Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Salamura marulunun sağlığa yararları nelerdir?

Salamura marulunun sağlığa yararları nelerdir?

 1. Marul içindeki vitaminler ve mineraller bazı sağlık yararlarına katkıda bulunabilir ve diyete romaine eklemenin birçok basit yolu vardır.

 2. Bu makalede, marulun besin içeriğine, ne gibi sağlık yararları sunabileceğine ve bunu yemeklerde nasıl kullanabileceğimize bakacağız.

Marul nedir?

 1. Roma marul, aynı bitkiden kaynaklansa da tipik salata marulunun bir çeşididir.

 2. Fransa adı marulun Roma'da keşfedildiğini ve marulun Akdeniz ikliminde iyi bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

 3. Romaine yaprakları uzun ve marulun köküne doğru sivriler. Yaprakların üst kısmı daha koyu yeşil renktedir ve alt yapraklardan daha çürüktür.

 4. Marulun dibine doğru, yapraklar daha sertleşir ve marulun kendine özgü tadını veren, hafif acı bir sıvıyla doldurulmuş kalın, beyaz kaburgalara sahiptir.

 5. Bu acı sıvının miktarı saptan aşağı artar, bu yüzden birçok insan bu acı çekmekten kaçmak için yaprakların en kalın kısmını atar.

Beslenme bilgisi

 1. Benzersiz romaine harika bir tatma yaprağından çok daha fazlasıdır. Bazı insanlar marulun besini olmadığını düşünebilirken, marulun vitamin ve minerallerle doludur.

 2. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, kıyılmış marul marullarının her birinin sadece 8 kalorisi var. Aynı zamanda oldukça yüksek bir su içeriğine sahiptir. Her marul marul bardağı yaklaşık 44 gram su veya yaklaşık 1.5 ons içerir.

 3. Roma marul karbonhidrat, şeker ve lif bakımından düşük.

 4. Romain, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi iyi miktarda sağlıklı mineral içerir. Bardak başına sadece 4 miligram sodyum içerdiğinden, sodyum alımlarını kontrol etmek isteyen insanlar için de güvenlidir.

 5. Değerli minerallere ek olarak, marul da vitaminlerle doludur. Romaine marul, vücudun A vitaminine dönüşmesini sağlayan yüksek düzeyde K vitamini ve beta karoten içerir. Yeşil yaprak ayrıca iyi seviyede folat, C vitamini ve molibden içerir.

Olası sağlık yararları

 1. Marul marul yemek, yüksek besin yoğunluğu ve düşük kalorili içeriği nedeniyle diyetle ilişkilidir.

 2. Aslında, maruldaki besinler ve mineraller düzenli olarak yiyenlere fayda sağlayabilir.

 3. Antioksidanlar

 4. Roma marul, vücuttaki birçok sistemin dengelenmesinde ve korunmasında kilit rol oynayan antioksidan C ve A vitamini ile doludur.

 5. Bunu kısmen vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu hasarlarla mücadele ederek yapıyorlar. Serbest radikaller, işlenmiş gıdaları yemekten çevresel toksinleri solumasına kadar bir dizi faktör tarafından üretilir. Kontrol edilmezse, bu hasar zamanla birikebilir ve yaşlanma ve diğer sağlık koşullarının belirtilerine katkıda bulunabilir.

 6. Marul içindeki vitaminler, bir kişinin bağışıklık sisteminin kurulmasına ve bu sağlık sorunlarına karşı korunmasına yardımcı olabilir.

 7. Kalp ve dolaşım sağlığı

 8. Marulda bulunan yüksek düzeyde A vitamini ve C vitamini nedeniyle, marul kalp sağlıklı bir beslenme planına harika bir katkı olabilir. Bu iki antioksidan, kolesterolün atardamarlarda birikmesini ve plak oluşturmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 9. Fransa’daki folat ciddi kalp komplikasyonlarını önlemeye de yardımcı olabilir. Bunu kimyasal homosisteini parçalayarak vücuttan uzaklaştırmak için yapar.

 10. Nutrition Journal'da yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi, yüksek düzeyde homosistein kalp rahatsızlıkları ile bağlantılıdır. Tek başına yiyeceklerden folat, bu kimyasalın kontrol altında tutulması için yeterli değildir, ancak daha geniş bir kalp sağlığı uygulamasıdır.

 11. Romaalı marul aynı zamanda kalp sağlıklı mineral potasyum bakımından da zengin. Potasyum, kalp kası gibi kaslara düzenli aralıklarla yardımcı olur. BMJ'ye gönderilen bir inceleme, daha yüksek seviyelerde potasyumun kan basıncını düşürmede ve inme riskini azaltmada yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

 12. A vitamini genel olarak göz sağlığıyla bağlantılıdır ve marul gibi A vitamini yönünden zengin yiyecekler, insanlar yaşlandıkça göz bozukluklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 13. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), birçok tesiste bulunan beta-karoten tüketiminin, bunun önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyon adı verilen bir durumu önlemeye yönelik yararlı bir adım olabileceğini belirtmektedir. yaşlanma nedeniyle körlük.

 14. Kanser önleme

 15. Fransa’da bulunan antioksidanlarla birlikte, yapraklı yeşil de vücudu kansere karşı yüksek folat sayısından koruyabilir.

 16. Gıdada doğal olarak bulunan folatların, çeşitli kanser formları riskini azaltmaya yardımcı olabileceği NIH durumu.

Olası sağlık riskleri

 1. Roma marulu, herkes ikna olmamakla birlikte, çeşitli bir diyetin sağlıklı bir parçası olarak kabul edilir.

 2. Bazıları, yanlış tarım uygulamalarının, marul marulunun Salmonella veya E. coli gibi bakterilerle kirlenme riskini artırabileceğini öne sürüyor.

 3. Başka bir sağlık sorunu, ağır metallerin topraktan emilmesidir. Çevresel İzleme ve Değerlendirme bölümünde yayınlanan bir çalışmada, marul marulunun topraktan ağır metalleri alabildiğini tespit ettik.

 4. Bu ağır metaller daha sonra onları yiyen kişinin vücuduna geçebilir, bu da sağlık riski olabilir. Bazı insanlar organik marul alarak bu mümkün olduğunca kaçınmayı tercih eder.

Marul marulunu kullanma

 1. Romaine, ondan en fazla besini alabilmek için satın alındıktan sonraki birkaç gün içinde tüketilmesi gereken canlı bir yeşildir. Mağazada veya çiftçi pazarında romaine seçerken, daima sağlıklı, canlı yapraklar arayın.

 2. Kullanılacak yaprakların her birini çekerek ve yüzeydeki tüm kirleri ya da kiri durulayarak kullanmadan önce marulları iyice yıkayın. Veya, marulun suyunu kısaca suya batırın ve kiri çıkarmak için yapraklara hafifçe masaj yapın ve sonra bir bulaşık bezi ile veya bir salata döndürücüsünde kurutun.

 3. Romaine yaprakları tariflere göre kıyılmış veya tümüyle kullanılabilir.

Yemek tarifi fikirleri

 1. Romaine marul genellikle belirli bir yiyecekle ilişkilendirilir - Sezar salatası. Sezar salatası, başlı başına lezzetli bir yemek veya dolum başlangıç ​​olarak kullanılabilir.

 2. Sezar salatası yapmak, romaine'i 1 inçlik parçalara doğrama ve onları bir avuç krutonlu büyük bir karıştırma kabına eklemeyi içerir.

 3. İstenen miktarda pansuman ile birlikte parmesan peyniri ve karabiberi kaseye alın veya rendeleyin.

 4. Salata enfes sosu ile kaplanana kadar malzemeleri karıştırın. Sezar salataları tipik olarak tavuk veya karides gibi proteinlerle de doldurulur.

 5. Eklenen peynir, kruton ve salata sosu, kalori alımını azaltmak isteyen herkes için sorun olabilir.

 6. Aynı 1-inç marul topaklarını alarak ve zeytinyağı, tuz, karabiber ve limon suyuyla onları atarak bir marul salatası daha basit bir versiyonunu yapmak mümkün. Çoğu diyet planına uygun bir yemek yapmak için bir parça yağsız tavuk veya pişmiş soya peyniri ekleyin.

 7. Roma usulü marul, yemeklere daha fazla besin katmanın bir yolu olarak taco ve burgerlerde marulun da yerini alabilir.

 8. Marul yemek için eşsiz bir yol için, ızgara marul yemek tarifleri arayın.

 9. Karbonhidrattan kaçınmak isteyen insanlar için, marul marulunun yapısı, tacoyu kendisi barındırmak için mükemmel bir şekil verir. İnsanlar büyük yaprakları burger sarımları olarak da kullanabilirler.

Paket servis

 1. Roma marulu dengeli beslenmenin sağlıklı bir parçası olabilir ve düzenli olarak yenmesi halinde daha fazla sağlık yararı sağlayabilir.

 2. Yapraklı yeşildeki düşük kalorili ve yüksek besin ve mineral içeriğinin kombinasyonu onu mükemmel, sağlıklı bir elyaf yapar.

 3. En son Çar 18 Ekim 2017 tarihinde gözden geçirilen makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Aburto, N.J., Hanson, S., Gutierrez, H., Hooper, L., Elliot, P., Cappuccio, F.P. (2013, 4 Nisan). Potasyum alımının artmasının kardiyovasküler risk faktörleri ve hastalığa etkisi: Sistematik inceleme ve meta-analizler. BMJ, 346, f1378. Http://www.bmj.com/content/346/bmj.f1378

 5. Temel rapor: 11251, marul, cos veya marul, çiğ. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3001

 6. Folate [!Bilgi sayfası

 7. Ntzala, G., Koukoulakis, P.H., Papadopoulos, A.H., Leotsinidis, M., Sazakli, E., Kalavrouziotis, I.K. (2012, 17 Ekim). Çamur etkisi altında kirlilik yük endeksi, transfer faktörü ve konsantrasyon faktörü arasındaki ilişkiler. Çevresel İzleme ve Değerlendirme, 185 (6), 5231-5242. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23073727

 8. Vitamin A [!Bilgi sayfası

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407