Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Siyah fasulye hakkında bilmeniz gereken her şey

Siyah fasulye hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Yerfıstığı, bezelye ve mercimek gibi diğer baklagiller gibi, siyah baklagiller de yüksek protein ve lif içeriği nedeniyle değerlidir. Ayrıca insan sağlığına fayda sağladığı bilinen diğer birkaç önemli vitamin ve mineral içerirler.

 2. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası.

 3. Siyah çekirdeğin besinsel bir profilini ve olası sağlık yararlarına, siyah çekirdeğin diyetinize nasıl dahil edileceğine ve siyah fasulye tüketmenin olası sağlık risklerine derinlemesine bir bakış sağlar.

 4. Siyah fasulye ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Faydaları

 1. Siyah çekirdeklerin potansiyel sağlık yararları şunları içerir:

1) Sağlıklı kemiklerin bakımı

 1. Siyah fasulye içindeki demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır ve çinko kemik yapısının ve gücünün artmasına ve korunmasına katkıda bulunur.

 2. Kalsiyum ve fosfor kemik yapısında önemlidir; demir ve çinko kemiklerin ve eklemlerin kuvvetini ve elastikiyetini korumada önemli rol oynar.

 3. Vücudun kalsiyum kaynağının yüzde 99'u, magnezyumunun yüzde 60'ı ve fosfor depolarının yüzde 80'i kemikte bulunuyor. Bu, diyetten bu besinlerin yeterli miktarda alınmasının son derece önemli olduğu anlamına gelir.

2) Tansiyon düşürücü

 1. Kan basıncını normal seviyede tutmak için düşük sodyum alımını sağlamak esastır. Siyah fasulye doğal olarak sodyumda düşüktür ve hepsinin doğal olarak kan basıncını düşürdüğü saptanan potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir.

 2. Düşük sodyum konserve seçenekleri satın aldığınızdan ve sodyum içeriğini daha da azaltmak için hala süzün ve durulayın.

3) Diyabeti yönetmek

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli bireylerin kan şekeri seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Ek olarak, tip 2 diyabet hastaları kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinde iyileşme sağlayabilir. Bir fincan veya 172 gram (g) pişmiş siyah fasulye, 15 gr liraya katkıda bulunur.

 2. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2000 kalorili bir diyete dayanarak günde 25 g lif önermektedir. Bu, toplam kalori alımına bağlı olarak değişebilir.

4) Kalp hastalıklarından korunma

 1. Kolesterol eksikliği ile birlikte lif, potasyum, folat, B6 vitamini ve phytonutrient içeriği, hepsi kalp sağlığını destekler. Bu lif, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

 2. B6 Vitamini ve folat, homosistein olarak bilinen bir bileşiğin birikmesini önler. Vücutta aşırı miktarda homosistein birikirse, kan damarlarına zarar verebilir ve kalp sorunlarına neden olabilir.

 3. Siyah çekirdeklerde bulunan kersetin ve saponinler de kardiyo korumada yardımcı olur. Quercetin, ateroskleroz riskini azalttığı ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün neden olduğu hasara karşı koruduğu görünen doğal bir antienflamatuvardır.

 4. Araştırmalar ayrıca saponinlerin, kandaki lipid ve kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu, bunun da kalp ve kan damarlarının zarar görmesini önlediğini gösteriyor.

5) Kanseri önleme

 1. Selenyum, meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmayan, ancak siyah çekirdeklerde bulunabilen bir mineraldir. Karaciğer enzimi işlevinde rol oynar ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihabı önleyebilir ve tümör büyüme oranlarını azaltır.

 2. Saponinler, kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını ve yayılmasını önler.

 3. Siyah fasulye gibi meyve ve sebzelerden alınan lif alımları, kolorektal kanser riskini azaltır.

 4. Siyah fasulye folatta yüksektir, bu da DNA sentezinde ve onarımında rol oynar ve böylece DNA'da mutasyonlardan kanser hücrelerinin oluşumunu önler.

6) Sağlıklı sindirim

 1. Siyah fasulye, lif içeriği nedeniyle, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca kolondaki sağlıklı bakteriler için de yakıt sağlarlar.

7) Kilo kaybı

 1. Diyet lifi, sindirim sisteminde bir "şişirme maddesi" olarak işlev görerek, kilo vermede ve kilo yönetiminde önemli bir faktör olarak kabul edilir. Yüksek lifli besinler yemekten sonra tokluk hissini arttırır ve iştahı azaltır, bireyin daha uzun süre daha dolgun hissetmesini sağlar, böylece toplam kalori alımını azaltır.

 2. Birçok çalışma, siyah fasulye gibi bitkisel gıda tüketiminin arttırılmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını, sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerji ve genel Düşük ağırlık.

 1. Ulusal Besin Veritabanına göre, pişmiş siyah fasulyenin bir buçuk bardağı (86 g) yaklaşık olarak:

 2. Siyah fasulye ayrıca hepsi antioksidan özelliklere sahip saponinler, antosiyaninler, kaempferol ve kuersetin gibi çeşitli fito-besinler sunar.

 3. Birçok baklagil ve baklagilde olduğu gibi, siyah baklagiller nişasta, bir tür kompleks karbonhidrat formundadır. Nişasta, vücut tarafından yavaşça sindirilen ve kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeleri engelleyen "yavaş yanma" enerji deposu görevi görür.

 1. Yıl boyunca siyah fasulye bulunur ve bakkallarda ya kurutulmuş, paketlenmiş ya da konserve bulunur. Onları vejetaryen yemeklerinde popüler bir protein kaynağı yapan yoğun, neredeyse etli bir yapıya sahipler.

 2. Konserve siyah fasulye kullanıyorsanız, ilave sodyum içermeyenleri seçtiğinizden ve tahliye edip duruladığınızdan emin olun.

 3. Kurutulmuş siyah fasulye hazırlarken, bunları paketlemek için sarılmış olabilecek küçük kayalar veya diğer kalıntıları seçmek önemlidir. Optimum lezzet ve doku elde etmek için pişirmeden önce en az 8 ila 10 saat yıkayıp suya batırın

 4. Siyah fasulye kullanarak bu sağlıklı tarifleri deneyin:

Riskler

 1. Baklagiller, galaktan olarak bilinen oligosakaritleri içerir - vücudun sindiremediği karmaşık şekerlerdir çünkü gerekli enzim - alfa-galaktosidazdan yoksundur.

 2. Bu nedenle, siyah fasulye de dahil olmak üzere baklagiller yemenin bazılarının bağırsak gazına ve rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.

 3. Baklagil alımına bağlı bu belirtileri yaşarsanız, bunları diyetinize yavaş yavaş eklemeyi düşünebilirsiniz. Başka bir seçenek de fasulyeleri daha uzun süre emmek, filizlenmiş fasulyeleri tercih etmek veya kuru baklagilleri ıslatmak için kullanılan suyu boşaltmaktır. Bu, iki oligosakariti, rafinoz ve sarkozu uzaklaştırır ve bazı sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

 4. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam genel beslenme şeklidir. Sağlığın anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 5. Siyah fasulye marketlerde ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 6. En son Adam Felman tarafından Çar 10 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Fasulye, siyah, olgun tohumlar, pişmiş, haşlanmış, tuzsuz. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/303635?man= lfacet = count = max = qlookup = offset = sort = format = Kısaltılmış reportfmt = diğer rptfrm = ndbno = nutrient1 = nutrient2 = nutrient3 = alt küme = totCount = ölçmek = Qv = 1 Q330920 = 0.5 Qv = 1 Q330920 = 1

 8. Diyet lifi. (N.d.). Https://www.accessdata.fda.gov/scripts/InteractiveNutritionFactsLabel/dietary-fiber.html

 9. Hu, J., Juan, W., Sahyoun, N.R. (2016, 10 Şubat). Folat alımı ve biyobelirteçleri ve yaşlı erişkinlerde kanser morbiditesi riski, Medicare bağı ile NHANES 1999-2002. PLoS Bir, 11 (2), e0148697. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4749334/

 10. O'Keefe, J.H., Bergman N., Carrera-Bastos, P., Fontes-Villaiba, M., DiNicolantonio, J.J., Cordain, L. (2016, 22 Mart). İskelet ve kalp-damar sağlığı için beslenme stratejileri: Sert kemikler, yumuşak damarlar, bunun tersi yerine. Açık Kalp, 3 (1), e000325. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4809188/

 11. Quercetin. (2015, 19 Ekim). Http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/quercetin

 12. Selenyum. (2016, 11 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407