Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlık açısından faydalar ve kahve içmenin riskleri

Sağlık açısından faydalar ve kahve içmenin riskleri

 1. Dünya çapında, uzmanlar insanların günde yaklaşık 2.25 milyar fincan kahve tükettiğini tahmin ediyor.

 2. Araştırmacılar diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, enflamatuar barsak hastalıkları ve karaciğer hastalıkları gibi durumlar için kahve içmenin faydalarına baktılar. Bu iddiaların bazılarını, ancak hepsini desteklemediğine dair kanıtlar var.

 3. Kahve, riboflavin (B-2 vitamini), niasin (B-3 vitamini), magnezyum, potasyum ve çeşitli fenolik bileşikler veya antioksidanlar dahil olmak üzere çok sayıda yararlı besin içerir. Bazı uzmanlar kahvedeki bu ve diğer içeriklerin insan vücuduna çeşitli şekillerde fayda sağlayabileceğini öne sürüyor.

 4. Bu makale, kahve içmenin sağlığa faydalarına, bu faydaları destekleyen kanıtlara ve kahve içmenin risklerine bakmaktadır.

Kahve içmenin 5 faydası

 1. Kahve içmek ile ilgili potansiyel sağlık yararları:

 2. Aşağıdaki bölümlerde bu avantajları daha ayrıntılı şekilde ele alıyoruz.

1. Kahve ve diyabet

 1. Kahve, tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 2. 2014 yılında, 48.000'den fazla kişi hakkında veri toplayan araştırmacılar, kahve tüketimini 4 yılda günde en az bir fincan artıranların, tip 2 diyabet riskinin% 11 daha düşük olduğunu tespit etti. alımlarını artırmayanlar.

 3. 2017'den itibaren yapılan bir meta-analiz, her gün dört ila altı fincan kafeinli veya kafeinsiz kahve içenlerin, tip 2 diyabet de dahil olmak üzere daha düşük bir metabolik sendrom riski taşıdığı sonucuna varıldı.

2.. Kahve ve Parkinson hastalığı

 1. Çeşitli çalışmalar, kahvede ve diğer birçok meşrubatta bulunan kafeinin Parkinson hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 2. Bir ekip, günde dört fincan kahve içen erkeklerin Parkinson hastası olmadıklarından beş kat daha düşük riskli olabileceği sonucuna vardılar.

 3. Ayrıca, bir 2012 çalışmasına göre, kahvede bulunan kafein Parkinson hastalarında hareketin kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

 4. 2017 meta analizinin bulguları, kahve tüketimi ile sigara içenler arasında bile Parkinson hastalığının düşük riski arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi. Bu ekip aynı zamanda kahve içenlerin Alzheimer gibi depresyon ve bilişsel koşulları yaşama ihtimalinin daha düşük olabileceğini buldu.

 5. Kafeinsiz kahve içmenin Parkinson hastalığının önlenmesine yardımcı olacağını kanıtlayacak kadar kanıt yoktu.

3. Kahve ve karaciğer kanseri

 1. İtalyan araştırmacılar kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini% 40 oranında azalttığını buldu. Sonuçlardan bazıları, günde üç bardak içki içen kişilerin% 50 daha düşük riskli olabileceğini göstermektedir.

 2. Ayrıca, 2019 tarihli bir literatür taraması "kahve alımının muhtemelen karaciğer kanseri riskini azalttığı" sonucuna vardı. [! 1777 => 1130 = 6!

 1. 2017'den gelen bir meta-analiz, herhangi bir tür kahvenin tüketilmesinin, karaciğer kanseri, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve siroz riskini azalttığı sonucuna vardı.

 2. Kahve tüketen insanlar da daha az safra taşı hastalığı riskine sahip olabilirler.

 3. 2014 yılında araştırmacılar, primer sklerozan kolanjit (PSC) ve primer biliyer sirozlu (PBC) insanlar arasında kahve tüketimine baktılar. Bunlar karaciğerdeki safra kanallarını etkileyen otoimmün durumlardır.

 4. PSC'li kişilerin şartsız olanlardan daha düşük bir kahve alımına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular. Kahve alımının PBC olan veya olmayan kişiler arasında farklı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktu.

 5. Ayrıca, bir 2014 çalışmasında kahve tüketimi ile viral olmayan hepatit ilişkili sirozdan daha düşük ölüm riski arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Araştırmacılar her gün iki veya daha fazla fincan kahve içmenin riski% 66 azaltabileceğini öne sürdüler. [! 1777 => 1130 = 7!

 1. Bir 2012 çalışmasında, ölçülü kahve içmenin veya günde yaklaşık 8 ons porsiyon tüketmenin kalp yetmezliğine karşı koruma sağlayabileceği sonucuna varıldı.

 2. Her gün orta derecede kahve içenlerin kalp yetmezliği riski% 11 daha düşük kalp yetmezliği riski altındaydı.

 3. Bir 2017 meta-analizinde, kafein tüketiminin, tansiyon dahil, kalp-damar sağlığı için en azından küçük bir faydası olabileceği bulundu.

 4. Ancak bazı çalışmalar, daha fazla kahve tüketen insanlarda daha yüksek düzeyde kan lipitleri (yağ) ve kolesterol buldu.

 5. Kafeinsiz kahvenin faydaları veya riskleri var mı? Buradan daha fazla bilgi edinin.

Besin değeri

 1. Normal siyah kahve (süt veya krema olmadan) kalorisi düşük. Aslında, tipik bir fincan sade kahve sadece yaklaşık 2 kalori içerir. Ancak, krema veya şeker eklemek kalorifik değeri artıracaktır.

 2. Kahve çekirdekleri de bir tür antioksidan olan polifenoller içeriyor.

 3. Antioksidanlar, vücudun doğal olarak bazı işlemlerin bir sonucu olarak ürettiği bir tür atık ürün olan serbest radikallerin vücuttan kurtulmasına yardımcı olabilir.

 4. Serbest radikaller toksiktir ve iltihaplara neden olabilir. Bilim adamları, inflamasyon ve tip 2 diyabet ve obezite dahil olmak üzere metabolik sendromun çeşitli yönleri arasında bağlantılar bulmuşlardır.

 5. Bazı araştırmacılar 2018’de kahvenin antioksidan içeriğinin metabolik sendromdan korunma sağlayabileceğini öne sürdüler. [! 1777 => 1140 = 8!

Riskler

 1. Çok fazla kahve içmek bazı olumsuz etkilere de neden olabilir. Aşağıdaki bölümlerde, bu risklerin bazılarını ele alıyoruz.

Kemik kırığı

 1. Bazı araştırmalar çok fazla kahve içen kadınların kemik kırığı riskinin daha yüksek olabileceğini göstermiştir.

 2. Kahve alımının daha yüksek olduğu erkeklerde ise biraz daha düşük bir risk var gibi görünüyor.

Hamilelik

 1. Araştırmacılar kahve tüketiminin hamilelik sırasında güvenli olamayacağını ekledi. Aslında, yüksek kahve tüketimi ile hamilelik kaybı, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum arasında bağlantı olduğuna dair bazı kanıtlar var.

Endometriozis

 1. Kahve içen kadınlar arasında endometriozis riski daha yüksek olabilir, ancak böyle bir bağlantıyı doğrulamak için yeterli kanıt yoktur.

Gastroözofageal reflü hastalığı

 1. Çok kahve içenler bu durumdan biraz daha yüksek bir risk alabilirler.

Anksiyete

 1. Yüksek miktarda kafein tüketmek, özellikle panik bozukluğu veya sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı riskini artırabilir. Daha az yaygın olarak, duyarlı kişilerde mani ve psikozu tetikleyebilir.

Akıl sağlığı

 1. 2016'dan bir çalışma, ergenlik döneminde kafein alımının yüksek olmasının beyinde kalıcı değişikliklere yol açabileceği sonucuna vardı.

 2. Araştırmanın arkasındaki bilim adamları, bunun yetişkinlikte endişe ile ilişkili durum riskini artırabileceğinden endişe duyduğunu belirtti.

Toksik maddelerin varlığı

 1. 2015 yılında araştırmacılar ticari kahvelerde nispeten yüksek seviyelerde mikotoksin buldular. Mikotoksinler, kahveyi doğal bir ürün olarak kirletebilecek toksik maddelerdir.

 2. Bazı insanlar kahvede bulunan bir başka kimyasal olan akrimalidin tehlikeli olabileceğinden endişe ediyor. Daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Özet

 1. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 2. 2017'den bir meta-analiz, çoğu insan için günde üç ila dört fincan kahve tüketmenin "genel olarak güvenli" olduğu sonucuna vardı ve bunu yapmanın aslında sağlık riskini azaltabileceği sonucuna varıldı. koşullar.

 3. Çalışma yazarları, sigaranın kahve içmenin yararlarını iptal edebileceği konusunda uyardılar.

 4. Kafein, kahvenin önemli bir özelliğidir, ancak kahve birçok bileşik içerir ve bunun farklı içme yöntemleri vardır. Bu, kahvenin bir kişiyi tam olarak nasıl etkilediğini ve hangi bileşenlerin hangi fayda ve risklere sahip olduğunu belirlemeyi zorlaştırır. [! 1777 => 1140 = 17!

 5. Hamile kadınlar ve kemik kırığı riski taşıyanlar kahveden uzak durmak isteyebilirler.

 6. Kahve almak istiyorsanız, o zaman çevrimiçi mükemmel bir seçim var.

 7. Kahve çekirdekleri için burada alışveriş yapın

 8. Çekilmiş kahve için buradan alışveriş yapın

 9. Hazır kahve için buradan alışveriş yapın

 10. En son Yvette Brazier tarafından Çar 10 Temmuz 2019 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 11. Garcia-Moraleja, A., vd. (2015). Ticari kahvede mikotoksinin eşzamanlı olarak belirlenmesi [!Özet

 12. Inoue, M., Tsugane, S. (2019). Kahve içmek ve karaciğer kanseri riskini azaltmak: Epidemiyolojik bulgular ve potansiyel mekanizmalar hakkında güncelleme [!Özet

 13. Lara, D.R. (2010). Kafein, ruh sağlığı ve psikiyatrik bozukluklar [!Özet

 14. Munoz, D.G., Fujioka, S. (2018). Kafein ve Parkinson hastalığı: Muhtemel bir tanısal ve patojenik atılım [!Özet

 15. Postuma, R. B., vd. (2012). Parkinson hastalığının tedavisinde kafein: Randomize kontrollü bir çalışma [!Özet

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407