Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ricotta ve Gebelik: Güvenli mi?

 1. Hamileyken, yapmanız gereken ve yapmamanız gereken şeyler hakkında birçok farklı fikir duyabilirsiniz - hangi egzersizlerin güvenli olduğu ve hangi yiyecekleri yiyip yiyemeyeceğiniz gibi . Bazen gerçeği kurgudan ayırmak zor olabilir.

 2. Ricotta peyniri ılımlı lezzetinin tadını çıkarırsanız, hamileyken yenmesi güvenli olan yiyecekler arasında olup olmadığını merak edebilirsiniz. Cevapları almak için okumaya devam edin.

Gıda hamilelik sırasında neden kurallı?

 1. Hamilelik sırasında ne yiyebileceğiniz veya yiyemeyeceğinize dair tüm risk ve uyarılar asılsız değildir. Gebelikte gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma potansiyeliniz artar.

 2. Cleveland Clinic, hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre listeri kontratı yapma ihtimalinin 20 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

 3. Yemekler ve yapılmaması gerekenler hakkında en güncel bilgileri almak için doktorunuzla konuşmalısınız. Bazı doktorlar, bazı maddeler hakkında diğerlerinden daha rahat. Ancak sonunda, bu gıda kararlarının bir kısmını kendi başınıza yapmanız gerekebilir.

 4. Başlamak için, listerilerle temasa geçme şansınızı artırabilecek herhangi bir şeyden kaçınmak isteyeceksiniz.

Listeriya nedir?

 1. Listeria, Listeria monocytogenes bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Genel nüfus bu hayati tehlike taşıyan enfeksiyonu geliştirme riski yoktur. Genellikle, bağışıklık sistemi zayıflamış insanları etkiler:

 2. Listerilerin belirtileri şunlardır:

 3. Bu semptomlardan hamile kadınlar genellikle ateş ve genel ağrılar geçiriyor.

 4. Bu semptomlardan herhangi birini hissediyorsanız, son zamanlarda yediğiniz yemekleri düşünün. Listerilerle temasa geçtiğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza başvurun.

 5. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

Hamilelikte sakınılacak yiyecekler

 1. Mayo Clinic’e göre, hamile kadınlar aşağıdaki yiyeceklerden kaçınmalıdır:

 2. Bu besinler listeria riski taşır. Yukarıda listelenen deniz ürünleri türleri de cıva bakımından yüksektir.

 3. Ayrıca hamile kadınların günde 200 miligramdan fazla mg kafein almaması önerilir çünkü plasentayı geçebilir ve bebeğinizin kalp atışını etkileyebilir.

 4. Alkolden de kaçınmalısınız. Hamilelikte içen kadınlarda düşük ve ölü doğum oranları daha yüksektir. Ayrıca bebeğinizi doğum kusurları riskine soktunuz.

 5. Hamilelikte bitkisel çaylar ile ilgili araştırmalar karışık, bu yüzden içmeden önce doktorunuzla sohbet etmek en iyisidir.

 6. Meyve ve sebzelerinizi yemeden önce daima iyice yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca güvenli yiyecek hazırlama için yönergeleri izleyin.

 7. Çiğ balık, az pişmiş et ve kümes hayvanları ile çiğ veya akan yumurtaları yemekten kaçının.

 8. Ayrıntılara biraz dikkat ederek, en sevdiğiniz lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Örneğin, bazı durumlarda sosisli sandviç ve diğer öğle yemeği etlerini yiyebilirsiniz. Ancak olası listerileri öldürmek için buharda pişirilinceye kadar pişirildiklerinden emin olun.

Ricotta güvenli midir?

 1. Bu sorunun cevabı, en sevdiğiniz markanın etiketini okumak kadar basit olabilir. Markette bulacağınız en ricotta peyniri pastörize süt kullanılarak yapılır.

 2. Pastörizasyon, sıvıları ve yiyecekleri enfeksiyonlara neden olabilecek listeria gibi zararlı bakterileri yok etmek için ısıtma işlemidir. Bu, çoğu ricotta'nın hamilelik sırasında güvenli olduğu anlamına gelir.

Diğer peynirler güvende mi?

 1. Kaçınmak isteyeceğiniz peynirler var. Bunlar arasında Brie, Camembert gibi beyaz kabuklu yumuşak peynirler ve bazı keçi peyniri sayılabilir. Yumuşak mavi peynirlerden de uzak durun.

 2. Pişirilirse bu peynirleri yiyebilirsiniz, ancak daha ayrıntılı bilgi için doktorunuzla konuşun.

 3. Ricotta'ya ek olarak, hamilelikte yemek için güvenli olduğu düşünülen diğer peynirler şunlardır:

 4. Peynir paketinde her zaman "pastörize" kelimesini arayın. Bu kelimeyi etikette gördüğünüzde, yemek güvenlidir.

Doktorunuz ne zaman aranmalı

 1. Hamilelik sırasında bir şeylerin güvenli olup olmadığından hala emin değilseniz, doktorunuza sorun.

 2. 40 haftalık hamileliğiniz boyunca duyacağınız birçok kural ve öneri var. Bir hamilelik sırasında izlediğiniz tavsiyeler bir sonraki tarafından değişmiş olabilir.

 3. Ve eğer listerilerle temasa geçebileceğinizden veya gıda kaynaklı hastalık semptomlarınız olabileceğinden endişe ediyorsanız, doktorunuza başvurun. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için hızlı bir kontrol yaptırmanız asla zarar vermez.

Paket servis

 1. Ricotta peyniri isteyen çok lezzetli tarifler var. Mantı ya da manicotti içine doldurup pizzaya bırakabilir ya da az yağlı bir tatlı için tatlı bir şeyle karıştırabilirsiniz.

 2. Ricotta peyniriniz pastörize sütten yapılırsa, hamileliğiniz sırasında diyetinize dahil etmenizin bir zararı yoktur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407