Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Suşi: Sağlıklı mı yoksa Sağlıksız mı?

En alt satırda

 1. İnsanlar genellikle suşi besleyici ve sağlıklı görür.

 2. Bununla birlikte, bu popüler Japon yemeği genellikle çiğ balık içerir. Dahası, düzenli olarak yüksek tuzlu soya sosu ile yenir.

 3. Böylece, bazı bileşenlerinden endişe duyabilirsiniz.

 4. Bu makale suşi ve sağlık etkilerine ayrıntılı olarak göz atıyor.

Suşi nedir?

 1. Suşi, pişmiş pirinç, çiğ veya pişmiş balık ve sebzelerle dolu bir deniz yosunu rulosudur.

 2. Genellikle soya sosu, wasabi ve turşu zencefiliyle servis edilir.

 3. Suşi ilk kez 7. yüzyılda Japonya'da balıkları korumanın bir yolu olarak popüler oldu.

 4. Temizlenmiş balık, pilav ve tuz arasında bastırıldı ve yemeye hazır olana kadar birkaç hafta mayalanmaya bırakıldı (1).

 5. 17. yüzyılın ortalarında, fermantasyon süresini azaltmak ve tadını geliştirmek için pirince sirke eklendi.

 6. Fermantasyon işlemi, taze balık kullanılmaya başlandığı 19. yüzyılda terk edildi. Bu, bugün alışkın olduğunuz, yemeye hazır suşi'nin erken bir versiyonuna yol açtı (1).

Besin bakımından zengin bileşenler

 1. Suşi, çoğu zaman besin yönünden zengin içeriklere sahip olduğu için, sağlık gıdaları olarak kabul edilir.

 2. Balık iyi bir protein, iyot ve çoklu vitamin ve mineral kaynağıdır.

 3. Ayrıca, doğal olarak D vitamini içeren az sayıda gıdadan biri (2).

 4. Balık yaşlılarda bazı otoimmün hastalıklar, depresyon ve hafıza ve görme kaybı riskinin daha düşük olmasıyla da bağlantılıdır (6, 7, 8, 9, 10).

 5. Wasabi pastası genellikle suşi yanında servis edilir. Tadı çok kuvvetli olduğu için sadece küçük miktarlarda yenilir.

 6. Lahana, yaban turpu ve hardalla aynı aileye ait olan Eutrema japonicum'un rendelenmiş sapından yapılmıştır.

 7. Wasabi beta karoten, glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar bakımından zengin. Araştırmalar bu bileşiklerin antibakteriyel, antienflamatuar ve antikanser özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir (11, 12, 13, 14). [! 362 => 1140 = 3!

 8. Nori suşi yapmak için kullanılan bir tür yosun.

 9. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, sodyum, iyot, tiamin ve A, C ve E (15) vitaminleri dahil birçok besin içerir. [! 362 => 1140 = 3!

 10. Bununla birlikte, bir rulo suşi çok az deniz yosunu sağlar, bu da günlük besin gereksinimlerinize fazla katkıda bulunmayı olanaksız kılar.

 11. Nori ayrıca virüs, iltihaplanma ve hatta kanserle mücadele eden bileşikler sunabilir. Bununla birlikte, bu bileşiklerin seviyeleri, ilgili sağlık etkilerine sahip olmak için muhtemelen çok düşüktür (18). [! 362 => 1140 = 3!

 12. Zencefil iyi bir potasyum, magnezyum, bakır ve manganez kaynağıdır (20). [! 362 => 1140 = 3!

 13. Çalışmalar ayrıca zencefilin hafızayı iyileştirebileceğini ve bulantı, kas ağrısı, artritik ağrı, adet ağrısı ve hatta LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin (23, 24, 25, 26, 27) azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. , 28).

Rafine karbonhidrat ve düşük lif içeriği

 1. Suşi ana bileşeni, neredeyse tüm liflerden, vitaminlerden ve minerallerden arındırılmış ve sıyrılmış beyaz pirinçtir.

 2. Bazı çalışmalar, yüksek miktarda rafine karbonhidrat alımının ve buna bağlı olarak kan şekeri seviyesindeki artışın, iltihaplanmaya neden olabileceğini ve diyabet ve kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini göstermektedir (29, 30, 31).

 3. Dahası, suşi pirinci genellikle şekerle hazırlanır. Eklenen şeker ve düşük lif içeriği, suşideki karbonhidratların sindirim sisteminizde hızla parçalandığı anlamına gelir.

 4. Bu, kan şekeri ve insülin seviyelerinde aşırı yemeğe neden olabilecek bir artışa neden olabilir (32, 33).

 5. Bununla birlikte, çalışmalar suşi üzerine eklenen pirinç sirkesinin kan şekeri, kan basıncı ve kan yağlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini de öne sürüyor (34). [! 362 => 1140 = 4!

 6. Besin içeriğini daha da artırmak için rulolarınızın daha az pirinç ve daha fazla sebze ile hazırlanmasını isteyebilirsiniz.

Düşük protein ve yüksek yağ içeriği

 1. Suşi genellikle zayıflama dostu bir yemek olarak kabul edilir.

 2. Yine de, birçok kalori içeriğini önemli ölçüde artıran yüksek yağlı soslar ve kızartılmış tempura meyilli suşi yapılır.

 3. Ayrıca, tek bir suşi parçası genellikle çok az miktarda balık veya sebze içerir. Bu düşük proteinli, düşük lifli bir öğün olmasını sağlar ve böylece açlığı ve iştahı azaltmada çok etkili değildir (35, 36).

 4. Bir sonraki suşi yemeğinizi daha fazla doldurmak için miso çorbası, edamame, sashimi veya wakame salatası ile eşlik etmeyi deneyin.

Yüksek tuz içeriği

 1. Bir suşi yemeği genellikle çok miktarda tuz içerir.

 2. İlk olarak, onu yapmak için kullanılan pirinç genellikle tuzla pişirilir. Buna ek olarak, füme balık ve turşu sebzeleri de tuz barındırıyor.

 3. Son olarak, genellikle tuzu çok yüksek olan soya sosu ile servis edilir.

 4. Diyetinizde çok fazla tuz olması mide kanseri riskini artırabilir. Ayrıca bu maddeye duyarlı insanlarda yüksek tansiyonu yükseltebilir (37, 38, 39).

 5. Tuz alımınızı azaltmak istiyorsanız, uskumru veya somon gibi tütsülenmiş balıklarla hazırlanan suşi ile soya sosu ve en aza indirmeniz gerekir.

 6. Miso çorbası aşırı ısınmanızı önlemenize yardımcı olsa da, fazla miktarda tuz içerir. Tuz alımınızı izliyorsanız, ondan da kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bakteriler ve parazitler ile kirlenme

 1. Çiğ balıkla yapılan suşi yemek sizi çeşitli bakteri ve parazitlerden kaynaklanan enfeksiyon riskine sokabilir (40, 41, 42, 43). [! 362 => 1140 = 7!

 2. Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) şu anda "suşi sınıfı balık" etiketinin kullanımını düzenlemediğini not etmek önemlidir. Bu nedenle, bu etiket yediğiniz suşi güvenli olduğunu garanti etmez.

 3. Geçerli olan tek düzenleme çiğ servis edilmeden önce herhangi bir paraziti öldürmek için belirli balıkların dondurulması gerektiğidir.

 4. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, 23 Portekiz restoranında kullanılan çiğ balıklar incelenmiş ve örneklerin% 64'ünün zararlı mikroorganizmalarla kirlenmiş olduğu tespit edilmiştir (48). [! 362 => 1140 = 7!

 5. Gıda zehirlenmesi riskinizi azaltmak için, uygun gıda güvenliği uygulamalarını takip etmesi daha muhtemel olan saygın restoranlarda suşi yemeyi hedefleyin. Vejetaryen ruloları veya pişmiş balıkla yapılanları da seçebilirsiniz.

 6. Bazı insanlar - hamile kadınlar, küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar dahil - çiğ balıktan yapılan suşi tamamen önlemek zorunda kalabilir.

Civa ve diğer toksinler

 1. Balık, okyanus kirliliği nedeniyle cıva gibi ağır metaller de içerebilir.

 2. Ton balığı, kılıçbalığı, uskumru, marlin ve köpekbalığı gibi yırtıcı balıklar en yüksek seviyelere sahip olma eğilimindedir.

 3. Civa açısından düşük deniz mahsulleri türleri arasında somon, yılan balığı, deniz kestanesi, alabalık, yengeç ve ahtapot vardır (51). [! 362 => 1140 = 8!

 4. Deniz levreği, orfoz ve kırmızı balığı, ciguatera zehirlenmesine yol açması en muhtemeldir, oysa scombroid zehirlenmesinin ton balığı, uskumru veya mahi-mahi yemekten kaynaklanması muhtemeldir (52).

 5. Kirlenme olasılığı en fazla olan balık türlerinden kaçınarak riskinizi azaltabilirsiniz.

 1. Suşiden en fazla sağlık yararı elde etmek için, şu basit talimatları izleyin:

En alt satırda

 1. Suşi, pirinç, deniz yosunu, sebze ve çiğ veya pişmiş deniz ürünlerinden yapılan bir Japon rulo.

 2. Birkaç vitamin, mineral ve sağlığı teşvik eden bileşikler açısından zengin.

 3. Ancak, bazı türlerde rafine karbonhidrat, tuz ve sağlıksız yağ oranı yüksektir.

 4. Yine de, nasıl yediğinize ilişkin mantıklıysanız, suşi dengeli bir diyete harika bir katkı yapabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407