Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Roka: Kalp İçin En İyi 10 Roka Yararı, Daha Fazla

Kale Çipleri Nasıl Yapılır

 1. Rokaların sağlığa faydaları nelerdir? Bu sebze, özellikle az kalori miktarını göz önünde bulundurarak, bir beslenme yumrukunu paketleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren bir sebzedir. Diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi roka salatası da, özellikle karışıma başka sebzeler eklerken, yiyebileceğiniz en yoğun gıdalardan biridir.

 2. Sağlığınıza gelince, yüksek antioksidanlı bir gıda rokası vücuttaki hemen hemen her sistemin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, çalışmalarda oksidatif stresi azaltan bitkisel besinler sayesinde kalp sağlığını iyileştiren ve iltihabı azaltan bileşikler bağlanmıştır.

İlk 10 Roka Faydaları

 1. Düşük kalorili, yüksek besinli sebzelerde yüksek bir diyet aynı zamanda daha iyi kan basıncı, daha iyi kan dolaşımı ve kalp krizi ya da inme geçirme riski ile bağlantılıdır. Sebzeler yalnızca önemli inflamasyon düşürücü antioksidanlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalp ritimlerini ve diyet lifi kontrol etmelerine yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi önemli besinleri sağlar. Bu kolesterol ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır. (11)

 2. Aslında bazı uzmanlar K vitamininin kalsiyumdan daha iyi kemikler oluşturduğunu düşünüyor. Güçlü bir iskelet sistemi geliştirmede kilit bir oyuncu olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle yapılan araştırmalar, daha fazla K vitamini tüketen kişilerin kemik kırıklarına ve osteoporoza karşı koruma sağladığını göstermektedir.

 3. Roka kilo vermenize yardımcı olur mu? Diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, sağlıklı bir kilonun desteklenmesi için faydalı olabilir, çünkü besin yoğunluğu düşük, düşük kalorili bir gıdadır. Aslında, fincan başına 20'den az kalori var ama bir sürü antioksidan var.

 4. İnsanlar bir kerede birden fazla yapraklı yeşillik yemeye meyilli olduğu için roka, esasen kilo vermek için süper bir besindir ve hala yapışırken bol miktarda vitamin, mineral ve bitkisel besin elde etmenin harika bir yoludur. genel olarak düşük kalorili bir diyete. Yapraklı yeşiller sizi doldurmanıza, eksiklikleri önlemenize ve sürekli enerji sağlamanıza yardımcı olan detoksifiye edici besinler ve diyet lifi sağlar.

 5. Diğer yapraklı yeşillikler gibi roka da vücudun optimal pH seviyesini geri kazanmaya yardımcı olan alkali bir besindir. Optimal bir pH seviyesi, güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemeye ek olarak, sindirim sağlığı için çok önemlidir. (13)

 6. Ek olarak, roka, sindirim sistemini beslemeye yardımcı olan nemlendirici bir besindir. Düzenli olarak yapraklı yeşillik yemek, kabızlığın önlenmesine ve bağırsak astarının, kolonun, bağırsakların ve diğer sindirim organlarının sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmanın bir yoludur.

 7. İnsanlar bitkinin tohumlarını değil, sadece roka yapraklarını yeme eğiliminde olsalar da, klinik araştırmalar tohumlardan alınan bitki özlerinin kan şekeri dalgalanmalarıyla mücadeleye yardımcı olduğunu onaylar. Yeşil sebzelerde yüksek bir diyetin, insülin yanıtını artırdığı için bir tür doğal diyabet tedavisi olduğu düşünülmektedir.

 8. Roka özü veya Eruca sativa tohumlarından alınan yağ, insülin tepkisini iyileştirmek, hiperglisemiyi azaltmak ve yüksek kolesterol ve trigliseritleri düşürmek için etkili bir önleme ve tedavi yöntemi olarak kabul edilir. (14)

 9. Ancak diğer yiyeceklerin yerine roka yaprakları yemenin bile kan şekeri ve inflamasyon düşürücü etkileri olabilir - çünkü neredeyse şekersiz ve karbonhidrat içermez, doldurmak ve ilave etmek için iyi bir yoldur plaka için daha fazla hacim. (15)

 10. Roka ekstresi aynı zamanda geleneksel Orta Doğu tıbbı uygulamalarına göre cilt hastalıklarının önlenmesinde veya tedavisinde etkili olarak kabul edilir. Asırlık geleneğe göre, cilt sağlığı konusunda bilinen bitki nedir? Uygulayıcılar yıllarca bu bitkinin yağlarının iltihaplı cilt hastalıklarını önleyebileceğine ve egzama veya sedef hastalığının doğal bir tedavisi olabileceğine inanıyordu. (16)

 11. Ham yaprakları yemek, ayrıca UV cilt hasarına karşı koruma sağlayabilir ve yaşlanan cildin yavaşlamasına karşı koruma sağlayabilir, çünkü antioksidanları hücre çoğalmasıyla savaşır ve cildin esnekliğini, bağışıklık ve görünümünü korur.

 12. Roka, doğmamış bebeklerde nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olan ve homosistein denilen zararlı kan kimyasallarının birikmesini azaltan çok önemli bir B vitamini olan folat içermektedir. Manganez elde etmenin ve kalsiyum eksikliğini önlemenin iyi bir yoludur. Aslında roka, ıspanak beslenmesinde kalsiyum miktarı açısından benzerdir ancak daha az mineral bloke edici oksalat vardır.

 13. Roka tüketiminin libido veya doğurganlığı arttırma üzerindeki etkilerini araştıran birçok çalışma yapılmamasına rağmen, doğal afrodizyak özelliklerinin inflamasyonu azaltma ve iz minerallerini tedarik etme kabiliyetinden gelebileceğini biliyoruz. ve dolaşımı artırabilen antioksidanlar. Antik Romalılar, cinsel uyarılmayı artırmak için roka yazdıklarında bir şey içindelermiş gibi görünüyor. (17)

 14. Roka tam olarak nedir ve Roka Salatasına neler gider? Roka (bilimsel bitki adı Eruca sativa olan) yapraklı bir yeşildir ve koruyucu özelliklere sahip çeşitli bitkileri içeren Brassica haçlı sebzeler ailesinin bir üyesidir. (1) Örneğin, roka bitkisinin serbest radikal hasarlarıyla mücadele eden ve yaşlanma sürecini yavaşlatan mükemmel bir antikanser fitokimyasal kaynağı olduğu bilinmektedir.

 15. Avrupa ve Avustralya’da roket veya roket denilen roka, C vitamini, A vitamini ve folat gibi hayati besinlerin cömert kısımlarını sağlar. Ek olarak, lutein ve zeaksantin adı verilen karotenoidler şeklinde göz sağlığı iyi bir beta-karoten kaynağıdır.

 16. Roka salatası, adından da anlaşılacağı gibi: roka ile yapılan bir salata (genellikle bebek roka) ve genellikle domates, peynir vb. Gibi diğer malzemeler

 17. En iyi roka avantajlarından bazıları şunlardır:

 18. Kanserin diyetinizle bağlantısı tartışılmaz. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, bazen "kanserojen öldürücüler" olarak adlandırılan lahanalı / brassica sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet yemek, kanser önleme için önemli bir diyet önerisidir. (2)

 19. Roka bitkisi, pota ailesindeki diğer birçok sebze gibi, glukozinolatlar içerir. Bunlar kanser hücrelerine karşı etki gösterdiğine inanılan anahtar fito-besinlerdir. Bu yapraklı yeşili çiğnendiğinde, bu bileşikler, onları izotiyosiyanatlar olarak bilinen diğer kanserle mücadele eden besinlere dönüştüren, myrosinaz adı verilen sindirim enzimi ile karışır. (3) İzotiyosiyanatların kanserojen, iltihap önleyici ve çoğalma önleyici faaliyetlere sahip olduğu gösterilmiştir. (4) Roka, yaşa bağlı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğinden, şifalı bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.

 20. Roka, alabalık ve Çin lahanası gibi sebzelerde bulunan aynı bitki besleyicileri, sülforaptan ve erusin gibi büyük miktarlarda spesifik kükürt içeren izotiyosiyanatlar içerir. Bunlar çoğu lahanalı sebzeye kükürt kokusunun imzasını veren şeydir. Ayrıca kanserle mücadele faaliyetlerinden sorumlu olduklarına inanılıyor. (5) Pek çok çalışma, bu özel bileşikleri içeren daha yüksek miktarda çiğ sebze tüketimi ile kanser için düşük risk arasında güçlü bir ilişki bulmaktadır. (6)

 21. İzotiyosiyanatlar, serbest radikalleri ve DNA hasarına ve hücre mutasyonuna yol açabilecek tehlikeli kanserojenleri nötralize eder. Ayrıca hücre proliferasyonunu inhibe eder ve kanserli tümör büyümesini durdurur. Çalışmalar, lahananın yapraklı yeşilliklerinin özellikle, kolon, mesane kanseri gibi gastrointestinal yoldaki kanserin, meme, akciğer, özofagus ve prostat kanserlerinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ve son araştırmalar, bu aynı bileşiklerin roka tohumlarından izole edildiklerinde beyine zarar verebilecek pro-enflamatuar sitokinlerin üretimini engelleyebilen nöroprotektif etkilere sahip olduğunu göstermektedir. (7)

 22. Göz sağlığına geldiğinde roka ne için faydalıdır? Gözlerinizi yaşa bağlı rahatsızlıklardan korumaya yardımcı olabilir, çünkü mükemmel bir karotenoid antioksidan kaynağıdır. Bu özel bileşikler, yaşlı yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyonu önleme kabiliyetleri ile ilgili olarak kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

 23. Roka, makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilir, çünkü beta-karoten, leutin ve zeaksantin gibi karotenoidlerde yüksektir. Bunlar retina, kornea ve gözlerin diğer hassas kısımlarını UV hasarı ve diğer etkilerden koruduğu bilinmektedir. (8, 9) Çalışmalara göre, lutein ve zeaksantin, mavi ışığa zarar vererek de gözlerinizi koruyabilir.

 24. Roka, kolesterol ve homosistein seviyelerini düşüren, antienflamatuar bir gıda görevi görerek kan damarlarının sağlığını iyileştirebilir. Bu, iri sebze alımının kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığı bilinen bir nedendir. (10)

 25. Bir fincan roka, günlük önerilen K vitamini değerinin dörtte birinden fazlasını sağlar. Bu, K vitamini eksikliğinin önlenmesi için harika bir besin olmasını sağlar. K vitamini kemik sağlığı ve ayrıca kan pıhtı oluşumuna yardımcı olması için gereklidir. (12)

 26. Bu, daha az kalsiyumun inhibe olduğu ve vücudunuzun gerçekten daha fazla emebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir.

Roka Beslenme Değerleri

 1. Yukarıda tarif edilen faydalardan da anlaşılacağı gibi, birçok çalışma sık sık brassica sebze yemenin kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabildiğini göstermektedir. Potansiyel sebzeler obezite, diyabet, nörodejeneratif hastalıklar ve kalp hastalıkları için daha düşük bir risk ile ilişkilidir. Daha da iyisi, bu yapraklı yeşilin bir zamanında birden fazla fincan yemek kolay olduğu için roka faydalarının çift doza kolayca gelebilmesidir.

 2. Yarım fincan (yaklaşık 10 gram) çiğ roka yaklaşık olarak: (18)

 3. Ayrıca, bu yeşil yaprak biraz demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve kolin içerir.

Geleneksel Tıpta Kullanımlar

 1. Roka bitkisi, yüzyıllardır yenildiği Akdeniz bölgesine özgüdür. Kayıtlar, MS'in ilk yüzyıldan beri İtalya'nın bazı bölgelerinde ve Orta Doğu'da yaygın olarak tüketildiğini gösteriyor. O sırada tipik bir Roma yemeğinin parçası, roka, marul, hindiba, ebegümeci ve lavanta ile yapılan şifalı bir salata sunmaktı. .

 2. Yüzyıllar önce, özellikle insanlar çiğ yapraklara ek olarak tohumları yediklerinde roka beslenmenin yararları çoktan takdir edildi. Aslında bir yiyecek kadar tıbbi bir bitki olduğu düşünülüyordu. Akdeniz, Türkiye, Lübnan ve Suriye’deki geleneksel tıbbi uygulamalarda, tohumlar tatlandırıcı yağlar için kullanılmıştır ve doğal bir kısırlık tedavisi olarak çalışmaktan cilt problemlerini ve sindirimi iyileştirmeye kadar yaygın faydaları vardır. Hindistan'da, bitkinin yaprakları bile yenmedi, ancak tıbbi ve kozmetik tentür karışımı olan taramira üretmek için yağ sık sık bunlardan bastırıldı.

 3. Geleneksel Çin Tıbbında, beslenme tedavisinin önemli bir yönü - genellikle qi eksikliğine veya kan eksikliğine bağlı olarak sık görülen patolojileri tedavi etmek için gerekli görülen - özellikle yeşil ve çapraz sebzeler. (19) Potansiyel sebzeler karaciğer fonksiyonu ve sindirim için önemli olarak görülmektedir. Dalak ve mideyi beslemeye, besin maddelerinin emilimine yardımcı olmaya ve karaciğeri vücuttan atmak için desteklemeye yardımcı oldukları söylenir. Ayrıca, akciğer fonksiyonunu iyileştirmeleri ve qi ve yin dengesine yardımcı olmaları, balgam, kuruluk, rüzgar ısısı, rüzgar soğuk ve toksik ısı gibi koşulları azaltmaya yardımcı olmaları önerilir.

Roka vs. Kale vs. Ispanak

 1. Brassica lahanası sebze ailesinin bir üyesi olarak roka, brokoli, bok lahanası, lahana, lahana ve İsviçre pazı gibi sebzelerle ilgilidir.

Roka ile Nasıl Satın Alınır ve Pişirilir

 1. En iyi roka salatası nasıl yapılır? Tat verici tatları nedeniyle bebek roka yaprakları, salatalarda en sık kullanılan çeşittir, bazen mesclun karışımında diğer yeşillikler ile karıştırılır. Taze bebek yapraklarını (bazen genç roka da denir) ilkbahar ve yaz aylarında hemen hemen tüm marketlerde ve çiftçi pazarlarında bulabilirsiniz. Eski yapraklar da yenilebilir ve dünyada da kullanılır, ancak ABD'de daha az bulunmalarına rağmen, biraz daha acı bir tada sahiptirler ve genellikle pişirilirler.

 2. Solmayan veya renk lekeli olmayan yeşillikleri arayın. Hassas bir sebze olma eğiliminde olduğundan, satın aldıktan sonraki birkaç gün içinde tüketmeyi deneyin. Bu sebzeyi satın aldıktan sonra, yaprakları kuru ve buzdolabındaki nemli bir kağıt havluya sarılmış halde tutun. [! 2444 => 1140 = 6!

 3. Bu sebzeyle yemek pişirmek için ipuçları:

Roka Tarifleri

 1. Size ilham verebilecek dünyadaki roka için bazı kullanımlar? İtalya'da çiğ roka, pizzalara veya domates sosu ve pecorino peyniri ile birlikte solmuş roka gerektiren makarna tabağı cavatieddi'yi yapmak için yaygın olarak eklenir. Soğuk etler ve balıklar için kalbin sağlıklı bir çeşnisi yapmak üzere sarımsakla birleştirilmiş zeytinyağı demlemek için de kullanılır. Dünyanın Slovenya gibi diğer bölgelerinde, patatesle kaynatılıyor, çorbada kullanılıyor veya peynirle servis ediliyor.

 2. Bu sağlıklı tariflerde kullanmayı deneyin:

 3. Denemek için bazı daha temel salata tarifleri:

Tarihçe ve Gerçekler

 1. Roka bitkisi pek çok farklı mutfakta uzun bir kullanım geçmişine sahip ve Kutsal Kitap da dahil olmak üzere birçok dini metinlerde bile bahsedilmişti. Ayrıca, ilk beşinci yüzyıla kadar olan MSD’den kalma Mishna ve Talmud gibi Yahudi metinlerinde de bahsedilmiştir.

 2. Bu yapraklı yeşil ile ilgili farkında olmadığınız bir ilginç gerçek? Eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından bir afrodizyak olduğuna inanılıyordu. Ünlü yazarlar roka beslenme yararları hakkında bile yazmışlardı; bu sebzenin “uyuşuk insanların cinsel arzusunu heyecanlandırmayı” sağlayabildiğini belirtiyordu.

 3. Binlerce yıl önce, Romalılar, onu daha sık yiyenlerin daha iyi bir sağlık sorunu yaşadıklarını ve cinsel olarak daha fazla enerjili olduklarını, belki de bu sebzenin dolaşımını artırdığından, libidoyu azaltabilecek toksik çevresel etkileri engellediğini keşfetti. ve teşvik edici, enerji verici niteliklere sahiptir.

 4. Roka, yaygın bir alerjen olduğu veya birçok insanda yan etkilere veya reaksiyonlara neden olduğu bilinmemektedir. Ve bu düşük kalorili, düşük şekerli bir sebze olduğundan, bu yeşillikleri yenmek neredeyse imkansızdır. Potansiyel bir sebze olmasına rağmen, tiroid fonksiyonlarını etkileyebilecek kimyasal bileşikler bakımından düşüktür (bazı sebzeler yüksek miktarlarda yenildiğinde olduğu gibi), bu nedenle mevcut sağlık seviyeniz ne olursa olsun, onu yeme riski çok düşük görünmektedir. .

 5. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407