Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlık için yemek için en iyi balık hangileridir?

Sağlık için yemek için en iyi balık hangileridir?

 1. ABD Tarım Bakanlığı, çoğu insanın dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada iki kez deniz ürünleri yemesini tavsiye ediyor.

 2. Yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri içeriyor, ki bu insanlar diyetlerinden almaları gereken yararlı yağlar. Omega-3 yağ asitleri, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olmak gibi potansiyel sağlık yararlarına sahiptir.

 3. Balık düşük yağlı bir protein kaynağı olduğu için onu diyetle birleştirmek de potansiyel olarak kilo kaybına neden olabilir.

 4. Bu makalede, beslenme profilleri ve bunların nasıl pişirileceği de dahil olmak üzere en iyi balık türlerinden sekizine bakacağız.

1. Yabani avlanan somon

 1. Bütün somon türleri, kalp sağlığı için faydalı olan omega-3 yağ asitlerini içerir.

 2. Bu balık aynı zamanda iyi bir D vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Bununla birlikte, daha yüksek besin değerleri için, çiftlik somonundan ziyade yabani som balığı seçmek daha iyidir.

 3. Yabani somon daha fazla omega-3 ve vitamin içerir ve daha az doymuş yağ içerir.

Nasıl pişirilir

 1. Somon hazırlamanın basit bir yolu, parşömen kağıdında buğulamasıdır.

 2. Bunu yapmak için:

2.. Tuna

 1. Ton balığı genellikle ılımlı bir şekilde yemek için güvenlidir. Bazı ton balığı türleri diğerlerinden daha fazla cıva içerir ve insanlar bu çeşitlerin tüketimini sınırladıklarından emin olmalıdırlar.

 2. Konserve beyaz veya albacore, ton balığı konserve ışıktan daha yüksek cıva içeriğine veya atlatan, ton balığına sahiptir.

 3. Ton balığı düşük kalorili, vitamin ve proteinli yüksek. 100 gram (g) hızlı atlamalı ton balığı servisi 22 gram protein içerir.

 4. İnsanlar, mavi yüzgeçli orkinos dahil bazı ton balığı çeşitlerinin aşırı avlanma tehdidi altında olduğunun farkında olmalıdır. Mümkün olduğunda, atlamak gibi risk altında olmayan bir tür seçmeliler.

Nasıl pişirilir

 1. Ton balığı hazırlamak kolaydır. Ton balık bifteğini zeytinyağı ile fırçalayın ve üzerine tuz ve karabiber serpin. Balık kolayca pul pul çıkana kadar 5 dakika kadar orta ateşte kızartın.

3. Gökkuşağı alabalığı

 1. Marketlerde bulabileceğiniz alabalıkların çoğu, akan bir nehri taklit eden tatlı su havuzlarında ve beton kanallarda çiftçilik ürünüdür.

 2. ABD’de alabalık çiftçiliğini düzenleyen ve çiftçilerin kullanabileceği kimyasalların sayısını sınırlayan katı düzenlemeler var. Bu düzenleme düşük civa seviyelerine neden olur ve bu da çeşitli çiftlik balıklarını daha güvenli ve sağlıklı bir seçim haline getirir.

 3. Farmed gökkuşağı alabalığı, 100 g başına 19.94 g protein ve 4.30 mikrogram (mcg) B-12 vitamini içerir.

Nasıl pişirilir

 1. Zeytinyağı, limon suyu ve otlar ile alabalık pişirmek veya ızgara yapmak basit bir hazırlama yöntemidir.

4. Pasifik halibut

 1. Halibut, yumuşak bir tada sahip sert, beyaz bir balıktır. Genellikle balıktan hoşlanmayan ancak diyetlerine eklemek isteyen insanlar için iyi bir seçim olabilir.

 2. Halibut, 100 g'da 18.56 g protein içeriyor ve ayrıca iyi bir potasyum ve D vitamini kaynağı.

Nasıl pişirilir

 1. Halibut'u çeşitli şekillerde hazırlamak ve yemek mümkündür.

 2. Basit bir seçenek halibut filetolarını zeytinyağı, sarımsak, limon suyu, fesleğen ve maydanoz karışımı içinde marine etmektir. Filetoları kolayca pullaşana kadar ızgara yapın veya kaydırın.

 3. İnsanlar doyurucu bir yemek yaratmak için kahverengi pirinç ve sebzeler ekleyebilir.

5. Orkinos

 1. Uskumru sert bir tada sahip sert, beyaz bir balıktır.

 2. Diğer balık türlerinden daha fazla omega-3 ve B-12 vitaminine sahip olma eğilimindedir. Salamura veya füme uskumru seçmek balığın sodyum içeriğini artırabilir, bu yüzden insanlar bunu gıda etiketlerinde kontrol etmelidir.

 3. Atlantik ve İspanyol uskumru gibi küçük çeşitler daha iyi seçimlerdir çünkü daha büyük balıklar daha yüksek cıva seviyeleri içerir.

Nasıl pişirilir

 1. İnsanlar uskumru filetolarını biraz şarap, su, dilimlenmiş soğan ve biraz biberle haşlayabilirler.

6. Morina

 1. Cod, lapa lapa, beyaz bir balıktır ve hazırlanması kolaydır.

 2. Kod iyi bir fosfor, niasin ve B-12 vitamini kaynağıdır. Protein bakımından yüksek ancak yağ ve kalorisi düşüktür, bu da vücut ağırlığını kontrol etmeye çalışanlar için ideal bir seçimdir.

Nasıl pişirilir

 1. Morina baharat ve fırında kızartmak onu çok lezzetli yapıyor. Kabak, kuşkonmaz, soğan ve biber gibi kavrulmuş sebzelerle servis yapın.

7. Sardalye

 1. Sardalye başka bir yağlı balıktır ve birçok besinsel fayda sağlar. Sardalya, kalsiyum, demir, selenyum, protein, B-12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

 2. İnsanlar taze sardalye tadını çıkarabilir, ancak daha yaygın olarak konserve veya dondurulmuş halde bulunurlar. Konserve sardalya yiyen insanlar yağ ve sodyum içeriği için etiketi kontrol etmelidir.

Nasıl pişirilir

 1. Konserve sardalya, salataya lezzet ve doku katabilir.

8. Ringa

 1. Ringa balığı sardalya ailesine ait bir başka balıktır. Ringa balığı, omega-3 yağ asitlerinin faydalı bir kaynağıdır ve ayrıca her 100 g'de 17.96 g protein ve 13.67 mcg B-12 vitamini sağlar.

 2. Salamura veya tütsülenmiş ringa balığı, insanların yemek planlarken dikkat etmesi gereken daha yüksek bir sodyum içeriğine sahiptir.

Nasıl pişirilir

 1. Fırında pişirmek, tavada kızartmak veya ızgara yapmak basit olan kemikli ve filetolu ringa balığı satın almak mümkündür.

Kaçınılması gereken balıklar var mı?

 1. Bazı insanlar balık yemeye ilişkin endişeleri var çünkü cıva seviyeleri için endişeleniyorlar. Balıkta potansiyel bir kirletici olan cıva, genetik anormalliklere veya beyinde veya böbreklerinde hasara neden olabilecek toksik bir metaldir.

 2. Genel olarak, bu metal balığın vücudunda daha fazla zaman ayıracağı için daha büyük balıklar en fazla cıva içerir. Çeşitli balıkları yemek bir insanın genel cıva alımının düşük olmasını sağlamaya yardımcı olur. İnsanlar Meksika Körfezi'ndeki kiremit balıklarından, köpekbalığı, kılıçbalığı ve kral uskumrudan uzak durmalı, çünkü bu balıklar yüksek miktarda cıva içermektedir.

 3. Aşırı avlanma konusunda da etik kaygılar var, bu yüzden insanlar balıklarını sürdürülebilir bir kaynaktan seçmeli ve tehdit altındaki çeşitlerden uzak durmalılar.

 4. Kişinin çevre üzerinde önemli bir etkisi olmadan, yiyebileceği sağlıklı balık türlerini seçmesine yardımcı olacak kaynaklar var. Örneğin, Monterey Bay Akvaryumu, dünyanın her yerinden deniz ürünleri önermek için sağlık kuruluşları ve çevre gruplarından gelen bilgileri kullanan Seafood Watch adlı bir program yürütmektedir.

Paket servis

 1. Her hafta birkaç kez balık yemek, önemli besinlerle birlikte yağsız protein elde etmenin harika bir yoludur.

 2. Bazı balık türleri civa gibi daha az kirletici olma olasılığı nedeniyle diğerlerinden daha iyi seçimlerdir.

 3. Doktor, çocuklar, civciv içeren balık tüketimi, hamile veya emziren kişiler veya sağlık durumu olanlar için kişisel önerilerde bulunabilir.

 4. En son Pzt 12 Kasım 2018 tarihinde incelendi. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. 10 tavsiye: Haftada iki kez deniz ürünleri yiyin. (2017, 19 Temmuz). Https://www.choosemyplate.gov/ten-tips-eat-seafood

 6. Temel rapor: 15019, balık, morina, Pasifik, çiğ (daha önce dondurulmuş olabilir). (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15019?fgcd= manu = format = Kısaltılmış sayım = maks = 25 dengeleme = sıralama = varsayılan sipariş = asc qlookup = Balık% 2C +% 2C + Pasifik% 2C + ham +% 28may + + daha önce + var + donmuş% 29 ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 7. Temel rapor: 15036, balık, pisi balığı, Atlantik ve Pasifik, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15036?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = pacific + halibut ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 8. Temel rapor: 15039, balık, ringa balığı, Atlantik, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15039

 9. Temel rapor: 15046, balık, uskumru, Atlantik, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15046

 10. Temel rapor: 15076, balık, somon, Atlantik, vahşi, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15076

 11. Temel rapor: 15088, balık, sardalya, Atlantik, yağda konserve, katı madde kemikli. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15088

 12. Temel rapor: 15123, balık, ton balığı, taze, atla, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15123?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = tuna + raw ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 13. Temel rapor: 15240, balık, alabalık, gökkuşağı, çiftçilik, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4718

 14. Cao, Y., Lu, L., Liang, J., Liu, M., Li, X, Sun, R., ... Zhang, P. (2015, Mayıs ayı). Omega-3 yağ asitleri ve kardiyovasküler hastalığın primer ve sekonder önlenmesi [!Özet

 15. Deniz ürünleri saati. (N.d.). Http://www.seafoodwatch.org/

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407