Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Salatalık Suyunun Faydaları: Kaymaya Başlamak için 7 Neden

Bakış

 1. Salatalık suyu artık sadece kaplıcalar için değil. Daha fazla insan evde bu sağlıklı, serinletici içeceğin tadını çıkarıyor ve neden olmasın? Lezzetli ve yapımı kolaydır.

 2. İşte salatalık suyunun vücudunuza fayda sağladığı yedi yol.

Sulu.

 1. Vücudunuz susuz düzgün çalışamıyor. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi'ne göre, çoğu insan günde altı ila sekiz bardak su içmeyi hedeflemelidir. Gün boyunca su içmemiz gerektiğini biliyoruz, ancak bazen sade su sıkıcı hale geliyor. Salatalık eklemek, biraz daha fazla lezzet verir ve daha fazla içmenizi teşvik eder.

Kilo kaybı.

 1. Kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerli gazozları, spor içeceklerini ve meyve sularını salatalık suyuyla değiştirmek diyetinizden ciddi miktarda kalori almanıza yardımcı olabilir.

 2. Hidratlı kalmak, kendinizi tam hissetmenize yardımcı olur. Bazen vücudunuz açlıkla susuzluğu karıştırır. Gerçekten susadığınızda, aç olduğunuzu hissedebilirsiniz.

 3. Farkı nasıl bileceksiniz? İlk önce uzun bir bardak salatalık suyuna ulaşın. İçkinizi bitirdikten sonra açlığınız kaybolursa, susadınız. Eğer hala açsanız, o zaman aç olduğunu anlarsınız.

Antioksidanlar.

 1. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin hücre hasarını önlemeye ve geciktirmeye yardımcı olan maddelerdir. Oksidatif stres aşağıdaki gibi kronik durumlara yol açabilir:

 2. Araştırmalar, antioksidanların bu hasarı tersine çevirebileceğini veya durdurabileceğini göstermiştir. Bu yüzden her bir meyve ve sebzeyi antioksidanları yüksek almalısınız. Salatalık bu kategoriye girer. Onlar zengin:

Kanseri önler.

 1. Bazı erken araştırmalar salatalıkların kansere karşı mücadelede yardımcı olabileceğini gösteriyor. Antioksidanların yanı sıra, salatalıklarda ayrıca kabakurbitazin adı verilen bileşikler ve lignans adında bir besin grubu da bulunur; bu da bizi kanserden korumada rol oynayabilir. Kanser Araştırmaları Dergisi'ndeki bir çalışma, salatalıklarda bulunan diyet flavonoid fisetin'in prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kan basıncı.

 1. Yüksek tansiyona katkıda bulunan bir faktör, diyetinizde çok fazla tuz (sodyum) ve çok az potasyum bulunmasıdır. Fazla tuz, vücudunuzun kan basıncını yükselten sıvı tutmasına neden olur. Potasyum, böbrekler tarafından tutulan sodyum miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir elektrolittir.

 2. Salatalıklar iyi bir potasyum kaynağıdır. Salatalık suyu içmek vücudunuzun daha fazla potasyum almasına ve potansiyel olarak kan basıncınızın düşmesine yardımcı olur.

Sağlıklı cilt.

 1. Salatalık suyu, cildinizi içten içe yatıştırmaya yardımcı olabilir. Hidratlı kalmak vücudunuzun toksinleri temizlemesine ve sağlıklı bir cilt sağlamanıza yardımcı olur. Salatalık, akne tedavisinde kullanılan pantotenik asit veya B-5 vitamininde de yüksektir. Bir fincan dilimlenmiş salatalık, önerilen günlük B-5 vitamini değerinin yaklaşık yüzde 5'ine sahiptir.

Sağlığı.

 1. Salatalık K vitamini bakımından yüksek. Aslında, bir bardak dilimlenmiş salatalık önerilen günlük değerin yaklaşık yüzde 19'una sahip. Vücudunuzun, sağlıklı kemikler ve dokular yapmak için gerekli proteinleri oluşturmaya yardımcı olmak ve ayrıca kanınızın pıhtılaşmasını sağlamak için K vitaminine ihtiyacı vardır. Bu vitamini almanın salatalık suyunu tazelemekten daha iyi bir yolu var mı?Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407