Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sizin için Gluten Kötü mü? Eleştirel Bir Bakış

Alt satırda

 1. Glütensiz olmak, son on yılın en büyük sağlık trendi olabilir, fakat glütenin herkes için mi yoksa sadece tıbbi durumları olanlar için sorunlu mu olduğu konusunda kafa karışıklığı var.

 2. Çölyak hastalığı veya hoşgörüsüzlük olanlar gibi bazı insanların sağlık nedenlerinden kaçınmaları gerektiği açıktır.

 3. Bununla birlikte, sağlık ve sağlıklı yaşam dünyasında birçok kişi, tahammül edip etmediklerine bakılmaksızın herkesin glütensiz bir diyet izlemesi gerektiğini öne sürüyor.

 4. Bu, milyonlarca insanın kilo vermesi, ruh halini iyileştirmesi ve daha sağlıklı olması umuduyla glütenden vazgeçmesine neden oldu.

 5. Yine de, bu yöntemlerin bilim tarafından desteklenip desteklenmediğini merak edebilirsiniz.

 6. Bu makale, glütenin sizin için gerçekten kötü olup olmadığını anlatıyor.

Gluten Nedir?

 1. Genellikle tek bir bileşik olarak düşünülmesine rağmen, glüten, buğday, arpa, çavdar ve tritikale (buğday arasında çapraz) bulunan birçok farklı türde proteinleri (prolaminler) ifade eden ortak bir terimdir. ve çavdar) (1).

 2. Çeşitli prolaminler var, fakat hepsi birbirleriyle ilişkili ve benzer yapı ve özelliklere sahipler. Buğdaydaki ana prolaminler arasında gliadin ve glutenin bulunurken, arpadaki primer olan ise hordeindir (2). [! 1173 => 1140 = 2!

 3. Aslında, hayati buğday glüteni adı verilen toz haline getirilmiş bir ürün biçiminde ekstra glüten, bitmiş ürünün dayanıklılığını, yükselişini ve raf ömrünü artırmak için unlu mamullere eklenir.

 4. Glütenli tahıllar ve yiyecekler günümüzde 5-20 gram civarında Batı diyetlerinde tüketilen tahmini miktarla günümüz diyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturur (1).

 5. Gluten proteinleri, sindirim sisteminizdeki proteinleri parçalayan proteaz enzimlerine karşı oldukça dirençlidir.

 6. Proteinlerin tam olmayan sindirimi, peptitlerin (proteinlerin yapı taşları olan büyük amino asit birimleri), ince bağırsaklarınızın duvarından diğerlerine geçmesini sağlar vücut.

Gluten intoleransı

 1. Gluten intoleransı terimi üç tip koşulu ifade eder (4).

 2. Aşağıdaki şartların bazı benzerlikleri olsa da, menşei, gelişimi ve ciddiyeti açısından büyük farklılıklar gösteriyor. [! 1173 => 1140 = 3!

 3. Bununla birlikte, Finlandiya, Meksika ve Kuzey Afrika'daki belirli popülasyonlarda, prevalansın çok daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir - yaklaşık% 2-5 (5, 6).

 4. Hassas insanlarda glüten içeren tahılların tüketimi ile ilişkili kronik bir durumdur. Çölyak hastalığı vücudunuzdaki birçok sistemi içermesine rağmen, ince bağırsağın inflamatuar bir hastalığı olarak kabul edilir.

 5. Çölyak hastalığının diğer semptomları veya sunumları, anemi, osteoporoz, nörolojik bozukluklar ve dermatit gibi cilt hastalıklarını içerir. Yine de çölyak hastalığı olan birçok insanda hiçbir belirti olmayabilir (8, 9).

 6. Bu durum bağırsak biyopsisi ile - çölyak hastalığının teşhisi için "altın standart" olarak kabul edilir - veya spesifik genotipler veya antikorlar için kan testi ile teşhis edilir. Günümüzde hastalığın tek tedavisi glütenden tamamen kaçınmaktır (9). [! 1173 => 1140 = 3!

 7. Buğday alerjisi çölyak hastalığından farklı ve her iki koşulda olması mümkün.

 8. Buğday alerjileri genellikle kan veya cilt delme testi kullanan alerjistler tarafından teşhis edilir.

 9. Çölyak olmayan glüten duyarlılığı (NCGS), bir kişi yukarıdaki koşullardan herhangi birine sahip olmadığı halde, yine de baş ağrısı, yorgunluk ve eklem ağrısı gibi bağırsak semptomları ve diğer semptomlar yaşadığında teşhis edilir. - glüteni tükettikleri zaman (11).

 10. Sempatik hastalık ve buğday alerjisi, tüm bu durumlarda belirtilerle çakıştığından NCGS'yi teşhis etmede göz ardı edilmelidir.

 11. Çölyak hastalığı veya buğdayı alerjisi olanlar gibi, NCGS'li kişiler glutensiz bir diyet uygularken semptomların düzeldiğini bildirirler.

Glutensiz Diyetten Yararlanan Diğer Popülasyonlar

 1. Araştırmalar, glütensiz bir diyet uygulamasının birkaç durumla ilgili semptomları azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Bazı uzmanlar bunu, bazı hastalıkların önlenmesinde de kullandı.

 2. Gluten'in, Hashimoto tiroiditi, tip 1 diyabet, Mezar hastalığı ve romatoid artrit gibi otoimmün koşullara neden veya neden daha kötü hale geldiğine dair birkaç teori var.

 3. Araştırmalar, otoimmün hastalıkların, ortak genleri ve çölyak hastalığı ile bağışıklık yollarını paylaştığını gösteriyor.

 4. Moleküler taklit, glütenin otoimmün hastalığı başlattığı veya kötüleştirdiği bir yöntem olarak önerilen bir mekanizmadır. Bu, yabancı bir antijenin - bir bağışıklık tepkisini destekleyen bir madde - vücudunuzun antijenleriyle benzerliklerini paylaşmasıdır (12). [! 1173 => 1140 = 4!

 5. Aslında çölyak hastalığı, ek otoimmün hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olması ile ilişkilidir ve diğer otoimmün koşullara sahip kişilerde daha yaygındır (14). [! 1173 => 1140 = 4!

 6. Bu nedenle, çok sayıda çalışma glütensiz bir diyetin otoimmün hastalıkları olan birçok kişiye fayda sağladığını buluyor (16). [! 1173 => 1140 = 4!

Herkes Glütenden Kaçınmalı mı?

 1. Çölyak hastalığı, NCGS ve otoimmün hastalıklar gibi birçok insanın glutensiz bir diyet uygulamasından fayda sağladığı açıktır.

 2. Yine de, herkesin - sağlık durumundan bağımsız olarak - yeme alışkanlıklarını değiştirip değiştirmemesi gerektiği belli değil.

 3. İnsan vücudunun neden glüteni idare edemediğine dair çeşitli teoriler geliştirildi. Bazı araştırmalar, insan sindirim sistemlerinin modern diyetlerde yaygın olan tahıl proteinlerinin türünü veya miktarını sindirmek için gelişmemiş olduğunu göstermektedir.

 4. Artı, bazı çalışmalar, NCGS ile ilgili semptomlara katkıda bulunmada FODMAP'ler (spesifik karbonhidrat tipleri), amilaz tripsin inhibitörleri ve buğday tohumu aglütininleri gibi diğer buğday proteinlerinde olası bir rol olduğunu göstermektedir.

 5. Bu, buğdayın (19) daha karmaşık bir biyolojik tepkisine işaret ediyor.

 6. Glütenden kaçan insan sayısı çarpıcı bir şekilde arttı. Örneğin, ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'nden (NHANES) elde edilen verilerden kaçınma prevalansının 2009'dan 2014'e üç kattan fazla olduğunu gösteriyor (2).

 7. Kontrollü teste tabi tutulan NCGS bildiren kişilerde tanı ancak yaklaşık% 16-30 olarak doğrulanır (20, 21).

 8. Yine de, NCGS semptomlarının arkasındaki nedenler büyük ölçüde bilinmediğinden ve NCGS testi henüz mükemmel olmadığından, glütene olumsuz tepki verebilecek kişi sayısı bilinmemektedir (22).

 9. Genel sağlık için glütenden kaçınmak için sağlık ve sağlık dünyasında bariz bir baskı olsa da - bu glutensiz diyetlerin popülaritesini etkiler - ayrıca NCGS prevalansının arttığına dair kanıtlar da artıyor Yükselişte.

 10. Şu anda, çölyak hastalığını ve buğday alerjisini dışladıktan sonra glutensiz bir diyetten kişisel olarak faydalanıp faydalanmayacağınızı bilmenin tek yolu glütensizlikten kaçınmak ve semptomlarınızı izlemektir.

Birçok Kişi Neden Daha İyi? [! 1173 => 1140 = 6!

 1. İlk olarak, glütenden kaçınmak, genellikle fast-food, unlu mamuller ve şekerli tahıllar gibi çok çeşitli yüksek işlenmiş gıdalarda bulunmasından dolayı, işlenmiş gıdaların kesilmesini içerir.

 2. Bu besinler sadece glüten içermiyor, aynı zamanda kaloriler, şeker ve sağlıksız yağlar açısından da yüksek. [! 1173 => 1140 = 6!

 3. Örneğin, rafine edilmiş karbonhidrat ve şekerli yüksek diyetler, kilo alımı, yorgunluk, eklem ağrısı, zayıf ruh hali ve sindirim sorunları - NCGS ile ilgili tüm belirtilerle ilişkilendirilmiştir (23, 24, 25, 26).

 4. Dahası, insanlar genellikle glüten içeren yiyecekleri sebze, meyveler, sağlıklı yağlar ve proteinler gibi daha sağlıklı seçeneklerle değiştiriyor - bu da sağlığı ve iyiliği teşvik ediyor.

 5. Ek olarak, sindirim semptomları, FODMAP'ler (genellikle şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarına neden olan karbonhidratlar) gibi diğer genel bileşenlerin alımının azalması sonucu iyileşebilir (27).

 6. Glutensiz bir diyetle ilgili semptomların artması NCGS ile ilişkili olsa da, bu gelişmeler yukarıda listelenen nedenlerden veya ikisinin bir kombinasyonundan da kaynaklanabilir.

Bu Diyet Güvende mi?

 1. Birçok sağlık uzmanı aksini önerse de, glutensiz bir diyet uygulamak güvenlidir - buna mutlaka ihtiyacı olmayan insanlar için bile

 2. B vitaminleri, lif, çinko, demir ve potasyum gibi glüten tanelerindeki bütün besinler, iyi yuvarlanmış, bütün yiyecek bazlı bir ürün kullanılarak kolayca değiştirilebilir. sebzeler, meyveler, sağlıklı yağlar ve besleyici protein kaynaklarından oluşan diyet.

 3. Sadece bir öğenin glutensiz olduğu için bunun sağlıklı olduğu anlamına gelmediğine dikkat etmek önemlidir.

 4. Birçok şirket glutensiz çerezleri, kekleri ve diğer yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri glüten içerikli meslektaşlarından daha sağlıklı olarak pazarlar.

 5. Aslında, bir araştırma Amerikalıların% 65'inin glütensiz yiyeceklerin daha sağlıklı olduğuna inandığını ve% 27'sinin kilo kaybını arttırmak için onları yemeyi tercih ettiğini buldu (28).

 6. Her ne kadar glutensiz ürünler onlara ihtiyaç duyanlar için faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da, glüten içeren ürünlerden daha sağlıklı değillerdir.

 7. Glutensiz bir diyet uygularken güvenli olmakla birlikte, ağır işlenmiş gıdalara dayanan herhangi bir diyetin herhangi bir sağlık yararına neden olma ihtimalinin düşük olduğunu unutmayın.

 8. Artı, bu diyeti benimsemenin hoşgörüsüzlüğü olanların sağlığına fayda sağlayıp sağlamadığı hala tartışılıyor.

 9. Bu alandaki araştırmalar geliştikçe, glüten ve bunun genel sağlık üzerindeki etkisi arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılması muhtemeldir. O zamana kadar, sadece bundan kaçınmanın kişisel ihtiyaçlarınız için yararlı olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Alt satırda

 1. Glütensiz bir diyet uygulamak, bazıları için bir zorunluluk, diğerleri için bir seçimdir.

 2. Gluten ve genel sağlık arasındaki ilişki karmaşık ve araştırma devam ediyor.

 3. Gluten, otoimmün, sindirim ve diğer sağlık koşullarına bağlandı. Bu hastalıkları olan insanlar glutenden kaçınmalı veya almasın olsa da, glutensiz bir diyetin intoleranssız olanlara fayda sağlayıp sağlamadığı hala belirsizdir.

 4. Şu anda tahammülsüzlük ve glütenden kaçınmak için doğru bir test olmadığından sağlık riski oluşturmuyor, sizi daha iyi hissettirip hissetmediğini görmek için deneyebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407