Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlığa faydaları ve soğan riskleri

Sağlığa faydaları ve soğan riskleri

 1. Soğanlar büyüklük, şekil, renk ve tat bakımından değişebilir. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğandır. Tatlar, sıklıkla büyüdükleri ve tüketildikleri mevsime bağlı olarak keskin, baharatlı ve keskin olan tatlı ve sulu olabilirler.

 2. Dünya çapında her yıl 105 milyar liralık soğan toplandığı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre, Çin en büyük üretici.

 3. Soğan tüketmenin sağlığa faydaları, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmak, ruh halini iyileştirmek ve cilt ve saç sağlığını korumaktır.

Faydaları

 1. Her tür meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Birçok çalışma, soğan gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının genel ölüm, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını öne sürdü. [! 3132 => 1140 = 2!

Kanser

 1. Allium sebzeleri kanser, özellikle mide ve kolorektal kanserler ile ilgili olarak kapsamlı bir şekilde çalışıldı. Yararlı ve önleyici etkileri, kısmen zengin organosülfür bileşiklerinden kaynaklanmaktadır.

 2. Bu bileşiklerin kanseri inhibe ettiği mekanizma bilinmemektedir, ancak hipotezler arasında tümör büyümesi ve mutajenezin inhibisyonu ve serbest radikal oluşumunun önlenmesi yer alır. Soğanlar, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olan C vitamininin güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Kolon kanseri

 1. Tüm meyve ve sebzelerden yüksek lif alımı, kolorektal kanser riskini azaltır. Bir çalışma, haftada 7 porsiyondan fazla soğan tüketmenin kolorektal kanserdeki bir düşüşle ilişkili olduğunu göstermiştir.

Prostat kanseri

 1. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi tarafından yayınlanan bir makalede, araştırmacılar allium sebze alımı ve prostat kanseri arasındaki ilişkiyi araştırmak için popülasyona dayalı, vaka kontrollü bir çalışma kullandılar. Allium sebze alımı en yüksek erkeklerin prostat kanseri riskinin en düşük olduğunu buldular.

Yemek borusu ve mide kanseri

 1. Allium sebzelerin sık alımının özefagus ve mide kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Ankete dayalı birkaç insan araştırması, alliumları tüketmenin potansiyel koruyucu etkilerinin yanı sıra allium bileşiklerinin hayvan deneylerinde tümör inhibisyonu raporları olduğunu göstermiştir.

Uyku ve ruh hali

 1. Soğan içinde bulunan folat, depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Homosistein kanın ve diğer besin maddelerinin beyine ulaşmasını önler ve folat bu kimyasalın birikmesini önler. Aşırı homosistein aynı zamanda sadece ruh halini değil, aynı zamanda uyku ve iştahı da düzenleyen iyi hissettiren hormon serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimine müdahale eder.

Cilt ve saç

 1. Soğan, C ve C vitamini bakımından cilde ve saça yapı sağlayan kollajen inşası ve bakımı için gerekli olan yüksek miktardadır.

Beslenme

 1. Soğanlar, besinler bakımından yoğun bir besindir, yani kalorileri düşük olsalar da, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi faydalı besinlerde yüksek oldukları anlamına gelir.

 2. Bir bardak kıyılmış soğan yaklaşık 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 0 gram kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein, ve C vitamini, B6 vitamini ve manganez için günlük değerin yüzde 10'u veya daha fazlası.

 3. Soğanlar az miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor ve potasyum ve antioksidanları quercetin ve sulfur içerir.

Riskler

 1. Soğan tüketiminin riski asgaridir. Ancak, aksi takdirde sağlıklı olabilecek tüm yiyeceklerde olduğu gibi, aşırı tüketim potansiyel sağlık riskleriyle birlikte gelir. Alerji hastaları da soğan tüketmekte sorun yaşayabilirler.

 2. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak bir diyet yemek en iyisidir.

Diyetteki soğan

 1. Soyulmadan önce kuru ve sert, az kokusuz ve katı olan soğanları arayın.

 2. Soğan eklemek, fazladan kalori, yağ veya sodyum ilave etmeden yemeğe lezzet katmanın harika bir yoludur.

 3. Birçok mutfakta temel bir malzemedir ve çoğu yemekle iyi bir şekilde eşleşirler. Doğranmış ve taze olarak sandviç veya salatalar için üst kısım olarak kullanılabilir ve salsas ve diplere eklenebilir.

 4. Birincil madde olarak soğan içeren tarifler şunları içerir:

 5. Sote edilebilir, kızartılabilir, ızgara yapılabilir veya karamelize edilebilir.

Gözlerde soğan ve gözyaşı

 1. Soğanın, keserken veya keserken sizi ağlattığı bilinmektedir. Bu, syn-Propanethial-S-oksit adı verilen bir gazın varlığından kaynaklanmaktadır.

 2. Bir lakriatuar ajan olarak adlandırılan, gözyaşlarına neden olan veya gözlerini sokan bir şey gibi davranan bileşik bir sıvıdır.

 3. Nature’da yayınlanan bir araştırma, "tiyosülfinat verimini arttırırken lakriatuvar faktör sentaz genini baskılayarak lakriatuvar olmayan bir soğan geliştirmenin mümkün olabileceğini" belirtti. [! 3132 => 1140 = 12!

 4. Alliinazın kendisini aşağı doğru düzenlemesinin kendisi de lakriatuvar olmayan bir soğuğa yol açsa da, lezzet ve besin değeri tehlikeye girebilir. "

 5. Soğan gözyaşlarından kaçınmaya yardımcı olacak birkaç yol var, bunlar:

 6. Seni ağlamayan bir soğan olarak görmek o kadar iyi tadamayabilir, belki de genellikle zarar vermediği için soğan keserken potansiyel gözyaşlarıyla baş etmek en iyisidir.

 7. Çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz çeşitli soğan ve soğan ürünleri bulunmaktadır.

 8. En son 19 Aralık 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Abdel-Maksoud, G., El-Amin, A.R. (2011). Eski Mısır'da mumyalama süreçlerinde kullanılan malzemelere genel bakış. Akdeniz Arkeolojisi ve Arkeometrisi, 11 (2), 129-150. Http://maajournal.com/Issues/2011/pdf/Maksoud.pdf

 10. Soğanlar hakkında her şey. (N.d.). Https://www.onions-usa.org/all-about-onions/history-of-onions

 11. Blok, E. (2010). Sarımsak ve diğer Alliums: lore ve bilim. Kraliyet Kimya Derneği. Https://books.google.com.tr/books?hl=tr lr = id = 6AB89RHV9ucC oi = fnd pg = PA434 dq = Sarımsak + ve + Diğer + Alliums'lerden alındı: + + Lore + ve + + + Bilim ots = wtIk3CXkTq sig = b6AY3oGmtuMSEMJLvrvL3MeqPHE # v = onepage q = Sarımsak% 20 ve% 20% 20Alliums% 3A% 20% 20% 20% ve% 20% 20Science f = false

 12. Gao, C.M., Takezaki, T., Ding, J.H., Li, M.S., Tajima, K. (1999). Allium Sebzelerinin Hem Özefagus hem de Mide Kanserine Karşı Koruyucu Etkisi: Çin'in Jiangsu Eyaletindeki Yüksek Salgın Alanın Eşzamanlı Bir Vaka Referans Çalışması. Japon Kanser Araştırmaları Dergisi, 90 (6), 614-621. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1349-7006.1999.tb00791.x/abstract

 13. Hsing, A.W. Chokkalingam, A.P., Gao, Y.T., Madigan, M.P., Deng, J., Gridley, G., Fraumeni, J.F. (2002). Allium sebzeleri ve prostat kanseri riski: Populasyona dayalı bir çalışma. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi, 94 (21), 1648-1651. Https://academic.oup.com/jnci/article/94/21/1648/2912294/Allium-Vegetables-and-Risk-of-Prostate-Cancer-A

 14. Nicastro, H.L., Ross, S.A., Milner, J.A. (2015). Sarımsak ve soğan: Kanser önleme özellikleri. Kanser Önleme Araştırması (Philadelphia, Pa.), 8 (3), 181-189. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366009/

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407