, 16).

 4. Sızma zeytinyağı, bulabileceğiniz en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlarda çok yüksektir.

47-48: Yumrular

 1. Yumrular bazı bitkilerin depo organlarıdır. Birkaç faydalı besin içerme eğilimindedirler.

 2. Patates potasyum ile doldurulmuş ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan her besinden biraz içeriyor

 3. Ayrıca sizi uzun süre tam tutacaklar. Bir çalışma 38 yiyeceği analiz etti ve haşlanmış patateslerin en fazla doluydu (17). [! 62 => 1140 = 13!

49. Elma sirkesi

 1. Elma sirkesi doğal sağlık toplumunda inanılmaz derecede popüler. Çalışmalar kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve mütevazi kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir (18, 19). [! 62 => 1140 = 14!

50. Bitter çikolata

 1. Bitter çikolata magnezyum yüklü ve gezegenin en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olarak hizmet ediyor (20).

Alt satırda

 1. Diyetinizi yenilemek veya sadece yemeklerinizi değiştirmek istiyorsanız, bu yiyeceklerden bazılarını rutininize eklemek çok kolaydır.

 2. Yukarıdaki yiyeceklerin çoğu sadece harika bir aperatif yapmakla kalmaz, aynı zamanda vitamin ve antioksidanlarla doludur. Bazıları kilo kaybına bile yardımcı olabilir.

 3. Normalde damak tadınıza meydan okumazsanız, yeni bir şeyler denemekten korkmayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407