Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlıklı Ciltler İçin En İyi 12 Gıda

Alt satırda

 1. Beslenme sağlık için önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza ve hatta kalp ve karaciğeriniz gibi organlara zarar verebilir.

 2. Ama yedikleriniz başka bir organı da etkiler - cildinizi.

 3. Bilim insanları diyet ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediklerinizin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği giderek daha belirgin hale geliyor.

 4. Bu makale, cildinizi sağlıklı tutmak için en iyi gıdaların 12'sine bir göz atıyor.

1. Yağlı balık

 1. Cildi kalın, esnek ve nemli tutmak için Omega-3 yağ asitleri gereklidir. Aslında, omega-3 yağlarında eksiklik kuru cilde neden olabilir (1, 2).

 2. Balıklardaki omega-3 yağları kızarıklığa ve akneye neden olabilecek iltihaplanmayı azaltır. Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilirler (2, 3).

 3. Bazı çalışmalar balık yağı takviyelerinin sedef hastalığı ve lupus gibi cildinizi etkileyen enflamatuar ve otoimmün koşullarla mücadele edebileceğini gösteriyor (4).

 4. Yağlı balıklar aynı zamanda cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır. Cildinizi serbest radikallerin ve iltihaplanmanın zarar görmemesi için yeterli miktarda E vitamini almak esastır (5). [! 4129 => 1140 = 2!

 5. Son olarak, balık çinko sağlar - iltihabı, yeni cilt hücrelerinin üretimini ve genel cilt sağlığını düzenlemek için hayati bir mineral Çinko eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara ve gecikmiş yara iyileşmesine neden olabilir (6).

2. Avokado

 1. Cildi esnek ve nemli tutmak için bu yağlardan yeterince almak önemlidir.

 2. Ön kanıtlar ayrıca avokadoların cildinizi güneşe karşı koruyabilecek bileşikleri içerdiğini göstermektedir. Cildinize gelen UV hasarı kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilir (8, 9).

 3. Avokado ayrıca cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. Amerikalıların çoğu diyetleri ile yeterince E vitamini almazlar.

 4. İlginç bir şekilde, E vitamini C vitamini ile kombine edildiğinde daha etkili görünüyor (5).

 5. C vitamini sağlıklı bir cilt için de önemlidir. Cildinizin, cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kollajen oluşturması gerekir (10). [! 4129 => 1140 = 3!

 6. C vitamini aynı zamanda cildinizi oksidatif hasardan - güneş ve çevrenin neden olduğu - yaşlanma belirtilerine neden olabilecek bir koruyucudur (10).

 7. 100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık 1/2 avokado, E vitamini için Referans Günlük Emilimin (RDI)% 10'unu ve C vitamini için RDI'nın% 17'sini sağlar (11). .

3. Ceviz

 1. Ceviz, onları sağlıklı bir cilt için mükemmel bir yemek yapan birçok özelliğe sahiptir.

 2. Vücudunuzun kendi yapamayacağı yağlar olan iyi bir esansiyel yağ asidi kaynağıdır.

 3. Aslında, hem omega-3, hem de omega-6 yağ asitlerinde (12, 13) diğer fındıklardan daha zenginler. [! 4129 => 1140 = 4!

 4. Dahası ceviz cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri de içerir.

 5. Bir ons (28 gram) ceviz, çinko için RDI'nın% 6'sını içerir; bu, cildinizin bir bariyer olarak düzgün çalışması ve hem de hem iyileşmesi hem de savaşması için gerekli olması için gereklidir. bakteri ve iltihaplanma (14).

 6. Ceviz ayrıca ons başına 4-5 gram proteine ​​ek olarak az miktarda antioksidan E vitamini, C vitamini ve selenyum sağlar (28 gram) (12).

4. Ay çekirdeği

 1. Genel olarak, kabuklu yemişler ve tohumlar cilt destekleyici besinlerin iyi kaynaklarıdır.

 2. Ayçiçeği tohumları mükemmel bir örnektir.

 3. Bir ons (28 gram) ayçiçeği tohumu, E vitamini için RDI'nın% 37'sini, selenyum için RDI'nın% 32'sini, çinko için RDI'nin% 10'unu ve 5.4 gram protein ( 15).

5. Tatlı patatesler

 1. Beta karoten bitkilerde bulunan bir besindir.

 2. Provitamin A olarak işlev görür, yani vücudunuzda A vitaminine dönüştürülebilir.

 3. Portakal-karoten portakal, havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi sebzelerde bulunur (5, 16).

 4. Tatlı patatesler mükemmel bir kaynaktır - 1/2 su bardağı porsiyon (100 gram) pişmiş tatlı patates, A vitamini RDI'sinin yaklaşık dört katını sağlamak için yeterli beta-karoten içerir (17). ).

 5. Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi gibi davranarak cildinizi sağlıklı tutar.

 6. Tükendiğinde, bu antioksidan cildinize dahil edilir ve cilt hücrelerinizi güneş ışığından korur. Bu güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, buruşuk cildi önlemeye yardımcı olabilir.

 7. İlginç bir şekilde, yüksek miktarda beta-karoten de cildinize sıcak ve turuncu bir renk katabilir ve böylece genel olarak daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunabilir (5).

6. Kırmızı veya Sarı Biber

 1. Tatlı patatesler gibi, biberler de vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır

 2. Bir bardak (149 gram) kıyılmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için RDI’nin% 92’sinin eşdeğerini içerir (18). [! 4129 => 1140 = 7!

7. Brokoli

 1. Ayrıca beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein de içeriyor. Lutein, cildinizi oksidatif hasardan korur; bu da cildinizin kurumasına ve buruşmasına neden olabilir.

 2. Ancak brokoli çiçeği, bazı etkileyici potansiyel faydaları olan sülforaphane adı verilen özel bir bileşik de içerir. Hatta bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere anti-kanser etkileri gösterebilir (21, 22). [! 4129 => 1140 = 8!

8. Domates

 1. Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm ana karotenoidleri içerir.

 2. Beta-karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşten zarar görmekten koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kırışıklığın önlenmesine de yardımcı olabilirler (24, 25, 26). [! 4129 => 1140 = 9!

 3. Domates gibi karotenoid bakımından zengin gıdaları peynir ya da zeytinyağı gibi bir yağ kaynağıyla eşleştirmeyi düşünün. Yağ karotenoid emiliminizi arttırır (27).

9. Soya

 1. Soya, vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya engelleyebilen bir bitki bileşikleri kategorisi olan izoflavonlar içeriyor.

 2. İzoflavonlar, cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun birçok yerine yarar sağlayabilir.

 3. Orta yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışma, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavon yemenin ince kırışıklıkları azalttığını ve cilt elastikiyetini artırdığını tespit etti (28). [! 4129 => 1140 = 10!

10. Bitter çikolata

 1. Çikolata yemek için bir nedene daha ihtiyacınız varsa, işte burada: Kakaonun cildiniz üzerindeki etkileri oldukça olağanüstü.

 2. Her gün antioksidanlar bakımından 6-12 haftalık bir kakao tozu tüketildikten sonra, bir çalışmaya katılanlar daha kalın, daha fazla sulu cilt yaşarlar.

 3. Başka bir çalışma, günde 20 gram yüksek antioksidan bitter çikolata yemenin, cildinizin yanmadan önce düşük antioksidan çikolata yemeye karşı yanmadan iki kat fazla UV radyasyonuna dayanabildiğini buldu (34).

 4. Diğer bazı çalışmalar, kırışıklıklardaki iyileşmeler dahil, benzer sonuçlar vermiştir. Ancak, en az bir çalışmanın önemli etki bulamadığını unutmayın (34, 35, 36, 37). [! 4129 => 1140 = 11!

11. Yeşil çay

 1. Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı koruyabilir.

 2. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşinler denir ve cildinizin sağlığını iyileştirmek için çeşitli şekillerde çalışır.

 3. Diğer birçok antioksidan içeren yiyecekler gibi, yeşil çay da cildinizi güneşe karşı koruyabilir (38, 39, 40).

 4. 60 kadından oluşan 12 haftalık bir çalışma, günlük yeşil çay içmenin güneşten gelen kızarıklığı% 25'e kadar azaltabileceğini buldu. Yeşil çay aynı zamanda derilerinin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini arttırdı (41). [! 4129 => 1140 = 12!

12. Kırmızı şarap

 1. Kırmızı şarap, kırmızı üzüm derisinden gelen bir bileşik olan resveratrol içerdiği için ünlüdür.

 2. Resveratrol, yaşlanmanın etkilerini azaltan çok çeşitli sağlık yararları ile kredilendirildi.

 3. Test tüpü çalışmaları, cilt hücrelerine zarar veren ve yaşlanma belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlattığını gösteriyor (7, 43).

 4. Maalesef, bir bardak kırmızı şaraptan alacağınız resveratrol miktarının cildinizi etkilemek için yeterli olduğuna dair çok fazla kanıt yok. Kırmızı şarap alkollü bir içecek olduğundan ve aşırı içilmesinin olumsuz etkileri vardır.

 5. Sadece sağlık açısından potansiyel yararları nedeniyle kırmızı şarap içmeye başlamanız önerilmez. Ancak, zaten ölçülü bir şekilde içiyorsanız, seçtiğiniz alkollü içecek olarak kırmızı şarabın tadını çıkarabilirsiniz.

Alt satırda

 1. Yediklerinizin cilt sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

 2. Cildinizi korumak için yeterli miktarda besin aldığınızdan emin olun. Bu listedeki yiyecekler cildinizi sağlıklı, güçlü ve çekici tutmak için harika seçeneklerdir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407