Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Spam Beslenme: Sizin İçin Sağlıklı mı, Kötü mü?

Ev Mesajınızı Alın

 1. Gezegendeki en kutuplaştırıcı yiyeceklerden biri olarak, insanlar Spam’a gelince güçlü bir görüş sahibi olma eğilimindedirler.

 2. Bazıları farklı lezzeti ve çok yönlülüğü nedeniyle onu severken, diğerleri onu iştah açıcı olmayan gizemli bir et olarak görmezden geliyor.

 3. Bu makale, Spam'ın beslenme profiline bakıyor ve sağlığınız için iyi olup olmadığını belirler.

Spam Nedir?

 1. Spam, kıyma ve işlenmiş jambondan yapılan konserve pişmiş et ürünüdür.

 2. Et karışımı, koruyucu maddeler ve şeker, tuz, patates nişastası ve sodyum nitrit gibi tatlandırıcı ajanlarla birleştirilir ve sonra konserve edilir, kapatılır ve vakumla kapatılır.

 3. Ürün başlangıçta II. Dünya Savaşı sırasında askerleri yurtdışına askerleri beslemek için ucuz ve uygun bir yiyecek olarak çekiş kazandı.

 4. Bugün, Spam dünya çapında satılıyor ve çok yönlülüğü, hazırlık kolaylığı, uzun raf ömrü ve rahatlığı için tercih edilen bir ev malzemesi haline geldi.

Spam'ın Beslenmesi

 1. Spam, sodyum, yağ ve kaloride yüksektir.

 2. Ayrıca az miktarda protein ve çinko, potasyum, demir ve bakır gibi çeşitli mikro besinler sağlar.

 3. Spam'ın iki onsluk (56 gramlık) bir porsiyon Spam (1):

 4. Bu besinlere ek olarak, Spam az miktarda C vitamini, magnezyum, folat ve kalsiyum sağlar.

Çok İşlenmiş

 1. İşlenmiş et, raf ömrünü artırmak ve tadını ve dokusunu geliştirmek için işlenmiş, işlenmiş, konserve edilmiş, tütsülenmiş veya kurutulmuş herhangi bir et türüdür. [! 1556 => 1140 = 4!

 2. İşlenmiş etleri yemek, olumsuz sağlık koşullarının uzun bir listesi ile ilişkilendirilmiştir.

 3. Aslında, 448.568 erişkinde yapılan bir çalışmada, işlenmiş et yemenin hem diyabet hem de koroner kalp hastalığı riskinin daha yüksek olmasıyla bağlantılı olduğu gösterilmiştir (2). [! 1556 => 1140 = 4!

 4. Artı, işlenmiş et, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve yüksek tansiyon (7, 8) dahil olmak üzere, daha yüksek bir başka risk riskine bağlandı.

Sodyum Nitrit İçeriyor

 1. Spam, bakterilerin büyümesini önlemek ve son ürünün lezzetini ve görünümünü iyileştirmek için kullanılan yaygın bir gıda katkı maddesi olan sodyum nitrit içerir.

 2. Bununla birlikte, yüksek ısıya maruz kaldığında ve amino asitlerin varlığında nitritler, bazı olumsuz sağlık etkileriyle ilişkili tehlikeli bir bileşik olan nitrozamine dönüştürülebilir.

 3. Örneğin, 61 çalışmanın bir incelemesi, yüksek miktarda nitrit ve nitrozamin alımını daha yüksek mide kanseri riskine bağladı (9). [! 1556 => 1140 = 5!

Sodyum Yüklendi

 1. Spam sodyumda çok yüksektir, önerilen günlük miktarın neredeyse üçte birini tek bir porsiyona koyma (1).

 2. Bazı araştırmalar bazı kişilerin tuzun etkilerine karşı daha duyarlı olabileceğini gösteriyor (12).

 3. Yüksek tansiyonu olan insanlar, özellikle sodyumun azaltılmasının tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini gösterdiği için sodyum alımını azaltmaktan özellikle fayda görebilirler (13, 14).

 4. Yüksek tuz alımı, tuza duyarlı bireylerde kan akışını da azaltabilir, bu da şişkinlik ve şişme gibi sorunlara neden olabilir (15).

 5. Dahası, 268.000'den fazla insanda yapılan 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, 6-15 yıl boyunca daha yüksek bir mide kanseri riski taşıyan daha fazla sodyum alımı ile ilişkiliydi (16).

Yağda Yüksek

 1. Spam yağları çok yüksektir, tek bir iki onsluk (56 gram) porsiyonda yaklaşık 15 gram (1).

 2. Yağ, kalori bakımından protein veya karbonhidrattan önemli ölçüde yüksektir, her yağ yaklaşık dokuz kalori içerir (17).

 3. Et, kümes hayvanları, balık veya baklagiller gibi diğer protein kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, Spam yağ ve kalorilerde önemli ölçüde yüksektir, ancak beslenme açısından çok az şey sunar.

 4. Örneğin, gram gram, Spam protein miktarının yarısından az söz etmemekle birlikte, gram miktarının 7.5 katını ve tavuktan yaklaşık iki kat daha fazla kalori içeriyor (1, 18). ).

 5. Diyetinizin diğer bölümlerinde herhangi bir ayarlama yapmadan Spam gibi yüksek yağlı yiyeceklere düşkün olmak, genel olarak kalori alımınızı artırabilir ve uzun vadede kilo almanıza katkıda bulunabilir.

Uygun ve Raf Ahırı

 1. Spam’ın en büyük avantajlarından biri, kısa sürede veya mevcut sınırlı miktarda malzemeyle çalışırken hazırlamanın kolay ve kolay olmasıdır.

 2. Aynı zamanda rafa dayanıklıdır, bu da tavuk veya sığır eti gibi bozulabilen proteinli yiyeceklere kıyasla stoklamayı daha kolay hale getirir.

 3. Spam zaten pişirildiği için doğrudan kutudan yenebilir ve yemekten önce minimum hazırlığı gerektirir.

 4. Aynı zamanda çok yönlü ve çok çeşitli tariflere eklenebilir.

 5. Spam’dan zevk almanın en popüler yöntemlerinden bazıları, kaydırıcılara, sandviçlere, makarna yemeklerine ve pilava eklemeyi içerir.

Alt Çizgi

 1. Spam uygun, kullanımı kolay ve uzun bir raf ömrüne sahip olsa da, yağ, kalori ve sodyum bakımından çok yüksek ve protein, vitamin ve mineral gibi önemli besinlerde düşüktür.

 2. Ek olarak, çok işlenmiş ve bazı olumsuz sağlık etkilerine neden olabilecek sodyum nitrit gibi koruyucular içermektedir.

 3. Bu nedenle, Spam alımınızı en aza indirmek için en iyisidir.

 4. Bunun yerine, besleyici ve dengeli bir diyetin parçası olarak et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurtalar, süt ürünleri ve baklagiller gibi daha sağlıklı proteinli yiyecekleri tercih edin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407