Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlığa faydaları ve çikolatanın riskleri

Çayın sağlığa faydaları ve riskleri

 1. Çikolata, tropikal Theobroma kakao ağacı tohumlarından üretilir. En erken kullanımı Mesoamerica'daki Olmec medeniyetine dayanıyor.

 2. Avrupa’nın Amerika’yı keşfetmesinden sonra, çikolata daha geniş dünyada çok popüler oldu ve talebi patladı.

 3. Çikolata o zamandan beri eşsiz, zengin ve tatlı tadı sayesinde milyonlarca kişinin zevk aldığı popüler bir gıda ürünü haline geldi.

 4. Ama çikolata yemenin sağlığımız üzerinde nasıl bir etkisi var?

 5. Çikolata ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Son araştırmalar çikolatanın bazı sağlık yararları olabileceğini öne sürüyor. Çikolata, fazla yağ ve şeker içeriği nedeniyle çok fazla kötü baskı almaktadır. Tüketimi akne, obezite, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı ve diyabet ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Bununla birlikte, Hollanda Tıp Dergisi'nde yayınlanan çikolatanın sağlık etkilerine bakıldığında, hepsi kötü haber değil.

 3. Yazarlar, çikolatadaki ana bileşen olan kakaonun biyolojik olarak aktif fenolik bileşikler içerdiğini keşfettiğine işaret ediyor.

 4. Bu, insanların çikolata hakkındaki görüşlerini değiştirdi ve yaşlanmayı ve oksidatif stres, kan basıncı düzenlemesi ve ateroskleroz gibi koşulları nasıl etkileyebileceği konusunda araştırmaları teşvik etti.

 5. Çikolatanın antioksidan potansiyeli çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Koyu çikolatada olduğu gibi kakao içeriği arttıkça, faydaları da artar. Bitter çikolata ayrıca daha az yağ ve şeker içerebilir, ancak etiketi kontrol etmek önemlidir.

 6. Çikolata yemenin aşağıdaki faydaları olabilir:

 7. Aşağıda belirtilen sağlık yararlarının tek araştırmalardan geldiğine dikkat etmek önemlidir. Çikolata yemenin insanların sağlığını gerçekten iyileştirebileceğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 8. Ayrıca, çikolata çubukları sadece kakao içermez. Şeker ve yağ gibi diğer bileşenlerin faydaları ve riskleri göz önünde bulundurulmalıdır.

1) Kolesterol

 1. The Journal of Nutrition'da yayınlanan bir araştırma, çikolata tüketiminin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini, "kötü kolesterol" olarak da bilindiğini gösteriyor. [! 582 => 1140 = 3!

 2. Yazarlar: “Düşük yağlı beslenmenin bir parçası olarak PS ve CF içeren düzenli olarak çikolata barlarının tüketimi, kolesterolü düşürerek ve kan basıncını artırarak kardiyovasküler sağlığı destekleyebilir.”

2) Bilişsel işlev

 1. Harvard Tıp Fakültesi'ndeki bilim adamları, günde iki bardak sıcak çikolata içmenin beynin sağlıklı kalmasına ve yaşlılarda hafıza azalmasının azaltılmasına yardımcı olabileceğini öne sürdüler.

 2. Araştırmacılar, sıcak çikolatanın ihtiyaç duyulan beynin kısımlarına kan akışını iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır. [! 582 => 1140 = 4!

 3. "Beynin farklı alanları görevlerini tamamlamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğundan, daha fazla kan akışına da ihtiyaç duyuyorlar. Nörovasküler bağlanma olarak adlandırılan bu ilişki, Alzheimer gibi hastalıklarda önemli bir rol oynayabilir. "

 4. 2014 yılında yayınlanan bir laboratuvar deneyinin sonuçları, lavado adı verilen bir kakao özütünün, Alzheimer hastalığı olan hastalarda bulunan sinir yollarında hasarı azaltabileceğini veya önleyebileceğini göstermiştir. Bu öz, bilişsel gerileme gibi belirtilerin yavaşlamasına yardımcı olabilir.

 5. 2016'da Appetite dergisinde yayınlanan bir başka araştırma, en az haftada bir kez çikolata yemenin bilişsel işlevi artırabileceğini öne sürüyor.

3) Kalp hastalığı

 1. BMJ’de yayınlanan araştırmalar, çikolata tüketmenin kalp hastalığına yakalanma riskini üçte bir oranında azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 2. Gözlemlerine dayanarak, yazarlar yüksek çikolata tüketiminin daha düşük kardiyometabolik bozukluk riski ile bağlantılı olabileceği sonucuna varmışlardır.

 3. Çikolatanın tüketilmesinin faydalı olup olmadığını doğrulamak için daha ileri deneysel çalışmalar yapılmasını istiyorlar.

4) Kontur

 1. Kanadalı bilim insanları, 44.489 kişiyi içeren bir araştırmada, bir porsiyon çikolata yiyenlerin, inme yapmayanlara göre inme yaşama olasılıklarının yüzde 22 daha az olduğunu buldular. Ayrıca, haftada yaklaşık iki ons çikolata içenlerin felçten ölme olasılıkları yüzde 46 daha azdı.

 2. 2015 yılında Heart dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, diyetin 25.000 kadın ve erkeğin uzun vadeli sağlığı üzerindeki etkisi izlendi.

 3. Bulgular, her gün 100 gram (g) kadar çikolata yemenin kalp hastalığı ve felç riskinin düşük olmasından kaynaklanabileceğini ortaya koydu.

5) Fetal büyüme ve gelişme

 1. Gebelikte her gün 30 g (yaklaşık bir ons) çikolata yemek, Doğum ve Doğum-Fetal Tıp Derneği 2016 Gebelik Toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, fetal büyüme ve gelişmeye faydalı olabilir. Atlanta, GA.

6) Atletik performans

 1. Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi'nde yayınlanan bulgular, biraz koyu çikolatanın fitness eğitimi sırasında oksijenin kullanılabilirliğini artırabileceğini göstermektedir.

 2. Birleşik Krallık'ta zaman denemeleri yapan bisikletçi çalıştıran araştırmacılar, "Koyu çikolata yedikten sonra, sürücüler ılımlı hızda bisiklet sürerken daha az oksijen kullandılar ve ayrıca iki dakika içinde daha fazla mesafe kapladılar. flat-out zaman deneme. "

 3. Bilim adamları, bu durumda koyu çikolatanın başarısının, vücutta nitrik oksit salınımını artıran, epikateşinler olarak bilinen flavonollar içerdiğine inanıyorlar. Pancar suyunun da benzer bir etkisi vardır.

Açık çikolata ve koyu çikolata

 1. Hafif veya sütlü, çikolata üreticileri, sağlık için daha iyi olduklarını iddia ediyorlar çünkü süt içeriyorlar ve süt protein ve kalsiyum sağlıyor. Bitter çikolata destekçileri, yüksek demir içeriğine ve ürünlerindeki antioksidan seviyelerine işaret ediyor.

Besinler nasıl karşılaştırılır?

 1. Açık ve koyu çikolatada bazı örnek besin seviyeleri,

 2. Çikolata ne kadar koyu olursa kakao konsantrasyonu o kadar yüksek olur ve teoride, oradaki antioksidanların seviyesi de o kadar yüksek olur.

 3. Bununla birlikte, besinler, seçtiğiniz markanın ve türün türüne bağlı olarak, ticari olarak temin edilebilen çikolata çubuklarında geniş ölçüde değişir. Besin maddelerinden emin olmak istiyorsanız, etiketi kontrol etmeniz en iyisidir.

 4. Şekersiz çikolatalar ve yüzde 100 kakao ürünleri çevrimiçi olarak ve bazı marketlerde ve sağlık marketlerinde satın alınabilir.

Riskler ve önlemler

 1. Şekeri yüksek olan çikolata, fazla miktarda yenildiğinde diş çürümesine neden olabilir. Çikolatanın sağlığa yararları olabilir, ancak bazı olumsuz etkileri de olabilir.

 2. Kilo alımı: Bazı araştırmalar, çikolata tüketiminin düşük vücut kitle indeksi (BKİ) ve merkezi vücut yağları ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, çikolata, şekeri ve yağ içeriği nedeniyle yüksek kalorili olabilir. Kilo vermeye veya kilo vermeye çalışan herkes çikolata tüketimini sınırlamalı ve en sevdikleri ürünün etiketini kontrol etmelidir.

 3. Şeker içeriği: Çikolatanın çoğunun yüksek şeker içeriği de diş çürümesine neden olabilir.

 4. Migren riski: Bazı kişiler, kakao tiramin, histamin ve fenilalanin içeriği nedeniyle düzenli olarak çikolata yerken migrende artış yaşayabilir. Ancak, araştırma karışık.

 5. Kemik sağlığı: Çikolatanın zayıf kemik yapısına ve osteoporoza neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, her gün çikolata tüketen yaşlı kadınların kemik yoğunluğu ve kuvvetinin daha düşük olduğunu buldu.

 6. Ağır metaller: Bazı kakao tozu, çikolata ve kakao uçlarında, böbreklere, kemiklere ve diğer vücut dokularına toksik olan yüksek seviyelerde kadmiyum ve kurşun bulunabilir.

 7. Sonuç olarak, çikolata yemenin hem sağlık açısından yararları hem de riskleri olabilir. Her zaman olduğu gibi, moderasyon anahtarıdır.

:

 1. Çikolatanın bizim için gerçekten iyi olduğunu sık sık duyuyoruz. İnsanların sağlık yararları için çikolata yemeleri gerektiğini düşünüyor musunuz?

:

 1. Sorond, F.A., Hurwitz, S., Salat, D.H., Greve, D., Fisher, N.D L. (2013, 7 Ağustos). Nörovasküler bağlanma, serebral beyaz madde bütünlüğü ve yaşlılarda kakaoya yanıt. [!Abstract

 2. Trivedi, B.P. (2002, 17 Temmuz). Maya'da bulunan antik çikolata "çaydanlık". Http://news.nationalgeographic.com/news/2002/07/0717_020717_TVchocolate.html

 3. Wang, J., Varghese, M., Ono, K., Yamada, M., Levine, S., Tzavaras, N., ... Pasinetti, G.M. (2014). Kakao özleri, amiloid-b oligomerizasyonunu azaltır: Alzheimer hastalığında bilişsel iyileşme için çıkarımlar [!Özet

 4. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 5. Kalp hastalığının bir numaralı katil olduğunu ve koyu çikolatanın kardiyovasküler hastalık riskini büyük ölçüde azalttığının göz önüne alındığında, düzenli çikolata tüketiminin iyi bir şey olabileceğine inanıyorum. Her zaman yüzde 70'in üzerinde kakao seçin ve markanızı akıllıca seçin, böylece kadmiyumu, kurşunu ve şekeri düşük tutarken, antioksidan ve flavonolün faydalarını maksimuma çıkarır.

 6. Allen, R.R., Carson, L., Kwik-Uribe, C., Evans, E.M., Erdman, J.W.,. (2008, nisan). Flavanoller ve ilave sterol esterleri içeren bitter çikolataların günlük tüketimi, yüksek kolesterolü olan normotansif bir popülasyonda kardiyovasküler risk faktörlerini etkiler. [!Abstract

 7. Temel rapor, 19164, Şekerler, Özel koyu çikolata. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/304928?manu= fgcd = ds = q = Şekerler,% 20SPECIAL% 20DARK% 20Chocolate% 20Bar

 8. Temel rapor: 19093, Şekerler, Senfoni sütlü çikolata bar. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/304860?manu= fgcd = ds = q = Şekerler,% 20SYMPHONY% 20Milk% 20Chocolate% 20Bar

 9. Buitrago-Lopez, A., Sanderson, J., Johnson, L., Warnakula, S., Ahşap, A., Di Angelantonio, E., Franco, OH (2011, Ağustos 29). Çikolata tüketimi ve kardiyometabolik bozukluklar: sistematik derleme ve meta-analiz. BMJ, 343: d4488. Http://www.bmj.com/content/343/bmj.d4488

 10. Çikolata felç riskinizi azaltabilir mi? (2010, 11 Şubat). Https://www.aan.com/PressRoom/Home/PressRelease/799

 11. Crichton, G.E., Elias, M.F., Alkerwi, A. (2016, 1 Mayıs). Çikolata alımı daha iyi bilişsel işlevlerle ilişkilidir: Maine-Syracuse Longitudinal Study [!Özet

 12. Cuenca-Garcia, M., Ruiz, J., Ortega, F.B, Castillo, M.J. (2014, Şubat). Avrupa ergenlerinde çikolata tüketimi ve şişmanlık arasındaki ilişki. [!Abstract

 13. Hodgson J.M., Devine, A., Burke, V., Dick, I.M, Prens, R.L. (2008, Ocak). Yaşlı kadınlarda çikolata tüketimi ve kemik yoğunluğu. [!Abstract

 14. Kingston Üniversitesi. (2016, 18 Nisan). Her gün koyu çikolata tüketmek, atletik performansın artmasına yardımcı olabilir, Kingston University'nin araştırması [!Basın açıklaması

 15. Kwok, C.S., Boekholdt, S.M., Lentjes, M.A. H., Loke, Y.K., Luben, R.N., Yeong, J.K., ... Khaw, K..T. (2015, 15 Haziran). Sağlıklı erkekler ve kadınlar arasında alışılmış çikolata tüketimi ve kalp damar hastalığı riski [!Özet

 16. Latif, R. (2013, Mart). Çikolata / kakao ve insan sağlığı: bir derleme [!Özet

 17. Yeni testler koyu çikolataların ve kakaoların toksik veya sağlıklı olup olmadığını ortaya koyuyor [!Basın açıklaması

 18. Patel, R.K., Brouner, J., Spendiff, O. (2015, 15 Aralık). Bitter çikolata takviyesi, orta şiddette döngülerin oksijen maliyetini düşürür. Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi 2015, 12:47. Https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-015-0106-7

 19. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407