Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sabahleyin Yenilen En Kötü 10 Gıda

Paket servis

 1. Muhtemelen kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duymuşsundur.

 2. Ancak, bu büyük ölçüde bir efsanedir.

 3. Bazı insanlar için doğru olsa da, diğerleri kahvaltıyı atladıklarında daha iyisini yaparlar.

 4. Ayrıca, sağlıksız bir kahvaltı yapmak hiç yemek yemekten çok daha kötü olabilir.

 5. Sağlıklı bir kahvaltı, size enerji veren ve kendinizi tam hissetmenizi sağlayan lif, protein ve sağlıklı yağ içerir.

 6. Buna karşılık, sağlıksız bir kahvaltı sizi halsiz hissettirebilir, kilo almanıza ve kronik hastalık riskinizi artırmanıza neden olabilir.

 7. İşte sabah yiyebileceğiniz en kötü 10 yiyecek.

1. Kahvaltılık Tahıllar

 1. Birçok insan kahvaltı gevreklerinin çocuklar ve yetişkinler için besleyici bir seçim olduğunu düşünüyor.

 2. Tahıl paketleri çoğu zaman "kepekli tahıllar içerir" gibi sağlık taleplerini içerir. Bir etiket aynı zamanda mısır gevreğinin, A vitamini ve demir gibi iyi bir besin kaynağı olduğunu gösterebilir.

 3. Gerçekte, bu tahıllar yüksek oranda işleniyor ve az miktarda kepekli tahıl içeriyor. Ayrıca, besin takviyeleri, takviye denilen bir süreçte yapay olarak eklenir.

 4. Bir çalışma, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek için tasarlanmış takviye edilmiş bir kahvaltı gevreği tüketen çocukların, aynı tahıl gevreğini tüketmeyen çocuklar kadar sık ​​hastalanmaya başladığını tespit etti (1).

 5. Kahvaltılık tahıllar çoğunlukla rafine edilmiş (tam değil) tahıl ve şeker içerir.

 6. Aslında, şeker, içerikler listesinde genellikle ilk veya ikinci öğedir. Listede ne kadar yüksekse, miktar da o kadar yüksek olur.

 7. Çevresel Çalışma Grubu (EWG) tarafından hazırlanan 2011 tarihli bir rapor, çocuklar tarafından tüketilen en popüler kahvaltılık tahılların bazılarını inceledi. 1 fincan porsiyonun 3 çikolatalı kurabiye daha çok şeker içerdiğini buldu.

 8. Yulaf içeren granola gibi "besleyici" tahıl seçenekleri bile çoğunlukla şekerle doldurulur.

 9. Yüksek şeker alımı, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik sağlık koşulları riskini artırabilir (2).

2. Krep ve Gofretler

 1. Krep ve Gofretler, hafta sonu kahvaltıları için evde ya da restoranlarda popüler seçeneklerdir.

 2. Hem pankek hem de waffle un, yumurta, şeker ve süt içerir. Ancak, belirgin bir şekil ve doku elde etmek için biraz farklı şekilde pişirilirler.

 3. Bazı kahvaltı ürünlerinden daha fazla proteine ​​sahip olmalarına rağmen, rafine unlarda krep ve waffle çok yüksektir. Birçok araştırmacı, buğday unu gibi rafine tahılların insülin direncine ve şişmanlığa katkıda bulunduğuna inanmaktadır (3, 4). [! 1749 => 1140 = 3!

 4. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, prediyabet veya tip 2 diyabete yol açabilecek insülin direncine neden olan inflamasyona neden olabilir (5).

 5. Saf akçaağaç şurubu, gözleme şurubundan daha iyi bir seçimdir, ancak yine de öğünlere boş kalori ekleyen şeker oranı yüksektir.

 6. Amerikan Kalp Derneği'ne göre, çoğu insan ek şeker için önerilen günlük üst sınırın 2-3 katı tüketiyor (6).

3. Margarin ile Tost

 1. Margarin ile doldurulmuş tost, doymuş yağ veya şeker içermediğinden iyi bir kahvaltı seçeneği gibi görünebilir.

 2. Ancak bu aslında iki nedenden dolayı sağlıksız bir kahvaltı.

 3. İlk olarak, çoğu ekmeğin içindeki un rafine edilmiş olduğundan, size az miktarda besin ve az lif sağlar.

 4. Rafine karbonhidratların yüksek ve liflerin düşük olması nedeniyle kan şekeri seviyelerinizi çok hızlı bir şekilde arttırabilir.

 5. Yükselmiş kan şekeri, bir sonraki öğünde daha fazla yemenize neden olan açlığın yükselmesine neden olur, bu da kilo almanızı sağlar (7). [! 1749 => 1140 = 4!

 6. Gıda üreticileri, oda sıcaklığında katı olan doymuş yağlar gibi görünmelerini sağlamak için bitkisel yağlara hidrojen ekleyerek trans yağlar oluşturur.

 7. Çalışmalar doymuş yağların zarar verdiğini göstermemiş olsa da, trans yağlar kesinlikle sizin için kötü. Trans yağların oldukça iltihaplı olduğuna ve hastalık riskinizi arttırdığına dair çok sayıda kanıt vardır (8, 9, 10, 11).

 8. Ayrıca, margarinin "trans yağsız" olarak etiketlenebileceğini ancak porsiyon başına 0.5 gramdan az olduğu sürece hala trans yağlar içerdiğini unutmayın (12).

4. Çörek, kek

 1. Sağlıklı olma ününe rağmen, çoğu kekler kılık değiştirmiş küçük keklerdir.

 2. Rafine un, bitkisel yağlar, yumurta ve şekerden üretilirler. Tek sağlıklı bileşen yumurta. [! 1749 => 1140 = 5!

 3. Son 30 yıldaki porsiyon boyutlarındaki dramatik artışın obezite salgını üzerinde önemli bir rol oynadığına inanılıyor.

 4. Bazen kekler ilave şekerle doldurulur veya çikolata veya kuru meyvelerle doldurulur, şeker ve kalori içeriğine ilave olarak eklenir.

5. Meyve suyu

 1. Açlık, kilo alımı ve kronik hastalıklardan kaçınmaya çalışıyorsanız, meyve suyu yapabileceğiniz en kötü seçeneklerden biri.

 2. % 100 meyve suyu bile çok fazla şeker içeriyor. Çok miktarda meyve suyu tüketmek, şekerli tatlandırılmış içecekler içmekle kilonuz ve sağlığınız üzerinde aynı etkiye sahip olabilir (17). [! 1749 => 1140 = 6!

6. Ekmek kızartma makinesi hamur işleri

 1. Ekmek kızartma makinesi hamur işleri inkar edilemez derecede hızlı ve kolay bir kahvaltı seçeneğidir. Bununla birlikte, bunların içerikleri sağlıklı olmaktan başka bir şey değildir.

 2. Örneğin, Pop Tarts beyaz un, kahverengi şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve soya fasulyesi yağı içerir.

 3. Bu hamur işlerinin besleyici bir kahvaltı seçeneği olduğuna sizi ikna etmek için “gerçek meyveli pişmiş” sağlık iddiası kutunun önünde vurgulanıyor.

 4. Şeker ve rafine unun yüksek olmasının yanı sıra ekmek kızartma hamurlarında sadece birkaç gram protein bulunur.

 5. Bir çalışma, 3 gram protein ve 44 gram karbonhidratla kahvaltı yapan kadınların aç kaldığını ve öğle yemeğinde yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı kahvaltı yiyen kadınlardan daha fazla tükettiğini gösterdi. 18).

7. Reçel ve Krema ile Çörekler

 1. Reçelle süslenmiş çörekler bir yemekten çok tatlıya benziyor.

 2. Çörekler, rafine buğday unu, tereyağı ve şekeri istenen tatlarla karıştırarak yapılır. Hamur daha sonra küçük parçalara ayrılır ve fırınlanır.

 3. Genellikle krema, reçel veya jöle ile süslenirler. Sonuçta az miktarda lif ve protein içeren yüksek kalorili ve şekerli bir kahvaltı.

 4. Araştırmalar, kan şekerinizi iyi kontrol altında tutmak da dahil olmak üzere, lifin birçok faydası olduğunu göstermiştir. Ayrıca sizi daha az yemek yemeye yetecek şekilde tatmin eder gibi hissettirir (19).

 5. Öte yandan, rafine karbonhidratları yüksek bir kahvaltı yapmak kan şekerinizi artırabilir ve sizi aç bırakabilir.

 6. Bir çalışmada, obez çocuklar yüksek karbonhidratlı bir öğün yedikten sonra yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir öğün yedikten sonra açlık hissettiğini ve daha az tatmin olduklarını bildirdi. Açlık ve tokluk hormonları da değişti (20).

8. Şekerli Yağsız Yoğurt

 1. Meyveleriyle doldurulmuş, tam yağlı, sütlü bir Yunan yoğurtu, sağlıklı bir kahvaltının harika bir örneği.

 2. Bununla birlikte, bir kutu yağsız, şekerli tatlandırılmış meyveli yoğurt değil.

 3. Aslında, birçok aromalı yağsız yoğurt, benzer bir dondurma porsiyonundan daha fazla şeker içeriyor.

 4. Yağ sizi tam tutmaya yardımcı olur çünkü karbonhidrattan daha uzun süre sindirmek daha uzun sürer ve aynı zamanda tokluk hormonu kollecystokinin (CCK) salınımını da tetikler (21).

 5. Süt ürünlerinden yağların alınması ve şeker eklenmesi, ara sıra tedavi olarak daha uygun bir yiyeceğe besleyici bir kahvaltı seçeneğini değiştirir.

9. Diyet bisküvi

 1. Granola barlar harika kahvaltı seçenekleri gibi gözükebilir, fakat genellikle şeker çubuklarından daha iyi değildirler.

 2. İşlenmemiş yulaf lif bakımından yüksek olmasına rağmen, granola çubuklar ortalama olarak sadece 1-3 gram lif sağlar. Bununla birlikte, çok fazla ilave şeker içerirler.

 3. Aslında, en popüler markaların bazıları şeker, mısır şurubu ve balın bir kombinasyonunu içeriyor. Bu şekerlerin büyük miktarları kan şekeri, insülin düzeyi ve iltihaplanmayı artırabilir (22). [! 1749 => 1140 = 10!

 4. Granola barların protein içeriği de düşük olma eğilimindedir, bu da daha zayıf bir kahvaltı seçeneği olduğunu doğrular.

10. İşlenmiş, Glutensiz Kahvaltı Yemekleri

 1. Glutensiz diyetler, glutenin potansiyel olumsuz sağlık etkileriyle ilgili endişeler nedeniyle son yıllarda çok popüler hale geldi (23).

 2. Glütenden kaçınmanın bir zararı olmasa da, şu anda mevcut olan işlenmiş glutensiz yiyeceklerin birçoğunun alınması sorunlara neden olabilir. [! 1749 => 1140 = 11!

 3. Bu unlar yüksek glisemik indekse sahip, bu yüzden hızlıca kan şekeri yükseltirler. Bu artış, toparlanma açlığına ve kilo almaya neden olabilecek yüksek insülin seviyelerine yol açmaktadır (24). [! 1749 => 1140 = 11!

Ev Mesajınızı Alın

 1. Kahvaltı sizi bir günlük harika enerji seviyeleri, dengeli kan şekeri ve iştahınız ve kilonuz üzerinde kontrol altına alma potansiyeline sahip.

 2. Öte yandan, kahvaltıda kötü bir seçim yapmak sizi aç bırakabilir ve günün geri kalanını geçmek için mücadele edebilir.

 3. Gelecekte sağlık problemleri geliştirme riskinizi de artırabilir.

 4. Kahvaltı yapacaksanız, işlenmemiş bütün yiyeceklerden protein, sağlıklı yağ ve lif içeren bir tane hazırlayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407