Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Salatalık suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Salatalık suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

  Salatalık suyunun faydaları

  1. Aşağıdakiler salatalık suyunun bazı faydalarıdır:

  Hidrasyon

  1. ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, insan vücudunun düzgün çalışması ve genel sağlığını korumak için yeterli suya ihtiyacı var.

  2. Kadınların 2,2 litre (9 bardak) içmeleri gerekir ve erkekler her gün 3 litre (13 bardak) su isterler.

  3. Hastalık veya sıcaklıklar nedeniyle çok fazla terleme, egzersiz veya sıvı kaybetme sırasında bir kişinin sıvı ihtiyacı artabilir.

  4. Salatalık suyu içmek, bir kişinin günlük su alımını sayar ve salatalık, tat tomurcuklarını eğlendirmek için ekstra bir lezzet katar.

  Kilo kaybı

  1. Şekerli gazlı içecekler, meyve suları ve sporcu içecekleri kalori ve şeker bakımından yüksektir. Salatalık suyu ise neredeyse sıfır kaloriye sahiptir. Bir kişinin boş kalori ilave etmeden aromalı içeceklerin tadını çıkarmasını sağlar.

  2. Ayrıca, bazı insanlar ihtiyaç duydukları her şey bir bardak su olduğunda susuzluğa karışabilir ve atıştırma veya aşırı yemeğe son verebilir. Aç hissettiğinde, açlık sicimlerinin uzağa gidip gitmediğini görmek için önce bir bardak salatalık suyu iç.

  3. Doğru şekilde hidratlanmış olmak, aynı zamanda bir insanın kendilerini dolgun hissetmesine de yardımcı olabilir, bu da onları gereksiz atıştırmalardan kurtarır.

  Antioksidanlar

  1. Oksidatif hasar, kanser, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere her türlü hastalığa yol açabilir. Antioksidanlar oksidatif strese karşı hücre hasarını önlemeye ve geciktirmeye yardımcı olur.

  2. Antioksidanlar ve diğer besinlerde salatalıklar yüksektir. Bunları suya ekleyerek bir bardak suyu daha besleyici ve antioksidan bakımından zengin yaparlar.

  3. Salatalıklar, aşağıdaki antioksidanlar bakımından zengindir:

  Kan basıncı

  1. Sodyum bakımından yüksek ve potasyumun düşük olduğu bir diyet yüksek kan basıncına neden olabilir, bu yüzden diyetteki potasyum da kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir.

  2. Salatalıklar mükemmel bir potasyum kaynağıdır, salatalık suyunu vücuda daha fazla potasyum eklemek, daha iyi bir sodyum-potasyum dengesi oluşturmak ve potansiyel olarak düşük kan basıncı oluşturmak için iyi bir yol yapar.

  Kanser önleme

  1. Salatalıklar, kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek flavonoidler bakımından zengin. Kanser Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan 2012 araştırmasına göre, salatalıklarda bulunan diyet flavonoid fisetin prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

  Kas sağlığı

  1. Potasyum kas enerjisinin anahtarıdır ve kas iyileşmesine yardımcı olabilir. Salatalık iyi bir potasyum kaynağıdır, salatalık suyunu aktif bir kişi ve ağrılı kasları olan insanlar için iyi bir seçim haline getirir.

  Sağlıklı cilt

  1. Doğru hidrasyon vücudun toksinleri temizlemesine ve cildi sağlıklı tutmasına yardımcı olabilir. Salatalık sivilce ve diğer cilt problemlerine yardımcı olabilecek B vitamini bakımından da zengin.

  Kemik sağlığı

  1. Salatalıklar yüksek düzeyde K vitamini içerir. Vitamin K vücudun sağlıklı kemikler ve dokular yapmak için proteinler oluşturmasına yardımcı olmak için esastır. Kemik gücünü artırabilir, kırıkları azaltabilir ve osteoporozu olanlara fayda sağlayabilir.

  Salatalık suyu nasıl yapılır

  1. Bu salatalık suyu tarifini deneyin:

  2. Malzemeler

  Salatalık suyunun daha lezzetli hale getirilmesi

  1. Aynı yararları korurken daha da lezzetli hale getirmek için salatalık suyuna aşağıdaki bileşenlerden herhangi birini eklemeye çalışın:

  Paket servis

  1. Salatalık suyu çok nemlendirici bir içecektir. Kilo kaybı, kan basıncını düşürmek, kemik sağlığına yardımcı olmak ve cilt sağlığını iyileştirmek gibi birçok potansiyel sağlık yararına sahiptir.

  2. Yapması basittir ve insanlar istedikleri zaman tadını çıkarabilirler.

  3. Son yazılan Çar 14 Kasım 2018 tarihinde yayınlandı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

  4. Adhami, V.M., Lall, R.K., Muhtar, H. (2012, Nisan). Özet 612: Prostat kanserinin tedavisi ve önlenmesi için diyet flavonoid ve yeni mTOR inhibitörü olan Fisetin [!Özet

  5. Antioksidanlar: Derinlemesine. (2016, 4 Mayıs). Https://nccih.nih.gov/health/antioxidants/introduction.htm

  6. Temel rapor: 11205, salatalık, kabuklu, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11205?

  7. Potasyum yüksek kan basıncını kontrol etmeye nasıl yardımcı olabilir? (2016, 31 Ekim). Http://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/how-potassium-can-help- kontrol yüksek tansiyon

  8. Açlığa karşı susuzluğa: Farkı anlamanız için ipuçları. (n. d.) Https://pkdcure.org/blog/hunger-vs-thirst/

  9. Kilo vermekle mi ilgileniyorsunuz? (2018, 31 Ekim). Https://www.nutrition.gov/weight-management/strategies-success/interested-losing-weight

  10. Jahns, L. (2016, 13 Ağustos). Su: Sağlıklı bir kış diyetinin önemli bir parçası. Https://www.ars.usda.gov/plains-area/gfnd/gfhnrc/docs/news-2012/water-an-important-part-of-a-healthy-winter-diet/

  11. K vitamini (2016, 13 Nisan). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-Consumer/

  12. Su beslenmesi. (2016, 5 Ekim). Https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/nutrition/index.html

  13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

  14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407