Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İstiridye: Beslenme, Riskler ve Nasıl Pişirilir

Alt satırda

 1. İstiridyeler, koylar ve okyanuslar gibi deniz yaşam alanlarında yaşayan tuzlu su çift kabuklu yumuşakçalardır.

 2. Ekosistemin hayati bir parçası, sudaki kirleticileri filtreliyor ve ahır ve midye gibi diğer türler için habitatlar sağlıyor.

 3. Pek çok farklı istiridye türü var - kabarıklığı, lezzetli eti dünya çapında bir incelik olarak kabul edilir.

 4. Söz konusu afrodizyak nitelikleri ile iyi bilinmesine rağmen, bu yumuşakçaların sağlık açısından faydaları olan çok şey var.

 5. Bu makale, istiridye yemenin etkileyici sağlık yararlarını - aynı zamanda riskleri - gözden geçiriyor ve hazırlamanın en iyi yollarını açıklıyor.

İstiridye Besin Değerleri

 1. İstiridyeler gri renkli, dolgun bir iç gövdeyi koruyan sert, düzensiz şekilli bir kabuğa sahiptir.

 2. Bu iç vücut - et olarak bilinir - son derece besleyicidir.

 3. Aslında, yabani doğulu istiridye 3.5 gram (100 gram) porsiyonda aşağıdaki besinler bulunur (1):

 4. İstiridyeler, protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere besinlerle yüklü kalorilerde düşüktür.

 5. Örneğin, 3.5 ons (100 gram) servis B12 vitamini, çinko ve bakır için RDI’nin% 100’ünden, selenyum ve günlük ihtiyacınızın% 75’inden D vitamini

 6. Bu lezzetli yumuşakçalar ayrıca, enflamasyonu düzenlemek ve kalbinizi ve beyninizi sağlıklı tutmak gibi vücudunuzda önemli roller oynayan çoklu doymamış yağlar ailesi için iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır ( 2).

 7. Omega-3 yağları yüksek diyetler yiyen insanlar kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi durumlar geliştirme riski daha düşüktür (3, 4).

Mükemmel Bir Besin Maddesi Kaynağı

 1. İstiridye besinler ile doludur. Aşağıdaki vitamin ve minerallerde özellikle yüksektir:

 2. Sağlıktaki diğer çeşitli rollerinin yanı sıra, bu besinlerin birçoğu da antioksidan koruma sağlar.

 3. Örneğin selenyum, vücudunuzu oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır, aşırı miktarda serbest radikal üretildiğinde oluşan bir dengesizliktir.

 4. Dahası, çinko ve B12 ve D vitaminleri de antioksidan etkilere sahip, istiridyelerin koruyucu yararlarını daha da artırıyor (11, 12).

 5. Araştırmalar, antioksidanlar açısından zengin diyetler yiyenlerin kalp hastalığı, diyabet, bazı kanserler ve tüm nedenlere bağlı ölüm riskini azalttığını gösteriyor (13, 14, 15).

Yüksek Kaliteli Bir Protein Kaynağı

 1. İstiridyeler, 3.5 gramlık (100 gram) bir porsiyon ambalaj dolgusu olan 7 gramda mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

 2. Bunlar aynı zamanda tam bir protein kaynağıdır, yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidi içerdikleri anlamına gelir.

 3. Yemeklere ve atıştırmalıklara protein kaynakları eklemek, dolgunluk hissini desteklemeye ve kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 4. Protein yönünden zengin besinler, peptit YY ve kolesistokinin (CCK) (16, 17) gibi dolgunluğu artıran hormon seviyelerini artırarak açlığı stabilize eder.

 5. Yüksek proteinli diyetlerin kilo kaybını arttırmada etkili olduğu kanıtlanmış ve düşük yağlı diyetlere veya daha yüksek karbonhidratlı diyetlere göre daha fazla kilo kaybına neden olduğu kanıtlanmıştır (18, 19, 20).

 6. Yüksek proteinli bir diyetin ardından, özellikle şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri kontrolünden de yararlanabilir.

 7. Örneğin, dokuz çalışmanın gözden geçirilmesi, yüksek proteinli diyetlerin tip 2 diyabetli erişkinlerde uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir belirteci olan hemoglobin A1c seviyelerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (2 21).

 8. Dahası, yüksek proteinli diyetler tip 2 diyabetli hastalarda kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

Benzersiz Bir Antioksidan İçer

 1. Vitaminler gibi faydalı besinlerle dolmasının yanı sıra istiridye 3,5-Dihidroksi-4-metoksibenzil alkol (DHMBA) adı verilen yeni keşfedilmiş, benzersiz bir antioksidan da içerir.

 2. DHMBA, güçlü antioksidan etkiler gösteren bir fenolik bileşiktir.

 3. Aslında, bir test tüpü çalışması, oksidatif stresin neden olduğu hasarı önlemek için yaygın olarak kullanılan, E vitaminin sentetik bir formu olan Trolox'tan 15 kat daha güçlü olduğunu göstermiştir. ).

 4. Bazı tüp çalışmaları, istiridye kaynaklı DHMBA'nın karaciğer sağlığına özel yararı olabileceğini göstermektedir.

 5. Örneğin, bir test tüpü çalışması insan karaciğer hücrelerini indüklenmiş oksidatif stresin neden olduğu hasar ve hücre ölümünden koruduğunu göstermiştir (24). [! 3467 => 1140 = 5!

 6. Başka bir tüp tüp çalışması DHMBA’nın LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azalttığını buldu. Kolesterolün oksidasyonu, kalp hastalığı için ana risk faktörü olan ateroskleroz (arterlerde plak birikmesi) ile bağlantılı kimyasal bir reaksiyondur (26, 27). [! 3467 => 1140 = 5!

Potansiyel Endişeler

 1. İstiridyelerin etkileyici sağlık yararları sağladığı açık olsa da, bazı potansiyel endişeler var - özellikle çiğ tüketilirken

 2. Vibrio vulnificus ve Vibrio parahaemolyticus dahil olmak üzere Vibrio bakterileri filtre uygulayan kabuklu deniz hayvanlarında yoğunlaşabilir. Bunları çiğ yemek, maruz kalma riskinizi artırabilir.

 3. Bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ishal, kusma, ateş ve hatta septisemi gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir - ölüme neden olabilecek ciddi bir kan enfeksiyonu (28).

 4. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl vibrio bakterilerinden hastalanan 80.000 kişinin 100'ü enfeksiyondan ölüyor (29).

 5. İstiridyeler ayrıca Norwalk tipi virüsler ve sağlık riski oluşturabilecek enterovirüsler de taşıyabilir (30).

 6. Ek olarak, bu yumuşakçalar kurşun, kadmiyum ve cıva gibi ağır metaller de dahil olmak üzere kimyasal kirletici maddeler içerebilir (31).

 7. Bu potansiyel sağlık riskleri nedeniyle, çocuklar, bağışıklık sistemi zayıflamış ve hamile veya emziren kadınlar, çiğ deniz ürünleri yemekten kaçınmalıdır (32, 33, 34).

 8. Çiğ istiridye yemeyi tercih edenler bu potansiyel risklerin farkında olmalıdır. Şu anda, hem eyalet hem de federal otoriteler tarafından titizlikle izlenmesine rağmen, ham formlarında tüketilmelerinin güvenli olduğundan emin olmanın bir yolu yoktur.

 9. Bu nedenle, CDC gibi büyük sağlık kuruluşlarının, yalnızca pişmiş olarak yenmelerini tavsiye ediyorlar (35).

 10. İstiridyeler olağanüstü yüksek miktarda çinko içerir. Bu mineral sağlık için önemli olsa da, çok fazla tüketmek zararlı olabilir.

 11. Çinko toksisitesi en çok takviyelerle ilişkilendirilse de, çok fazla istiridye çok sık yemek yemek, çinko'nun absorpsiyon için rekabet ettiği mineral bakır ve demir seviyelerinin azaltılması gibi olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

 12. Ek olarak, deniz ürünlerine alerjisi olanların yemek yemekten kaçınmaları gerekir.

Yemek Yapma ve Keyif Alma

 1. Sağlık riski oluşturabilecekleri için çiğ istiridyeleri dikkatli kullanın. Onları her zaman saygın bir kuruluştan satın alın - bu güvenliği garanti etmiyor olsa da (36).

 2. Pişirilmiş yiyecekleri pişirmek çok daha güvenli çünkü pişirme zararlı bakterileri yok ediyor.

 3. İşte diyetinize istiridye eklemenin lezzetli ve kolay yolları:

 4. İstiridyeler için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı güvenlik ipuçları:

Alt satırda

 1. İstiridyeler çok çeşitli sağlık yararları sunan oldukça besleyici kabuklu deniz hayvanlarıdır.

 2. Yüksek kaliteli protein, vitamin, mineral ve antioksidanlarla doludurlar - hepsi de sağlığa yarar.

 3. Yine de, çiğ istiridye potansiyel olarak zararlı bakteri içerebilir, bu yüzden enfeksiyondan kaçınmak için pişmiş tadını çıkarın.

 4. Eğer bir deniz mahsulü aşığıysanız, bu lezzetli, besleyici yoğun yumuşakçaları diyetinize eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407