Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Protein tozunun faydaları nelerdir?

Protein tozunun faydaları nelerdir?

 1. Süt bazlı ve bitkisel bazlı tozlar dahil birçok farklı türde protein tozu vardır. Bu yazıda, protein tozunun sağlığa faydalarından bazılarını ve mevcut farklı türleri tartışıyoruz.

Protein tozunun sağlığa yararları

 1. Protein kemik, kas ve cilt yapı taşlarından biridir. Vücudun hormon, enzim ve diğer kimyasalları üretmesi gerekiyor.

 2. Protein tozlarının sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir:

Kilo yönetimi

 1. Protein bakımından zengin yiyecekler yemek ve takviye almak insanların daha uzun süre daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Kendini tam hissetmek, daha küçük porsiyon boyutları ve daha az sıklıkta atıştırmayla sonuçlanma eğilimindedir; bu, bir insanın sağlıklı bir kiloyu korumasına veya gerekirse kilo vermesine yardımcı olabilir. [! 3511 => 1140 = 3!

 2. Ayrıca kan basıncını, toplam kolesterolü ve kardiyovasküler hastalıklar için diğer risk faktörlerini azaltabilir.

Kas büyümesi

 1. Protein kas gelişimi için gereklidir. Birçok sporcu ve spor salonu meraklısı, bu içeceklerin güç antrenmanlarından sonra birikmelerine yardımcı olacağına inandıkları için protein sallamalarını tüketir.

 2. 498 çalışmanın 2018 analizi, bu amaç için protein desteğinin kullanımını desteklemektedir. Araştırma, protein takviyelerinin, ağırlık kaldırma gibi direnç egzersiz eğitimi uygulayan sağlıklı yetişkinlerde kas boyutunu ve gücünü önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir.

 3. Protein takviyesi kadınlarda ve erkeklerde eşit derecede etkiliydi. Bununla birlikte, yaşlı yetişkinler genç insanlardan daha yüksek protein gereksinimine sahip olduklarından, etkinlik yaşla birlikte azalabilir.

 4. Araştırmacılar ayrıca protein bir kilogram (kg) vücut ağırlığında 1.6 gram (g) aştığında (veya kilo başına 0.73 g vücut ağırlığı (lb)) bulunduğunu belirtti. Herhangi bir ek avantaj. [! 3511 => 1130 = 5!

 1. Protein kas büyümesine katkıda bulunmasının yanı sıra, hasar görmüş kas ve dokuların onarılmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, sporcular egzersiz sonrası kas ağrısından iyileşmeyi hızlandırmak için protein tozu kullanabilirler.

 2. Birçok çalışma, egzersiz sonrası protein takviyesi almanın kas hasarını azaltarak ve kas performansını ve kas protein sentezini iyileştirerek iyileşmeye yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

 1. 19 yaş ve üstü insanlar için önerilen günlük protein alımı, kadınlar için 46 g, erkekler için 56 g'dır.

 2. Muhtemelen bazı vejeteryanlar ve vejeteryanlar da dahil olmak üzere bu miktarları karşılamayı zorlaştıran kişiler, protein tozunun soruna kolay bir çözüm sunduğunu görebilirler.

 3. Sporcular, halterciler, yaşlı yetişkinler ve kronik hastalığı olan kişilerin genel protein alım tavsiyesini aşması gerekebilir.

 4. Araştırmalar, yoğun antrenman rejimi olan sporcuların vücut ağırlığının kilogramı başına 1,4 ila 2,0 g arasında değişen günlük önerilen protein alımının iki katına sahip olmasından fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bu, 175 lb ağırlığındaki bir kişi için günlük 111-159 g'a eşittir

Protein tozu çeşitleri

 1. Birkaç farklı türde protein tozu vardır. Peynir altı suyu en popüler protein takviyesi ve araştırmacıların odaklanma eğiliminde olanıdır, ancak tek değil. Yaygın protein tozu türleri şunlardır:

 2. Protein sarsıntısı fiyat ve kaliteye göre değişir. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) protein tozlarını düzenlememektedir.

 3. Bir 2018 çalışmasına göre, en çok satan protein tozlarının çoğu kurşun, kadmiyum ve arsenik gibi ağır metaller içeriyor.

 4. Bu nedenle, insanlar protein tozu satın alırken ve saygın bir tedarikçiden bir ürün seçerken her zaman dikkatli davranmalıdır.

Protein tozu nasıl kullanılır

 1. Protein tozlarını kullanmadan önce insanlar beslenme ihtiyaçlarını hesaplamalıdır. Diyetlerinden yeterince protein alamayanlar, protein tozlarını desteklemeyi düşünebilirler.

 2. Bununla birlikte, çok fazla protein tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Bazı tozlar, porsiyon başına 80 g kadardır, ki bu çoğu insan için çok fazladır.

 3. 2013 yılında yapılan bir inceleme, uzun süreli aşırı protein tüketiminin böbreklere ve karaciğere zarar verebileceğini ve vücudun kemik ve kalsiyum dengesini etkileyebileceğini ortaya koydu.

 4. Diyetteki aşırı yüksek protein seviyeleri de, lif bakımından zengin meyveler, sebzeler ve vücudun bağırsakları beslemek ve sürdürmek için kullandığı baklagiller gibi diğer faydalı yiyeceklerin alımını azaltabilir. bakteriler.

 5. Protein takviyesinin optimal zamanlaması belirsizdir. Birçok insan egzersizden sonra almayı önerir, ancak çelişkili sonuçlar üreten çalışmalar nedeniyle araştırma bulguları yetersizdir.

 6. Örneğin, 2018 tarihli bir çalışma, yemeklerle protein takviyesi almanın kilo yönetimi ve yağ kütlesini azaltmak için öğün aralarında almaktan daha etkili olduğunu bildirdi.

 7. Buna karşılık, 2014 yılında yapılan bir çalışma, egzersiz sonrası 30 g protein dozunun düşük kalorili diyet uygulayanlarda protein sentezini geliştirdiğini bildirdi.

 8. İnsanlar aromalı protein tozunu, ambalajdaki talimatlara göre suyla karıştırabilir. Alternatif olarak, birçok kişi protein tozunu süt veya meyve ve sebze smoothie'lerle harmanlamaktadır.

Paket servis

 1. Protein tozları birçok insan için, özellikle sporcular, yaşlı yetişkinler, vejeteryanlar ve veganlar için faydalı bir takviye olabilir. Bunlar uygun bir tam protein kaynağıdır. Bazen başka besinler de içerirler.

 2. Ancak, herkesin ekstra proteine ​​ihtiyacı yok. Et, balık, süt ürünleri ve yumurta bakımından zengin bir diyet uygulayan ve yoğun ağırlık egzersizi yapamayan kişilerin protein takviyesi alması gerekmez.

 3. Diyetlerini protein tozu ile desteklemek isteyen kişiler, kullanmadan önce yüksek kaliteli bir ürün seçmeli ve doktoru veya diyetisyeni ile konuşmalıdır.

 4. Bu makaledeki farklı protein tozu türleri çevrimiçi olarak kullanılabilir:

 5. En son Salı 18 Eylül 2018 tarihine kadar gözden geçirilen makale. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. 2018 protein tozu çalışması. (N.d.). Https://www.cleanlabelproject.org/protein-powder/

 7. Ek 7. Diyet referansı alımlarına ve diyet yönergeleri tavsiyelerine dayanarak yaş cinsiyet grupları için beslenme hedefleri. (N.d.). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 8. Areta, J.L., Burke, L.M., Kamera, D.M., Batı, D.W., Crawshay, S., Moore, D.R., ... Coffey, V.G. (2014, 15 Nisan). Azalan istirahat iskelet kası protein sentezi, direnç egzersizi ve kısa süreli enerji açığının ardından protein alımı ile kurtarılır. Amerikan Fizyoloji Dergisi: Endokrinoloji ve Metabolizma, 306 (8), E989-E997. Https://www.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.00590.2013

 9. Hudson, J.L., Bergia III, R.E., Campbell, W.W. (2018, 1 Haziran). Yemeklerle birlikte tüketilen protein takviyelerinin öğünler arasında, yetişkinlerde direnç antrenmanına bağlı vücut kompozisyonu değişikliklerine etkisi: Sistematik bir derleme. Nutrition Reviews, 76 (6), 461-468. Https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/76/6/461/4980809

 10. Kim, J., Lee, C., Lee, J. (2017, 29 Ağustos). Peynir altı suyu proteini takviyesinin zamanlamasının eksantrik egzersiz sonrası kas hasarı belirteçleri üzerine etkisi. Egzersiz Rehabilitasyon Dergisi, 13 (4), 436-440. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5667622/

 11. Morton, R.W., Murphy, K.T., McKellar, S.R., Schoenfeld, B.J., Henselmans, M., Helms, E., ... Phillips, S.M. (2018, 19 Ocak). Sağlıklı yetişkinlerde protein takviyesinin kas kitlesindeki direnç eğitimi ile kazanılan direnç ve protein desteğinin etkisinin sistematik olarak gözden geçirilmesi, meta-analizi ve meta-regresyonu. İngiliz Spor Hekimliği Dergisi. Https://bjsm.bmj.com/content/early/2018/01/18/bjsports-2017-097608

 12. Pasiakos, S.M., Lieberman, H.R., McLellan, T.M. (2014, May). Protein takviyelerinin kas hasarı, ağrı ve kas fonksiyonunun iyileşmesi ve fiziksel performans üzerine etkileri: Sistematik bir derleme [!Özet

 13. Wirunsawanya, K., Upala, S., Jaruvongvanich, V., Sanguankeo, A. (2017, 31 Ekim). Peynir altı suyu proteini takviyesi, aşırı kilolu ve obez hastalarda vücut bileşimini ve kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirir: Sistematik bir derleme ve meta-analiz [!Özet

 14. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 15. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407