Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Rambutan Meyvesi: Beslenme, Sağlık Faydaları ve Nasıl Yenir

Alt satırda

 1. Rambutan (Nephelium lappaceum) Güneydoğu Asya'ya özgü bir meyvedir.

 2. Boyu 80 metreye kadar ulaşabilen bir ağaçta yetişir ve Malezya ve Endonezya gibi tropikal iklimlerde en iyi şekilde büyür.

 3. Meyve lychee ve longan meyvelerle ilgilidir ve soyulduğunda benzer bir görünüme sahiptir. Yarı saydam beyaz eti tatlı ve kremsi bir tada sahiptir ve ortasında bir tohum bulunur.

 4. Rambutan çok besleyici ve kilo verme ile daha iyi sindirim ile enfeksiyonlara karşı artan direnç arasında değişen sağlık yararları sunabilir.

 5. İşte rambutan'ın başlıca sağlık yararları ve nasıl yenileceği.

Besinler ve Antioksidanlar açısından zengin

 1. Rambutan meyvesi birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 2. Eti, 3.5 ons (100 gram) başına yaklaşık 1.3-2 gram toplam lif sağlar - aynı miktardaki elmalar, portakallar veya armutlarda bulduğunuza benzer.

 3. Vücudunuzun diyet demirini daha kolay emmesine yardımcı olan bir besin maddesi olan C vitamini bakımından da zengin. Bu vitamin ayrıca vücudunuzun hücrelerini hasara karşı koruyan bir antioksidan görevi görür. 5-6 rambutan meyve yemek, günlük C vitamini ihtiyacınızın% 50'sini karşılayacak. (3, 4).

 4. Rambutan ayrıca kemikleriniz, beyniniz ve kalbiniz de dahil olmak üzere çeşitli hücrelerin uygun şekilde büyümesinde ve korunmasında rol oynayan iyi miktarda bakır içerir.

 5. Daha az miktarda manganez, fosfor, potasyum, magnezyum, demir ve çinko da sunar. 3,5 gram yemek (100 gram) - veya yaklaşık dört meyve - günlük bakır ihtiyacınızın% 20'sini ve diğer besin maddelerinin günlük önerilen miktarının% 2-6'sını karşılayacaktır (3).

 6. Rambutan kabuğunun ve çekirdeğinin zengin besin, antioksidan ve diğer faydalı bileşikler olduğu düşünülüyor. Bazı insanlar onları yese de, şu anda da yenilebilir sayılmaz (5, 6, 7, 8, 9). [! 956 => 1140 = 2!

 7. Tohumların kızartılması bu etkileri azaltabilir ve bazı kültürlerden gelen bireyler onları bu şekilde tüketiyor gibi görünmektedir. Ancak, uygun kızartma prosedürü hakkında güvenilir bilgi şu anda kullanılamıyor.

 8. Daha fazla bilinene kadar, tohumları tamamen tüketmekten kaçınmak en güvenli olabilir.

Sağlıklı Sindirimi Destekler

 1. Rambutan, lif içeriği nedeniyle sağlıklı bir sindirime katkıda bulunabilir.

 2. Etindeki liflerin yaklaşık yarısı çözünmez, bu da sindirilmemiş bağırsaklarınızdan geçtiği anlamına gelir.

 3. Çözünmeyen lif dışkıya yığın ekler ve bağırsak geçişini hızlandırarak kabızlık olasılığınızı azaltır (2).

 4. Elyafın diğer yarısı çözünür. Çözünebilir lif, faydalı bağırsak bakterileriniz için yiyecek sağlar. Buna karşılık, bu dost bakteriler bağırsaklarınızın hücrelerini besleyen asetat, propiyonat ve bütirat gibi kısa zincirli yağ asitleri üretir.

 5. Bu kısa zincirli yağ asitleri ayrıca iltihaplanmayı azaltabilir ve irritabl barsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (12, 13, 14) dahil olmak üzere bağırsak hastalıklarının semptomlarını iyileştirebilir. [! 956 => 1130 = 4!

 1. Çoğu meyvelerde olduğu gibi, rambutan kilo alımını önleyebilir ve zaman içinde kilo kaybına neden olabilir (15, 16, 17, 18).

 2. 3.5 ons (100 gram) başına yaklaşık 75 kalori ve 1.3-2 gram fiberde, sağladığı elyaf miktarı için kaloride nispeten düşüktür (2).

 3. Bu, sizi daha uzun süre daha iyi tutmanıza yardımcı olabilir, bu da fazla yemek yeme olasılığınızı azaltabilir ve zamanla kilo kaybını artırabilir (19, 20). [! 956 => 1140 = 4!

Enfeksiyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 1. Rambutan meyvesi, çeşitli şekillerde daha güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir.

 2. Başlangıç ​​olarak, C vitamini bakımından zengin, vücudunuzun enfeksiyonla savaşması için ihtiyaç duyduğu beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edebilir (25). [! 956 => 1140 = 5!

 3. Dahası, rambutan kabuğu, enfeksiyonlarla savaşmak için yüzyıllarca kullanılmıştır. Tüp çalışmaları, vücudunuzu virüslere ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruyabilecek bileşikler içerdiğini göstermektedir (27, 28, 29). [! 956 => 1140 = 5!

Diğer Potansiyel Yararları

 1. Rambutan ek sağlık yararları sunabilir - en iyi araştırılanlar:

 2. Ümit vaat ediyor olsa da, bu üç ek yarar, genellikle ikisi de genellikle insanlar tarafından tüketilmeyen rambutan kabuğundaki tohumlarda veya tohumlarda bulunur.

 3. Dahası, bu faydaların çoğu sadece hücre ve hayvan araştırmalarında gözlendi. İnsanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Lychee ve Longan Meyvelerine Karşı Rambutan

 1. Soyulduktan sonra, rambutan meyvesi lychee ve longan meyvesine çok benzer.

 2. Üçü de aynı Sapindaceae - veya soapberry - familyasına ait, Güney Asya'ya özgü ağaçlar üzerinde yetişiyor ve ortasında bir tohumla yarı saydam beyaz ete sahipler. Beslenme profilleri de oldukça benzerdir (36, 37).

 3. Ancak, dış görünümleri farklı. Rambutan üçünün en büyüğü ve kırmızımsı yeşil kıllı bir kabuğa sahip.

 4. Lise biraz daha küçük ve sert, dokulu, kırmızı bir kabuğa sahipken, longan küçük tüylerle kaplı kahverengi, pürüzsüz bir dış cilde sahip.

 5. Lezzetleri de biraz değişebilir. Rambutan sıklıkla tatlı ve kremsi olarak tanımlanırken, lychee meyvesi daha hafif ve daha az tatlı bir lezzet sunar. Longans, üçünün en az tatlısıdır ve belirgin bir şekilde tart.

Onları Nasıl Yenir

 1. Rambutan taze, konserve, meyve suyu veya reçel olarak satın alınabilir.

 2. Meyvenin olgunlaştığından emin olmak için çivilerin rengine bakın. Ne kadar kırmızılarsa meyve o kadar olgunlaşır.

 3. Yemek yemeden önce cildi çıkarmalısınız. Bunu yapmak için, dış derinin ortasını bir bıçakla dilimleyin, daha sonra kesimden karşı taraflardan sıkın. Beyaz meyve bedava pop gerekir.

 4. Tatlı, yarı saydam et, ortasında yenmez olarak kabul edilen büyük bir tohum içerir. Tohum bir bıçakla çıkarılabilir veya eti yedikten sonra tükürülebilir.

 5. Et, salata ve körilerden pudinglere ve dondurmaya kadar çeşitli tariflere tatlı bir lezzet katabilir.

Potansiyel Riskler

 1. Rambutan meyvesinin eti insan tüketimi için güvenli olarak kabul edilir.

 2. Öte yandan, kabuğu ve tohumu genellikle yenmez olarak kabul edilir.

 3. İnsan çalışmaları şu anda eksikken, hayvan çalışmaları, kabuğun düzenli olarak ve çok büyük miktarlarda yenildiği zaman toksik olabileceğini bildirmektedir (10). [! 956 => 1140 = 9!

 4. Günümüzde kavurma, ham tohumun doğal narkotik özelliklerine karşı koymanın bilinen tek yoludur. Bununla birlikte, insan tüketimi için güvenli hale getirmek için onu en iyi şekilde nasıl kızartılacağına dair açık yönergeler mevcut değildir. [! 956 => 1140 = 9!

Alt satırda

 1. Lychee ve longan meyvelerle ilgili rambutan, kıllı kabuklu, tatlı, krem ​​aromalı, yenilebilir etli Güneydoğu Asya meyvesidir.

 2. Kalorisi düşük ama besleyicidir ve sindiriminize, bağışıklık sisteminize ve kilo kaybınıza yardımcı olabilir.

 3. Bazı insanlar kabuğu ve tohumu yiyor olsalar da, genellikle yenmez sayılırlar.

 4. Yine de, et salatalara, körilere ve tatlılara tatlı bir lezzet ekleyebilir veya kendi başına tadını çıkarabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407