Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Polonyalı bir diyet nedir? Yararları, Yemek Listeleri ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Polonyalı, kümes hayvanları yiyen fakat kırmızı et veya domuz ürünleri olmayan bir kişidir.

 2. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı bu diyet şeklini seçer.

 3. Bazıları için polocalyalı olmak, vejeteryan olma yolunda bir adımdır, diğerleri ise kırmızı et yemenin sağlık ve çevresel etkileri konusunda daha fazla endişe duymaktadır.

 4. Bu makale, faydaları, olumsuz yönleri, yemek ve kaçınılacak yiyecekler ve örnek bir yemek planı da dahil olmak üzere, polonyalı diyet hakkında genel bir bakış sunmaktadır.

Polonyalı bir diyet nedir?

 1. Pollo vejeteryan olarak da bilinir, pollotaryalı diyetin bazı hayvan eti formlarına izin verildiğinden bir çeşit yarı-vejeteryanlık olduğu düşünülür.

 2. "Pollo" öneki kelimenin tam anlamıyla İspanyolcada "tavuk" anlamına gelmesine rağmen, pollotaristler genellikle hindi ve ördek de dahil olmak üzere tüm kümes hayvanlarını yiyorlar.

 3. Bu diyeti uygulayanlar kırmızı et veya domuz ürünleri yemiyorlar. Ek olarak, bazıları diyetlerinde yumurtalar ve süt ürünleri içerirken, diğerleri içermez.

 4. Bazen balık ve deniz ürünleri yiyen polonyalılar pesce-pollotarians olarak kabul edilir.

 5. Kanatlı hayvanlara izin vermenin yanı sıra diyet, tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve sağlıklı yağlar gibi bitki bazlı yiyecekleri de vurgular.

 6. Tüketilecek kümes hayvanlarının türleri ve miktarlarıyla ilgili belirli bir kılavuz bulunmadığından, polotaryalı bir diyetin besin bileşimi kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir.

Olası sağlık yararları

 1. Polonyalı diyetle ilgili sınırlı miktarda araştırma yapıldığına bakıldığında, potansiyel sağlık yararları büyük ölçüde kırmızı ve işlenmiş etlerin azaltılmasına ve yok edilmesine dayanıyor.

 2. Diyet, bitkisel diyetler de vurguladığından vejetaryen diyetler tarafından sunulanlara benzer yararlar sağlayabilir.

 3. Bazı çalışmalar, kalp hastalığı riskinin artmasıyla, yüksek oranda kırmızı et alımlarını, özellikle işlenmiş kırmızı etleri ilişkilendirmiştir (1, 2, 3, 4, 5).

 4. Buna karşılık, popülasyona dayalı çalışmalar kanatlı hayvan alımını kalp hastalığı riskini azaltma ile ilişkilendirdi. Bu ilişki, kırmızı et alımının azalmasına neden olan kanatlı hayvan alımının artmasına bağlı olabilir (1, 6, 7).

 5. 84,136 kadından oluşan bir çalışmada, günde 1 porsiyon işlenmemiş kırmızı etin kümes hayvanları ile değiştirilmesi,% 19'luk bir kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkiliydi (1).

 6. Kırmızı ve işlenmiş etlerde daha düşük olmasının yanı sıra, polotaryalı diyetlerin bitki besinlerinde de yüksek olması anlamına geliyor.

 7. Sonuç olarak, diyet kan basıncını azaltarak ve HDL (iyi) kolesterolü artırarak kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilen lif ve antioksidanlar açısından zengin olabilir (8).

 8. Yüksek oranda kırmızı et alımı, özellikle işlenmiş kırmızı et, kolorektal kanser de dahil olmak üzere, belirli kanser türleri riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir (9, 10, 11). [! 912 => 1140 = 3!

 9. 492,186 yetişkinde yapılan gözlemsel bir çalışma, yenen her 1.000 kaloride kümes hayvanı alımında 10 gramlık bir artışın, kırmızı ette eşit bir azalma ile birleştiğinde,% 3-20 oranında önemli bir azalmaya bağlı olduğunu buldu. birkaç kanser türü riski (13).

 10. Bu nedenle, kırmızı etin kümes hayvanları ve daha çok bitkisel yiyeceklerle değiştirilmesi, polioteriyel bir diyet izleyerek bazı kanser türleri riskinizi azaltabilir.

 11. Bazı kırmızı et türleri, özellikle işlenmiş etler, tip 2 diyabet riskinde artışa neden olmuştur (14).

 12. 53,163 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, işlenmiş kırmızı etin kümes hayvanları, balık ve işlenmemiş kırmızı et ile değiştirilmesinin 15 yıllık takip süresi boyunca tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azalttığı bulundu ( 15).

 13. Pollotarian diyetlerin ayrıca tip 2 diyabete karşı koruma sağlayabilen bitkisel gıdalarda da yüksek olması kastedilmektedir, çünkü bu gıdalar genellikle lif açısından yüksek ve doymuş yağ oranı düşüktür.

 14. 60.000'den fazla erişkin üzerinde yapılan bir çalışma, yarı vejeteryanların, vejeteryan olmayanlara göre tip 2 diyabet geçirme ihtimalinin% 1.5 daha düşük olduğunu tespit etti (16). [! 912 => 1140 = 3!

 15. Kanatlılar genellikle kalorilerde ve doymuş yağlarda kırmızı et ve domuz ürünlerinden daha düşüktür, yine de iyi bir protein kaynağıdır.

 16. Araştırmalar, yüksek proteinli bir diyetin iştahı azaltabileceğini ve gün boyunca daha az kalori almanıza yardımcı olduğunu göstermiştir (17, 18).

 17. Ek olarak, vejetaryen diyetlerini takip edenler, vejetaryen olmayanlara göre daha düşük bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olma eğilimindeyken, öncelikle bir polioteriyel diyet gibi bitki bazlı diyetler bulunur. yardım kilo kaybı (19, 20, 21).

Çevre için iyi olabilir

 1. Polonyalı bir diyet çevreye fayda sağlayabilir.

 2. Bir çalışma, sığır eti üretiminin, diğer hayvancılıktan ziyade 28 kat daha fazla toprak ve 11 kat daha fazla sulama suyu gerektirdiğini buldu. Ayrıca, kümes hayvanları ve domuz eti (22) dahil olmak üzere diğer hayvanlara kıyasla ortalama olarak 5 kat daha fazla sera gazı emisyonu üretmektedir.

 3. Ek olarak, bitki bazlı yiyeceklerin, hayvan yetiştiriciliğinden daha az kaynak gerektirdiğinden, genellikle hayvan ürünlerinden daha sürdürülebilir olduğu görülür (23). [! 912 => 1140 = 4!

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Orta dereceli kümes hayvanı alımının yanı sıra çeşitli bitki bazlı yiyecekleri içeren iyi planlanmış bir pollotarian diyet oldukça sağlıklı olabilir ve herhangi bir takviye gerektirmez.

 2. Bununla birlikte, diğer vejetaryen diyet modellerinde olduğu gibi, bazı insanlar hayvansal ürünleri keserken besin eksikliği riski altında olabilir.

 3. Poloculik bir diyet uygulanırken dikkat edilmesi gereken olası besin eksiklikleri şunlardır:

 4. B12 Vitamini sadece hayvansal ürünlerde bulunur. Kanatlıların ne kadar kümes hayvanı seçtiğine bağlı olarak, bir B12 takviyesi önerilebilir.

 5. Süt içermeyen polialeryal diyetler için, lahana, beyaz fasulye, susam ve bütün soya ürünleri de dahil olmak üzere bitki bazlı kalsiyum kaynakları dahil etmek önemlidir.

 6. Son olarak, eğer balık ve deniz ürünleri sınırlıysa, bir polonyalı, fiziksel ve zihinsel sağlık için gerekli ve önemli olan yeterli miktarda omega-3 yağ asidi elde edemeyebilir (26).

 7. Bitki bazlı omega-3 - alfa-linolenik asit formunun kaynakları - ceviz, ayrıca chia ve keten tohumu içerir.

Yemek yiyecekler

 1. Polotaryalı bir diyet, bitki bazlı yiyeceklerde ideal olarak yüksektir ve orta miktarda kümes hayvanı içerir. Polonyalı bir diyette yemek yemeye uygun yiyecekler şunlardır:

 2. Polonyalılar ayrıca yumurta ve süt ürünleri de dahil etmeyi seçebilirler.

Kaçınılması gereken yiyecekler

 1. Kanatlı hayvanlarının dışında, pollotaryalılar diğer hayvan etlerini yemezler. Bazıları balık ve kabuklu deniz hayvanlarını içerebilirken, teknik olarak pesce-pollotarians olarak kabul edilirler.

 2. Polonyalı bir diyetten sakınılacak yiyecekler şunlardır:

 3. Ayrıca, kızarmış tavuk eti alımı en aza indirilmelidir.

Numune yemek planı

 1. Polonyalı bir diyet yapmakla ilgileniyorsanız, bu beş günlük yemek planı size değişikliği nasıl yapacağınız konusunda fikir verebilir.

 2. Kanatlı hayvan eti, polioteriyel bir diyete dahil olmasına rağmen, odak noktası hala, bütün bitki bazlı gıdalar bakımından yüksek, besleyici bir diyeti yemeye odaklanıyor. Bazı insanlar daha fazla veya daha az kümes hayvanı porsiyonu yemeyi seçebilir ve süt ürünleri veya yumurtaları dahil edebilirler.

Alt satırda

 1. Polonyalı bir diyet, kümes hayvanlarının ılımlılığa dahil edilmesine yönelik olarak, bütün bitki bazlı yiyeceklere odaklanır.

 2. Yüksek lifli, bitkisel gıdalar açısından zengin olduğu ve kırmızı et ve domuz eti alımını azalttığı için kalp sağlığına yarar sağlayabilir, kilo kaybına yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet ve bazı tiplere karşı koruma sağlayabilir. kanser.

 3. Ortalama Batı diyeti ile karşılaştırıldığında, çevre için de iyi olabilir.

 4. Genel olarak, pollotaryalı bir diyet, daha az kırmızı et ve daha fazla bitki bazlı yiyecekler yemek isteyen et yiyiciler için sağlıklı, daha gerçekçi bir seçenek olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407