Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süper gıdalar nedir ve neden onları yemelisiniz?

Süper gıdalar nedir ve neden onları yemelisiniz?

 1. Standart kriterler veya yasal tanımlar, hiçbir yiyeceği şu anda süper gıda olarak sınıflandırmamaktadır. Ancak, çoğu süper gıdalar bitki bazlıdır.

 2. Bu makalede, bir süper gıda olarak nitelendirilen şeyleri tanımlarız, bazı genel örnekler ve faydaları sağlarız ve bunları diyetlere nasıl dahil edeceğinize dair ipuçları sunarız.

Süper gıdalar nedir?

 1. Süper gıdalar çok yüksek bir besin yoğunluğuna sahip yiyeceklerdir. Bu, önemli miktarda besin ve çok az kalori sağladıkları anlamına gelir.

 2. Çok miktarda mineral, vitamin ve antioksidan içeriyorlar.

 3. Antioksidanlar, bazı yiyeceklerde ortaya çıkan doğal moleküllerdir. Vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Serbest radikaller, vücuda zarar verebilecek doğal enerji üretiminin yan ürünleridir.

 4. Antioksidan moleküller, aşağıdaki sağlık problemleriyle yakın ilişkileri olan serbest radikallerin etkilerini azaltır veya tersine çevirir:

 5. Süper gıdalar tüm yiyecekleri tedavi etmez. Diyetisyen Penny Kris-Etherton şöyle açıklıyor:

 6. "Birçok insan, kronik hastalıklardan ve sağlık sorunlarından korunacaklarını düşünerek bu yiyecekler hakkında gerçekçi olmayan beklentilere sahipler. Bu besin yoğunluğu altındaki yiyeceklerden birini veya ikisini yiyebilirler. zayıf bir diyet. "

 7. Süper besinlerin günlük besin alımının bir parçası olarak dahil edilmesi harika ancak yalnızca genel olarak sağlıklı, dengeli bir diyet tüketirken harika. Bireysel yiyeceklere yoğunlaşmak yerine "süper diyet" yiyin.

Genel süper yiyecekler

 1. Çalışmalar, antioksidanlar ve flavonoidler bakımından yüksek süper besinlerin, koroner kalp hastalığı ve kanseri önlemenin yanı sıra, bağışıklık sistemini arttırmanın ve iltihaplanmayı azaltmanın yardımcı olduğunu göstermiştir.

 2. Düzenli olarak meyve ve sebze yemek aynı zamanda yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık koşullarında ve genel ölüm riskinin düşük olduğu güçlü ilişkilere sahiptir.

 3. İçerdikleri besinler sağlıklı bir cilt, tırnaklar ve saç oluşmasına yardımcı olur ve enerji seviyelerini arttırır.

 4. Sağlıklı bir kilonun korunmasına da yardımcı olabilirler.

Meyveler

 1. Meyvelerdeki flavonoidlerin daha yüksek seviyelerinin kalp krizi riskini azalttığı gösterilmiştir. Yaygın olarak tanımlanmış birkaç süper gıda meyveleri arasında acai meyveleri, yaban mersini, ahududu, tart kiraz, kızılcık ve goji meyveleri bulunur.

 2. Aşağıdaki faydaları barındırıyorlar:

 3. Goji meyveleri, yaban mersini ürünleri ve acai berry tozu ve diğer ürünler çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Soya

 1. Soya fasulyesi bir çeşit fitokimyasal olarak yüksek konsantrasyonda izoflavon konsantrasyonuna sahiptir. Fitokimyasallar, bitkilerde doğal olarak bulunan bileşiklerdir.

 2. Bazı araştırmalar, soyadaki izoflavonların kandaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya "kötü" kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

 3. Birkaç çalışma soyanın yaşa bağlı hafıza kaybını önleyebileceğini göstermiştir. Soya izoflavonları ayrıca menopoz semptomlarının azalmasının yanı sıra, menopoz sırasında kemik kaybını azaltabilir ve kemik mineral yoğunluğunu artırabilir.

Çay

 1. Çay az miktarda kalori içerir, hidrasyona yardımcı olur ve iyi bir antioksidan kaynağıdır.

 2. Öncelikle yeşil çayda bulunan güçlü antioksidanlar olan kateşinler, yararlı anti-enflamatuar ve anti-kanserojen özelliklere sahiptir.

 3. Fizyolojik Antropoloji Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, 18 öğrencide yeşil çay, beyaz çay ve su tüketiminin stres düzeyine etkisi incelenmiştir.

 4. Çalışma, hem yeşil hem de beyaz çayın stres seviyelerinin azaldığını ve beyaz çayın daha da büyük bir etkisi olduğunu öne sürdü. Bu olası sağlık yararını doğrulamak için daha büyük çalışmalar gereklidir.

 5. Yeşil çay da genel iltihaplanmayı baskılayarak anti-artritik bir etkiye sahip olabilir.

Yapraklı yeşillikler

 1. İnsanlar genellikle lahana, ıspanak, İsviçre pazı, pancar yeşillerini ve lahana yeşillerini süper yapraklı yeşiller olarak tanımlarlar. Bu besinler A, C, E ve K vitaminleri ve birçok B vitamininden zengindir.

 2. Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda karotenoid, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bulunur.

 3. Bir fincan lahana, bir kişinin günlük ihtiyacının yüzde 680'inden fazlasına eşdeğer 550 mikrogram (mcg) K vitamini sağlar. Lahana ve diğer yapraklı yeşillikler, her ikisi de kabızlığın önlenmesine ve düzenlilik ve sağlıklı bir sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı olan lif ve su içeriği bakımından yüksektir.

Somon

 1. Somon ve alabalık ve ringa balığı gibi diğer yağlı balıklarda yüksek omega-3 yağ asidi içeriği, anormal kalp atışları riskini azaltabilir, kolesterolü azaltabilir ve arteriyel plak büyümesini yavaşlatabilir.

Bitter çikolata

 1. Araştırmalar, koyu çikolatanın flavonoidlerde yüksek olduğunu buldu. Flavonoidler antioksidan aktivite gösterir, koroner kalp hastalığını ve bazı kanser türlerini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. [! 1040 => 1140 = 9!

Şarap ve üzüm

 1. Şarapları meşhur "kalbi sağlıklı" yapan polifenol Resveratrol, kırmızı üzümlerin derilerinde var.

 2. Birkaç çalışma, resveratrolün diyabetik nöropati ve retinopatiye karşı koruyacağına dair söz verdiğini göstermiştir. Bunlar, görüşün ciddi şekilde etkilendiği kötü kontrol edilen diyabetin neden olduğu durumlardır.

 3. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, nöral değişikliklerin ve diyabetik nöropati ile ilişkili hasarın etkilerini azalttığı tespit edildi.

 4. Araştırmacılar, resveratrol'ün Alzheimer hastalığını tedavi etmede, sıcak basmaları ve menopoz ile ilişkili ruh hali değişimlerini hafifletmede ve kan glukoz kontrolünü iyileştirmede yararlı olduğunu da buldular. Ancak, bu bulguları doğrulamak için insan denekleri kullanan büyük çalışmalara hala ihtiyaç vardır.

 5. Üzümlerde ortaya çıkan bir başka flavonoid, quercetin, doğal antienflamatuvar riskini azalttığı görülmektedir. ateroskleroz ve hayvan çalışmalarında LDL kolesterolün neden olduğu hasara karşı koruma. Quercetin, kansere karşı da etkili olabilir.

 6. Ancak, araştırmacıların faydalarını tüm şüphelerin ötesinde doğrulayabilmeleri için insan deneklerini kullanarak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 7. Her ne kadar şarap antioksidanlar içeriyorsa da, üzüm yemenin ek elyafın yanında aynı yararı sağlayacağını unutmayın. Amerikan Kalp Derneği, insanların alkollü içecekleri, erkekler için günde iki içkiden fazla, kadınlarda günde bir içki ile sınırlamalarını önermektedir.

Diğer süper gıdalar

 1. Popülerlik kazanan süper yiyecekler şunlardır:

 1. Bir kişi, bu yiyecekleri, mümkün olduğunda çeşitli ve sağlıklı bir diyete dahil edebilir. Bununla birlikte, onları bulmaya çalışırken fazla genişlemeyin veya fazla arama yapmayın.

 2. İşin sırrı, bir bakkaldaki herhangi bir yapraklı yeşil sebze veya meyvenin, bir bireyin premium fiyatlı süper yiyeceklerde bulacağı aynı faydaların çoğunu sağlayacağıdır.

 3. En yüksek besin içeriğini sağlamak için ürünlerinizi mevsiminde ve yerel kaynaklardan satın alın. Mütevazı elmayı veya havucunu da düşürmeyin - tüm meyveler ve sebzeler aslında süper gıdalardır.

 4. Mümkün olduğunca çok sayıda işlenmiş yiyeceğin yerine bütün yiyecekleri koymak sağlığı iyileştirecektir.

 5. Hızlı ipuçları:

 6. Bu ipuçları, diyetinize daha fazla süper yiyecek almanıza yardımcı olabilir:

 7. Kayıtlı diyetisyenlerin geliştirdiği bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

Riskler

 1. Süper besinleri ek olarak almak, besinleri gerçek gıdalardan almakla aynı değildir.

 2. Birçok takviye vücut üzerinde güçlü bir biyolojik etkiye neden olabilecek bileşenler içerir. Takviyeler ayrıca diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir. Takviye almak vitamin veya mineral toksisitesine neden olabilir, ameliyat sonrası iyileşmeyi etkiler ve diğer yan etkileri tetikleyebilir.

Takviyeler kullanmak için ipuçları

 1. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), çok fazla takviyenin bir araya getirilmesinin veya alınmasının tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor. Sadece FDA'nın onayladığı takviyeleri kullanın.

 2. Güvenli kullanım için ipuçları aşağıdakileri içerir:

 3. Bireysel destek testiyle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 4. Ek kullanmaya başlamadan önce daima önce bir sağlık kuruluşu ile kontrol edin.

 5. Son yazım tarihi Adam Felman tarafından Pzt 7 Ocak 2019 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Barrett, J.R. (2006, June). Soya bilimi: Gerçekten ne biliyoruz? Çevresel Sağlık Perspektifleri, 114 (6), A352-A358. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1480510/

 7. Ürünler nasıl değerlendirildi. (N.d.). Https://www.consumerlab.com/methods_index.asp

 8. Diyet takviyeleri. (2016, 13 Nisan). Https://www.fda.gov/Food/DietarySupplements/

 9. Diyet takviyeleri: Bilmeniz gerekenler. (2017, 29 Kasım). Https://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/Consumers/ucm109760.htm

 10. Lobo, V., Patil, A., Phatak, A., Chandra, N. (2010 Temmuz-Aralık). Serbest radikaller, antioksidanlar ve fonksiyonel gıdalar: İnsan sağlığı üzerindeki etkisi. Farmakognozi İnceleme, 4 (8), 118-126. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249911/

 11. Soya hakkında bir konuşma. (2014, 12 Şubat). Https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2014/02/12/straight-talk-about-soy/

 12. Vallianou, N.G., Evangelopoulos, A. ve Kazazis, C. (2014, Şubat). Resveratrol ve diyabet. Diyabetik Çalışmaların Gözden Geçirilmesi, 10 (4), 236-242. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160010/

 13. Antioksidanlar nedir? (N.d.). Http://www.ift.org/knowledge-center/learn-about-food-science/food-facts/what-are-antioxidants.aspx

 14. Süper yiyeceklerde bu kadar süper olan nedir? (2017, 2 Mayıs). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/HealthyDietGoals/Whats-so-super-about-superfoods_UCM_457937_Article.jsp#

 15. Yao L. H., Jiang, Y. M., Shi, J., Tomas-Barberan, F.A., Datta, N., Singanusong, R., Chen, S.S. (2004). Yiyeceklerde flavonoidler ve sağlık yararları [!Özet

 16. Yin, L. (2016, 13 Ağustos). Koyu yeşil yapraklı sebzeler. Https://www.ars.usda.gov/plains-area/gfnd/gfhnrc/docs/news-2013/dark-green-leafy-vegetables/

 17. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 18. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407