Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Siyah ceviz sizin için iyi mi?

Siyah ceviz sizin için iyi mi?

 1. Siyah ceviz, tüketildiğinde faydalı olmasını sağlayan üç ana bileşen içerir - antioksidanlar, çoklu doymamış yağlar ve fenolik bileşikler. Ceviz ayrıca bir B vitamini türü olan lif, protein, melatonin ve folat içeren bir dizi başka besin içerir.

 2. İnsanlar onları somun şeklinde yediklerinde veya ek olarak alsalar da, siyah cevizlerin pek çok potansiyel sağlık yararları vardır. Olası dezavantajları da dikkate almak önemlidir.

Kardiyovasküler hastalık riski azaltıldı

 1. Uzmanların çoğu, siyah cevizler de dahil olmak üzere fındık tüketmenin kalp sağlığını iyileştirmek için sağlam bağlantılar olduğunu kabul ediyor.

 2. Siyah ceviz gibi fındıklar, bir kişinin genel kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

 3. Uluslararası Gıda Özellikleri Dergisi'ne göre, çok sayıda ana çalışma, yüksek fındık tüketimi ile ani kalp ölümü, kalp krizi ve kalp hastalığı için düşük riskler arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Kan basıncını düşürmek

 1. Siyah ceviz, bir amino asit olan arginin içerir. Arginin vücutta nitrik aside dönüşür. Nitrik oksit bir damar genişleticidir, yani kan damarlarını büyütür. Uluslararası Gıda Özellikleri Dergisi'ne göre, vazodilatörler kan basıncını potansiyel olarak düşürebilir.

 2. Dergi, kara cevizin 100 g yiyecek için 3.62 gram (g) arginin içerdiğini bildirmektedir. Bu, 100 g kara ceviz başına 2.28 g arginin içeren İngiliz cevizinden biraz daha yüksektir.

Geliştirilmiş kolesterol seviyeleri

 1. Ceviz fitosteroller veya bitki sterolleri içerir. Fitosteroller vücuda faydalıdır çünkü vücuttaki kolesterol emilimini sınırlarlar. Bu etki, bir kişinin kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

 2. Siyah Ceviz, Uluslararası Gıda Özellikleri Dergisi'ne göre, İngilizce cevizli meslektaşlarından 37 miligram (mg) daha fazla fitosterol içerir.

 3. Doktorlar yüksek kolesterol seviyelerini kalp hastalığı için daha yüksek risklerle ilişkilendirdikleri için, kolesterol seviyelerini düşük tutmak kalp sağlığı için çok önemlidir.

Nörolojik hastalıklara karşı koruma

 1. Siyah ceviz, bir tür polifenol olan ellagitanninler bakımından zengindir. Ellagitanninler vücutta anti-enflamatuar ve serbest radikal mücadele özelliklerine sahiptir.

 2. Gıda Bilimi ve Beslenmesinde Eleştirel İnceleme dergisine göre, bu bileşikler vücutta nörodejeneratif hastalıkların başlamasını ve ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. Bu hastalıkların örnekleri arasında Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve amyotrofik lateral skleroz bulunur.

Karaciğer kanseri için risk azaltıldı

 1. Farmasötik Biyoloji'nin 2011 sayısındaki bir araştırma, bir laboratuvar ortamında ceviz özütlerine maruz kalan kanser hücrelerinin, kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemede etkili olduğunu buldu.

 2. Araştırmacılar, kloroform ve etil asetat bileşiklerinin, karaciğer kanseri hücrelerinin çoğalmasını önlemede özellikle etkili olduğunu buldular. Araştırmacılar, kara cevizin karaciğer kanserine ve diğer bazı kanser türlerine karşı koruyucu ve koruyucu etkileri olabileceği teorisini yaptı.

Prostat kanseri için risk azaltıldı

 1. Bileşik y-tokoferolde siyah ceviz yüksektir. Araştırmacılar, bu besini, Uluslararası Gıda Özellikleri Dergisi'ne göre, prostat kanseri hücrelerinde tümör hücresi büyümesinin inhibe edilmesi ile ilişkilendirdiler.

 2. Araştırmacılar, prostat kanserine karşı koruyucu özelliklere sahip belirli bir dozu veya miktarı tanımlayamamışken, bu bileşikler prostat kanseri riskini azaltma yöntemi olarak vaat ediyorlar.

Ek bildirilen faydalar

 1. Bazı araştırmacılar, kara cevizin çok daha fazla sağlık yararına sahip olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bilim adamları bunları ayrıntılı olarak incelememişlerdir, bu nedenle etkinliklerini doğrulayamadılar.

 2. Bu potansiyel faydaların örnekleri arasında şunlar bulunur:

 3. Bazı insanlar siyah cevizin topikal macunlarının siğiller, sedef hastalığı plakaları ve kası yaraları gibi cilt koşullarını tedavi edebileceğine inanıyor. Ancak, araştırmacılar bu özelliklerin doğru olduğunu kanıtlamamıştır.

Diyete nasıl alınır ve eklenir

 1. Bir insan meze, salata, mezeler, garnitürler ve tatlılara siyah ceviz ekleyebilir.

 2. Ceviz kabukları çok kalın ve bazı insanlar onları kırmakta zorlanabilirler. Ancak kabuklu siyah cevizler mevcuttur.

 3. Minimal işlem ve hazırlığı yapılan cevizlerin seçilmesi, genellikle beslenme profillerini korumasını sağlayacaktır.

 4. Ek üreticileri ayrıca tek bir ek olarak siyah ceviz satar veya sarımsak, kızılcık ve Ekinezya gibi diğer bitki ve otlar ile birleştirir.

 5. Yeni takviye almadan önce insanlar mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Güvenli tüketimi sağlamak için her zaman paketin üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun.

Yan etkiler

 1. Doktorlar genellikle insanlar küçük miktarlarda yediklerinde veya kısa süreli olarak ek olarak aldıklarında siyah cevizleri güvenli buluyorlar.

 2. Doktorlar siyah ceviz takviyesi almanın uzun vadeli etkilerini bilmiyorlar. Ayrıca, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) takviye endüstrisini düzenlememektedir, bu yüzden takviye alırken takdirini kullanın ve her zaman saygın bir şirketten satın alın.

 3. Bazı insanlar siyah ceviz tükettikten sonra alerji rapor ediyor. Diğerleri, siyah ceviz takviyesi aldıktan veya fındık yedikten sonra mide tahrişini ve rahatsızlığını bildirir. Doktorlar, siyah ceviz tüketiminin yan etkileri hakkında fazla bir şey bilmediğinden, emzirmenin veya hamile kadınların takviye almamalarını tavsiye ediyorlar.

 4. Siyah ceviz ayrıca vücudun diğer ilaçları emme yeteneğini azaltabilecek tanen denilen maddeler de içerir. Sonuç olarak, bir kişi normal ilaçlarıyla aynı anda siyah ceviz takviyesi tüketmemeli veya almamalıdır. İlacı almakla diğer ilaçları almak arasında 1-2 saat beklemek, hepsinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için en iyi yoldur.

Özet

 1. Siyah ceviz, hastalıklarla savaşmada yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip doğal bir gıda ürünüdür. Bir kişi somunu diyetine dahil edebilir veya içeren bir ek seçebilir.

 2. Bununla birlikte, herhangi bir yeni takviye almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun, siyah ceviz almanın vücudun bazı ilaçları ne kadar iyi emebileceğini düşünmesi olasıdır.

 3. Sanchez-Gonzalez, C., vd. (2015). Ceviz polifenollerinin sağlığa faydaları: Lipit profilinin ötesinde bir keşif [!Özet

 4. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 5. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407