Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sampir'in iyileştirici gücü

 1. Salicornia, tuzlu koşullarda çok iyi büyüyen bir bitkidir. Salicornia, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'nın tüm kıyı bölgelerinde yetişir. Kıyıda geleneksel olarak yabani, tuzlu bir sebze olarak yenir. Ortalamanın üzerinde sağlıklı bir sebze olduğu ortaya çıktı. Sampir pişirebilirsiniz, ancak salatada çiğ yenilirse besin değeri daha iyi korunur. Tabii ki sebzeler asla mikrodalgaya koyulmamalıdır; daha sonra besin değerini ve canlılığını kaybeder. Vitaminler yapısal olarak kalır ancak mikrodalga radyasyon bombardımanından sonra tüm elektronlar diğer yöne döner, bu da etkinliği tamamen değiştirir.

İçindekiler:

 1. Sampire adlandırma Bir anti-enflamatuar olarak örnek Kanserde örnek Diyabet, hiperglisemi ve hiperlipedemide örnek Obezitede örnek Samphire makrofajlara yardımcı olur Antimikrobiyal etkinlik

Sampirire isim veriliyor

 1. Örnek, Latince adı Salicorniais olan bir cinstir. Bu kelime, tuz anlamına gelen 'salis' ve Latince boynuz anlamına gelen 'cornu' kelimesinin Latince bir bileşiğidir. Sampir'i karakterize eden yapraksız dallar biraz boynuz gibidir. Yaklaşık 60 sampir türü bilinmektedir.

Bir anti-inflamatuar olarak safir

 1. Salicornia, izorhamnetin 3-O-beta-d-glukopiranosit içerir. Kore Denizcilik Üniversitesi'nde 2009 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, bu madde güçlü antioksidan özelliklere sahip gibi görünüyor. Toksinlerden oluşan serbest radikallere karşı koyabilir. Bu, safirin besin değerine ve iyileştirici gücüne büyük katkı sağlar. Bu tür bir izorhamnetin, safiri bir antiinflamatuara dönüştürür. Hücresel düzeyde, ele alınmazsa diabetes mellitus, kanser, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar gibi yaşam tarzı hastalıklarına yol açabilecek iltihaplanma önlenebilir.

Kanserde Örnekleme

 1. 2009'da yapılan bilimsel araştırma, salicorninin kolon kanseri hücreleri üzerindeki antikanser aktivitesini araştırdı. Salicornia'daki polisakkaritlerin apoptozu veya bir kanser hücresinin ani ölümüne neden olduğu bulundu. Kanser hücreleri genişleyemedi ve hatta sayısı azaldı. Araştırmacılar, sampirin anti-kanser aktivitesine sahip olduğu sonucuna vardı.

Diyabet, hiperglisemi ve hiperlipedemide örnek

 1. 2006 yılında Kore'deki eczane okulunda yapılan bilimsel araştırmalar, sampirinin kilo kaybı, hiperglisemi ve hiperlipidimiye karşı koyabilen bir bitki olduğunu gösterdi. Hiperglisemi, çok yüksek bir kan şekeri seviyesine sahip olmak ve hiperlipedemi, bir tür yağ olan çok fazla lipoproteine ​​sahip olmaktır. Çok yağlı yiyecekler alan fareler, aynı zamanda bir safir özü de aldıklarında kilolarında bir azalma gösterdi. Karaciğerde ölçülen glikoz seviyesi, salicornia verilen farelerde kontrol grubundaki farelere göre önemli ölçüde daha düşüktü. Araştırmacılar, safirin diyabetin önlenmesinde ve muhtemelen hiperlipedemiye karşı koymada önemli bir bileşen olabileceği sonucuna vardı. İkinci gerçek, kesin sonuçlara varmak için daha fazla araştırma gerektirir.

Obezitede numune

 1. Yukarıdaki paragrafta, sampirin hiperlipedimiyi azalttığı zaten bildirilmişti. Obez hastalarda bu yağ birikintileri sadece karaciğerde değil vücudun geri kalanında da gerçekleşir. Kore'den yapılan bir başka çalışma, sampirinin neden olduğu yağ depolamasındaki değişikliğin obezite veya aşırı kilonun önlenmesine önemli bir katkıda bulunduğunu gösteriyor. Bu arada, sampirdeki lifler de bunda rol oynuyor; bunlar, yiyeceğin daha iyi sindirilmesini ve sadece kolayca emilebilen şekerlerin vücut yağına dönüştüğü yere hızla girmesini sağlar. Vücut daha fazla besin emdiğinde, besi şekerlerini emmesi daha az olasıdır.

Samphire makrofajlara yardım ediyor

 1. Makrofajlar, vücutta bağışıklık sisteminin parçası olan yardımcı T hücreleri, B hücreleri ve CD8 T hücreleri gibi çeşitli hücreleri destekler. Salicornia bu hücrelerin üretimini teşvik ettiğinden, salicornia dolaylı olarak bağışıklık savunma sistemine ve dolayısıyla hastalıkların önlenmesine önemli bir katkı sağlar. Sampirdeki polisakkaritler burada Samphire / Kaynak: Fritz Geller Grimm, Wikimedia Commons (CC BY-SA-2.5)

Antimikrobiyal aktivite

 1. Salicornia, patojenik veya patojenik bakterilerle savaşabilir. Aşağıdaki bakterileri ortadan kaldırmanın etkili bir doğal yolu gibi görünmektedir: staphylococcus aureus, staphylococcus epidermis ve candida albicans. Bu, diğer şeylerin yanı sıra atopik dermatiti tedavi etmeyi mümkün kılar. Atopik dermatit, karaciğer fonksiyonunun azalmasıyla ilgilidir ve salicornia karaciğerde daha az yağ birikimine neden olduğu için, bu bitkiler atopik dermatitte iki şekilde yararlı olabilir, ayrıca kurt kurdu ve atopik egzama olarak da bilinir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407