Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Stevia nedir?

Stevia nedir?

 1. Bitki aslen Paraguay ve Brezilya'ya özgüdür, ancak şimdi Japonya ve Çin'de de yetiştirilmektedir. Besleyici olmayan bir tatlandırıcı ve bitkisel takviyesi olarak kullanılır.

 2. Besleyici olmayan bir tatlandırıcı az kalorili veya az kalorilidir. Stevia birçok yemek ve meşrubatta eklenen şekere sağlıklı bir alternatif olarak kullanılır.

 3. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 1987’de stevia pazarını bir gıda katkı maddesi olarak yasakladı. o zamandan beri popülerliği arttı ve stevia içeren yeni ürünlerde% 58 artış gösterdi.

 4. Bu arıza, genel güvenliğini göz önünde bulundurmanın yanı sıra stevia'nın özelliklerini, kullanımlarını, sağlık yararlarını ve yan etkilerini ele alıyor.

Stevia nedir?

 1. Stevia rebaudiana Bertoni olarak da bilinen Stevia, ayçiçeği ailesinin bir parçası olan bir çalıdır. Kuzey ve Güney Amerika’da yerli olan 150 stevia türü vardır!

 2. Çin, Stevia ürünlerinin mevcut lider ihracatçısı. Ancak, Stevia şu anda birçok ülkede üretiliyor. Bitki genellikle ev yetiştiriciliği için bahçe merkezlerinde satın alınabilir.

 3. Stevia sofra şekline göre 200 - 300 kat daha tatlı. Diğer ana tatlandırıcılarla aynı miktarda tatlılık sağlamak için tipik olarak toprağın yaklaşık yüzde 20'sini ve çok daha az suyu gerektirir.

 4. Stevia'da sekiz glikozit var. Bunlar stevya yapraklarından izole edilmiş ve saflaştırılmış tatlı bileşenlerdir. Bu glikozitler şunları içerir:

 5. Stevioside ve rebaudioside A (reb A) bu bileşenlerden en bol olanlarıdır.

 6. Bu makale boyunca steviol glikozitleri ve reb A'yı belirtmek için "stevia" terimi kullanılacak.

 7. Bunlar, yaprakların toplanması, ardından kurutulması, su ekstraksiyonu ve saflaştırma işlemiyle çıkarılır. Arıtılmadan önce işlenen ürün olan ham stevia, genellikle ağartılana veya renklendirilene kadar acı bir tat ve kötü koku taşır. Son stevia ekstresinin işlenmesi kabaca 40 adım alıyor.

 8. Stevia yaprakları yaklaşık yüzde 18'e kadar değişen konsantrasyonlarda steviosid içerir.

 9. Stevia tatlandırıcılar için kullanılan genel ticari isimlerden bazıları şunlardır:

Olası sağlık yararları

 1. Sakaroz veya sofra şekeri alternatifi olarak, tatlandırıcı olarak stevia kullanılması sağlık açısından önemli faydalar potansiyeli taşır.

 2. Stevia “kalorisiz” olarak kabul edilir, yani beş gramdan az karbonhidrat içerdiği anlamına gelir. Diğer malzemelerle birleştirilebilirler, bu nedenle bu ek bileşenlerden birkaç kalori ürüne bağlı olarak bulunabilir.

 3. Stevia kesinlikle sıfır kalori içermiyor, ancak sakarozdan çok daha az kalorili ve bu şekilde sınıflandırılacak kadar düşük.

 4. Stevia tatlandırıcılarındaki tatlı tatma bileşenleri doğal olarak oluşur. Bu özellik, doğal kaynaklı yiyecekleri ve içecekleri tercih eden insanlara faydalı olabilir. Düşük kalorili sayı, Stevia'yı diyabet kontrolü veya kilo kaybı için sağlıklı bir alternatif olarak nitelendiriyor.

 5. Stevia'nın sağlığa faydalarından bazıları şunlardır.

1) Diyabet

 1. Araştırmalar Stevia tatlandırıcılarının diyete kalori veya karbonhidrat katkısı sağlamadığını göstermiştir. Ayrıca kan glukozu veya insülin tepkisi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir. Bu, diyabetli kişilerin daha çeşitli yiyecekleri yemelerine ve sağlıklı bir yemek planına uymalarına izin verir.

 2. Beş randomize kontrollü çalışmanın başka bir incelemesinde stevia'nın metabolik sonuçlar üzerindeki etkileri ile plaseboların etkileri karşılaştırıldı. Çalışma, stevinin kan şekeri, insülin düzeyleri, kan basıncı ve vücut ağırlığı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermiştir.

 3. Bu çalışmalardan birinde, tip 2 diyabetli denekler, stevinin bir yemekten sonra kan glukozunda ve glukagon yanıtında belirgin düşüşler tetiklediğini bildirdi. Glukagon, kandaki glikoz seviyelerini düzenleyen bir hormondur ve glukagonu salgılayan mekanizma, diyabetli kişilerde sıklıkla yanlıştır.

 4. Kan şekeri yükseldiğinde glukagon düşer. Bu, glikoz seviyesini düzenler.

2) Ağırlık kontrolü

 1. Fiziksel hareketsizlik ve yağ oranı yüksek ve ilave şeker içeren yüksek enerji yoğun gıda alımı gibi aşırı kilo ve şişmanlığın birçok nedeni vardır.

 2. Eklenen şeker alımının Amerikan diyetindeki toplam kalorinin ortalama yüzde 16'sına katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Bu kilo alımı ve kan glukoz seviyelerinin kontrolünün azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 3. Stevia şeker içermiyor ve eğer varsa kalori az. Tadı feda etmeden enerji alımını azaltmaya yardımcı olmak için iyi dengelenmiş bir diyetin parçası olabilir.

3) Pankreas kanseri

 1. Stevia, kaempferol de dahil olmak üzere birçok sterol ve antioksidan bileşik içerir.

 2. Araştırmalar, kaempferolün pankreas kanseri riskini yüzde 23 azaltabildiğini buldu. [! 153 => 1130 = 7!

 1. Stevia ekstresindeki bazı glikozitlerin kan damarlarını genişlettiği tespit edildi. Sodyum atılımını ve idrar çıkışını da artırabilirler.

 2. 2003 yılında yapılan bir çalışma, stevinin potansiyel olarak kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Çalışma, stevia bitkisinin kardiyotonik etkilere sahip olabileceğini öne sürdü. Kardiyotonik eylemler kan basıncını normalleştirir ve kalp atışını düzenler.

 3. Bununla birlikte, daha yeni çalışmalar Stevia'nın kan basıncını etkilemediğini göstermiştir. Stevia'nın bu faydasını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

5) Çocuk diyetleri

 1. Stevia içeren yiyecekler ve içecekler, çocukların diyetlerinde istenmeyen tatlandırıcılardan gelen kalorileri azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

 2. Piyasada artık salata suyundan atıştırmalık büfelere kadar doğal kaynaklı stevya içeren binlerce ürün var. Bu kullanılabilirlik, çocukların daha düşük şeker diyetine geçerken, ilave kaloriler olmadan tatlı yiyecekler ve içecekler tüketmelerini sağlar.

 3. Aşırı şekerler ve kaloriler obezite ve kardiyovasküler hastalıkla bağlantılı.

6) Alerjiler

 1. Avrupa Gıda Güvenliği Komitesi (EFSA), 2010 yılında, steviaya alerjik reaksiyon potansiyeli konusunda endişeli bir sebep olup olmadığını belirlemek için mevcut literatürü gözden geçirdi.

 2. Gözden geçirenler, "steviyol glikozitlerin reaktif olmadığı ve reaktif bileşiklere metabolize olmadığı sonucuna vardı, bu nedenle, değerlendirilmekte olan steviyol glikozitlerin gıdalarda tüketildiğinde kendileri tarafından alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşük olduğu sonucuna varıldı. "

 3. Stevia ekstraktının oldukça saflaştırılmış formlarının bile alerjik reaksiyona neden olma olasılığı çok düşük. 2008'den bu yana stevia'ya alerjik reaksiyon vakası kaydedilmemiştir.

Stevia'nın yan etkileri

 1. Güvenlik çalışmaları stevia ekstresini yan etkilerden arındırdı.

 2. Arıtılmış steviol glikozitler, gıdalara eklenebilir ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilirken, aynı şey tüm yaprak stevyasında daha az geçerlidir. Bununla birlikte, Stevia bitkisinin kendisi evde yetiştirilebilir ve yapraklar çeşitli şekillerde kullanılabilir.

 3. Aslında stevia'nın böbrek sağlığı için tehlike oluşturduğu düşünülüyordu. O zamandan beri yapılan sıçanlar üzerine yapılan bir araştırma, stevia'nın ek formda bıraktığı yaprakları yerine böbrekleri koruyan ve diyabetin etkisini azaltan niteliklere sahip olabileceğini öne sürüyor.

 4. Mevcut araştırmalar, hamileyken önerilen miktarda şeker ikamesi tüketmenin güvenli olduğunu göstermektedir.

 5. Bazı stevia ürünlerinde de şeker alkolü var. Şeker alkolüne duyarlılığı olan kişiler şişkinlik, karın krampları, bulantı ve ishal görülebilir, ancak bir tür şeker alkolü, eritritol, diğerlerinden daha az semptom riski oluşturur.

 6. Stevia oldukça saflaştırılmış ve ölçülü olarak kullanıldığı sürece, yan etkilere neden olmayacak ve endişesiz tüketilebilir.

Stevia nasıl kullanılır?

 1. ABD’de, stevia tatlandırıcılar, sofra şekeri ürünlerinde ve şeker ikamesi olarak düşük kalorili içeceklerde bulunur.

 2. Stevia yaprağından elde edilen ekstraktlar, 1990'ların ortasından beri ABD'de diyet takviyesi olarak mevcuttu ve birçoğu stevya yaprağının hem tatlı hem de tatlı olmayan bileşenlerinin bir karışımını içeriyordu.

 3. Stevia tatlandırıcılarındaki tatlı bileşenler doğal olarak meydana geliyor. Bu, doğal olarak algıladıkları yiyecek ve içecekleri tercih eden tüketicilere de yarar sağlayabilir.

 4. Dünya çapında 5.000'den fazla yiyecek ve içecek ürünü şu anda bir bileşen olarak stevia kullanıyor. Stevia tatlandırıcılar, aşağıdaki gibi Asya ve Güney Amerika'daki ürünlerde bir bileşen olarak kullanılır:

Riskler nelerdir?

 1. Anton, S.D., Martin, C.K., Han, H., Coulon, S., Cefalu, W.T., Geiselman, P., Williamson, D.A (2010, Ağustos). Stevia, aspartam ve sukrozun gıda alımı, doygunluk ve postprandial glukoz ve insülin düzeyleri üzerine etkisi [!Özet

 2. 1991 yılında FDA, stevia'yı gıdalarda katkı maddesi olarak tatlandırıcı olarak onaylamayı reddetti. Bununla birlikte, 2008'de, arıtma işlemi Coca-Cola tarafından geliştirilip patentlendikten sonra FDA, stevia ekstrelerini GRAS olarak onayladı.

 3. Birçok küresel düzenleyici kurum şimdi yüksek saflıkta stevia ekstraktının çocuklar dahil olmak üzere önerilen seviyelerdeki genel nüfus tarafından tüketilmesinde güvenli olduğunu belirledi. Yönetim organları kilogram başına 4 miligram Kabul Edilen Günlük Alım Miktarı (ADI) kurmuştur.

 4. Bu kuruluşlar Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) ve FDA'yı içeriyor.

 5. Stevioside'in akut toksisite çalışmalarında toksik olmadığı bulundu. Bu çalışmalarda çeşitli laboratuvar hayvanları kullanılmıştır. Önemli bir kontrendikasyon, uyarı veya ters reaksiyon belgelenmemiştir.

 6. Stevia’daki steviol glikozitler, Ortak Katkı Maddeleri Ortak Komitesi (JECFA) tarafından oluşturulan saflık kriterlerini karşılayarak stevia tatlandırıcılarının diyabet hastalarının kullanımı için güvenli olduğunu gösterir.

 7. Stevia üzerine yapılan bilimsel araştırmaların çoğu, yüksek saflıkta stevia ekstraktları kullanıyor. Ham stevia ekstraktları, geçmişe ait bazı çalışmalarda, doğru bilginin varlığını azaltan yüksek saflıkta ekstraktlar yerine kullanılmıştır.

 8. Stevia bitkisi FDA tarafından değil, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından düzenleniyor. FDA tarafından GRAS statüsünün olmaması, stevia bitkisinin doğal olarak tehlikeli olduğu anlamına gelmez.

 9. Aslında, bitki ABD'de çeşitli bahçe kaynaklarından satın alınabilir, evde yetiştirilir ve diğer ülkelerde yüzyıllardır olduğu gibi çeşitli şekillerde tüketilebilir.

 10. Stevia'nın potansiyel sağlık yararları, onaylanmadan önce daha fazla çalışmayı gerektirir. Bununla birlikte, Stevia'nın tüketmek için güvenli olduğundan ve bu ekstra tatlılık artışını ararken şekere ideal bir alternatif olduğundan emin olun.

 11. Tim Newman tarafından en son 4 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407