Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soya Sosu Yedekleri: Satın almak için 6 ve Evde Yapmak için 6

Bakış

 1. Soya sosu, birçok mutfakta ve restoranın temel bir çeşnidir. Asya mutfağında kullanımı yaygındır ve bunu ev yapımı soslar, hazır yiyecekler ve çorbalar gibi diğer tariflerde bulabilirsiniz.

 2. Soya sosundan kaçınmak istiyorsanız, yerinde kullanılacak başka bir bileşen bulmak zor olabilir. Bu lezzetli sosun alternatifleri var, ancak bazıları ihtiyaçlarınız için diğerlerinden daha iyi çalışabilir.

Soya sosu neden olmasın?

 1. Soya sosundan uzak durmak istemenizin bir nedeni ana maddesi soya. Soya, özellikle çocuklar arasında,% 0.4'ü soya alerjisine sahip yaygın bir alerjendir. Pek çok çocuk soya alerjilerini arttırırken, bazıları yok.

 2. Soya sosundan kaçınmak için başka nedenler de var. Çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan insanlar için bir sorun olan gluteni içerir. Aynı zamanda yüksek oranda sodyum içerir.

 3. Sebepleriniz ne olursa olsun, piyasada çeşitli alternatifler var ve denemek için tarifler yerine.

Hindistan Cevizli Gizli Hindistan cevizi aminos sosu

 1. Popüler bir soya içermeyen, glutensiz ve vegan soya sosu alternatifi, Coconut Secret tarafından yapılan hindistan cevizi aminos sosudur. Bu sos hindistancevizi ağaçlarının özünden geliyor ve Filipinler'de yetişen Gran Molucas deniz tuzu ile üretiliyor.

 2. Servis başına sadece 90 miligram (mg) sodyum içerir; bu, soya sosu ve diğer bazı alternatiflerden çok daha azdır. Sos ayrıca 17 amino asit içerir ve soya sosunun ötesine sağlık yararları sağlar.

 3. Hindistancevizi aminolarının sakıncaları maliyet ve uygunluktur. Bazı insanlar soya sosu ile karşılaştırıldığında daha tatlı bir tat ve lezzet fark ederler.

 4. Hemen dene: Coconut Secret hindistancevizi aminos sosu al.

Kırmızı Tekne balık sosu

 1. Bu sos Tayland Körfezi'ndeki Phu Quoc adasındaki vahşi hamsilerden elde edildi.

 2. Sos soya fasulyesi proteinleri içermiyor ve glütensiz. Soya sosu kullanmak zorunda kalmadan yemeğinizdeki lezzetini artıracak.

 3. Red Boat markası servis başına 1.490 mg sodyum içeriyor, ancak tuz alımını izleyenler için iyi bir seçim olamaz.

 4. Şimdi dene: Red Boat balık sosu al.

Maggi baharat sosu

 1. Bu, pek çok taraftarlı Avrupa’dan kalma yüzyıldan daha eski bir sos. İnsanlar Maggi baharat sosunu hemen hemen her türlü yemek yemeğinin lezzetini arttırmak için kullanırlar.

 2. Ancak, Maggi bazen soya içerebilir ve gıda alerjilerinin bir diğer ortak nedeni olan buğday içerir. Üretici, tatlarını yerel mutfağa göre ayarlamak için tarifi dünya bölgesine göre özelleştirmektedir, bu nedenle belirli bir üründen kaçınıyorsanız, içerik listesini kontrol ettiğinizden emin olun.

 3. Bir soya veya buğday alerjiniz varsa, sosu tüketmek istemezsiniz, ancak soya sosundan farklı bir lezzet arttırıcı arıyorsanız, Maggi'yi denemelisiniz.

 4. Şimdi deneyin: Maggi baharat sosu alın.

Lea Perrins Worcestershire sosu

 1. Umami zengini Worcestershire sosu biftek veya Kanlı Marys ile ilişkili olabilir, ancak tavada kızartılmış sebzelerden patlamış mısırına kadar daha az geleneksel yemek hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Soya veya glüten içermez.

 2. Orijinal Lea Perrins sosu, porsiyon başına sadece 65 mg sodyuma sahiptir, ancak sadece 45 mg olan düşük sodyumlu bir versiyon da mevcuttur.

 3. Şimdi dene: Lea Perrins Worcestershire sosunu satın alın.

Ohsawa Beyaz Nama shoyu sosu

 1. Bu Japon sosu deniz tuzu, damıtılmış sake ve bir sürü buğdayla yapılmış ve geleneksel soya sosundan daha kalın bir doku veriyor.

 2. Meyvemsi kokulu ve hafif tatlı olarak faturalandırılır. Altın bal rengi, geleneksel soya soslarından ayırıyor.

 3. Shoyu, Japoncada "soya sosu" anlamına geliyor, ancak isminin aksine, Ohsawa markasından elde edilen bu sos aslında soya içermiyor.

 4. Şimdi dene: Ohsawa White Nama shoyu sosunu satın alın.

Bragg Sıvı Aminos

 1. Amino asitler açısından zengin bir diğer soya sosu alternatifi, sağlık gıda çevreleri arasında ciddi bir takibi olan Bragg Liquid Aminos'tur.

 2. Soya içeriyor, bu nedenle alerji nedeniyle soya sosu kaçınan insanlar için uygun değildir. Beslenme gerçeklerine göre çay kaşığı başına 320 mg sodyum da vardır.

 3. Bununla birlikte, lezzet bakımından konsantredir, bu yüzden soya sosundan daha az gereklidir.

 4. Şimdi deneyin: Bragg Liquid Aminos'u satın alın.

6 Ev yapımı alternatifleri

 1. Ön şişelenmiş soya sosu alternatifleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, sıfırdan bir sos hazırlamayı deneyin. Kendi sosunuzu hazırlayarak, tarifnameye eklenmiş içerikleri kontrol edersiniz ve gerekirse bunları değiştirebilirsiniz.

 2. Mama'nın soya sosu yerine karışmaz, soya içermez ve glutensizdir. Diğer bileşenlerin yanı sıra kemik suyu, sirke, organik kara melas ve tarih şekeri içerir. Sos, hava geçirmez bir kapta saklandığında bir haftaya kadar kullanılabilir.

 3. Well Fed, bir soya sosu alternatifi yapmak için et suyu, elma sirkesi, karabiber pekmezi ve diğer bileşenleri içeren bir reçete önerir. Tarif ayrıca, sosun lezzetini arttırmak için Kırmızı Tekne gibi 1/2 çay kaşığı balık sosu eklemeyi de önerir.

 4. Wellness Mama'dan benzer bir tarifte et suyu, geleneksel melas, balzamik sirke, kırmızı şarap sirkesi ve diğer malzemelerle birlikte balık sosu kullanılıyor.

 5. Vegan soya sosu alternatifi için bunu Vegan Lovlie'den deneyin. Soya sosu taklit eden bir lezzet oluşturmak için sebze bulyon, karabiber pekmezi ve hatta çemen otu tohumlarını çağırıyor. Dondurma için daha büyük miktarlarda yapılabilecek bütçe dostu bir reçetedir.

 6. Steamy Kitchen, Asya tarzı yavaş pişirici kemik suyu çeşitlerinin nasıl yapıldığını gösterir. Sarımsak, zencefil ve yeşil soğan gibi malzemelerle başlayın. Çin esintili bir çorba için kuru karides veya kuru siyah mantar ekleyin. Bir Japon suyu için kurutulmuş kombu, bir tür yosun kullanın.

 7. Kendiniz yapın: Kendi sosunuzu evde yapabilmeniz için aşağıdaki malzemeleri toplayın:

Soya sosu ötesindeki yaşam

 1. Yemek pişirirken soya sosu alternatiflerini kullanmak biraz denenebilir ve hata verebilir, ancak denemek için birçok seçenek vardır. Bazı alternatifler belirli tarifler için diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir. [! 854 => 1140 = 10!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407