Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Roka hakkında bilmeniz gereken her şey

Roka hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Roka yaprakları keskin ve keskin bir lezzetle ısırık şeklindedir. Diğer yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra roka, 100 gram (g) nitrat için 250 miligramdan (mg) daha fazlasını içerir.

 2. Yüksek diyetsel nitrat alımlarının kan basıncını düşürdüğü, egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını azalttığı ve atletik performansı arttırdığı gösterilmiştir.

 3. Bu makale rokaların besinsel olarak dağılmasını ve olası sağlık yararlarına, diyetinize nasıl daha fazla roka ekleyeceğinizi ve roka tüketenle ilgili potansiyel sağlık risklerini derinlemesine incelemenizi sağlar.

 4. İşte roka ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır olumsuz sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Birçok çalışma roka gibi bitkisel gıda tüketiminin arttırılmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm oranını arttırırken sağlıklı bir ten rengi, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı arttırdığını göstermektedir.

1) Kanser

 1. Son 30 yıl boyunca, yüksek miktarda potalı sebze yemek, özellikle akciğer ve kolon kanseri olmak üzere, daha düşük bir kanser riski ile ilişkilendirildi.

 2. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, sulforaphane denilen kükürt içeren bir bileşiğin, haçlı sebzelere hem acı tatlarını hem de kanserle mücadele güçlerini verdiğini ortaya koydu.

 3. Sulforaphane, melanom, özofagus, prostat ve pankreas kanserleri ile ilişkili umut verici erken sonuçlarla kanseri geciktirme veya engelleme kabiliyeti nedeniyle araştırılmaktadır.

 4. Araştırmacılar, sülforaphanın, kanser hücrelerinin ilerlemesinde rol aldığı bilinen histon deasetilaz enzimini (HDAC) inhibe edebildiğini bulmuşlardır. HDAC enzimlerini durdurabilme yeteneği, sülforaphane içeren yiyecekleri gelecekte kanser tedavisinin potansiyel olarak güçlü bir parçası haline getirebilir.

 5. Kolayca tanınan haç veren sebzeler arasında brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana, şalgam ve lahana ile daha az bilinen roka, Brokoli, daikon, sarımsak ve su teresi bulunur.

 6. Roka, yüksek sıcaklıkta yiyecek ızgara yaparken oluşan heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engellemede etkili olduğu kanıtlanan klorofil içerir.

2) Osteoporozun önlenmesi

 1. Düşük K vitamini alımı daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Yeterli K vitamini tüketimi, kemik matriks proteinlerinin bir değiştiricisi olarak hareket ederek, kalsiyum emilimini iyileştirerek ve kalsiyumun idrarla atılımını azaltarak kemik sağlığını iyileştirir.

 2. Roka aynı zamanda günlük kalsiyum ihtiyacınıza katkıda bulunur ve iki bardakta 64 mg verir.

3) Diyabet

 1. Yapraklı yeşillikler, glikoz seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttırdığı ve diyabetli hastalarda oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir.

 2. Alfa-lipoik asit üzerine yapılan araştırmalar, diyabetiklerde periferik ve otonomik sinir hasarlarında da azalma olduğunu göstermiştir.

 3. Bununla birlikte, çoğu çalışma intravenöz alfa-lipoik asit kullanmıştır, bu nedenle tüketmenin de aynı faydaları ortaya çıkaracağı konusunda belirsizlik vardır.

4) Egzersiz ve atletik performans

 1. Pancar suyu şeklindeki diyet nitrat desteğinin, egzersiz sırasında kas oksijenlenmesini arttırdığı gösterilmiştir. Bu, diyet nitrat alımının arttırılmasının uzun süreli dayanıklılık egzersizi sırasında egzersiz toleransını artırabileceğini göstermektedir.

 2. Bazı araştırmacılar, günlük yaşam aktivitelerini oksijenlenme yetersizliği nedeniyle fiziksel olarak zor bulduğu için kardiyovasküler, solunum veya metabolik hastalıkları bulunan kişilerin yaşam kalitesini iyileştirebileceğini düşünüyor.

 3. Pancar suyu, 4 kilometrelik (km) bir bisiklet deneme süresinde performansı yüzde 2,8 (11 saniye) ve 16,1 kilometrelik bir deneme süresinde yüzde 2,7 (45 saniye) artırdı.

 4. Pancar, nitrat oranı yüksek olan birçok sebzeden sadece biridir. Roka gibi yeşil yapraklı sebzeler en önemli kaynaklardandır.

Beslenme

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, yaklaşık 40 g ağırlığındaki iki fincan roka yaklaşık 10 kalori içeriyor.

 2. Roka ayrıca şunları içerir:

 3. 2 fincan roka tüketmeniz:

 4. Roka, Toplam Besin Yoğunluğu İndeksi (ANDI skoru) açısından ilk 20 besin arasında yer almaktadır. ANDI skoru kalori içeriği ile ilişkili olarak vitamin, mineral ve bitki besleyici içeriği ölçer.

 5. Yüksek bir ANDI puanı kazanmak için, bir yemeğin az miktarda kalori için yüksek miktarda besin sağlaması gerekir.

Diyet

 1. Roka en çok salatalarda taze tüketiliyor ancak diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi makarnaya, güveçlere ve soslara da eklenebiliyor.

 2. Sertliği nedeniyle sert kuzenleri lahana ve lahana yeşilliklerinden daha hızlı sote etme eğilimindedir.

 3. Bir yemeğe ıspanak veya İsviçre püresinden daha fazla lezzet veriyor.

 4. Roka bir pencere bahçesi için büyümek kolaydır ve mükemmeldir - günde sadece 3 saat güneş ışığı gerektirir.

 5. Biber aroması nedeniyle roka, su teresi ve marul gibi daha hafif yeşillerle karıştırılır. İtalya'da, fırında pişirildikten sonra rokalı pizzalar sıkça kullanılır.

 6. Roka buzdolabında saklanmalı ve birkaç gün içinde kullanılmalıdır.

 7. Günlük rutininize daha fazla roka eklemeyi denemek için birkaç ipucu:

 8. Veya şu lezzetli ve sağlıklı tarifleri deneyin:

 9. Beyaz fasulye ve roka ile narenciye karides salatası

Riskler

 1. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak diyet yapmak daha iyidir.

 2. Coumadin (warfarin) gibi kanı inceltici ilaçlar alıyorsanız, aniden K vitamini içeren, veya kanda büyük rol oynayan yiyecekleri yemeye başlamamanız önemlidir. pıhtılaşma.

 3. Yanlış şekilde depolanırsa, nitrat içeren sebze suyu, nitratı nitrite dönüştüren ve suyu kirleten bakteri biriktirebilir. Yüksek seviyelerde nitrit tüketildiğinde potansiyel olarak zararlı olabilir.

 4. Kardiyovasküler hastalığınız veya risk faktörleriniz varsa, yüksek nitratlı bir diyete başlamadan önce bir doktora danışın. Yüksek nitratlı bir diyet, organik nitrat, nitrogliserin veya anjina için kullanılan sildenafil sitrat, tadalafil ve vardenafil gibi nitrit ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

 5. En son Tim Newman tarafından Perşembe, 2 Kasım 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Alfa-lipoik asit. (2011, 10 Eylül). Http://www.nutrition411.com/content/alpha-lipoic-acid

 7. Gıdalarda bulunan antikanser bileşikler. (2013, 2 Şubat). Http://www.nutrition411.com/content/anticancer-compounds-found-food-0

 8. Temel Rapor: 11959, Roka, çiğ. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3569?man= lfacet = count = max = 35 qlookup = roka ofset = sort = format = Kısaltılmış reportfmt = diğer rptfrm = ndbno = nutrient1 = 'den alındı. nutrient2 = nutrient3 = subset = totCount = measeby = _action_show = Uygula + Değişiklikler Qv = 0.4 Q6705 = 1 Q6706 = 0.5

 9. Kemik sağlığı: Kalsiyumun ötesine bakma. (2009, 1 Ocak). Http://www.nutrition411.com/patient-education-materials/diseases-and-medical-conditions/item/887-bone-health-looking-beyond-calcium/

 10. Coleman, E. (2012, Şubat). Pancar suyunun faydalarını kısaltın - kanıtlar kalp sağlığını ve atletik performansı iyileştirdiğini gösteriyor. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/020612p48.shtml

 11. Çatı, B. (2014, Mayıs). Roka - çok güzel, hatta çocuklar bile yer. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/050114p66.shtml

 12. Webb, D. (2011, Ekim). Güçlü prostat kanseri savaşçıları - rokadan wasabi'ye, pota sebzeleri güçlü bir yumruk atıyor. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/100111p20.shtml

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407