Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlık yararları ve kereviz riskleri

Sağlık yararları ve kereviz riskleri

 1. Bununla birlikte, kereviz sadece kalorili düşük değil, aynı zamanda diyete eklemenin başka sebepleri de var.

 2. Sindirim sistemine ve kardiyovasküler sisteme fayda sağladığı düşünülmekte ve bitkinin tohumları ağrıyı gidermek için tıpta kullanılmaktadır.

 3. Kereviz, Apium graveolens (A. graveolens) olarak da bilinir. Çiçekli Apiaceae'nin ya da havuç ailesinin diğer üyeleri arasında yabanmersini, maydanoz ve kök sebzesi, kereviz bulunur.

 4. Bu makale, popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları üzerine bir dizinin parçası.

Sağlık yararları

 1. Kereviz ve tohumlarının olası sağlık yararları arasında şunlar bulunur:

Enflamasyon

 1. Kereviz, kanser önleyici özellikleri için şu anda çalışılmakta olan bir molekül olan apigenin içeriyor.

 2. Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları bölümünde yayınlanan bir araştırma, bu kimyasalın iltihaptan kaynaklanan hasarı değiştirmeye veya azaltmaya yardımcı olup olmadığını araştırdı.

 3. Yazarlar apigenin ve apigenin bakımından zengin diyetlerin farelerde bazı enflamatuar proteinlerin ekspresyonunu azalttığı sonucuna varıyor. Bu şekilde, iltihabı azaltabilir ve bağışıklık dengesini geri kazanabilirler.

Kan basıncı

 1. Kereviz tohumlarının insanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğuna dair güçlü bir kanıt bulunmamakla birlikte, Journal of Medicinal Food'da yayınlanan bir çalışma, farelerde bu etkinin olduğunu gösterdi.

 2. Araştırma, kereviz tohumu ekstraktlarının normal kan basıncı ve sıçanlarda yapay olarak indüklenen hipertansiyonlu sıçanlarda kan basıncı üzerindeki etkisine baktı.

 3. Yazarlar şu sonucu çıkardılar:

 4. "Kereviz tohumu özleri, NBP (n-bütilftalit) gibi aktif hidrofobik yapılarının hareketlerine atfedilebilen ve kronik tedavide antihipertansif bir madde olarak düşünülebilecek antihipertansif özelliklere sahiptir yüksek BP. "

 5. Sonuçlar kerevizin insanlar üzerinde benzer etkilere sahip olabileceğini gösteriyor.

Kanseri önleme

 1. Kereviz luteolin denilen bir flavanoid içerir. Araştırmacılar luteolin'in kanser karşıtı özelliklere sahip olabileceğine inanıyor.

 2. Yazarlar bunun olduğuna inanıyor, çünkü luteolin kanser hücrelerini tedavide kullanılan kimyasalların saldırısına daha duyarlı hale getiriyor.

Hiperlipidemi

 1. Hiperlipidemi, kandaki yağ moleküllerinde bir artış olduğunda meydana gelir. Genellikle hiçbir belirti yoktur, ancak kalp hastalığı ve felç riskini uzun vadede arttırır.

 2. Çevresel Biyolojideki Gelişmelerde yayınlanan bir araştırma, kereviz ekstraktının yüksek yağlı diyet tüketen sıçanlarda hiperlipidemiyi azaltıp azaltamayacağını inceledi.

 3. Sonuçlar, ekstraktın gerçekten LDL veya kandaki "kötü" kolesterol miktarını düşürdüğünü gösterdi.

 4. Bu bir hayvan araştırması olmasına rağmen, insanlarda çoğaltılırsa kereviz tüketmek için başka bir iyi neden sağlayabilir.

Nörogenez

 1. Apigenin'in, sinir hücrelerinin büyümesini ve gelişimini nörojenezini uyardığına inanılıyor.

 2. 2009 yılında yayınlanan araştırma, apigenin'in fareler üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bulgular, enjekte edildiğinde veya oral olarak alındığında apigenin öğrenme ve hafızayı geliştirdiğini gösterdi.

 3. İnsanlarda bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Diğer olası faydalar

 1. Kereviz, eklem ağrısının tedavisinde ve sinir sisteminin rahatlamasında da faydalı olabilir, ancak bu aşamadaki iddiaları tam olarak destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.

 2. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMM), kereviz tohumlarının uzun süredir tıpta tedavi etmek için kullanıldığını söylüyor:

 3. Ancak, bu kullanımların araştırma ile onaylanmadığını not etmişlerdir.

Kerevizin beslenmesi

 1. Antioksidanlar: Kereviz, zengin bir antioksidan kaynağıdır.

 2. Aşağıdaki bitkileri içerir:

 3. Vitaminler ve mineraller: Kereviz K vitamini bakımından zengindir ve ayrıca folat, A vitamini, potasyum ve C vitamini içerir

 4. Diyet lifi: Kereviz esas olarak sudur, fakat aynı zamanda iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bir fincan kıyılmış kereviz veya yaklaşık iki buçuk orta sapa eşdeğer 100 gram kereviz 1.6 gram lif içerir.

 1. Kereviz çiğ yenebilir veya pişirilebilir. Çalışmalar, buharda beslendiğinde çok az miktarda besin kaybına uğradığını gösteriyor.

 2. Bilim insanları, 2011 yılında, 3 dakika boyunca haşlandığı, 10 dakika buğulandığı ve 10 dakika kaynatıldığı zaman kerevizdeki toplam fenolik antioksidan besinlerin kaybını inceleyen araştırmalar yayınladı.

 3. Kaynama ve ağartma yüzde 38 ile 41 arasında önemli antioksidan kayıplarına neden oldu. Ancak buharlamadan sonra kereviz antioksidanlarının yüzde 83 ila yüzde 99'unu korudu.

 4. Kereviz peynirle, diplerle, salatalarla veya fıstık ezmeli sandviçe çıtır çıtır olarak yenilebilir.

 5. Çorbalara ve risottolara lezzet katıyor. Diyetisyenler tarafından önerilen bazı tarifler için bağlantıları izleyin:

 6. Salatalık, elma, ıspanak ve limonla birleştirilen kereviz, bir yüzlüya lezzetli ve sağlıklı bir katkı sağlar.

 7. Kereviz tohumları lezzet için sebze yemeklerine, çorbalara ve salata soslarına eklenebilir.

Riskler

 1. Kereviz, ağır alerjik reaksiyona neden olabilecek küçük bir yiyecek grubuna aittir ve bu ölümcül anafilaktik şoka neden olabilir.

 2. Kerevize alerjisi olanlar dikkatli olmalı ve küçük kereviz izleri bile reaksiyona neden olabileceğinden gıda etiketlerini kontrol etmelidir.

 3. Kereviz ayrıca SAP başına 35 miligramda nispeten yüksek bir sodyum içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, bu, Amerikan Kalp Birliği tarafından önerilen günde 1.500 miligram ile karşılaştırıldığında çok azdır ve çoğu Amerikalı tarafından tüketilen günde 3.400 miligramdan daha azdır. Hala düşük sodyumlu bir besindir.

 4. En son 20 Aralık 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son En son haberleri almak için bültenimize kaydolun. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Sodyum hakkında. (2016, 26 Ağustos). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/About-Sodium-Salt_UCM_463416_Article.jsp#.WJHdFbaLTMI

 6. Arango, D., Diosa-Toro, M., Rojas-Hernandez, LS, Cooperstone, JL, Schwartz, SJ, Xiaokui, M., ... Schmittgen, TD (2015, 23 Şubat). Diyet apigenin, iltihaplanma sırasında bağışıklık dengesini geri getiren miR-155'in LPS kaynaklı ifadesini azaltır. Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mnfr.201400705/full

 7. Kızarmış kereviz. (N.d.). Http://www.foodnetwork.co.uk/recipes/braised-celery.html

 8. Kereviz kökü: Unsung sebze kahramanı. (2012, 22 Şubat). Https://bitchindietitian.com/2012/02/22/celery-root-the-unsung-vegetable-hero/

 9. Kereviz tohumu. (2015, 22 Haziran). Http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/celery-seed

 10. Sınıflandırma. (N.d.). Https://plants.usda.gov/java/ClassificationServlet?source=display classid = APIUM

 11. Kooti, ​​W., Ghasemiboroon, M., Asadi-Samani, M., Ahangarpoor, A., Abadi, M.N.A., Afrisham, R. (2014). Çevre Biyolojisinde Gelişmeler. Http://go.galegroup.com/ps/anonymous?id=GALE%7CA392176383 sid = googleScholar v = 2.1 'den elde edildi; [! 4857 => 1140 = 11!

 12. Moghadam, M.H., Imenshahidi, M., Mohajeri, S.A. (2013, Haziran). Kereviz tohumunun kronik tatbikatta sıçan kan basıncı üzerine antihipertansif etkisi [!özet

 13. Taupin, P. (2009, 8 Nisan). Apigenin ve ilgili bileşikler erişkin nörogenezini uyarır. Terapötik hastalar hakkında uzman görüşü. Http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1517/13543770902721279?journalCode=ietp20

 14. Havuçlu ve kerevizli domatesli tavuk çorbası. (N.d). Http://www.themediterraneandietitian.com/recipe/tomato-chicken-soup/#recipejump

 15. Yao, Y. Ren, G. (2011, Ocak). Isıl işlemin iki kereviz çeşidinin fenolik bileşimi ve antioksidan aktiviteleri üzerine etkisi. LWT Gıda Bilimi ve Teknolojisi. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0023643810002550

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407