Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Su Türleri: 9 Farklı Kaynaklar ve Markalar, Artı Avantajlar Riskleri

]

 1. Sürekli duyuyorsun: Daha fazla su içmelisin. Ne kadar kişiye bağlı, ancak genel olarak konuşursak, iyi bir şekilde sulu kalmanın bir çok sağlık yararı vardır. Bu, sadece birkaçını adlandırmak için daha yüksek enerji seviyeleri ve daha iyi beyin fonksiyonları içerir.

 2. Fakat bazı sular diğerlerinden daha ucuz veya daha fazla besin sağlayarak, hepsi su eşit değil.

 3. Farklı su türleri ve bunlar hakkında bilmeniz gerekenler.

Musluk suyu

 1. Borulu bir su kaynağı, genel tuvaleti temizleyen sudan mutfak lavabosundan çıkan suya kadar her yerde musluk suyu bulunur veya bulaşık makinenizdeki cam kapları temizler.

 2. Pek çok insan tadı veya güvenlik kaygıları üzerine musluk suyu içme fikrinde burunlarını açsa da, gerçek şu ki, musluk suyunun Birleşik Devletlerin çoğunda içmek için güvenli olduğu.

 3. Dahası, musluk suyu sadece sizin için iyi değil, çeşitli şişe suyu satın almaktan daha ucuz.

 4. Kurşun ve diğer zararlı maddelerin su kaynağını kirletmesini önleyen endüstriyel düzenlemeler olsa da, bazen bu işe yaramaz. Buna en iyi örnek, Flint, Michigan'da devam eden su krizidir.

 5. Üstelik, Guardian, dünyanın dört bir yanındaki musluk suyu kaynaklarındaki plastik parçacıkları gösteren araştırmaları bildirdi. [! 1668 => 1140 = 2!

Maden suyu

 1. Mineral bir kaynaktan çıkarılan maden suyu, adından da anlaşılacağı gibi, kükürt, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerle doludur - sizin için iyi olan her şey.

 2. Maden suyunun gerçekten bazı sağlık yararları var, çünkü vücudunuzun kendi kendine oluşturamayacağı mineraller sağlıyor. Aynı zamanda sindirime yardımcı olabilir ve birçok kişi, kişisel tercihine rağmen, musluk suyunun tadını bile beğenebilir.

 3. Maden suyunun ana dezavantajlarından biri, özellikle musluk suyuyla karşılaştırıldığında maliyettir. Bu su türündeki minerallerin birçoğu sağlıklı ve çeşitli bir diyetten de elde edilebilir.

Su

 1. Kaynak ya da buzul suları, kaynak ya da buzuldan gelen suyun kaynağından kaynaklandığı iddia edilen şişelenmiş su türleridir.

 2. Teoride, kaynak veya buzul suları nispeten temiz ve toksin içermemelidir. Ayrıca maden suyunda bulunan aynı minerallerin çoğunu içerirler.

 3. Ayrıca mağazalarda kolayca bulunma eğilimindedir, Evian ve Arrowhead gibi iyi bilinen markaların hem büyük hem de küçük şişelerde kolayca erişilebilir olmasını sağlar.

 4. Ne kadar içtiğinize bağlı olarak, kaynak suyu, özellikle musluk suyuyla karşılaştırıldığında pahalı olabilir. Ayrıca, bazı kaynak suları, içerdiklerine bağlı olarak potansiyel sağlık riskleri oluşturabilecek ham, filtrelenmemiş ve test edilmemiş sudur.

Köpüklü su

 1. Bazen karbonatlı su veya sodalı su olarak adlandırılan köpüklü su, basınç altındayken karbon dioksit gazı ile aşılanır.

 2. Köpüklü su, şekersiz veya yapay tatlandırıcılar içermeyen gazlı bir şey istiyorsanız, hoş bir değişiklik olabilecek düz suya farklı bir ağız hissi sunar. [! 1668 => 1140 = 5!

 3. Köpüklü suda bulunan bazı mineraller varken, sağlığınıza anlamlı bir şekilde gerçekten faydalı olmak için yeterli değil. Ek olarak, hem çeşme hem de belirli şişelenmiş su türlerine kıyasla pahalı olabilir.

Damıtılmış su

 1. Bu tip su kaynatılır ve buhar toplanır ve tekrar sıvı halinde yoğunlaştırılır.

 2. Eğer bir yerde yaşıyorsanız veya bir yeri ziyaret ediyorsanız, musluk suyunun kirlendiği veya muhtemelen olabileceği damıtılmış su harika bir seçenektir.

 3. Damıtılmış suda vitamin ve mineral olmadığından, sağlık yararı yoktur. Aslında, mineralize edilmemiş sular mineralleri alabildiği yerden çekmeye meyilli olduğu için zararlı olma potansiyeline sahiptir - bu durumda, vücudunuz veya özellikle dişleriniz.

Arıtılmış su

 1. Arıtılmış su, genellikle bakteri, mantar ve parazitler gibi zararlı maddeleri gidermek için arıtılmış olan musluk suyu veya yeraltı suyudur.

 2. Bu, onu içmenin güvenli olacağının garantili olduğu anlamına gelir.

 3. Damıtılmış su gibi, eğer acil su kaynağınız kirlenmişse, saflaştırılmış su mükemmel bir seçenektir. Bununla birlikte, birçok ülke musluk suyunu arıtır, bu nedenle de her bir mutfak lavabosundan bir bardak doldurduğunuzda temel olarak arıtılmış su içersiniz.

 4. Zarar verebilecek tüm zararlı maddeler saf sudan çıkarıldığı için, florür gibi musluk suyuna ilave edilen ve diş çürümesini azaltmaya yardımcı olan potansiyel olarak yararlı olanları da kaçırırsınız.

 5. Ayrıca, arıtılmış su satın almak veya hatta bir filtreleme sistemi kurmak bile oldukça maliyetli olabilir.

Aromalı veya demlenmiş su

 1. Aromalı su, şeker veya suni tatlandırıcılar ile tatlandırılmış ve doğal veya yapay tatlandırıcılar içeren bir sudur.

 2. Hint ve Propel gibi aromalı sular sade suya lezzetli bir alternatif sunabilir ve bu da daha büyük miktarlarda içmeyi kolaylaştırır.

 3. Çok fazla tat mevcut olduğundan su alımınıza değişkenlik katabilir. Meyve ve sebzeleri musluk suyuna veya şişelenmiş suya aktararak lezzet doğal olarak eklenebilir veya çoğu mağazada yapay olarak aromalı sular satın alabilirsiniz.

 4. Genellikle, aromalı sular ilave şeker veya yapay tatlandırıcılar içerir. Şekerli çeşitler kilo alımına neden olabilir ve diyabetliler üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Dahası, bazı insanlar yapay tatlandırıcılara olumsuz tepki verebilir.

Alkali su

 1. Alkali su normal musluk suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahip ve alkali mineraller ve negatif oksidasyon azaltma potansiyeli (ORP) içeriyor.

 2. Ancak bunun gerçek olduğuna dair çok az bilimsel kanıt var.

 3. Alkali su içmek genellikle güvenlidir, ancak mide asitliğini azaltabilir ve böylece zararlı bakterileri yok etme yeteneğini azaltabilir.

 4. Aşırı derecede, bulantı ve kusma gibi semptomlara yol açabilen metabolik alkaloza da yol açabilir.

Kuyu suyu

 1. Kuyu suyu, doğrudan işlenmemiş olsa da doğrudan yerden geliyor, tedavi edilmiyor ve bir dizi risk taşıyor.

 2. Eğer kuyucukların bol olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, ya da kendi arka bahçenizde bile olsa, tatlı su gibi görünen yerlere kolay erişim çekici olabilir.

 3. Çok sayıda ham, arıtılmamış su savunucusu olmasına rağmen, faydalar potansiyel risklerden ağır basmayabilir.

 4. Bununla birlikte, kuyu suyunuzun içme için uygun olmasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar var. Örneğin, kuyu suyunuzu bakteriler, nitratlar ve pH seviyeleri için yıllık olarak test edin. Bir filtreleme sistemi kurmak da mümkündür.

 5. Su arıtılmadığı için, özellikle giardia gibi bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlardan kaynaklanan büyük bir kirlenme olasılığı var.

 6. Kuyu suyu standart olarak kullanılsa da, şehir suyu temini ve etrafını saran düzenlemelerin yerine getirilmesinin bir nedeni var - siz ne almadığınızı bilmiyorsunuz Kuyu suyunu kendiniz test edin veya arıtın.

Alt satırda

 1. Hangi tür suyun en iyisi olduğu konusunda bir tercihiniz olsa da, genel olarak, diğerlerinden daha fazla sağlık yararı vaat eden bir tür yoktur.

 2. İçtiğiniz su temiz ve güvenli olduğu sürece, asıl odak nokta, susuz kaldığınızdan ve düzenli olarak yeterince su içtiğinizden emin olmaktır.

 3. Jennifer Still, Vanity Fair, Glamour, Bon Appetit, Business Insider ve daha pek çok konuda yazan bir editör ve yazar. Yemek ve kültür hakkında yazıyor. Twitter'da onu takip et.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407