Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pırasa ve Vahşi Rampa Nedir? 10 Etkileyici Faydalar

Alt satırda

 1. Pırasa, soğan, arpacık soğanı, yeşil soğan, frenk soğanı ve sarımsak ile aynı aileye aittir.

 2. Dev yeşil bir soğana benziyorlar, ancak pişirildiğinde çok daha hafif, biraz tatlı bir tadı ve daha kremalı bir dokuya sahipler.

 3. Pırasalar genellikle ekilir, ancak Kuzey Amerika yabani pırasa gibi yabani çeşitler - rampalar olarak da bilinir - popülerlik kazanmaktadır.

 4. Rampalar, sarımsak, yeşil soğan ve ticari olarak yetişen pırasalar arasında çapraz olan güçlü lezzetleri nedeniyle hem yemlikçiler hem de üst şefler arasında popülerdir.

 5. Tüm pırasa çeşitleri besleyicidir ve bir çok sağlık yararı sağladığı düşünülmektedir.

 6. Pırasa ve yabani rampaların sağlığa 10 faydası var!

1. Çeşitli besinler içerir

 1. Pırasalar besleyicidir, yani kalorileri düşük, vitamin ve mineral bakımından yüksekler.

 2. Pişmiş pırasa 3.5 porsiyon (100 gram) porsiyonda yalnızca 31 kalori var (1).

 3. Aynı zamanda, beta karoten de dahil olmak üzere, provitamin A karotenoidleri özellikle yüksektir. Vücudunuz bu karotenoidleri görme, bağışıklık fonksiyonu, üreme ve hücre iletişimi için önemli olan A vitaminine dönüştürür (2). [! 2108 => 1140 = 2!

 4. Pırasalar ayrıca, menstrual sendrom (PMS) semptomlarını azaltmaya ve tiroid sağlığını artırmaya yardımcı olabilecek iyi bir manganez kaynağıdır. Dahası, az miktarda bakır, B6 vitamini, demir ve folat sağlarlar (6, 7, 8).

2. Yararlı bitki bileşikleri ile doludur

 1. Pırasalar zengin bir antioksidan kaynağıdır, özellikle polifenoller ve kükürt bileşikleridir.

 2. Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren ve diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunan oksidasyonla savaşır.

 3. Pırasa, kalp hastalıklarına ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağladığı düşünülen bir polifenol antioksidan kaynağı olan özellikle büyük bir kaempferol kaynağıdır (9, 10, 11).

 4. Aynı şekilde harika bir allisin kaynağı, sarımsaka antimikrobiyal, kolesterol düşürücü ve potansiyel antikanser özelliklerini veren aynı faydalı kükürt bileşiği (12, 13).

 5. Bu arada, vahşi rampalar tiyosülfinatlar ve cepaenler açısından zengin, kanın pıhtılaşması için gerekli iki kükürt bileşiği ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağladıkları düşünülüyor (14, 15, 16).

3. İltihabı azaltabilir ve kalp sağlığını artırabilir

 1. Bu çalışmaların çoğu soğan ya da sarımsak test ederken, pırasalarda enflamasyonu düşürdüğü ve kalp sağlığını koruduğu düşünülen yararlı bileşikler vardır (18). [! 2108 => 1140 = 4!

 2. Ayrıca pırasalar, kolesterolü, kan basıncını ve kan pıhtılarının oluşumunu azaltarak kalp sağlığına yararlı olabilecek kükürt bileşikleri olan iyi bir allisin ve diğer tiyosülfinat kaynağıdır (13, 15, 19, 20).

4. Kilo kaybına yardımcı olabilir

 1. Çoğu sebze gibi pırasalar da kilo kaybına neden olabilir.

 2. 3.5 ons (100 gram) pişmiş sızıntı için 31 kaloride, bu sebzenin kısım başına çok az kalorisi var.

 3. Dahası pırasalar, açlığı önleyebilen, dolgunluk duygularını teşvik eden ve doğal olarak daha az yemenize yardımcı olabilecek iyi bir su ve lif kaynağıdır (21). [! 2108 => 1140 = 5!

5. Bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilir

 1. Pırasa bir dizi kanserle mücadele bileşiğine sahiptir.

 2. Örneğin, pırasadaki kaempferol, daha düşük bir kronik hastalık riski, özellikle kanser ile bağlantılıdır. Test tüpü araştırması, kaempferolün, iltihabı azaltarak, kanser hücrelerini öldürerek ve bu hücrelerin yayılmasını önleyerek kansere karşı savaşabileceğini göstermektedir (11, 25). [! 2108 => 1140 = 6!

 3. Güçlü sonuçlar alınmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu unutmayın.

6. Sağlıklı sindirimi teşvik edebilir

 1. Pırasalar sindiriminizi artırabilir.

 2. Bu bakteriler daha sonra asetat, propiyonat ve bütirat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretir. SCFA'lar iltihaplanmayı azaltabilir ve bağırsak sağlığınızı güçlendirebilir (32, 33).

 3. Araştırmalar, prebiyotikçe zengin bir diyetin vücudunuzun genel sağlığınızı artırabilecek önemli besinleri emmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir (34).

7-9. Diğer potansiyel faydalar

 1. Pırasalar soğan ve sarımsak kadar titizlikle çalışılmasa da, ortaya çıkan araştırmalar ek faydalar sağlayabileceklerini öne sürüyor.

 2. Bu sonuçlar ümit verici olmakla birlikte, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

10. Diyetinize eklemek kolay

 1. Pırasalar her diyete lezzetli, besleyici ve çok yönlü bir katkı sağlar.

 2. Onları hazırlamak için, kökleri kesin ve koyu yeşil uçları keserek yalnızca beyaz ve açık yeşil parçaları koruyun.

 3. Ardından, uzunlamasına dilimleyin ve akan su altında durulayın, katmanları arasında birikmiş olabilecek kiri ve kumu temizleyerek temizleyin.

 4. Pırasalar çiğ olarak yenebilir, ancak haşlama, kızartma, kızartma, kızartma, kaynatma veya kaynatma işlemlerini yapabilirsiniz.

 5. Çorbalara, daldırmalara, güveçlere, taco dolmalarına, salatalara, kişilere, tavada kızartmaya ve patates yemeklerine harika bir katkı sağlar. Onları kendi başınıza da yiyebilirsiniz.

 6. Ham pırasaları yaklaşık bir hafta, buzdolabını yaklaşık iki gün boyunca soğutabilirsiniz.

 7. Ekili pırasanın aksine, vahşi rampalar inanılmaz derecede keskindir. Sadece az miktarda rampa, favori yemeğinize güçlü, sarımsak benzeri bir lezzet patlaması ekleyebilir.

Alt satırda

 1. Pırasalar ve yabani rampalar, sindiriminizi iyileştiren, kilo kaybını teşvik eden, iltihaplanmayı azaltan, kalp hastalığına karşı savaşan ve kanserle savaşabilen çeşitli besin maddelerine ve faydalı bileşiklere sahiptir.

 2. Ayrıca, kan şekeri seviyesini düşürebilir, beyninizi koruyabilir ve enfeksiyonlarla savaşabilirler.

 3. Sarımsak ve soğanla yakından ilgili olan bu alumlar, sağlıklı bir diyete büyük katkılar sağlıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407