Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlık yararları ve ıspanağın besin değeri

Sağlık yararları ve ıspanağın besin değeri

 1. Ispanak tüketmenin olası sağlık yararları arasında diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi, kanser riskinin azaltılması ve kemik sağlığının iyileştirilmesi ve ayrıca bir dizi sağlayabilecek mineraller ve vitaminlerin sağlanması yer alıyor. farklı

 2. Ispanak, özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Doğu Asya mutfaklarında tarih boyunca çeşitli kültürler tarafından kullanılmıştır. Hazırlanması ucuz ve kolay olduğu için herhangi bir diyete oldukça kolay bir şekilde dahil edilebilir.

 3. Bu makale ıspanakta yer alan beslenmeyi, vücuda nasıl fayda sağlayabileceğini ve bunu diyete dahil etmenin çeşitli lezzetli yollarını araştırıyor.

Beslenme

 1. Bir bardak çiğ ıspanak şunları içeriyor:

 2. Ispanak ayrıca K vitamini, lif, fosfor ve tiamin içerir. Ispanaktaki kalorilerin çoğu protein ve karbonhidratlardan gelir.

Demir

 1. Diyetteki demir eksikliği, vücudun enerjiyi ne kadar verimli kullandığını etkileyebilir. Ispanak harika bir demir kaynağıdır. Emilimini artırmak için turunçgiller gibi C vitamini bakımından zengin gıdaları ıspanak gibi bitkisel ıspanaklarla birleştirdiğinizden emin olun.

Kalsiyum

 1. Ispanak fincan başına yaklaşık 250 mg kalsiyum içerir. Bununla birlikte, süt kaynaklarından elde edilen kalsiyumdan daha az kolay emilir. Ispanak, kalsiyuma bağlanan yüksek oksalat içeriğine sahiptir. Bu vücudumuzun kullanımını zorlaştırır.

Magnezyum

 1. Ispanak ayrıca enerji metabolizması, kas ve sinir fonksiyonunun korunması, düzenli kalp ritmi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve kan basıncının korunması için gerekli olan en iyi diyet magnezyum kaynaklarından biridir. Magnezyum ayrıca vücutta meydana gelen yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda da rol oynar.

Faydaları

 1. Ispanak, aşağıdaki olası sağlık faydalarına sahiptir:

Diyabet yönetimi

 1. Ispanak, glikoz seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttırdığı ve diyabetli hastalarda oksidatif, stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir.

 2. Alfa-lipoik asit üzerine yapılan araştırmalar, diyabetiklerde periferik nöropati ve otonom nöropati konusunda da düşüşler göstermiştir.

 3. Bununla birlikte, çoğu çalışma intravenöz alfa-lipoik asit kullanmıştır ve oral takviyenin aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağı kesin değildir.

Kanser önleme

 1. Ispanak ve diğer yeşil sebzelerde klorofil var. 12.000 hayvan üzerinde yapılan bu 2013 araştırması dahil olmak üzere birçok çalışma, klorofilin heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engellemede etkili olduğunu göstermiştir.

 2. Yiyecekleri yüksek sıcaklıkta ızgara yaparken bunlar üretilir.

 3. Bu, kanserin büyümesini önlemeye katkıda bulunabilir.

Astım önleme

 1. 6 ile 18 yaşları arasındaki astımlı 433 çocuğun ve 537 çocuğun olmadığı bir çalışmada, bazı besinleri yüksek olan kişilerde astım gelişme risklerinin daha düşük olduğunu gösterdi .

 2. Bu besinlerden biri beta-karotendir. Ispanak mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.

Kan basıncını düşürmek

 1. Potasyum içeriği yüksek olduğundan, tansiyonu yüksek olanlara ıspanak tavsiye edilir.

 2. Potasyum, sodyumun vücuttaki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Düşük bir potasyum alımı, yüksek bir sodyum alımı kadar yüksek tansiyon geliştirmek için güçlü bir risk faktörü olabilir.

Kemik sağlığı

 1. K vitamini alımının azalması, kemik kırılma riskinin daha yüksek olmasına neden oldu.

Sindirim düzenini arttırır

 1. Ispanak, her ikisi de kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı olan lif ve su bakımından yüksektir.

Sağlıklı cilt ve saç

 1. Ispanak, cildi ve saçı nemlendirmek için cilt gözeneklerinde ve saç köklerinde yağ üretimini düzenleyen çok miktarda A vitamini içerir.

 2. Akneye neden olmak için birikebilen bu yağdır. A vitamini ayrıca cilt ve saç da dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

 3. C vitamini yüksek ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, cilt ve saça yapı sağlayan kollajenin yapısı ve bakımı için çok önemlidir.

 4. Demir eksikliği, ıspanak gibi demir açısından zengin gıdaların yeterli miktarda alımı ile önlenebilecek yaygın bir saç dökülmesi nedenidir.

 1. Ispanak çok yönlü bir sebzedir ve çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir. Taze, donmuş veya konservedir. Günlük rutinin içine daha fazla ıspanak katmayı denemek için bazı ipuçları:

Riskler

 1. Eğer birisi varfarin gibi kan inceltici kullanıyorsa, kanda büyük rol oynayan K vitamini içeren yedikleri yiyecek miktarını aniden değiştirmemeleri önemlidir. pıhtılaşma.

 2. Çok fazla potasyum tüketmek böbrekler tam olarak işlevsel olmayanlar için zararlı olabilir.

 3. Eğer böbrekler kandan fazla potasyum alamazsa ölümcül olabilir. Böbrek sorunu olan kişilerin tehlikeli seviyelerde potasyum tüketmemeleri önemlidir.

 4. Ispanak en iyi yuvarlak, besleyici beslenmenin bir parçası olarak tüketilir.

 5. Son yazılan Adam Felman tarafından 29 Haziran 2018, Cuma tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Al Senaidy, A. M. (2009, Eylül). Astımlı çocuklarda serum A vitamini ve beta-karoten düzeyleri. Astım Dergisi, 46 (7), 699-702. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19728208

 7. Temel rapor: 11457, ıspanak, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11457

 8. Fusaro, M., Mereu, M.C., Aghi, A., İervasi, G., Gallieni, M. (2017, May-Aug). K vitamini ve kemik. Mineral ve Kemik Metabolizmasında Klinik Durumlar, 14 (2), 200-206. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5726210/

 9. Guo, E.L. Katta, R. (2017, Ocak). Diyet ve saç dökülmesi: Besin eksikliği ve ek kullanımının etkisi. Pratik ve Kavramsal Dermatoloji, 7 (1), 1-10. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5315033/

 10. Ibrahimpasic, K. (2013). Tip 2 diyabet tedavisinde diyabetik nöropatilerde alfa lipoik asit ve glisemik kontrol. Tıbbi Arşivler, 67 (1), 7-9. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23678828

 11. McQuistan, T.J., Simonich, M.T., Pratt, M.M., Pereira, C.B., Hendricks, J.D., Dashwood, R.H., ... Bailey, G.S. (2012, Şubat). Diyet klorofilleri ile kanser kemoprevensiyonu: 12.000-hayvan doz dozlu bir matris biyobelirteç ve tümör çalışması. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji, 50 (2), 341-352. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3486520/

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407