Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ravent: Beslenme, Yararları ve Daha Fazlası

Ev Mesajınızı Alın

 1. Ravent, kırmızımsı sapları ve ekşi tadıyla bilinen bir sebzedir.

 2. Avrupa ve Kuzey Amerika'da, pişirilir ve sıklıkla tatlandırılır. Asya'da kökleri tıbbi olarak kullanılıyor.

 3. Bu makale, kullanımı ve potansiyel sağlık yararları da dahil olmak üzere, ravent ayrıntılı bir bakış sunmaktadır.

Ravent nedir?

 1. Ravent, ekşi tadı ve genellikle şekerle pişirilmiş kalın saplarıyla ünlüdür.

 2. Sapları kırmızıdan pembeye ve soluk yeşile kadar renklidir ve kerevizle aynı tutarlılığa sahiptir.

 3. Bu sebzenin soğuk kışlara ihtiyacı var. Sonuç olarak, esas olarak dünyadaki dağlık ve ılıman bölgelerde, özellikle Kuzeydoğu Asya'da bulunur. Aynı zamanda Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa'da da yaygın bir bahçe bitkisidir.

 4. Birkaç çeşit ve tür var. Batı'da, en yaygın çeşitlilik mutfak veya bahçe ravent (Rheum x hybridum) olarak adlandırılır.

Nasıl kullanılır?

 1. Ravent sıradışı bir sebze çünkü çok ekşi ve biraz tatlı.

 2. Aslında, meyveler için kolayca yanılıyor. Bu karışıklığa ek olarak, ravent resmi olarak ABD Tarım Bakanlığı (USDA) (1) tarafından meyve olarak sınıflandırılmaktadır. [! 119 => 1140 = 3!

 3. Şekerin ucuz ve hazır olduğu zaman, ravent popüler bir yemek haline gelen 18. yüzyıla kadar değildi.

 4. Ondan önce, çoğunlukla tıbbi olarak kullanılıyordu. Aslında, kurumuş kökleri geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır.

 5. Sadece sapları, en çok tatlı çorbalarda, reçellerde, soslarda, turtalarda, tartlarda, ufalananlarda, kokteyllerde ve ravent şarabında yenilir.

 6. Tatlı ravent turtalar İngiltere ve Kuzey Amerika'da geleneksel bir tatlı olduğundan, bu sebzeye bazen "turta bitkisi" denir.

Raventin besin içeriği

 1. Ravent, temel besin maddeleri açısından özellikle zengin değildir ve kalori içeriği düşüktür.

 2. Bununla birlikte, K1 vitamini için çok iyi bir kaynaktır ve günlük değerin yaklaşık% 26-37'sini (ons) 100 ons (100 gram) olup olmadığına bağlı olarak sunar. pişmiş (2, 3).

 3. Diğer meyve ve sebzelerde olduğu gibi, lif oranı da yüksektir, portakal, elma veya kereviz gibi benzer miktarlarda bulunur.

 4. Eklenmiş şeker ile 3.5 ons (100 gram) pişmiş ravent porsiyonu (3):

 5. Raventte yeterli miktarda kalsiyum olmasına rağmen, esas olarak antinutrient kalsiyum oksalat formundadır. Bu formda, bedeniniz onu etkili bir şekilde ememez (4).

 6. C vitamini açısından da oldukça yüksektir, 3.5 gram (100 gram) porsiyonda DV'nin% 6'sı vardır.

Raventin sağlığa faydaları

 1. Raventin sağlığa yararları üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır.

 2. Ancak, birkaç çalışma, elyafı gibi izole Ravent SAP bileşenlerinin etkilerini incelemiştir.

 3. Ravent sapları kolesterolünüzü etkileyebilecek iyi bir lif kaynağıdır.

 4. Kontrollü bir çalışmada, yüksek seviyeleri olan erkekler bir ay boyunca her gün 27 gram ravent-sapı lif yiyorlardı. Toplam kolesterolleri% 8, LDL (kötü) kolesterolleri% 9 azalmıştır (5). [! 119 => 1140 = 5!

 5. Ravent, aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır.

 6. Bir çalışma, toplam polifenol içeriğinin lakadan daha yüksek olabileceğini göstermektedir (7).

 7. Raventteki antioksidanlar, kırmızı renginden sorumlu olan ve sağlık yararları sağladığı düşünülen antosiyaninler içerir. Ravent ayrıca yoğunlaştırılmış tanenler olarak da bilinen proantosiyanidinlerde yüksektir (8, 9). [! 119 => 1140 = 5!

 1. Ravent, bulabileceğin en ekşi tatlandırıcı sebze.

 2. Asitliği, temel olarak yüksek malik ve oksalik asit seviyeleri nedeniyledir. Malik asit, bitkilerde en bol bulunan asitlerden biridir ve birçok meyve ve sebzenin ekşi tadına katkıda bulunur (8).

 3. İlginç bir şekilde, karanlıkta ravent yetiştirmek onu daha az ekşi ve daha yumuşak hale getiriyor. Bu çeşitlilik, ilkbahar ya da geç kış aylarında yetişen zorunlu ravent olarak bilinir.

Güvenlik ve yan etkiler

 1. Ravent, bitkilerde en yaygın olan okzalik asit olan en zengin diyetsel kalsiyum oksalat kaynakları arasındadır.

 2. Aslında, halk geleneğine göre, oksalik asit seviyelerinin ilkbahardan yaza yükseldiği söylendiği gibi, Haziran ayı sonlarında ravent hasat edilmemelidir.

 3. Bu madde özellikle yapraklarda bol miktarda bulunur, ancak sapları da çeşide bağlı olarak yüksek miktarlarda bulunabilir.

 4. Çok fazla kalsiyum oksalat, çeşitli organlarda kalsiyum oksalat kristallerinin birikmesi ile karakterize ciddi bir durum olan hiperoksalüriye yol açabilir.

 5. Bu kristaller böbrek taşı oluşturabilir. Susuz hiperoksalüri böbrek yetmezliğine yol açabilir (12).

 6. B6 Vitamini eksikliği ve yüksek C vitamini alımı da riskinizi artırabilir (14).

 7. Ek olarak, artan kanıtlar, bazı yararlı bağırsak bakterileri olmayanlar için bu sorunun daha kötü olduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, Oxalobacter formigenes gibi bazı bağırsak bakterileri diyet oksalatlarını bozar ve nötralize eder (15, 16).

 8. Ravent zehirlenmesi raporları nadir olmasına rağmen, ılımlı bir şekilde tükettiğinizden ve yapraklardan kaçındığınızdan emin olun. Dahası, raventinizi pişirmek oksalat içeriğini% 30-87 azaltabilir (17, 18, 19, 20).

Ravent nasıl pişirilir

 1. Ravent çeşitli şekillerde yenilebilir. Genellikle bol miktarda ilave şeker içeren reçellerde ve tatlılarda kullanılır.

 2. Demek ki, düşük şekerli tariflerde kullanımı kolaydır - hatta hiç şekersiz olarak pişirilir.

 3. Birkaç yaratıcı fikir ravent salatası ve sağlıklı ravent parçalanabilir. Bu sebzeyi veya reçelini sabah yulaf ezmenize de ekleyebilirsiniz.

En alt satırda

 1. Ravent, insanların pişirme ve pişirme işlemlerinde kullandıkları eşsiz bir sebzedir.

 2. Oksalatta yüksek olabileceğinden, çok fazla yemekten kaçınmalı ve düşük oksalat çeşitlerinden sap seçmeye çalışmalısınız. Eğer böbrek taşlarına yatkınsanız, raventin tamamen önüne geçmek en iyisi olabilir.

 3. Parlak tarafta, ravent iyi bir antioksidan, K vitamini ve lif kaynağıdır.

 4. Ayrıca, ekşi tadı reçel, ufalanma, turta ve diğer tatlılarda mükemmel bir bileşen yapar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407