Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Somon: Sağlık yararları, gerçekler ve araştırma

Somon: Sağlık yararları, gerçekler ve araştırma

 1. Somon yetiştiriciliği en hızlı büyüyen küresel gıda üretim sistemidir.

 2. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası. Somonun beslenmesinde bir bozulma sağlar ve olası sağlık yararlarına, diyetinize daha fazla somonun nasıl dahil edileceğini ve somon tüketme potansiyel sağlık risklerini derinlemesine bir şekilde gösterir.

Somon tüketmenin olası faydaları

 1. Birçok çalışma somon gibi yağlı balık tüketiminin arttırılmasının obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını öne sürdü. Somon diyetinin alımı da sağlıklı kolesterol seviyelerini destekler. Somon, tavuk veya sığır eti gibi protein kaynaklarına harika bir alternatiftir. Bol miktarda protein içerir ancak daha az doymuş yağ içeriği sağlar, bu da somonu kilo kaybını veya normal aralıktaki vücut kitle indeksini (BMI) korumak için ideal bir protein kaynağı haline getirir. [! 1405 => 1130 = 3!

 1. Omega-3 yağ asitleri ile kardiyovasküler hastalık (CVD) arasındaki bağlantı üzerine yapılan yakın tarihli bir çalışma, bu yağ asitlerinin alımının daha iyi kardiyovasküler sağlık ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

 2. Araştırmacılar, haftada iki porsiyon yağlı balık, örneğin omega-3 zengin somon gibi, kalp için sağlıklı bir diyet kalıbı olduğunu önerdiler. düşük kalp hızı ve daha düşük iskemik kalp hastalığı ve kalp yetmezliği riski Araştırmacılar ayrıca, gözlemsel araştırmalar sırasında hem Japon hem de Inuit insanların kalp hastalığı ölümü riskini Batı ülkelerinde görülen risklerden daha düşük yaşadıklarını belirttiler. yağlı balık miktarları ve çalışma, balıktaki yağ asidi içeriği türlerinin bu koruyucu etkilerden kısmen sorumlu olduğunu savunuyor.

Tiroid hastalığı

 1. Çalışmalar selenyumun sağlıklı tiroid fonksiyonu için gerekli olduğunu göstermiştir. Bir meta-analiz, selenyum eksikliği olan tiroit hastalığı olan kişilerin kilo kaybı dahil selenyum alımlarını artırırken fayda sağladığını göstermiştir. kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskinde ilişkili bir azalma. Somon selenyum için iyi bir kaynaktır.

Zihinsel faydalar

 1. Somon beyne ve bilişsel süreçlere fayda sağlayabilir

 2. Araştırmacılar son zamanlarda balıklarda bulunan birçok besleyicinin tüketiminin, depresyon gibi duygusal bozuklukların daha düşük riskine bağlı olduğunu buldu. Çoklu doymamış yağ asitleri ayrıca psikoz, bilişsel eksiklik, demans ve DEHB gibi hiperkinetik bozukluklarla azalmış bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ulusal Alkol ve Suistimal ve Alkolizm Enstitüsü'ne göre, omega-3 yağ asitlerinin de gösterilmiştir. erişkinlerde saldırganlığı, dürtüsellik ve depresyonu azaltır. İlişkili azalma, duygudurum bozukluğu olan çocuklar için daha da güçlüdür ve bazı dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi, 4-12 yaşları arasındaki hastalıkları düzensiz bir şekilde yürütmektedir. İngiltere'de yapılan ve gebelik sırasında haftada en az 12 oz balık yiyen kadınlardan doğan çocukların daha yüksek IQ'lara sahip olduklarını ve daha iyi sosyal, iyi motorlu ve iletişim becerilerine sahip olduklarını belirtti.

Somonun beslenmedaki dağılımı

 1. Somon, vücudu güçlendirmek için çok çeşitli besinler içerir.

 2. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, 3 ons (oz) veya yaklaşık 85 gram (g) pişmiş Atlantik somonunun içeriği:

 3. Aynı miktarda pişmiş Atlantik somon balığı da sağlar:

 4. Yabani somon, çiftlik somonundan daha besleyici maddedir. Aynı veri tabanı aynı miktarda yabani somonun içerdiğini tavsiye eder:

 5. Ayrıca bir insanı verir:

 6. Somon da kolesterol içeriyor. Gıdaların kolesterol içeriği, vücutta zararlı kolesterol seviyelerini mutlaka yükseltmez.

 7. Doymuş yağ ve trans yağ alımı, zararlı kolesterol seviyelerindeki bir artışla daha doğrudan ilişkilidir ve somon da önemli bir kaynak değildir. Balık ve kabuklu deniz ürünleri özellikle omega-3 yağ asitleri sağlamak için önemlidir. Bunlar diğer birkaç gıda grubunda da bulunur.

Diyetinize daha fazla somon nasıl dahil edilir

 1. Somon, temel protein kaynağı olarak bir öğündeki daha az sağlıklı seçeneklerin yerini kolayca alabilir.

 2. Diyetinize daha fazla somon çalışmasıyla ilgili bazı hızlı ve lezzetli ipuçları:

 3. Alternatif olarak, kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilen bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

Somon tüketmenin potansiyel sağlık riskleri

 1. Somon, orta derecede civa ve kirletici maddeler içerebileceğinden günlük yemek için sağlıklı değil. Bunlar somonun doğal ortamında oluşabilir. Sonuç olarak, yağlı balıklar haftada dört kereden fazla tüketilmemelidir.

 2. Civa açısından potansiyel olarak yüksek yiyecekler hamile olursa bir kadına zarar verebilir. Hamilelik sırasında, kılıç balığı ve kral uskumru gibi tüm yüksek cıva balıkları hariç, kadınların haftada en fazla 2 porsiyon balık yemeleri önerilir.

 3. Kirletici maddeler esas olarak ciltte ve görünür yağda bulunur. 1991 tarihli bir çalışma, derinin çıkarılmasının kirletici maddelere maruz kalma riskini azaltabileceğini önerdi. Somon derisinin faydaları sorusu sıklıkla gündeme gelir. Sağlık sorunlarına neden olma ihtimalleri düşük olsa da, cildi çıkarmak veya derili somon almak daha sağlıklıdır.

 4. Atlantik somonu genellikle daha çok uygun fiyatlı bir tarladır. Ancak, daha az sağlıklı bir seçimdir.

 5. Çiftlikte yetiştirilen somonda daha doymuş yağ ve daha fazla kalori var ve doğal olmayan bir ortamda yetiştiriliyor. Balık yeminde kırmızı boyalardan, antibiyotiklerden ve daha az sağlıklı tarım uygulamalarından kaçınmak isteyenler, çoğunlukla Pasifik veya Alaska'dan yabani somonu seçmelidir.

 6. İşte gıda kaynaklı hastalık riskini en aza indirecek bazı önemli ipuçları:

 7. Bir kişinin toplam diyetinin veya genel beslenme düzeninin hastalığın önlenmesinde en önemli faktör olduğuna dikkat etmek önemlidir. Değişken bir diyet, iyi beslenmeye, bireysel yiyeceklere yoğunlaşmaktan daha faydalıdır.

 8. En son 20 Eylül 2017, Adam Felman tarafından en son güncellenen makale. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407