Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Su Kefiri Nedir? Yararları, Kullanımları ve Tarifi

En alt satırda

 1. Su kefiri hem lezzetini hem de etkileyici sağlık yararları için tercih edilen bir içecektir.

 2. Güçlü bir probiyotik punchu hazırlamanın yanı sıra, bu lezzetli içeceğin ayrıca bağışıklık kazandığı, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.

 3. Hepsinden iyisi, sadece birkaç basit bileşen kullanılarak evde yapılabilir.

 4. Bu makale su kefirinin faydalarını ve kullanımlarını ve nasıl kendinizin nasıl yapılacağını incelemektedir.

Su Kefiri Nedir?

 1. Su kefir, su kefir taneleri kullanılarak üretilen fermente, karbonatlı bir içecektir.

 2. Ayrıca tibicos, Kaliforniya arıları, Japon su kristalleri ve diğer isimler olarak da bilinir, su kefirinin 1800'lerin sonlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

 3. İnek, koyun veya keçi sütünden yapılan normal kefirin aksine, su kefir, şekerli suyu, su kefir taneleri ile birleştirerek yapılır - bir çeşit bakteri ve maya türü tahıl kültürü. .

 4. Karışım daha sonra tipik olarak 24-48 saat boyunca fermente edilir ve faydalı bakteriler açısından zengin bir probiyotik içecek üretilir.

 5. Su kefiri sadece lezzetli ve tadını çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda sağlık yararları ile de doludur ve çok yönlü, besleyici bir diyete mükemmel bir katkı olabilir.

 6. Zevkinize göre hazırlamanız ve kolayca uyarlamanız çok kolay!

Yararlı Bakteri Zenginliği

 1. Su kefirinin en önemli faydalarından biri probiyotik içeriğidir.

 2. Probiyotikler, bağırsaklarınızda bulunan ve kanserin önlenmesinden bağışıklık fonksiyonuna ve ötesine (1).

 3. Aslında, bazı araştırmalar kefir tanelerinin 56 farklı bakteri ve maya suşu içerebileceğini göstermektedir (3).

 4. Kefir'de bulunan en yaygın yararlı bakteri familyalarından bazıları Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus ve Leuconostoc (2).

Kanser Hücreleriyle Mücadele Edebilir

 1. Mevcut araştırmalar tüp çalışmaları ile sınırlı olsa da, bazı araştırmalar su kefirinin belirli kanser türlerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 2. Bir çalışma, kefir özütünün meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellemede etkili olduğunu buldu (4).

 3. Probiyotikler bakımından zengin olduğu için, potansiyel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olmak için bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesine de yardımcı olabilir (7).

 4. Bununla birlikte, su kefirinin insanlarda kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bağışıklık Fonksiyonunu Artırabilir

 1. Yüksek oranda yararlı bakteri konsantrasyonu sayesinde günlük diyetinize su kefiri eklemek bağışıklık sisteminize doyurucu bir destek verebilir.

 2. Çalışmalar, belli probiyotik türlerinin bağırsak enfeksiyonları riskini azaltmaya, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarını önlemeye ve hatta solunum yolu enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (8, 9, 10).

 3. Hayvan çalışmalarında kefir'in astım gibi sorunların tetiklediği inflamatuar yanıtları baskılamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir (11). [! 4581 => 1140 = 5!

 1. Geleneksel olarak, kefir, kalın, probiyotik yönden zengin bir içecek üretmek için kefir taneleri ile birlikte inek veya keçi sütü kullanılarak yapılır.

 2. Ancak, su kefiri şekerli su kullanılarak yapıldığından, sağlık kaygıları, diyet kısıtlamaları veya kişisel nedenlerden dolayı süt ürünlerinden uzak durmayı tercih edenler için iyi bir seçenek.

 3. Özellikle süt içermeyen veya vegan beslenmeyi takip edenler için, probiyotik tüketimini artırmak ve hayvansal ürün tüketimini en aza indirirken bağırsak sağlığını artırmak için mükemmel.

Bazı İnsanlarda Yan Etkilere Neden Olabilir

 1. Çoğu insan için, su kefirinin advers semptom riski en az olduğu şekilde güvenle tadını çıkarabilirsiniz.

 2. Probiyotik açıdan zengin diğer gıdalar gibi en sık görülen yan etkiler şişkinlik, bulantı, kabızlık ve kramplar gibi sindirim sorunlarını içerir (13). [! 4581 => 1140 = 7!

 3. AIDS gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatacak herhangi bir durumunuz varsa, kefir içmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

 4. Çalışmalar genel olarak probiyotiklerin bu kişiler için güvenli olduğunu göstermesine rağmen, bazı vaka raporları probiyotiklerin daha yüksek enfeksiyon riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir (14). [! 4581 => 1130 = 8!

 1. Su kefiri inanılmaz derecede lezzetlidir, bu içeceğin sağladığı çok sayıdaki sağlık yararından yararlanmayı kolaylaştırır.

 2. Tadı birçok faktöre bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle biraz düz bir tat ile biraz tatlı olarak tanımlanır.

 3. Kendiniz yapmak için, 1/2 bardak (118 ml) sıcak suyu 1/4 bardak (50 gram) şekerle bir kavanozda birleştirin ve eritmek için karışımı karıştırın.

 4. Daha sonra, su kefir taneleri ile birlikte kavanoza yaklaşık 3 bardak (710 mi) oda sıcaklığında su ekleyin.

 5. Kavanozu örtün ve 68-85 ° C (20-30 ° C) civarında bir sıcaklığa sahip ılık bir alana koyun ve 24-48 saat fermente edin.

 6. Su kefir taneleri daha sonra karışımdan ayrılabilir ve yeni ürün şeker suyuna eklenebilir, tamamlanan ürün zevk almanız için hazırdır.

 7. Su kefirini olduğu gibi içebilir veya canlandırıcı ve lezzetli bir muamele için vanilya özü, meyve suyu, dondurulmuş meyve veya nane yaprağı gibi farklı tatları deneyebilirsiniz.

Alt Çizgi

 1. Su kefiri, gelişmiş bağışıklık ve hatta belirli kanser türlerine karşı koruma da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına bağlı probiyotik bir içecektir.

 2. Süt içermeyen ve vegan dostu, bu lezzetli içecek faydalı bakteri ve maya sunar ve evde şekerli su ve su kefir tanelerinden kolayca yapılabilir.

 3. Diyetinize daha fazla probiyotik eklemek ve genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, su kefirini bir deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407