Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pox partilerinin riskleri ve faydaları nelerdir?

Pox partilerinin riskleri ve faydaları nelerdir?

 1. Su çiçeği aşısından önce, birçok kişi çiçeği hastalığına geçmeden hastalıktan önce geçmelerine yardımcı olmak için çocuklarına virüsü bulaştırmanın bir yolu olarak su çiçeği partilerini kullandı. Daha yakın bir zaman önce, pox partileri, çocuklarının aşı olmasını istemeyen ancak yine de virüse karşı bağışıklık geliştirmelerini isteyen bazı bireylerle popülerliğini yeniden kazandılar.

 2. Suçiçeği partileri tartışmalıdır. Bazı insanlar doğru çalıştığında düşük riskli olduklarını iddia ederken, diğerleri etik dışı ve potansiyel olarak tehlikeli olduklarına inanıyorlar.

 3. Tıp topluluğu hala aşılamayı suçiçeği bağışıklık geliştirmenin en güvenli yolu olarak görüyor.

 4. Bu makalede, su çiçeği, su çiçeği partilerinin yararları ve riskleri ve su çiçeği aşılarını tartışıyoruz. Ayrıca, güvenli bir partinin nasıl yapılacağına ilişkin bazı genel kuralları da içeriyoruz.

Su çiçeği nedir?

 1. Suçiçeği, suçiçeği virüsü virüsüyle enfeksiyondan kaynaklanır. Genellikle hafif bir hastalıktır, genellikle çocuklarda görülür, ancak çocuklukta enfekte olmayan yetişkinleri de etkileyebilir.

 2. Suçiçeği genellikle bir kişiyi etkiler. Virüsü kasıldıktan sonra, birey hastalığa bir ömür boyu bağışıklık geliştirir. Bununla birlikte, virüs vücutta etkin olmayan veya hareketsiz bir biçimde kalır. Hayatın ilerleyen saatlerinde virüs, zona hastalığı denilen bir duruma neden olmak üzere yeniden etkinleştirilebilir.

 3. Suçiçeğinin anlatılmaz işareti kırmızı, kaşıntılı ve inişli çıkışlı bir döküntüdür. Darbeler, sıvıyla doldurulmuş kabarcıklara dönüşür, bu daha sonra kabuklanır ve kabuklar oluşturur. Döküntü vücudun diğer birçok bölgesine yayılabilir.

 4. Diğer su çiçeği belirtileri arasında şunlar olabilir:

 5. Çocuğun döküntüyü çizmeye direnmesi zor olabilir, ancak ona dokunmak kaşıntı ve tahriş gibi bazı semptomları daha da kötüleştirebilir. Çizilmekten veya toplanmasından kaçınmak aynı zamanda hastalığın yayılmasını önlemeye ve skar olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

 6. Su çiçeği, tüm yumrular ve kabarmalar patlayıp ölene kadar bulaşıcıdır. Kabarcıklı sıvı ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla temas yoluyla yayılır. Bir kişi ayrıca virüsü öksürme ve hapşırma yoluyla geçirebilir.

Su çiçeği partileri nedir?

 1. İnsanlar, çocuklarını kasıtlı olarak su çiçeği ile enfekte etmenin bir yolu olarak su çiçeği partilerini kullanıyor. Buradaki düşünce, çocuğun hastalığa er ya da geç geç gitmesi ve virüse karşı doğal bir bağışıklık kazanmasıdır.

 2. Su çiçeği partisi sırasında, ebeveynler veya bakıcılar, enfekte olmayan çocukları şu anda su çiçeği olan bir çocukla oynamaya, yemeye ve etkileşime geçmeye teşvik eder. Bu yakın temas, çocukların suçiçeği yakalama ihtimalini çok daha fazla arttırıyor.

 3. Suçiçeği aşıları henüz mevcut olmadığında Su çiçeği partileri popülerdi. Bugünlerde, çocuklarının aşı yaptırmasını istemeyen bazı insanlar, çiçeği olan partileri, hastalığa karşı bağışıklık kazanmaları için doğal bir yol olarak görüyorlar.

Pox partilerinin faydaları ve riskleri

 1. Su çiçeği bir çocuk için çok rahatsız edici ve üzücü olabilir, ancak sağlıklı çocuklarda nadiren ağırdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre, hastalık tipik olarak yaklaşık 5 ila 7 gün sürer.

 2. Ancak su çiçeği hala potansiyel riskler taşıyor. Daha önce enfeksiyonu olmayan bazı insan grupları daha ciddi semptomlar ve komplikasyonlar yaşayabilir. Bu insanlar şunlardır:

 3. Su çiçeği komplikasyonları şunları içerebilir:

 4. Su çiçeği komplikasyon riski taşıyan çocuklar ve yetişkinler, çiçek partisine katılmamalı ve seçeneklerini bir doktorla tartışmalıdır.

Pox partilere karşı aşılama

 1. Suçiçeği bir kez yakalamak veya virüse karşı aşı yaptırmak, en sağlıklı insanların yaşam boyu bağışıklık kazanmasını sağlar.

 2. Aşı alan bazı çocuklar hala hastalığa yakalanabilir, ancak semptomlar daha az kabarcıkla daha hafif olma eğilimindedir.

 3. Su çiçeği partisinde su çiçeği yakalayan çocuklar genellikle tam hastalığa yakalanır. Ve, sağlıklı çocuklarda nadir görülmesine rağmen, virüsle enfekte olduktan sonra hala bir komplikasyon riski vardır.

 4. Daha ciddi vakalarda, bir çocuğun semptomları hastaneye gitmelerini gerektirebilir. Nadir durumlarda, sağlıklı çocuklar ve yetişkinlerde suçiçeği ölümcül olabilir.

 5. Tıp topluluğu aşılamayı suçiçeği ve potansiyel komplikasyonlarını önlemenin en güvenli yolu olarak görüyor.

 6. Su çiçeği aşısı, kişinin gerçek virüse karşı bağışıklığını arttırmak için virüsün zayıflatılmış bir versiyonunu kullanır. CDC, iki doz suçiçeği aşısı önermektedir, çünkü bu miktar kişiyi hastalığa karşı korumada yaklaşık yüzde 90 etkilidir. Doktorlar genellikle aşıyı şu şekilde uygular:

 7. CDC, 13 yaşın üzerinde olan ve hiç suçiçeği geçirmemiş olan çocukların aralarında en az 28 gün olmak üzere iki doz aşı almasını önermektedir.

 8. Aşı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir:

 9. Nadir durumlarda, aşağıdakiler dahil daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir:

 10. Çok nadir olarak, suçiçeği aşısı olan insanlar virüsün aşı versiyonunu başkalarına geçirebilirler.

Güvenli bir parti nasıl yapılır

 1. Pox partisine ev sahipliği yapmak isteyen kişilerin, tüm çocukların ve yetişkinlerin güvenliğini sağlaması esastır. Bazı genel kurallar şunlardır:

 2. İnsanlar ayrıca partiyi yerelde tutmayı ve yalnızca tanıdıkları ve güvendikleri arkadaşlarını ve ailelerini davet etmeyi düşünebilirler.

 3. Kaçınılması gereken bir diğer şey de "uzaklıktaki parti partileri" dir. Sosyal medya ve internet forumlarındaki bazı insanlar, enfekte bir çocuğun dokunduğu veya kullandığı oyuncakları, kıyafetleri ve hatta yiyecek veya lolipopları postalamak için teklifte bulunurlar.

 4. Bir yabancıdan virüs bulaşmış ürün almak potansiyel olarak çok tehlikelidir ve doğru paketleme ve yetkilendirme olmadan kasten zararlı bakteri veya virüsleri posta yoluyla göndermek ABD ve diğer birçok ülkede federal bir suçtur.

Paket servis

 1. Suçiçeği yaygın olarak çocukları etkileyen yüksek derecede bulaşıcı bir virüs enfeksiyonudur. Vücut virüse karşı bağışıklık kazanır, bu yüzden çoğu insan yaşamlarında sadece bir kez suçiçeği yaşar.

 2. Aksi taktirde sağlıklı çocuklarda suçiçeği belirtileri genellikle hafiftir ve bir hafta kadar kısa sürede geçer. Çocukları etkili bir şekilde su çiçeği hastalığına karşı koruyan ve güvenli olan bir aşı da mevcuttur. Bununla birlikte, bazı insanlar çocuklarını virüse bulaştırmak için hasta partilerini kullanmayı tercih ederler, böylece hastalıkları bir an önce geçtiler. [! 2835 => 1140 = 7!

 3. Suçiçeği kaynaklı komplikasyon gelişme riski daha yüksek olan çocuklar ve yetişkinler bu partilere katılmamalıdır. Bu kişiler arasında yeni doğmuş bebekler, bebekler ve 13 yaşından büyük çocuklar zaten enfeksiyon geçirmemişlerdir.

:

 1. Çocukların su çiçeği ile bağışıklığı geliştirmek, aşılama yoluyla veya hastalığa doğal yollarla müdahale etmek önemli midir?

:

 1. Evet, suçiçeği bağışıklığı geliştirmek önemlidir, çünkü bir kişi enfeksiyonu yetişkin olarak kabul ederse çok şiddetli olabilir. Bağışıklık geliştirmenin en güvenli yolu aşıdır.

 2. En son Pzt 19 Kasım 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konuyla ilgili en son haberler için Pediatri / Çocuk Sağlığı kategorisi sayfasını ziyaret edin veya Pediatri / Çocuk hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Sağlık.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 3. Baxter, R., Ray, P., Tran, T.N., Black, S., Shinefield, H.R., Coplan, P.M. ... Saddier, P. (2013, 22 Ocak). Suçiçeği aşısının uzun süreli etkinliği: 14 yıllık prospektif bir kohort çalışması. Pediatri, 131 (5). Https://pdfs.semanticscholar.org/5d9d/eddc017af77b2674433d48dc2313b1e3e3.pdf

 4. Suçiçeği: Genel bakış. (2017, 6 Nisan). Informed Sağlık Çevrimiçi [!İnternet

 5. Suçiçeği (varicella): Komplikasyonlar. (2016, 1 Temmuz). Https://www.cdc.gov/chicken pox / about / complexations.html

 6. Suçiçeği (varicella): Belirtileri gösterir. (2016, 1 Temmuz). Https://www.cdc.gov/chickenpox/about/symptoms.html

 7. Suçiçeği (varicella): İletim. (2016, 1 Temmuz). Https://www.cdc.gov/chicken pox / about / transmission.html

 8. Suçiçeği (varicella): Aşılama. (2016, 22 Kasım). Https://www.cdc.gov/chickenpox/vaccination.html

 9. Suçiçeği (varicella) aşı güvenliği. (2015, 27 Ekim). Https://www.cdc.gov/vaccinesafety/vaccines/varicella-vaccine.html

 10. Suçiçeği VIS. (2018, 12 Şubat). Https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/vis/vis-statements/varicella.html

 11. Jamrozik, E. (2018, Nisan). Etik bir çiçeği partisi nasıl yapılır [!Özet

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407