Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Salatalığın sağlık yararları nasıl elde edilir

Salatalığın sağlık yararları nasıl elde edilir

 1. Hafif, canlandırıcı bir tada ve yüksek su içeriğine sahipler. Sıcak havalarda yemek serinletici ve hoş olabilirler ve dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olabilirler. Tuzlu yenir, ancak kesinlikle bir meyvedir.

 2. Hindistan'da antik çağlardan beri gıda ve tıbbi amaçlar için salatalıklar yetiştirildi ve uzun zamandan beri Akdeniz diyetinin bir parçası oldu.

 3. Türüne bağlı olarak, salatalık bir salatada dilimlenebilir veya bir bütün olarak atıştırmalık olarak yenilebilir veya bir yemekten sonra damağı temizleyebilir. Deri ile veya ciltsiz olarak tüketilebilirler.

 4. Salatalık aynı zamanda birçok güzellik ürününde de bulunuyor.

 5. Bu makale, salatalığın besin içeriğine, sağlık açısından olası yararlarına, salatalık yemenin veya kullanmanın ipuçlarına ve olası sağlık risklerine bakmaktadır.

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzeler çeşitli sağlık yararları sunar.

 2. Salatalık gibi bitki yiyecekleri, diğerlerinin yanı sıra, daha düşük bir obezite, diyabet, kalp hastalığı riskini artırırken, diğer yandan sağlıklı bir ten rengi, artan enerji ve sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik etti.

 3. Salatalıkların kimyasal profilinin onlara olası sağlık yararları sağladığı düşünülüyor.

1) Hidrasyon

 1. Çoğunlukla sudan oluşan ve önemli elektrolitler içeren salatalıklar, sıcak yaz aylarında veya bir antrenman sırasında ve sonrasında su kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Suya salatalık ve nane eklemek, su içmeyi daha çekici hale getirerek su tüketimini artırabilir.

 3. Dehidrasyon, sağlıklı bir bağırsağın korunması, kabızlığın önlenmesi ve böbrek taşlarının önlenmesi dahil birçok şey için önemlidir.

2) Kemik sağlığı

 1. Yeterli miktarda K vitamini alımı, kırılma olasılığı daha düşük olan sağlıklı kemiklerle ilişkilendirilmiştir.

 2. Bir bardak salatalık, 8,5 mikrogram (mcg) K vitamini sağlar. Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS), 19 yaş ve üzerindeki kadınların günde 90 mcg K vitamini tüketmelerini önerir. erkekler 120 mcg. Aynı zamanda kalsiyum içerir. K vitamini kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olur. Birlikte, bu besinler kemik sağlığının iyi olmasına katkıda bulunur.

3) Kanser

 1. Cucurbitaceae bitki familyasının bir üyesi olarak, salatalıklar, salata hücrelerinin çoğalmasını ve hayatta kalmasını önleyerek kanserin önlenmesine yardımcı olabilecek, salata küpü olarak bilinen yüksek düzeyde besin içerir.

 2. Salatalıklar, salata balığı A, B, C, D ve E içeriyor

 3. Şu anda cucurbitacins'i kullanan güncel bir anti-kanser tedavisi yok. Laboratuvar araştırması umut verici sonuçlar verdi, ancak antitümör etkilerini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

4) Kardiyovasküler sağlık

 1. Amerikan Kalp Birliği (AHA) insanları daha fazla lif tüketmeye teşvik ediyor, çünkü kolesterol birikimini ve bunun sonucunda ortaya çıkabilecek kardiyovasküler sorunları önleyebilir. Salatalıklar özellikle ciltte iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca potasyum ve magnezyum sağlarlar.

 2. AHA ayrıca yüksek tansiyonun önlenmesine yardımcı olmak için sodyumun azaltılmasını ve potasyum alımının arttırılmasını tavsiye eder.

 3. Salatalıktaki cucurbitacins, ateroslcerozun önlenmesine de yardımcı olabilir.

5) Diyabet

 1. Araştırmacılar, salatalıkların diyabetin kontrolüne ve önlenmesine yardımcı olabileceği sonucuna vardılar.

 2. Kabak, kabak, kavun ve diğer ilgili yiyecekler gibi salatalıklar, kan şekerindeki çivilerin azalmasına yardımcı olabilecek Cucurbita ficifolia içerir.

 3. Salatalık kabuğunun farelerde diyabet semptomlarına yardımcı olduğu bulundu.

 4. Bir teori, salatalıktaki salataların insülin salınımını uyardığı ve kan şekeri, hepatik glikojenin işlenmesinde kilit bir hormonun metabolizmasını düzenlediğidir.

 5. Ayrıca glisemik indekste (GI) düşük puan aldılar, bu da kan glukozunu artırabilecek karbonhidratlar eklemeden önemli besinler sağladıkları anlamına geliyor.

6) Cilt

 1. Salatalıkların antienflamatuar yararları olduğuna inanılıyor.

 2. Doğrudan cilt üzerinde kullanılan dilimlenmiş salatalık, şişliği, tahrişi ve iltihabı azaltan soğutma ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Güneş yanığı hafifletebilir. Gözlerin üzerine yerleştirilmiş, sabah şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilirler.

 3. Salatalık güzellik ipuçları şunları içerir:

 4. Toner: Suyu doğal bir toner için toplamak için harmanlama ve eleme. Deride 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Bu, büzücü özelliklere sahip olduğu ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olduğu söylenir.

 5. Yüz paketi: Kuru cilt ve siyah noktaların azaltılmasına yardımcı olan bir yüz paketi yapmak için eşit miktarda salatalık suyu ve yoğurt karıştırın.

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, 1 su bardağı çiğ dilimlenmiş salatalık, yaklaşık 52 gram (g) ağırlığında:

 2. Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini ve A vitamini içeriyor.

 3. Bir bardak salatalık K vitamini için günlük ödeneğin yüzde 11'ini sağlıyor.

 4. Salatalıklar ayrıca liganlar içerir. Araştırmalar bunların kalp-damar hastalıkları ve çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Tipleri

 1. En yaygın kullanılan salatalık türü, sera veya İngiliz salatalık denir. Koyu yeşil renkli, çok az tohumlu veya tohumsuzdur.

 2. Diğer türler:

 3. Ermeni veya yılan salatalıkları: Bunlar uzun ve bükülmüş. Cilt soluk oluklar ile ince ve koyu yeşildir. Bunlar genellikle dekapaj için kullanılır.

 4. Japon salatalıkları: Bunlar koyu yeşil ve dar. Cilt üzerinde küçük darbeler ile ince. Bütün olarak yenilebilirler.

 5. Kirby salatalık: Bunlar genellikle dereotu turşuları için kullanılır. İnce derileri ve küçük tohumları var ve çıtır çıtırlar.

 6. Limonlu salatalık: Bunlar soluk tenli, limon büyüklüğünde. Tadı tatlı ve hassastır.

 7. Farsça salatalık: Bunlar, sera salatalıklarından daha kısa ve yağlıdır. Onlar yemek gevrek.

 8. Yabani salatalık veya Echinocystis lobata, Kuzey Amerika’ya özgü hızlı büyüyen bir bitkidir. Bahçıvanlar genellikle bir ot olarak görürler. Bu yenilebilir değil.

Salatalık almak ve saklamak için ipuçları

 1. Salatalıklar buzdolabında 1 haftaya kadar saklanabilir.

 2. Bazı salatalıklar toplandıktan sonra balmumu kaplamayla muamele edilir. Bunları saklamadan önce yıkamayın, tüketmeden önce iyice yıkayın veya soyun. Kıvrılmış veya solmuş uçlu salatalıklardan kaçının.

Tarifler

 1. Salatalıklar çiğ olarak en iyi tüketilir. Hafif bir tadı var ve bu da onları salata veya sandviçlere mükemmel bir katkı yapan harika bir krizi.

 2. Aşağıdakileri deneyin:

Riskler

 1. Kaushik, U., Aeri, V., Mir, S.R. (2015 Ocak). Kabakitasinler - Tıbbi yönden bir anlayış doğadan yol açar. Farmakognozi İnceleme 9 (17), 12-18. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441156/

 2. Dyer, M.H. (n.d.). Yabani salatalık asma - yabani salatalık kontrolü hakkında bilgi edinin. Https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/weeds/wild-cucumber-control.htm

 3. K vitamini (2016, 11 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/

 4. Salatalıktan 5 harika fayda. (N.d.). Https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/cucumber.html

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 7. Bazı insanlar bazı salatalık türlerini sindirimi zor buluyor, ancak çoğu market raflarında görülen geleneksel, büyük salatalık bazen "burpless" olarak da bilinir, çünkü sindirimi daha kolaydır.

 8. K vitamini bakımından nispeten yüksek olması, salatalık tüketiminin yüksek olması kanın pıhtılaşması üzerinde etkili olabilir. Warfarin veya Coumadin veya benzeri kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler, bir doktora danışmadan aniden salatalık alımını artırmamalıdır.

 9. Çevresel Çalışma Grubu (EWG) her yıl Kirli Düzine olarak bilinen en yüksek pestisit kalıntı seviyesine sahip meyve ve sebzelerin bir listesini çıkarır.

 10. Haşere ilacı kalıntı listesinde salatalıklar yüksektir.

 11. EWG pestisitlere maruz kalma riskini azaltmak için organik salatalık satın almasını önerir.

 12. Bazı kabakgillerin toksik olduğu bilinmektedir. Bunları tüketmek tehlikeli olabilir. İnsanların salatalıkların üzerinde büyüdüğü bitkileri yememeleri tavsiye edilir ve aynı aileden bazı meyveler, yani şişe kabağı hastalığa neden olmuştur.

 13. Hergün salatalıktaki salatalık konsantrasyonlarının toksisiteye neden olma olasılığı yoktur ve besinsel faydaları tarım ilacı ya da doğal zehirlenme risklerinden çok daha fazladır.

 14. Alghasham, A.A. (2013, Ocak). Cucurbitacins - kanser tedavisi için umut verici bir hedef. Uluslararası Sağlık Bilimleri Dergisi. 7 (1): 77-89. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612419/

 15. Temel rapor: 11205, Salatalık, kabuklu, çiğ. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2958

 16. Salatalığın gözler, saç ve cilt için yararları. (N.d.). Http://www.healthbeautytips.net/beauty-benefits-of-cucumber-for-eyeshair-and-skin.htm

 17. Salatalık. (N.d.). Http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice dbid = 42

 18. Salatalık, kabuğu, kabuğu ile. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2958

 19. Dixit, Y., Kar, A. (2010, Eylül). Erkek farelerde alloksan kaynaklı diabetes mellitus'ta üç sebze kabuğunun koruyucu rolü. İnsan Beslenmesi için Bitki Gıdaları 65 (3), 284-9. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20614191

 20. Lowcock, E.C., Cotterchio, M., Boucher, B.A. (2013, 14 Ocak). Zengin bir ligan kaynağı olan keten tohumu tüketimi, meme kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Kanser Kontrol Neden Ediyor. Cilt 24, Sayı 4, sayfa 813-816. Http://link.springer.com/article/10.1007/s10552-013-0155-7

 21. EWG'nin 2016 Üretim Pestisitlerine Yönelik El Kitabı. (2016). Https://www.ewg.org/foodnews/summary.php

 22. K vitamini içeren besinler (2016, Aralık). Http://www.coumadin.bmscustomerconnect.com/servlet/servlet.FileDownload?file=00Pi000000bxvTFEAY

 23. Mukherjee, P.K., Nema, N.K., Sarkar, B.K. (2012, 23 Ekim). Salatalığın fitokimyasal ve terapötik potansiyeli. Fitoterapia. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23098877

 24. Murad, H., Nyc, M / A. (2012). Salatalıkların sağlık ve cilt bakımı için potansiyel yararlarını değerlendirme. Yaşlanma Araştırma ve Klinik Uygulama Dergisi. Http://www.jarcp.com/3050-evaluating-the-potential-benefits-of-cucumbers-for-improved-health-and-skin-care.html

 25. Pearson, D.A (2007, Ekim). Kemik sağlığı ve osteoporoz: Antikoagülanlar tarafından K vitamininin ve potansiyel düşmanlığın rolü. Clinial Pratiğinde Beslenme 22 (5), 517-44. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17906277

 26. Salatalık çeşitleri. (2015, 2 Ağustos). Http://www.berkeleywellness.com/healthy-eating/food/article/types-cucumbersDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407