Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Siyah Fasulye Beslenme Kalbe, Gut'a Fayda Sağlıyor

 1. Nişasta içeriği yüksek ve bazı insanları "iğrenç" yapma eğilimi göz önüne alındığında, siyah fasulye sizin için gerçekten iyi mi? Emin ol! Siyah fasulye, hemen hemen herkesin mutfak dolaplarında saklamaktan yararlanabileceği bir yemektir. Çalışmalar, siyah fasulye yemeyi, tipik bir Batı diyetini yiyen insanlarda sıklıkla gördüğümüz iltihaplanma, kalp hastalığı, kilo alımı, diyabet, bazı kanserler ve genel besin eksikliklerine karşı korumaya yardımcı olarak bağdaştırmıştır. Siyah fasulye beslenmesinden de yararlanmak kolaydır. Bu yiyecek, son derece uygun fiyatlı bir protein kaynağıdır, dolgu lifi, flavonoidler gibi hastalıklarla savaşan antioksidanlar ve çok sayıda vitamin ve mineraldir.

 2. Siyah fasulye beslenmesinin sağlığa faydaları, fasulyelerin çok yönlülüğü ve yüksek besin içeriği onları hem bitki bazlı yiyiciler hem de omnivorlar için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Siyah Fasulye Besin Değerleri

 1. Siyah fasulye veya "sıradan fasulye", Amerika’ya özgü bir bitki olan Phaseolus vulgaris baklagil ailesindendir. Baklagiller tam olarak nedir? Bunlar Fabaceae denilen ailedeki herhangi bir bitkinin meyvesi veya çekirdeğidir. Siyah fasulye, teknik olarak, yaklaşık 500 farklı çeşidi bulunan börülce ailesinin bir parçasıdır. Bu fasulye, Amerika Birleşik Devletleri'nde genel olarak "siyah fasulye" olarak adlandırılır, ancak siyah kaplumbağa fasulyesi, frijol negro, zaragoza veya feijao preto gibi dünya çapında farklı isimlerle adlandırılır.

 2. Siyah fasulye karbonhidrat veya protein olarak mı kabul edilir? Aslında her ikisinden de biraz içeriyorlar. Karbonhidrat ve nişasta içerdiklerinde, lifleri de yüksektir ve iyi bir amino asit kaynağıdır (proteinleri oluşturur). Siyah fasulye besin değeri var mı? Siyah fasulye beslemesinin düşük kalorili içeriği göz önüne alındığında, folat, bakır, manganez ve daha fazlasını sağlayan, nispeten besleyici bir besindir.

 3. USDA’ya göre, bir fincan çorba (yaklaşık 172 gram) pişmiş siyah fasulye beslenmesi yaklaşık olarak:

 4. Ayrıca, siyah fasulye beslenmesinde ayrıca bazı niasin, pantotenik asit, selenyum ve A vitamini de var.

Siyah Fasulye Beslemenin İlk 9 Sağlığa Faydaları

 1. Kara fasulye veya "sıradan fasulye", Amerika’ya özgü bir bitki olan Phaseolus vulgaris baklagil ailesindendir. Baklagiller tam olarak nedir? Bunlar Fabaceae denilen ailedeki herhangi bir bitkinin meyvesi veya çekirdeğidir. Siyah fasulye, teknik olarak, yaklaşık 500 farklı çeşidi bulunan börülce ailesinin bir parçasıdır. Bu fasulye, Amerika Birleşik Devletleri'nde genel olarak "siyah fasulye" olarak adlandırılır, ancak siyah kaplumbağa fasulyesi, frijol negro, zaragoza veya feijao preto gibi dünya çapında farklı isimlerle adlandırılır.

 2. Siyah fasulye karbonhidrat mı yoksa protein mi olarak kabul edilir? Aslında her ikisinden de biraz içeriyorlar. Karbonhidrat ve nişasta içerdiklerinde, lifleri de yüksektir ve iyi bir amino asit kaynağıdır (proteinleri oluşturur). Siyah fasulye besin değeri var mı? Siyah fasulye beslemesinin düşük kalorili içeriği göz önüne alındığında, folat, bakır, manganez ve daha fazlasını sağlayan, nispeten besleyici bir besindir.

 3. USDA’ya göre, bir fincan su bardağı porsiyonu (yaklaşık 172 gram) pişmiş siyah fasulye beslenmesi yaklaşık olarak:

 4. Ayrıca, siyah fasulye beslenmesinde ayrıca bazı niasin, pantotenik asit, selenyum ve A vitamini de var.

1. Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

 1. Fasulye neden sağlığınız, özellikle kalbiniz için iyi? Siyah fasulye kalp sağlığını çeşitli şekillerde korur. En önemlilerinden biri iltihapla mücadele eden antioksidanlar sağlamaya yardımcı olmalarıdır. Çörek otu beslenmesinin önemli bir yararı, bu baklagillerin yüksek seviyede fito-besin maddesi içermesidir - özellikle delphinidin, petunidin ve malvidin denilen flavonoidler. Çalışmalar, flavonoidlerin lipid (yağ) metabolizmasını kontrol etmek ve pozitif olarak kolesterol atılımına yardımcı olmak için çalıştığını göstermiştir.

 2. Siyah fasulye beslenmesi de çözünür lif açısından son derece yüksektir. Bu diyet lifi, sağlıksız kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğu için kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Çalışmalar, diyet lifi bakımından yüksek bir diyetin, özellikle fasulye ve baklagil kaynaklarından, kalp hastalığı, kalp durması ve felç nedeniyle ölümlere karşı koruyucu olduğunu bulmuştur. Fiber, atıkları ve toksinleri vücuttan uzaklaştırırken iltihaplanmayı azaltır ve atardamarların tehlikeli veba oluşumundan uzak durmasını sağlar. Herhangi bir tür fasulyeden sadece günlük bir porsiyon (yaklaşık 3/4 fincan pişmiş) alınmasının kalp krizi olasılığını azaltmaya ve "kötü" LDL kolesterolü dengelemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var!

 3. Ek olarak, siyah fasulye beslenmesi, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin korunmasında önemli olan iki mineral olan yüksek miktarda folat ve magnezyum kaynağı sağlar. Çörek otu beslenmesindeki yüksek lif içeriği ayrıca aşırı yemeyi ve özellikle kalp gibi hayati organların çevresinde aşırı kilo almayı önleyebilir.

 4. Fasulye neden sağlığınız, özellikle kalbiniz için iyi? Siyah fasulye kalp sağlığını çeşitli şekillerde korur. En önemlilerinden biri iltihapla mücadele eden antioksidanlar sağlamaya yardımcı olmalarıdır. Çörek otu beslenmesinin önemli bir yararı, bu baklagillerin yüksek seviyede fito-besin maddesi içermesidir - özellikle delphinidin, petunidin ve malvidin denilen flavonoidler. Çalışmalar, flavonoidlerin lipid (yağ) metabolizmasını kontrol etmek ve pozitif olarak kolesterol atılımına yardımcı olmak için çalıştığını göstermiştir.

 5. Siyah fasulye beslenmesi de çözünür lif açısından son derece yüksektir. Bu diyet lifi, sağlıksız kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğu için kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Çalışmalar, diyet lifi bakımından yüksek bir diyetin, özellikle fasulye ve baklagil kaynaklarından, kalp hastalığı, kalp durması ve felç nedeniyle ölümlere karşı koruyucu olduğunu bulmuştur. Fiber, atıkları ve toksinleri vücuttan uzaklaştırırken iltihaplanmayı azaltır ve atardamarların tehlikeli veba oluşumundan uzak durmasını sağlar. Herhangi bir tür fasulyeden sadece günlük bir porsiyon (yaklaşık 3/4 fincan pişmiş) alınmasının kalp krizi olasılığını azaltmaya ve "kötü" LDL kolesterolü dengelemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var!

 6. Ek olarak, siyah fasulye beslenmesi, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin korunmasında önemli olan iki mineral olan yüksek miktarda folat ve magnezyum kaynağı sağlar. Çörek otu beslenmesindeki yüksek lif içeriği ayrıca aşırı yemeyi ve özellikle kalp gibi hayati organların çevresinde aşırı kilo almayı önleyebilir.

2. Hastalıkla Mücadele Antioksidanları Sunar

 1. Siyah fasulye beslenmesinde bulunan flavonoid ve fitokimyasal bileşikler antioksidanlar ve antienflamatuarlar olarak etki eder. Bu, onları çeşitli kanser türlerine karşı korumada faydalı yapar. Araştırmalar, siyah fasulye düzeylerinin yüksek oranda antosiyanin içerdiğini göstermektedir, ayrıca bileşikler meyveler gibi yiyeceklerde de bulunur. Çalışmalar, siyah fasulye koruyucu etkilerinin kolon kanserinin önlenmesi için özellikle önemli olduğunu göstermektedir. Bazı kaynaklar, siyah çekirdeklerin, derin siyah renkleri ile birlikte, antioksidanların en yüksek fasulye kaynağı olduğunu bildirmektedir. [! 5507 => 1140 = 5!

3. Yüksek Fiber Kaynağı

 1. Fasulye, sağlık uzmanlarının herkesin düzenli olarak yemek yemesini önerdiği en yüksek lifli gıdalardan biridir. Siyah fasulye, yüksek oranda diyet lifi (fincan başına yaklaşık 15 gram) ile birlikte, aynı zamanda kompleks karbonhidrat ve protein kombinasyonları nedeniyle herhangi bir tarife olağanüstü bir dolgu maddesi ekler. Lif de dahil olmak üzere fasulyelerde bulunan makro besinler, yemekten sonra bize doygunluk hissi vermek için birlikte çalışır, aynı zamanda kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. [! 5507 => 1140 = 6!

4. Sindirim geliştirir

 1. Fasulye bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besleyen dirençli nişasta içerir. Siyah fasulye beslemesinin yüksek lif içeriği, sindirim kanalını toksik oluşumdan uzak tutarak sindirimi artırmaya yardımcı olur. Lif, sindirim sistemi için bir süpürge gibi davranır, atıkları sindirim kanalından geçirmeye çalışır, böylece bağırsak florasının bakterileri dengede kalabilir. Bu, kabızlık, IBS ve daha fazlası gibi istenmeyen sindirim semptomlarını önler. Ayrıca siyah fasulye, kolon sağlığını korumak ve sindirim sistemi içindeki oksidatif hasarı engelleme kabiliyetlerinden dolayı kolit veya kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilecek çalışmalarda gösterilmiştir.

 2. Siyah fasulye beslemesindeki lif, vücudun doğal olarak tercih ettiği pH seviyesini koruyarak asitliği ve bazlığı dengeler. Baklagiller vücut üzerinde alkalileştirici bir etkiye sahiptir, bu da yüksek miktarda et, süt ürünleri ve işlenmiş yiyecekler nedeniyle çoğu modern diyetlerde yaygın olan yüksek asit seviyesine karşı savaşarak pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Ek olarak, antibakteriyel ve antiparaziter özelliklere sahip çalışmalarda siyah fasulye bulunmuştur. Bunlar, vücuttaki toksinlerin ve istenmeyen bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabilir, bu da sindirim fonksiyonunu geri kazanmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 3. Fasulye bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besleyen dirençli nişasta içerir. Siyah fasulye beslemesinin yüksek lif içeriği, sindirim kanalını toksik oluşumdan uzak tutarak sindirimi artırmaya yardımcı olur. Lif, sindirim sistemi için bir süpürge gibi davranır, atıkları sindirim kanalından geçirmeye çalışır, böylece bağırsak florasının bakterileri dengede kalabilir. Bu, kabızlık, IBS ve daha fazlası gibi istenmeyen sindirim semptomlarını önler. Ayrıca siyah fasulye, kolon sağlığını korumak ve sindirim sistemi içindeki oksidatif hasarı engelleme kabiliyetlerinden dolayı kolit veya kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilecek çalışmalarda gösterilmiştir.

 4. Siyah fasulye beslemesindeki lif, vücudun doğal olarak tercih ettiği pH seviyesini koruyarak asitliği ve bazlığı dengeler. Baklagiller vücut üzerinde alkalileştirici bir etkiye sahiptir, bu da yüksek miktarda et, süt ürünleri ve işlenmiş yiyecekler nedeniyle çoğu modern diyetlerde yaygın olan yüksek asit seviyesine karşı savaşarak pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Ek olarak, antibakteriyel ve antiparaziter özelliklere sahip çalışmalarda siyah fasulye bulunmuştur. Bunlar, vücuttaki toksinlerin ve istenmeyen bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabilir, bu da sindirim fonksiyonunu geri kazanmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Uzun Ömürlü Enerji Sunuyor

 1. Kan şekeri seviyelerini sabit tutmak için doğru tipte karbonhidratları - bütün olarak rafine edilmemiş sebzeler, nişastalar, baklagiller ve bazen filizlenmiş taneler şeklinde tüketmek çok önemlidir.

 2. Fasulye ve baklagiller, vücudun kan şekeri seviyesini düşürmeden yavaşça sindirebileceği ve enerji için kullanabileceği, nişasta adı verilen bir kompleks karbonhidrat formu içerir. Bu, siyah fasulyeyi glisemik indeks üzerinde düşük olduğu düşünülen bir gıda yapar. Tüm bakliyat türleri düşük GI gıdaları olarak kabul edilir ve bu nedenle içerdikleri öğünlerin toplam glisemik yükünü azaltabilir.

 3. Kan şekeri seviyelerini sabit tutmak için doğru tipte karbonhidratları - bütün olarak rafine edilmemiş sebzeler, nişastalar, baklagiller ve bazen filizlenmiş taneler şeklinde tüketmek çok önemlidir.

 4. Fasulye ve baklagiller, vücudun kan şekeri seviyesini düşürmeden yavaşça sindirebileceği ve enerji için kullanabileceği, nişasta adı verilen bir kompleks karbonhidrat formu içerir. Bu, siyah fasulyeyi glisemik indeks üzerinde düşük olduğu düşünülen bir gıda yapar. Tüm bakliyat türleri düşük GI gıdaları olarak kabul edilir ve bu nedenle içerdikleri öğünlerin toplam glisemik yükünü azaltabilir.

6. Kan Şekeri Düzeylerini Kararlı Tutmaya Yardımcı Olur

 1. Siyah fasulye beslenmesinde bulunan nişasta, vücudun birçok temel fonksiyon için kolayca kullandığı glikoz adı verilen doğal şekeri içerir. "Hızlı" veya "basit" karbonhidratlar, nişasta gibi kompleks karbonhidratların tersini yapma eğilimindedir - bir seferde kana yüksek miktarda şeker salınırken kan şekeri seviyesini hızla yükseltir. Yanlış türdeki rafine karbonhidratları yeme döngüsü ayrıca daha fazla şekerleme, düşük enerji tüketimi, aşırı ısınma ve hatta kan şekeri ve insülin seviyelerini yönetme konusunda potansiyel problemler için istek duyulmasına neden olur. Uzun süreli, bu diyabet veya metabolik sendroma yol açabilir. Bununla birlikte, Nutrients dergisinde yayınlanan 2015 araştırması, tipik bir Batı tarzı öğüne siyah fasulye eklemenin insülin salınımını düzenlemeye yardımcı olduğunu ve aynı zamanda antioksidan durumunu da artırdığını tespit etti.

 2. Siyah fasulye 'nin nişastalar şeklinde "serbest bırakılan" enerji sağlama kabiliyetinden dolayı, insüline dirençli olan herkes için (kan şekeri- hormon düşürücü), prediyabetik olanlar veya şeker hastalığı olanlar gibi. Baklagillerden dirençli nişastanın, antidiyabetik etkileri olduğu ve hipertansiyon gibi metabolik sendrom için diğer risk faktörleriyle savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 3. Siyah fasulye beslenmesinde bulunan nişasta, vücudun birçok temel fonksiyon için kolayca kullandığı glikoz adı verilen doğal şekeri içerir. "Hızlı" veya "basit" karbonhidratlar, nişasta gibi kompleks karbonhidratların tersini yapma eğilimindedir - bir seferde kana yüksek miktarda şeker salınırken kan şekeri seviyesini hızla yükseltir. Yanlış türdeki rafine karbonhidratları yeme döngüsü ayrıca daha fazla şekerleme, düşük enerji tüketimi, aşırı ısınma ve hatta kan şekeri ve insülin seviyelerini yönetme konusunda potansiyel problemler için istek duyulmasına neden olur. Uzun süreli, bu diyabet veya metabolik sendroma yol açabilir. Bununla birlikte, Nutrients dergisinde yayınlanan 2015 araştırması, tipik bir Batı tarzı öğüne siyah fasulye eklemenin insülin salınımını düzenlemeye yardımcı olduğunu ve aynı zamanda antioksidan durumunu da artırdığını tespit etti.

 4. Siyah fasulye 'nin nişastalar şeklinde "serbest bırakılan" enerji sağlama kabiliyetinden dolayı, insüline dirençli olan herkes için (kan şekeri- hormon düşürücü), prediyabetik olanlar veya şeker hastalığı olanlar gibi. Baklagillerden dirençli nişastanın, antidiyabetik etkileri olduğu ve hipertansiyon gibi metabolik sendrom için diğer risk faktörleriyle savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

7. Esansiyel Vitaminler ve Mineraller İçerir

 1. Siyah fasulye, çok sayıda vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Aslında, magnezyum, demir, folat, fosfor ve B vitaminleri yüksektir. Bu besinlerin tümü, diğer hayvansal kaynakları ortadan kaldırması nedeniyle bu besin maddelerinde eksik olabilen vejetaryenler ve veganlar için özellikle önemlidir. Siyah fasulye gibi besinler içeren anti-enflamatuar, yüksek besinli diyetler, fibromiyalji, sızdıran bağırsak, metabolik sendrom ve daha pek çok yaygın hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

8. Protein Yüksek

 1. Siyah fasulye beslenmesi de yüksek miktarda bitki bazlı protein sağlar. Vücut hemen hemen her fonksiyon için amino asitler şeklinde protein kullanır. Düzenli olarak yeterli miktarda protein yemekten emin olmak, kilo alımı, aşırı yeme, kas zayıflığı, yorgunluk, düşük enerji, göz problemleri, kalp problemleri, zayıf cilt sağlığı, dengesizlik hormonu seviyeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere protein eksikliği ile ilgili semptomlarla mücadeleye yardımcı olabilir. . Protein kas yapımına yardımcı olmak ve vücudu enerjik, güçlü ve genç tutmak için çok önemlidir. Birçok insan, sağlıklı bir kiloyu korumak için yaşlandıkça daha az kaloriye ihtiyaç duysa da, siyah fasulye, çok fazla kaloriye katkıda bulunmaksızın diyete yüksek miktarda besin ekler (yarım bardak başına sadece yaklaşık 110 kalori). [! 5507 => 1140 = 11!

9. Kilo Kaybı ile yardımcı olur

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nin diyet nabzı tüketiminin yetişkinlerde vücut yağ yüzdesini azaltabildiğini tespit ettiği 2016 yılında yapılan bir inceleme. Obez erişkinlerde bazı metabolik fonksiyonları, insülin duyarlılığını ve hepatik / karaciğer fonksiyonlarını geliştirme kabiliyetleri nedeniyle baklagillerin kilo yönetimi üzerinde olumlu etkileri olduğuna inanılmaktadır.

 2. Siyah fasulye beslenmesi, özellikle besin ve lif aralığını düşündüğünüz zaman, çok düşük kalorili bir övgüye sahiptir. Siyah fasulye tüketmek, liflerin sindirim kanalında genişlemesi, suya batması ve yüksek miktarda su alması nedeniyle sizi fazla tüketme olasılığını azaltabilir. Bu, sizi tatlılar için yiyecek istekleri yaşamaya ya da öğünler arasında boş kalorili, işlenmiş abur cuburlara atıştırma olasılığını azaltır.

 3. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nin diyet nabzı tüketiminin yetişkinlerde vücut yağ yüzdesini azaltabildiğini tespit ettiği 2016 yılında yapılan bir inceleme. Obez erişkinlerde bazı metabolik fonksiyonları, insülin duyarlılığını ve hepatik / karaciğer fonksiyonlarını geliştirme kabiliyetleri nedeniyle baklagillerin kilo yönetimi üzerinde olumlu etkileri olduğuna inanılmaktadır.

 4. Siyah fasulye beslenmesi, özellikle besin ve lif aralığını düşündüğünüz zaman, çok düşük kalorili bir övgüye sahiptir. Siyah fasulye tüketmek, liflerin sindirim kanalında genişlemesi, suya batması ve yüksek miktarda su alması nedeniyle sizi fazla tüketme olasılığını azaltabilir. Bu, sizi tatlılar için yiyecek istekleri yaşamaya ya da öğünler arasında boş kalorili, işlenmiş abur cuburlara atıştırma olasılığını azaltır.

Geleneksel Fasulye / Diyetlerde Siyah Fasulyenin Beslenmesinin Kullanımı

 1. Araştırmacılar ve arkeologlara göre, fasulye, insanlar tarafından toplanan ve hazırlanan ilk yiyeceklerden biriydi ve bazıları, özellikle siyah çekirdeklerin evcilleştirilen ilk baklagil türü olabileceğini düşünüyor. yemek için. Siyah fasulye Latin mutfağında çok uzun bir geçmişe sahip ve bugün Orta, Güney ve Kuzey Amerika'da hala çok önemli bir temel ürün.

 2. İlk önce yaklaşık 7.000 yıl önce Meksika ve Güney Amerika'da tüketildiği düşünülüyordu. Bazı kaynaklar bu süre zarfında Peru'da ilk olarak bulunup toplandıklarını ve ardından yüzlerce yıl boyunca yakınlardaki diğer Güney Amerika ve Orta Amerika uluslarına yayıldıklarını belirtiyor.

 3. Meksika’dan, Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas, New Mexico ve Louisiana’nın da bulunduğu ABD topraklarına yayılmış olan ve ABD’nin kurulmasından çok önce popüler olan Fasülyeler, şu anda bu bölgelerde oldukça popüler. Siyah fasulye ilk olarak, 15. yüzyılda İspanyol kaşiflerin onları seyahatlerinden geri getirdiği Avrupa'ya tanıtıldı. Daha sonra Afrika ve Asya dahil dünyanın diğer bölgelerine yayıldılar.

 4. Geleneksel Çin Tıbbında, siyah fasulyelerin böbrekleri tonlandırmaya, yin / dişil enerjiyi beslemeye, kalbi güçlendirmeye, kan basıncını dengelemeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Bu, folat, dirençli nişasta / lif ve antosiyaninler gibi önemli besinleri tedarik etmelerinden kaynaklanmaktadır. Böbrek bozukluğu, sırt ağrısı, diz ağrısı, kısırlık, seminal emisyonlar, bulanık görme, kulak problemleri ve idrar zorluğu gibi durumlarla ilgilenen insanlar için tavsiye edilir.

 5. İlgili: Natto: Mayalanmış Soya Süper Ürünleri

 6. Araştırmacılar ve arkeologlara göre, fasulye, insanlar tarafından toplanan ve hazırlanan ilk yiyeceklerden biriydi ve bazıları, özellikle siyah çekirdeklerin evcilleştirilen ilk baklagil türü olabileceğini düşünüyor. yemek için. Siyah fasulye Latin mutfağında çok uzun bir geçmişe sahip ve bugün Orta, Güney ve Kuzey Amerika'da hala çok önemli bir temel ürün.

 7. İlk önce yaklaşık 7.000 yıl önce Meksika ve Güney Amerika'da tüketildiği düşünülüyordu. Bazı kaynaklar bu süre zarfında Peru'da ilk olarak bulunup toplandıklarını ve ardından yüzlerce yıl boyunca yakınlardaki diğer Güney Amerika ve Orta Amerika uluslarına yayıldıklarını belirtiyor.

 8. Meksika’dan, Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas, New Mexico ve Louisiana’nın da bulunduğu ABD topraklarına yayılmış olan ve ABD’nin kurulmasından çok önce popüler olan Fasülyeler, şu anda bu bölgelerde oldukça popüler. Siyah fasulye ilk olarak, 15. yüzyılda İspanyol kaşiflerin onları seyahatlerinden geri getirdiği Avrupa'ya tanıtıldı. Daha sonra Afrika ve Asya dahil dünyanın diğer bölgelerine yayıldılar.

 9. Geleneksel Çin Tıbbında, siyah fasulyelerin böbrekleri tonlandırmaya, yin / dişil enerjiyi beslemeye, kalbi güçlendirmeye, kan basıncını dengelemeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Bu, folat, dirençli nişasta / lif ve antosiyaninler gibi önemli besinleri tedarik etmelerinden kaynaklanmaktadır. Böbrek bozukluğu, sırt ağrısı, diz ağrısı, kısırlık, seminal emisyonlar, bulanık görme, kulak problemleri ve idrar zorluğu gibi durumlarla ilgilenen insanlar için tavsiye edilir.

 10. İlgili: Natto: Mayalanmış Soya Süper Ürünleri

Kara Fasulye vs. Pinto Fasulye - Kızarmış Fasulye

 1. Siyah fasulye beslenmesi ile barbunya beslenmesi arasındaki en büyük fark nedir? Siyah fasulye gibi, barbunya fasulyesi yüksek miktarda folat, magnezyum, manganez, fosfor, demir, bakır ve B6 vitamini sağlar. Pinto fasulyesi, her fincandaki günlük ihtiyaçlarınızın yüzde 75'ini sağlayan biraz daha iyi bir folat kaynağıdır. Birbiriyle ilişkili olan her iki fasulye de diğer birçok besleyicinin benzer miktarlarını sağlar. Bir bardak porsiyon başına karşılaştırılabilir miktarda kalori, lif ve protein içerirler.

 2. Kızartılmış fasulye tipik olarak bir tür yağda kaynatılmış, püre haline getirilmiş ve kızartılmış, daha sonra tuz, biber ve baharat / biber, sarımsak, kimyon, soğan ve kireç . Özellikle Meksika ve Latin mutfağında popülerdirler.

 3. Çörek otu veya barbunya fasulyesi yerine siyah fasulye kullanarak da kızartılmış fasulye yapabilirsiniz. Düzenli pişmiş fasulye ve kızartılmış fasulye arasındaki en büyük fark yağ içeriğidir. Kızartılmış fasulye daha fazla kaloriye ve yağa sahiptir, çünkü yağ, tereyağı veya hayvansal yağ gibi malzemelerle yapılır (domuz yağı, domuz yağı veya domuz pastırması damlaması gibi).

 4. Siyah fasulye beslenmesi ile barbunya beslenmesi arasındaki en büyük fark nedir? Siyah fasulye gibi, barbunya fasulyesi yüksek miktarda folat, magnezyum, manganez, fosfor, demir, bakır ve B6 vitamini sağlar. Pinto fasulyesi, her fincandaki günlük ihtiyaçlarınızın yüzde 75'ini sağlayan biraz daha iyi bir folat kaynağıdır. Birbiriyle ilişkili olan her iki fasulye de diğer birçok besleyicinin benzer miktarlarını sağlar. Bir bardak porsiyon başına karşılaştırılabilir miktarda kalori, lif ve protein içerirler.

 5. Kızartılmış fasulye tipik olarak bir tür yağda kaynatılmış, püre haline getirilmiş ve kızartılmış, daha sonra tuz, biber ve baharat / biber, sarımsak, kimyon, soğan ve kireç . Özellikle Meksika ve Latin mutfağında popülerdirler.

 6. Çörek otu veya barbunya fasulyesi yerine siyah fasulye kullanarak da kızartılmış fasulye yapabilirsiniz. Düzenli pişmiş fasulye ve kızartılmış fasulye arasındaki en büyük fark yağ içeriğidir. Kızartılmış fasulye daha fazla kaloriye ve yağa sahiptir, çünkü yağ, tereyağı veya hayvansal yağ gibi malzemelerle yapılır (domuz yağı, domuz yağı veya domuz pastırması damlaması gibi).

Siyah Fasulyenin Nerede Bulunacağı ve Kullanılacağı

 1. Siyah Fasulye Satın Alma:

 2. Kurutulmuş veya önceden pişirilmiş çeşitlerde siyah fasulye bulunabilir. En çok önceden pişirilmiş / konserve veya önceden pişirilmiş / dondurulmuş çeşitlerde bulunur.

 3. Pişmiş siyah fasulye beslemesi ile konserve siyah fasulye beslenmesi arasında bir fark var mı? Konserve veya dondurulmuş halde önceden pişirilmiş siyah fasulye, kaliteli bir tür satın aldığınız sürece, sık sık taze yapılmış fasulye ile aynı besin seviyesine sahiptir. Konserve siyah fasulye satın almak, kısa sürede bile olsa fasulyelerin rahatça tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

 4. Pound ile gıda satan pazarlarda veya en sevdiğiniz sağlık gıda mağazasının "dökme kutusu" bölümünde - kuru kurutulmuş baklagiller arayın - burada organik kurutulmuş fasulye bulabilirsiniz. çok düşük bir maliyetle satılıktır. Filizlenmiş siyah fasulye bulursanız, bu daha da iyi! Kuru fasulye uzun süre taze kalır, bu yüzden çok fazla satın almak ve onları yağmalamak için endişelenmenize gerek yoktur.

 5. Pişirmek için fazla zamanınız olduğunda, kuru fasulyeleri mutfağınızda tutun. Kuru, pişmemiş siyah fasulye, kabininiz gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde hava geçirmez bir kapta saklanırsa 12 aya kadar saklar.

 6. Siyah Fasulyenin Pişirilmesi:

 7. Çoğu insan önceden pişirilmiş, konserve fasulye kullanmaya meyillidir, çünkü kurutulmuş fasulye için pişirme süresi biraz uzun olabilir. Siyah fasulyeleri sıfırdan pişirmek, fasulyeleri ıslatmak için bir gün önceden planlamanızı gerektirir. Bununla birlikte, birçok kişi çizikten yapılan fasulyelerin en iyi tadı aldığını ve dokusunu önceden pişirilmiş çeşitlerden daha fazla tuttuğunu düşünüyor - artı bu da nişastalı, siyah pişirme sıvısını da saklamanıza ve kullanmanıza izin veriyor.

 8. Konserve, önceden pişirilmiş fasulye, fasulyeleri sıfırdan hazırlamak için zamanınız olmadığında harika bir seçenektir, ancak birçok konserve fasulye markası kutularının astarında kimyasal BPA kullanmaktadır. Yemeğinize bulaşmasını önlemek istediğiniz bir toksin. Fasulyenizde bu kimyasal sargıyı önlemek için, "BPA içermez" sertifikalı organik konserve fasulye çeşitlerini arayın.

 9. Siyah Fasulye Satın Alma:

 10. Kurutulmuş veya önceden pişirilmiş çeşitlerde siyah fasulye bulunabilir. En çok önceden pişirilmiş / konserve veya önceden pişirilmiş / dondurulmuş çeşitlerde bulunur.

 11. Pişmiş siyah fasulye beslemesi ile konserve siyah fasulye beslenmesi arasında bir fark var mı? Konserve veya dondurulmuş halde önceden pişirilmiş siyah fasulye, kaliteli bir tür satın aldığınız sürece, sık sık taze yapılmış fasulye ile aynı besin seviyesine sahiptir. Konserve siyah fasulye satın almak, kısa sürede bile olsa fasulyelerin rahatça tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

 12. Pound ile gıda satan pazarlarda veya en sevdiğiniz sağlık gıda mağazasının "dökme kutusu" bölümünde - kuru kurutulmuş baklagiller arayın - burada organik kurutulmuş fasulye bulabilirsiniz. çok düşük bir maliyetle satılıktır. Filizlenmiş siyah fasulye bulursanız, bu daha da iyi! Kuru fasulye uzun süre taze kalır, bu yüzden çok fazla satın almak ve onları yağmalamak için endişelenmenize gerek yoktur.

 13. Pişirmek için fazla zamanınız olduğunda, kuru fasulyeleri mutfağınızda tutun. Kuru, pişmemiş siyah fasulye, kabininiz gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde hava geçirmez bir kapta saklanırsa 12 aya kadar saklar.

 14. Siyah Fasulyenin Pişirilmesi:

 15. Çoğu insan önceden pişirilmiş, konserve fasulye kullanmaya meyillidir, çünkü kurutulmuş fasulye için pişirme süresi biraz uzun olabilir. Siyah fasulyeleri sıfırdan pişirmek, fasulyeleri ıslatmak için bir gün önceden planlamanızı gerektirir. Bununla birlikte, birçok kişi çizikten yapılan fasulyelerin en iyi tadı aldığını ve dokusunu önceden pişirilmiş çeşitlerden daha fazla tuttuğunu düşünüyor - artı bu da nişastalı, siyah pişirme sıvısını da saklamanıza ve kullanmanıza izin veriyor.

 16. Konserve, önceden pişirilmiş fasulye, fasulyeleri sıfırdan hazırlamak için zamanınız olmadığında harika bir seçenektir, ancak birçok konserve fasulye markası kutularının astarında kimyasal BPA kullanmaktadır. Yemeğinize bulaşmasını önlemek istediğiniz bir toksin. Fasulyenizde bu kimyasal sargıyı önlemek için, "BPA içermez" sertifikalı organik konserve fasulye çeşitlerini arayın.

Siyah Fasulye + Siyah Fasulye Tariflerinin Filizlenmesi

 1. Fitatlar ve tanenler, bütün baklagillerde ve baklagillerde bulunan doğal olarak oluşan kimyasal bileşiklerdir. Bazen "besin blokerleri" veya antinutrientler olarak adlandırılırlar çünkü bazı durumlarda besin kullanılabilirliğini azaltabilirler. Çörek otlarının ıslatılması ve filizlenmesi, bitkisel asitlerin yok edilmesine yardımcı olur ve çekirdeklerin daha sindirilebilir ve daha az gaz oluşturucu hale gelmesinin yanı sıra mineral emilimini de büyük ölçüde artırabilir. [! 5507 => 1140 = 16!

 2. Fitik asit bakımından yüksek bir diyet potansiyel olarak mineral eksiklikleri yaratabilir ve hatta kemik kaybına ve osteoporoza neden olabilir. Fasulyede doğal olarak bulunan vitaminlerin ve minerallerin çoğu aslında bitkisel asitlere bağlanır, bu yüzden onları absorbe etmek zordur. Fitik asit sadece yiyeceğinizdeki mevcut mineralleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mineralleri kemikleriniz ve depolandıkları dişlerden de süzebilir.

 3. Siyah Fasulyelerin Çimlenmesi:

 4. Çok yüksek miktarda bitkisel asit tüketmekten kaçınmak için, bitkisel asit, modern ve yüksek oranda yetiştirilen gıdalarda yetiştirilen gıdalarda çok daha yüksek olduğu için GDO içermeyen organik fasulye satın almak en iyisidir. doğal gübre yetiştiriciliğinden daha fazla fosfatlı gübreler.

 5. Fasulyenin ıslanmasını ve çimlenmesini de deneyin (çünkü tahıllar da), bu da fitik asidin yaklaşık% 50-100 oranında azaltılmasına yardımcı olabilir.

 6. Siyah fasulye filizlenmeye ilişkin talimatlar:

 7. Tariflerde Siyah Fasulye Nasıl Kullanılır:

 8. Latin Amerika mutfağında siyah fasulye binlerce yıldır kullanılıyor. Bugün en yaygın Meksika, Brezilya, Dominik, Küba, Cajun ve Creole mutfağında bulunurlar.

 9. Bu fasulye, pişirildiğinde kremsi olabilen doyurucu, etli bir dokuya sahip. Çok olgun ve tamamen pişmiş olduklarında dumanlı ve hafif tatlı ama çok yönlü bir tada sahiptirler, bu yüzden çoğu kez vejetaryen ve vegan yemeklerinde et yerine kullanılırlar.

 10. Bazı insanlar lezzetlerini mantarlara benzer, bir başka popüler et ikame edicisi olarak tanımlarlar. Pek çok kültür, çorba veya pirince eklenebilecek nişasta tadı ve dokusunu alarak, kalın ve siyah olduklarından, hazırlandıktan sonra siyah fasulyenin kaynamış suyunu muhafaza etmek ve tüketmek için kullanılır. Siyah fasulye pişirme sıvısı baharat ile karıştırılır ve birçok Latin tabiatında et suyu olarak tüketilir.

 11. Bu tariflerden bazılarını kullanarak diyetinize sağlıklı siyah fasulye eklemeyi deneyin:

 12. Fitatlar ve tanenler, bütün baklagillerde ve baklagillerde bulunan doğal olarak oluşan kimyasal bileşiklerdir. Bazen "besin blokerleri" veya antinutrientler olarak adlandırılırlar çünkü bazı durumlarda besin kullanılabilirliğini azaltabilirler. Çörek otlarının ıslatılması ve filizlenmesi, bitkisel asitlerin yok edilmesine yardımcı olur ve çekirdeklerin daha sindirilebilir ve daha az gaz oluşturucu hale gelmesinin yanı sıra mineral emilimini de büyük ölçüde artırabilir. [! 5507 => 1140 = 16!

 13. Fitik asit bakımından yüksek bir diyet potansiyel olarak mineral eksiklikleri yaratabilir ve hatta kemik kaybına ve osteoporoza neden olabilir. Fasulyede doğal olarak bulunan vitaminlerin ve minerallerin çoğu aslında bitkisel asitlere bağlanır, bu yüzden onları absorbe etmek zordur. Fitik asit sadece yiyeceğinizdeki mevcut mineralleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mineralleri kemikleriniz ve depolandıkları dişlerden de süzebilir.

 14. Siyah Fasulyelerin Çimlenmesi:

 15. Çok yüksek miktarda bitkisel asit tüketmekten kaçınmak için, bitkisel asit, modern ve yüksek oranda yetiştirilen gıdalarda yetiştirilen gıdalarda çok daha yüksek olduğu için GDO içermeyen organik fasulye satın almak en iyisidir. doğal gübre yetiştiriciliğinden daha fazla fosfatlı gübreler.

 16. Fasulyenin ıslanmasını ve çimlenmesini de deneyin (çünkü tahıllar da), bu da fitik asidin yaklaşık% 50-100 oranında azaltılmasına yardımcı olabilir.

 17. Siyah fasulye filizlenmeye ilişkin talimatlar:

 18. Tariflerde Siyah Fasulye Nasıl Kullanılır:

 19. Latin Amerika mutfağında siyah fasulye binlerce yıldır kullanılıyor. Bugün en yaygın Meksika, Brezilya, Dominik, Küba, Cajun ve Creole mutfağında bulunurlar.

 20. Bu fasulye, pişirildiğinde kremsi olabilen doyurucu, etli bir dokuya sahip. Çok olgun ve tamamen pişmiş olduklarında dumanlı ve hafif tatlı ama çok yönlü bir tada sahiptirler, bu yüzden çoğu kez vejetaryen ve vegan yemeklerinde et yerine kullanılırlar.

 21. Bazı insanlar lezzetlerini mantarlara benzer, bir başka popüler et ikame edicisi olarak tanımlarlar. Pek çok kültür, çorba veya pirince eklenebilecek nişasta tadı ve dokusunu alarak, kalın ve siyah olduklarından, hazırlandıktan sonra siyah fasulyenin kaynamış suyunu muhafaza etmek ve tüketmek için kullanılır. Siyah fasulye pişirme sıvısı baharat ile karıştırılır ve birçok Latin tabiatında et suyu olarak tüketilir.

 22. Bu tariflerden bazılarını kullanarak diyetinize sağlıklı siyah fasulye eklemeyi deneyin:

Siyah Fasulye Yan Etkileri ve Önlemleri

 1. Siyah fasulye ayrıca, birçok farklı bitki ve hayvan bazlı gıda türünde bulunan bazı kimyasal bileşikler dediğimiz pürinler de içerir. Yüksek düzeyde tüketildiğinde pürinler vücutta ürik aside dönüşebilir, bu da ürik asidi iyi işlemeyen insanlar için sorunlara yol açabilir.

 2. Gut ve böbrek taşları vücutta aşırı ürik asit birikmesinden kaynaklanan iki durumdur. Bu nedenle bu şartlara sahip kişiler, yüksek seviyelerde pürin gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Yüksek ürik asit birikimi ile ilgili herhangi bir durumla karşılaşırsanız, diyet seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 3. Bazı insanlar yüksek lif ve nişasta içeriğinden dolayı fasulye yerken sindirim rahatsızlığı yaşarlar. Bu size gelirse, sıfırdan fasulyeyi (kurutulmuş formda) hazırlamayı ve ilk olarak bir gece bekletmeyi deneyin. Bu, gaz ve şişkinlik de dahil olmak üzere sindirim sorunlarına neden olabilecek bazı bileşiklerin azaltılmasına yardımcı olur.

 4. Yüksek miktarda lif yemeye alışık değilseniz, aynı anda çok miktarda lif bakımından zengin fasulye tüketmek yerine, yavaş yavaş diyetinize daha fazla yerleştirin. Bu, sindirimi kolaylaştırmaya ve istenmeyen belirtilerden kaçınmaya yardımcı olur.

 5. Siyah fasulye ayrıca, birçok farklı bitki ve hayvan bazlı gıda türünde bulunan bazı kimyasal bileşikler dediğimiz pürinler de içerir. Yüksek düzeyde tüketildiğinde pürinler vücutta ürik aside dönüşebilir, bu da ürik asidi iyi işlemeyen insanlar için sorunlara yol açabilir.

 6. Gut ve böbrek taşları vücutta aşırı ürik asit birikmesinden kaynaklanan iki durumdur. Bu nedenle bu şartlara sahip kişiler, yüksek seviyelerde pürin gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Yüksek ürik asit birikimi ile ilgili herhangi bir durumla karşılaşırsanız, diyet seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 7. Bazı insanlar yüksek lif ve nişasta içeriğinden dolayı fasulye yerken sindirim rahatsızlığı yaşarlar. Bu size gelirse, sıfırdan fasulyeyi (kurutulmuş formda) hazırlamayı ve ilk olarak bir gece bekletmeyi deneyin. Bu, gaz ve şişkinlik de dahil olmak üzere sindirim sorunlarına neden olabilecek bazı bileşiklerin azaltılmasına yardımcı olur.

 8. Yüksek miktarda lif yemeye alışık değilseniz, aynı anda çok miktarda lif bakımından zengin fasulye tüketmek yerine, yavaş yavaş diyetinize daha fazla yerleştirin. Bu, sindirimi kolaylaştırmaya ve istenmeyen belirtilerden kaçınmaya yardımcı olur.

Siyah Fasulye Beslemeyle İlgili Son Düşünceler

 1. Siyah fasulye ayrıca, birçok farklı bitki ve hayvan bazlı gıda türünde bulunan bazı kimyasal bileşikler dediğimiz pürinler de içerir. Yüksek düzeyde tüketildiğinde pürinler vücutta ürik aside dönüşebilir, bu da ürik asidi iyi işlemeyen insanlar için sorunlara yol açabilir.

 2. Gut ve böbrek taşları vücutta aşırı ürik asit birikmesinden kaynaklanan iki durumdur. Bu nedenle bu şartlara sahip kişiler, yüksek seviyelerde pürin gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Yüksek ürik asit birikimi ile ilgili herhangi bir durumla karşılaşırsanız, diyet seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 3. Bazı insanlar yüksek lif ve nişasta içeriğinden dolayı fasulye yerken sindirim rahatsızlığı yaşarlar. Bu size gelirse, sıfırdan fasulyeyi (kurutulmuş formda) hazırlamayı ve ilk olarak bir gece bekletmeyi deneyin. Bu, gaz ve şişkinlik de dahil olmak üzere sindirim sorunlarına neden olabilecek bazı bileşiklerin azaltılmasına yardımcı olur.

 4. Yüksek miktarda lif yemeye alışık değilseniz, aynı anda çok miktarda lif bakımından zengin fasulye tüketmek yerine, yavaş yavaş diyetinize daha fazla yerleştirin. Bu, sindirimi kolaylaştırmaya ve istenmeyen belirtilerden kaçınmaya yardımcı olur.

 5. Siyah fasulye ayrıca, birçok farklı bitki ve hayvan bazlı gıda türünde bulunan bazı kimyasal bileşikler dediğimiz pürinler de içerir. Yüksek düzeyde tüketildiğinde pürinler vücutta ürik aside dönüşebilir, bu da ürik asidi iyi işlemeyen insanlar için sorunlara yol açabilir.

 6. Gut ve böbrek taşları vücutta aşırı ürik asit birikmesinden kaynaklanan iki durumdur. Bu nedenle bu şartlara sahip kişiler, yüksek seviyelerde pürin gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Yüksek ürik asit birikimi ile ilgili herhangi bir durumla karşılaşırsanız, diyet seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 7. Bazı insanlar yüksek lif ve nişasta içeriğinden dolayı fasulye yerken sindirim rahatsızlığı yaşarlar. Bu size gelirse, sıfırdan fasulyeyi (kurutulmuş formda) hazırlamayı ve ilk olarak bir gece bekletmeyi deneyin. Bu, gaz ve şişkinlik de dahil olmak üzere sindirim sorunlarına neden olabilecek bazı bileşiklerin azaltılmasına yardımcı olur.

 8. Yüksek miktarda lif yemeye alışık değilseniz, aynı anda çok miktarda lif bakımından zengin fasulye tüketmek yerine, yavaş yavaş diyetinize daha fazla yerleştirin. Bu, sindirimi kolaylaştırmaya ve istenmeyen belirtilerden kaçınmaya yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407