Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Portakalların sağlık yararları

Portakalların sağlık yararları

 1. Portakallar düşük kalorili ve besleyicidir, berrak, sağlıklı, cildi teşvik eder ve genel olarak sağlıklı ve çeşitli beslenmenin bir parçası olarak birçok hastalık riskimizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. Portakal ağaçları, dünyada en yaygın ekili meyve ağaçlarıdır. Portakallar, doğal tatlılıkları, meyve suları ve marmelatlardan yüz maskelerine ve şekerlenmiş portakal dilimlerine kadar çok çeşitli türleri ve kullanım çeşitliliği nedeniyle popüler bir meyvedir.

 3. Bir portakal 170'in üzerinde farklı fitokimyasal maddeye ve 60'tan fazla flavonoide sahiptir. Bunların birçoğunun antiinflamatuar özelliklere ve güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.6

Faydaları

 1. Portakaldaki besinler çeşitli sağlık yararları sunuyor.

İnme

 1. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, portakal ve greyfurt gibi narenciye meyvelerinde daha yüksek miktarlarda bileşik yemesi kadınlar için iskemik inme riskini düşürebilir.

 2. En yüksek miktarda narenciye yiyenler, en az tüketen kadınlardan% 19 daha düşük iskemik inme riskine sahipti. 5

Kan basıncı

 1. Düşük sodyum alımını sağlamak, kan basıncını düşürmek için esastır, ancak potasyum alımının arttırılması vazodilasyon etkilerinden dolayı aynı derecede önemli olabilir.

 2. Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Anketi'ne (NHANES) göre, ABD yetişkinlerinin yüzde 2'sinden azı günlük 4700 mg tavsiyesine uyuyor.3

 3. Ayrıca, yüksek bir potasyum alımı, tüm nedenlerden ötürü yüzde 20 oranında azalan ölüm riskiyle ilişkilidir. [! 2071 => 1130 = 5!

 1. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, yaşamın ilk iki yılında muz, portakal ve portakal suyu tüketmek, çocukluk lösemisi gelişme riskini azaltabilir. (kaynak artık www.bastyrcenter.org adresinde mevcut değildir)

 2. Güçlü bir antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynak olarak, portakallar da kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir.

 3. Yeterli bir C vitamini alımı gerekli ve bir antioksidan olarak çok faydalı olsa da, kanser için terapötik amaçlar için tüketilmesi gereken miktar, tüketebileceğimizden daha fazladır.

 4. Bir çalışma, bir gün portakallardan elde edilen C vitaminin kolorektal kanser hücrelerini zayıflatmak için kullanılabileceği, ancak 300-C değerinde C vitamini gerektiğine karar verdi.

 5. Meyve ve sebzelerden yüksek lif alımı kolorektal kanser riskini azaltır.

 6. Bununla birlikte, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, cilt kanseri riski yüksek olan greyfurt ve portakal suyu arasında bir çalışma yapılmıştır. Araştırmacılar, yüksek miktarda tam greyfurt veya portakal suyu tüketenlerin, düşük miktarlarda tüketenlere kıyasla, melanom gelişme ihtimalinin üçte birinden daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

Kalp sağlığı

 1. Portakaldaki lif, potasyum, C vitamini ve kolin içeriği kalp sağlığını destekler.

 2. Sodyum alımındaki bir düşüşle birlikte potasyum alımındaki bir artış, bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. Vanderbilt Tıp Fakültesinde klinik profesörü ve Tennessee'deki St. Thomas Hastanesinde Hipertansiyon Enstitüsü müdürü.3

 3. Bir çalışmada, günde 4069 mg potasyum tüketenler, iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere kıyasla (günde yaklaşık 1000 mg) daha düşüktü. 3

 4. Yüksek potasyum alımları ayrıca inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.3

Diyabet

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabet hastalarının daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinin iyileşebileceğini göstermiştir. Bir orta boy muz yaklaşık 3 gram lif sağlar.

 2. Amerikalılar için Diyet Kılavuzunda kadınlar için 21-25 g / gün, erkekler için 30-38 g / gün önerilir.

Cilt

 1. Doğal formunda (portakalda olduğu gibi) yendiğinde veya topikal olarak uygulandığında antioksidan C vitamini, güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarlarıyla mücadelede, kırışıklıkları azaltmada ve genel cildi iyileştirmede yardımcı olabilir doku. C vitamini, cildinizin destek sistemi olan kolajen oluşumunda hayati bir rol oynar

Beslenme

 1. Bir orta portakal (yaklaşık 154 gram), 80 kalori, 0 gram yağ, 250 miligram potasyum, 19 gram karbonhidrat (14 gram şeker ve 3 gram diyet lifi) içerir. 1 gram protein olarak.

 2. Bir portakal, C vitamini ihtiyacının yüzde 130'unu, A vitamini ihtiyacının yüzde 2'sini, kalsiyumun yüzde 6'sını ve yüzde 0'ını demir sağlıyor.

 3. Portakal ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit, fosfor, magnezyum, manganez, selenyum ve bakır içerir. Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle (günlük ihtiyacın iki katından fazla) portakallar bağışıklık sistemini güçlendirmekle ilişkilendirilir.

 4. Portakallar ayrıca kolin, zeaksantin ve karotenoidleri içerir.

 5. Kolin, portakal, uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olan önemli bir besindir. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihaplanmayı azaltır.2

 6. Zeaksantin ve karotenoidlerin antioksidan etkileri olduğu ve genel kanser oranları ve özellikle prostat kanseri ile ters bir ilişkisi olduğu gösterilmiştir.

Diyet ipuçları

 1. Portakallar olgunluk zirvesinde seçilmelidir, çünkü diğer meyvelerden farklı olarak, toplandıktan sonra kalitede olgunlaşmazlar veya gelişmezler. Portakallar oda sıcaklığında, doğrudan güneş ışığından uzakta saklanmalıdır.

 2. Kışın iyi meyve ve sebzeler bulmak zor olsa da, narenciye almak için mükemmel bir zaman. Kış, portakal ve diğer turunçgiller için en yoğun mevsimdir.

 3. Göbek, mandalina, kara cara, kan portakal, Valensiya ve Seville portakal gibi birkaç portakal çeşidi var. Bazıları çok tatlı, bazıları ise ekşi bir tada sahip.

 4. Portakal için ipuçları:

Riskler

 1. Kalp hastalığı için en sık reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Portakal ve muz gibi yüksek potasyumlu yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir. [! 2071 => 1140 = 11!

 2. Gastro-özofageal reflü hastalığı (GERD) olanlar, turunçgiller gibi yüksek asitli yiyecekleri tüketirken mide ekşimesi ve yetersizliği gibi semptomlarda bir artış yaşayabilir, ancak bireysel reaksiyonlar değişebilir.

 3. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak diyet yapmak daha iyidir.

 4. Kanser Karşıtı Vitaminler ve Mineraller, Beslenme 411, Erişim 13 Şubat 2014. Kolin, Beslenme 411, Erişim 13 Şubat 2014. Diyet Potasyumunun Arttırılması - Günümüzde Diyetisyen Vol. 14 No. 12 P. 50, Erişim tarihi 13 Şubat 2014. Gıdada Bulunan Anti-Kanser Bileşikleri, Beslenme 411, Erişim 13 Şubat 2014. Turunçgil meyveleri yemek kadınların felç riskini düşürebilir, Science Daily, Kaynak: Amerikan Kalp Birliği, 23 Şubat 2012, Erişim tarihi: 14 Şubat 2014 Turunçgil Meyvelerinin Sağlığa Yararları - Özet Kitapçığı., Bahçe Bitkileri, Avustralya Sınırlı, Erişilmiş 14 Şubat 2014

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407